Forum FAQ Szukaj Użytkownicy Rejestracja Statystyki Profil Zaloguj Albumy Kontakt

Poprzedni temat «» Następny temat

Murem za Polskim Mundurem - inspekcja granic wewnętrznych UE

Autor Wiadomość
sprocket73


Dołączył: 14 Lip 2013
Posty: 5520
Wysłany: 2023-09-29, 15:17   Murem za Polskim Mundurem - inspekcja granic wewnętrznych UE

W związku z nasiloną presją migracyjną szlakiem bałkańskim, na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego szef MSWiA Mariusz Kamiński przywraca kontrole na granicy ze Słowacją. Dodatkowo Niemcy wprowadzają kontrole na granicach z Polską i Czechami. Dzieje się! Podczas kiedy część forumowiczów jeździ beztrosko w góry, ja postanowiłem przeprowadzić inspekcję granic.

Parkuję przy przejściu granicznym z Czechami w Jasnowicach. Pograniczników nie widać, ale może dlatego, że wszyscy są w terenie i wyłapują uchodźców. Początkowo przechodzę żółtym szlakiem idącym wzdłuż granicy w kierunki Jaworzynki. Nie spotykam nikogo.



Przed Jaworzynką robi się więcej otwartych przestrzeni. Myślę sobie, że wiem już dlaczego Sokołowi tak się podobają te strony. Ładnie tu :)



Mocno pagórkowate tereny z zabudową. Mnóstwo nowych domów. Widać, że ostatnio w Polsce żyje się lepiej, nawet lepiej niż na emigracji. Nikt już z Polski nie wyjeżdża, a ci co wyjechali chcieliby wrócić.



Na wielu tych bardziej wypasionych domach plakaty ze sprawcami aktualnego stanu rzeczy. Ale nie tylko troska o dobrobyt Polek i Polaków liczy się dla tych wspaniałych ludzi. Liczy się też coś więcej - życie. Jak wiadomo przeciwna opcja jest za śmiercią.
Swoją drogą Beata nigdy nie wyglądała lepiej. Nie bójmy się użyć tego słowa - jest sexy.



Po drodze mijam dziwny pomnik. Nie do końca rozumiem wypisane tu hasła, szczególnie to drugie. Czy ono dalej jest aktualne w obliczu tego co się wydarzyło w Dąbrowie Górniczej? Może jednak troszkę się chwieje...? A może hasło ma to tylko odstraszać uchodźców? Chyba tak.



W Jaworzynce jest kluczowe miejsce dla problemu uchodźców - trójstyk granic. Tu jest im się najłatwiej przedrzeć. Po polskiej stronie ma ich zatrzymać zalew cepeliady i architektonicznego bałaganu. Milion wiatek, budek, tabliczek. Przybyszy witamy ostrzeżeniem "Zakaz spożywania alkoholu". Wiadomo, jeżeli trafi tu ktoś uciekający przed prohibicją z krajów islamskich, to na pewno chciałby się napić, a tu mu nie pozwolą.



Parę metrów obok czeski bar z lanym piwem. Oczywiście korzystam :) Właściciel chce mnie oszukać na przelicznikach wołając 8 zł za piwo, daję mu 40 koron :D Zimne dobre piwko wyostrza moje zmysły niczym wiedźmiński eliksir i będę mógł teraz łatwiej rozpoznawać uchodźców.



Następnie udaję się na stronę słowacką. W porównaniu z Polską jest tam nudno - dwie watki i nic poza tym. Wiadomo - Słowacja to biedny kraj w porównaniu z Polską.



Kiedy wracam jedna Słowaczka (albo Czeszka) pokazuje mi z mostku coś w dole i uradowana mówi "to je ten trojstyk". Orzesz, faktycznie, w dole coś jest. Założę się, że 99% ludzi przychodzących na Trójstyk nie widziało trójstyka. Co gorsza ścieżka od polskiej strony została zastawiona barierkami zrobionymi przez Tuska, żeby Polacy nie mieli dostępu od trójstyka. Na szczęście ścieżki od strony słowackiej i czeskiej jeszcze są dostępne, bo tam Tusk nie rządzi.
Tobi zdobywa Trójstyk - do korony trójstyków.



