Forum FAQ Szukaj Użytkownicy Rejestracja Statystyki Profil Zaloguj Albumy Kontakt

Poprzedni temat «» Następny temat

Moszna - zamek Tiele-Wincklerów

Autor Wiadomość
kris_61 


Dołączył: 23 Sie 2013
Posty: 293
Skąd: Bytom
Wysłany: 2014-06-11, 09:43   Moszna - zamek Tiele-Wincklerów

Moszna - zamek Tiele-Wincklerów

Czy się chce czy nie chce, ta budowla wywołuje rożne emocje. Jedni mówią, że Disneyland, inni z kolei twierdzą, że kicz nawiązujący do słynnego zamku - Neuschwanstein, który uchodzi za najbardziej bajkową budowlę świata, stworzoną przez szalonego króla. Chyba dzięki temu, że tak się wyróżnia jest najbardziej znanym zamkiem świata. Po za tym pięknie położony wśród alpejskich skał jest chlubą Bawarii. Ta wyjątkowa budowla ściąga ludzi z całego świata. Ponadto wizerunek zamku znajduje się na tysiącach pamiątek sprzedawanych w milionach sztuk. Przynosi to ogromne dochody.

Oczywiście pewne podobieństwo występuje również w stosunku do zamku w Mosznej. Jednak splendor tej budowli jest o wile mniejszy. Osobiście wolałbym, by Moszna dalej pozostała na uboczu. Jednak z racji swej unikatowej formy jest odwiedzana coraz częściej. Pałac, który nazywany jest zamkiem, ma w sobie coś zaskakującego i wzbudzającego zdziwienie. Po za tym zachwyca swym ogromem i rozmachem. Od pierwszego wejrzenia zaciekawia trudna do nazwania forma styl i niezwykle cieszy oczy. Fantazja i pomysłowość oraz rozmach świadczy o niesamowitej wyobraźni architekta, którego jak do tej pory nie udało się poznać. Ponoć inspiratorem i pomysłodawcą tej architektury był sam Franciszek Hubert.

Żeby nie pisać za dużo na temat historii zamku można przeczytać w necie. A poniżej kilka fotek, by zbytnio nie zanudzać.























Na więcej zapraszam tutaj: http://szlakiibezdroza.bl...wincklerow.html
_________________
http://szlakiibezdroza.blogspot.com/
 
 
Basia Z. 


Dołączyła: 06 Wrz 2013
Posty: 3550
Skąd: Chorzów
Wysłany: 2014-06-11, 10:10   

A kiedyś nie lubiłam neogotyku.

Z upływem lat coraz bardziej doceniam ten "bajkowy" styl.
W promieniu około 100 m mam kilka ciekawych budowli neogotyckich - pocztę w Chorzowie, liceum im. curie-Skłodowskiej.

I bardzo żałuję, że już po II wojnie światowej uległy zniszczeniu takie wspaniałe pałace jak ten w Świerklańcu, w Miechowicach i np. w Kopicach.

Nie na skutek działań wojennych ale na skutek celowego zniszczenia, podpalenia czy długoletnich zaniedbań.
_________________
http://www.pilot-przewodnik.org/
 
 
Pudelek


Dołączył: 08 Lip 2013
Posty: 8312
Skąd: Oberschlesien
Wysłany: 2014-06-11, 10:19   

kris_61 napisał/a:
Pałac, który nazywany jest zamkiem

dobrze, że to dodałeś ;)

nazywanie Moszny zamkiem to tak jakby zamek w Bobolicach nazwać oryginalnym, średniowiecznym zabytkiem ;)

kris_61 napisał/a:
Czy się chce czy nie chce, ta budowla wywołuje rożne emocje. Jedni mówią, że Disneyland, inni z kolei twierdzą, że kicz nawiązujący do słynnego zamku

szczerze mówiąc nie słyszałem obecnie o emocjach dotyczących wyglądu tego zamku :P jako kicz to on był określany w momencie budowy, natomiast kicz po stu latach nie jest już kiczem, ale zabytkiem :)
_________________
Staliśmy nad przepaścią, ale zrobiliśmy wielki krok naprzód!
 