Pora wracać do pracy, czyli do inspekcji granic. Wyruszam granicą czesko-słowacką. Mam obawy, że ten asfalt może prowokować uchodźców.



I mam rację. Przechodzi obok mnie spora grupa kierują się prosto w stronę Polski.



Kawałek dalej na przejściu, którego nikt nie pilnuje widzę busa, którym prawdopodobnie przyjechali - to jest dowód.



Idę dalej i mijam kolejne grupy uchodźców. Może nie będę już wklejał kolejnych zdjęć, bo byłoby ich za dużo w relacji.



Nadgraniczna miejscowość w Czechach - Hrčava. Są różnice kulturowe. Nie wiem do końca o co chodzi, ale to prawdopodobnie jakieś niemieckie wpływy - symbole LGBTIQ.



Niech nikogo nie zmyli ten "ładny" domek. Rakotwórczy dach z azbestu, u nas to pozrywali wszystko 30 lat temu. Nie dziwię się, że ludzie stąd uciekają do lepszego życia.



Kawałek dalej cała prawda wychodzi na jaw. Denny bar. Reklamuje się ceną za dwudaniowy obiad - równowartość 15 zł. U nas za 15 zł możesz co najwyżej dostać 2 frytki (nie 2 porcje, tylko 2 sztuki). Oj biedne te Czechy, biedne jak ten denny bar.



Idę dalej. Trochę otwartych terenów nadgranicznych.



Jest i mur. Wygląda licho, ale jest pod prądem. Chciałbym zwrócić uwagę, że wroga propaganda oskarża Polski rząd i okrucieństwo z powodu muru na granicy z Białorusią. A tu mamy elektryczny mur i w mediach o tym cisza.



Zapuszczam się w głąb Słowacji. Pozornie nic się nie dzieje, ale jednak pojawiają się uchodźcy. Wyglądają na bardzo zmęczonych, prawdopodobnie od wielu dni w drodze. Idą w stronę elektrycznego muru.



Targany sprzecznymi uczuciami postanawiam zdobyć bezszlakowo Holý vrch, czyli Świętą Górę. Spodziewam się na szczycie co najmniej małego sanktuarium. Rozczarowanie jest ogromne, znajduje setki krowich placków i żadnego krzyża. Powiedzmy to wprost - na Słowacji wartości chrześcijańskie nie są szanowane. Żeby na Świętej Górze wypadać krowy? Wina Tuska!



Wracam do Czech. Idę zielonym szlakiem w stronę Girovej. Całkiem fajne widoki.



Odwiedzam schronisko i zgodnie z zasadą, że nie wsiadam za kierownicę po jednym piwie, kupuję drugie piwo :)



Skandal. Miejscowy wielki pies bez kagańca terroryzuje ludzi i inne zwierzęta. U nas nie do pomyślenia. Karać wysokimi mandatami za takie coś. Kiedy PiS przejmie władzę w sąsiednich krajach na pewno zrobi z tym porządek. Panie Zbigniewie, liczę na Pana.



W pobliżu chaty są zaznaczone jakieś skały. Odnajduję je i kolejny skandal - dziura nie zabezpieczona, można wpaść. Bardzo niebezpieczne. Karać!



Wychodzę na Girovą. Pomyśleć, że dzień wcześniej byłem w tych górkach na ostatnim planie :)



Pora wracać. Po drodze fajna miejscówka. Fajna dopóki nie zobaczyłem nazwy wypisanej na ławeczce - Komorovský Grúň, czyli Groń Komorowskiego - tego zdrajcy z PO, tego Szoguna z dysgrafią. Zdenerwowałem się. A dzwon pewnie ukradziony z polskiego kościoła.



Kolejne oznaki biedy. Nie ma co wlać do kubka, więc kubków używa się do zabezpieczania drewnianego płotu - straszna bieda.



W pewnym momencie widzę tablicę w języku polskim. Jak to, nie zauważyłem, że przeszedłem granicę? Nie. Wciąż jestem w Czechach. Tablica głosi, że tą drogę wybudował Tusk za niemieckie pieniądze w latach 2007-2013. Zagotowałem się. To polskie dzieci musiały brudzić trzewiki błotem, a Tusk w tym czasie budował drogi w Czechach. Na szczęście obecny rząd troszczy się o Polki i Polaków. Oby jak najdłużej.



Całkiem ładna końcówka dnia. Sporo widoków, odkryte tereny. Wcześniej myślałem, że będę szedł brzydką drogą asfaltową wśród zabudowań. Widać Niemcy wcale nie są tacy hojni i starczyło tylko na szutrówkę. Albo Tusk z Komorowskim ukradli część kasy.



Zbliżam się do granicy. Strzegą jej psy. Pewnie wypuszczają na noc, żeby polowały na uchodźców.



Na koniec, równo z zachodem, zapuszczam się w najbardziej wysunięty na wschód punkt Czech.



Groźne tablice. Czuję lęk.



Tak wygląda ten punkt. Nic szczególnego. Nawet krzyża nie ma.



Tobi chce wracać do Polski przez zieloną granicę. Ja nie jestem na to gotowy - nie widziałem jeszcze filmu instruktażowego dla uchodźców, który teraz jest w kinach. Wiem tylko, że finansował go Trzaskowski, a reżyserka jest z Hollandii, jakaś Agnieszka, która już w Polsce nie mieszka. Chcę się wrócić i iść normalnie przez przejście graniczne, ale Tobi uparł się, żeby na dziko.



Zaufałem mu i poprowadził idealnie.



Tak zakończyłem inspekcję granic. Jak widać zagrożeń jest wiele. Wkrótce wybory. Mam nadzieję, że zagłosujecie mądrze.
_________________
SPROCKET
http://gorybezgranic.pl/n...-kim-vt1876.htm
Ostatnio zmieniony przez sprocket73 2023-09-29, 15:50, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
sokół


Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 12257
Skąd: Bytom
Wysłany: 2023-09-29, 15:37   

Genialny tekst, panie Witoldzie! W sam raz na przedwyborczy czas :) No i nareszcie ktoś docenil te tereny. :D

ps na przejśćiu granicznym jest sklepik, zrobiłeś jakieś rozsądne zakupy?
Ostatnio zmieniony przez sokół 2023-09-29, 15:38, w całości zmieniany 1 raz  
Profil Facebook
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2023-09-29, 15:53   

Gdzie te panny sznurem?

Canon robi jednak piękne zdjęcia. Nawet ciulate tereny pięknie pokazuje :D
 
 
Sebastian 


Wiek: 51
Dołączył: 09 Lis 2017
Posty: 5836
Skąd: Kraków
Wysłany: 2023-09-29, 16:04   

laynn napisał/a:
Canon robi jednak piękne zdjęcia. Nawet ciulate tereny pięknie pokazuje :D

Góry ujowe, to Sprocket mógł skupić się na innych aspektach.
Przynajmniej on nie ma dylematu: aparat, czy smartfon :P Ale jak się okazało, ma w sobie literacki pazur, prawie jak Sokół :)
_________________
mój blog: http://sebastianslota.blogspot.com/
Profil Facebook
 
 
sokół


Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 12257
Skąd: Bytom
Wysłany: 2023-09-29, 16:12   

Laynn, jak tam pogoda na weekend?
Profil Facebook
 
 
Dobromił 


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 14361
Wysłany: 2023-09-29, 18:08   

sprocket73 napisał/a:
Wkrótce wybory. Mam nadzieję, że zagłosujecie mądrze.


Po środowym spotkaniu z Andrzejem D. i po Twojej relacji już wiem na kogo zagłosuję.

Amen.
_________________
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2023-09-29, 21:44   

sokół napisał/a:
Laynn, jak tam pogoda na weekend?

Pracowita :P
 
 
Pudelek


Dołączył: 08 Lip 2013
Posty: 8305
Skąd: Oberschlesien
Wysłany: 2023-09-29, 21:54   

Tego zakazu spożywania alkoholu jeszcze w styczniu nie było!

Ale po słowackiej stronie faktycznie nuda. Kiedyś było tam palenisko i miejsce fantastycznie nadawało się do noclegu, a teraz zlikwidowali je i czeskie. Nie ma gdzie się ogrzać.
_________________
Staliśmy nad przepaścią, ale zrobiliśmy wielki krok naprzód!
 