 
TataOjciec 


Dołączył: 17 Wrz 2013
Posty: 353
Skąd: Z Blokowiska
Wysłany: 2014-06-11, 11:59   

Coś ostatnio "urodzaj" na Mosznę :D
_________________
 
 
kris_61 


Dołączył: 23 Sie 2013
Posty: 293
Skąd: Bytom
Wysłany: 2014-06-12, 06:46   

Gdyby tak odnowić wszystkie pałace i zamki w opolskiem, to nawet Francuzi by mogli nam pozazdrościć :) Pozdrawiam :)
_________________
http://szlakiibezdroza.blogspot.com/
 
 
ceper 


Dołączył: 02 Sty 2014
Posty: 8598
Wysłany: 2014-06-12, 08:37   

Różnica pomiędzy Moszną i Disneylandem jest zasadnicza:
- w pierwszym przypadku powtarzam, że kiedyś tu jeszcze wrócę turystycznie (by nie budzić innych skojarzeń),
- w kiczowatym Disneylandzie już dwa razy rodzinnie stwierdziliśmy: (... .... ....) - nigdy więcej i zamierzamy teraz dotrzymać słowa.
_________________
Bo kto ma, temu będzie dodane, i nadmiar mieć będzie; kto zaś nie ma, temu zabiorą również to, co ma. /Mt 13,12/
Enjoy your life-never look back. Jest dobrze, a będzie jeszcze lepiej.
 
 
kris_61 


Dołączył: 23 Sie 2013
Posty: 293
Skąd: Bytom
Wysłany: 2014-06-12, 09:09   

TataOjciec napisał/a:
Coś ostatnio "urodzaj" na Mosznę :D
Wiosna przecież :)
_________________
http://szlakiibezdroza.blogspot.com/
 
 
Pudelek


Dołączył: 08 Lip 2013
Posty: 8312
Skąd: Oberschlesien
Wysłany: 2014-06-12, 12:39   

ceper napisał/a:
Różnica pomiędzy Moszną i Disneylandem jest zasadnicza:
- w pierwszym przypadku powtarzam, że kiedyś tu jeszcze wrócę turystycznie (by nie budzić innych skojarzeń),
- w kiczowatym Disneylandzie już dwa razy rodzinnie stwierdziliśmy: (... .... ....) - nigdy więcej i zamierzamy teraz dotrzymać słowa.


to u mnie akurat odwrotnie. Moszna jest ładna, ale naprawdę nie widzę powodów aby tam wracać - widziałem, zobaczyłem, przeszedłem się po wnętrzach (miłe dla oka, ale na kolana nie rzuciły), zerknąłem na cmentarz itp. Za 5 czy 10 lat nic się tam nie zmieni, co najwyżej parking będzie bardziej rozjeżdżony i droższy i będzie więcej gawiedzi i sprzedawców chińskich pistoletów...

Disneyland to kicz, ale bawiłem się wybornie, nie nudząc się nawet minutę. I o ile kolejką górską mogę zjechać i 10 razy, to włazić do Mosznej nie bardzo... Po za tym Disneyland to dodatek do zwiedzania tej części Francji, a do czego Moszna może być dodatkiem? Do zwiedzania atrap kamienic na opolskim rynku?
_________________
Staliśmy nad przepaścią, ale zrobiliśmy wielki krok naprzód!
 