 
Adrian 
Cieszynioki


Wiek: 40
Dołączył: 13 Lis 2017
Posty: 9379
Wysłany: 2023-09-29, 22:11   

U nas notorycznie znikają kubki z różnych miejsc, źródełek itp.

Teraz już wiadomo, że to nie Polacy kradną te kubki tylko Czesi i bezczelnie wieszają na płotach jak głowy wrogów nabite na pal !

Cieszę się że żyjesz :lol
Ostatnio zmieniony przez Adrian 2023-09-29, 22:11, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Sebastian 


Wiek: 51
Dołączył: 09 Lis 2017
Posty: 5836
Skąd: Kraków
Wysłany: 2023-09-29, 22:55   

Sprocket, zatankowałeś w Czechach na.zapas?
_________________
mój blog: http://sebastianslota.blogspot.com/
Profil Facebook
 
 
sprocket73


Dołączył: 14 Lip 2013
Posty: 5520
Wysłany: 2023-09-29, 23:26   

sokół napisał/a:
na przejśćiu granicznym jest sklepik, zrobiłeś jakieś rozsądne zakupy?
a co mamy jakieś braki towarów w Polsce?

laynn napisał/a:
Canon robi jednak piękne zdjęcia
dziękuję :)

Pudelek napisał/a:
Tego zakazu spożywania alkoholu jeszcze w styczniu nie było!
czyli pojawił się po Twoich odwiedzinach tego miejsca? przypadek??? ;)

Adrian napisał/a:
Cieszę się że żyjesz
brawo - widzę, że jesteś za życiem :)

Sebastian napisał/a:
zatankowałeś w Czechach na.zapas?
kolejny czarnowidz! tankuję w Polsce, bo jest najtaniej :)
_________________
SPROCKET
http://gorybezgranic.pl/n...-kim-vt1876.htm
Ostatnio zmieniony przez sprocket73 2023-09-29, 23:27, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Pudelek


Dołączył: 08 Lip 2013
Posty: 8305
Skąd: Oberschlesien
Wysłany: 2023-09-29, 23:38   

sprocket73 napisał/a:
czyli pojawił się po Twoich odwiedzinach tego miejsca? przypadek???

akurat wtedy nic nie piłem, bo nie wzięliśmy otwieracza do wina :P
_________________
Staliśmy nad przepaścią, ale zrobiliśmy wielki krok naprzód!
 
 
sprocket73


Dołączył: 14 Lip 2013
Posty: 5520
Wysłany: 2023-10-04, 14:02   

Miałem farta. Teraz taka wycieczka byłaby już nielegalna!!!

Cytat:
Rozporządzenie o tymczasowym przywróceniem kontroli na granicy polsko-słowackiej oznacza ograniczenia dla wędrujących po górach. Turyści - np. w Tatrach - nie będą mogli przechodzić przez granicę na polską stronę. Rzeczniczka Karpackiego Oddziału SG mjr Dorota Kądziołka przypomniała, że strażnicy będą prowadzić kontrole na wyznaczonych przejściach. Dodała, że przekraczanie tzw. turystycznych przejść granicznych (np. w Tatrach) będzie niedozwolone i będzie uznawane za nielegalne przekroczenie granicy.
Błaszczak: Wojsko będzie wspierać straż graniczną.
_________________
SPROCKET
http://gorybezgranic.pl/n...-kim-vt1876.htm
 
 
Pudelek


Dołączył: 08 Lip 2013
Posty: 8305
Skąd: Oberschlesien
Wysłany: 2023-10-04, 21:15   

Przecież nie przekraczałeś granicy ze Słowacją poza trójstykiem...
_________________
Staliśmy nad przepaścią, ale zrobiliśmy wielki krok naprzód!
 
 
sprocket73


Dołączył: 14 Lip 2013
Posty: 5520
Wysłany: 2023-10-04, 21:37   

Ile ja tam razy różne granice przekraczałem, to aż lepiej teraz się nie przyznawać ;)
Ale fakt polsko-słowacką tylko na trójstyku ;)
_________________
SPROCKET
http://gorybezgranic.pl/n...-kim-vt1876.htm
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Copyright © 2013 by Góry bez granic | All rights reserved | Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - recenzje anime