 
ceper 


Dołączył: 02 Sty 2014
Posty: 8598
Wysłany: 2014-06-12, 13:29   

Pudelek napisał/a:
I o ile kolejką górską mogę zjechać i 10 razy
Tyle razy dane nam było skorzystać z atrakcji dla 4 osób, wliczając w to Express (zwykłe wagoniki dookoła parku). Podobnie było 8 lat temu i byliśmy w dni robocze, więc trudno sobie wyobrazić weekendy i święta. Nawet kolejki do "Fast Pass" przerażały, a na dodatek mieliśmy pecha z FP do "Piotrusia Pana", który uległ awarii tuż przed naszym wejściem.
Istnieje możliwość skorzystania z 10 atrakcji w jednym dniu tylko pod warunkiem, że mieszkasz w hotelu Disney'a i wejdziesz o godz. 8, czyli na 2 godziny przed oficjalnym otwarciem parku.
Inne parki, np. Asterix, jako dodatek do Paryża, to nie tylko kolejki górskie z krótkim czasem oczekiwania, ale przede wszystkim po kilka zabawnych i ciekawych show, czego nie uświadczysz w Disneyu (żałosna parada!). Nie uważam Moszny jako główny cel wyprawy, ale po drodze do Czech jako miły dodatek na przerwę w podróży.
_________________
Bo kto ma, temu będzie dodane, i nadmiar mieć będzie; kto zaś nie ma, temu zabiorą również to, co ma. /Mt 13,12/
Enjoy your life-never look back. Jest dobrze, a będzie jeszcze lepiej.
Ostatnio zmieniony przez ceper 2014-06-12, 13:30, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Pudelek


Dołączył: 08 Lip 2013
Posty: 8312
Skąd: Oberschlesien
Wysłany: 2014-06-12, 13:36   

z tego co pamiętam (byłem w Disneylandzie 10 lat temu) kolejki do niektórych atrakcji faktycznie były, ale wszystkie interesujące mnie obiekty odwiedziłem, niektóre nawet po kilka razy. Tam, gdzie była długa kolejka, to szło się umówić na konkretną godzinę wejścia i to działało - już nie pamiętam dokładnie jak, skanowało bilet czy coś w tym stylu... w sumie podejrzewam że odwiedziliśmy nie z 10, ale z 20 atrakcji na pewno, choć nie wszystkie kolejki, bo na niektórych zwyczajnie się bałem ;) Teraz pewnie ludzi jest jeszcze więcej...

Asterixa i inne też bym chętnie odwiedził, w ogóle lubię takie parki rozrywki :) (choć show raczej mnie nie interesują).

ceper napisał/a:
Nie uważam Moszny jako główny cel wyprawy, ale po drodze do Czech jako miły dodatek na przerwę w podróży.

To wynika z racji miejsca zamieszkania - ja Mosznę mam bliższy lub dalszy rzut beretem, więc nadaje się na przerwę co najwyżej na miejsce na siku przy drodze :D
_________________
Staliśmy nad przepaścią, ale zrobiliśmy wielki krok naprzód!
 
 
Basia Z. 


Dołączyła: 06 Wrz 2013
Posty: 3550
Skąd: Chorzów
Wysłany: 2014-06-12, 13:56   

Proponowano mi jutro prowadzenie wycieczki szkolnej do Mosznej i do Opola ale odmówiłam.

Nie znam wystarczająco dobrze tych okolic, przynajmniej na tyle aby prowadzić wycieczki. A na dodatek to miała być wycieczka szkolna w z gimnazjum. Co te dzieciaki miałyby tam robić ?

Co innego np. Krasiejów, to rozumiem.
_________________
http://www.pilot-przewodnik.org/
 
 
Pudelek


Dołączył: 08 Lip 2013
Posty: 8312
Skąd: Oberschlesien
Wysłany: 2014-06-12, 14:12   

w Krasiejowie byłem tylko dlatego, że miałem darmowe bilety - każda wydana złotówka ze swoich byłaby uznana z stratę. Jak dla mnie nie było tam NIC interesująco - może poza oryginalnymi kośćmi, ale tych jest kilka w jednym pawilonie. A dziury z makietami dinozaurów i inne "atrakcje" jakoś mnie nie pociągały. Co innego dla dzieci - może część z nich by to zainteresowało?

Basia Z. napisał/a:
Proponowano mi jutro prowadzenie wycieczki szkolnej do Mosznej i do Opola ale odmówiłam.

i słusznie. W Opolu z atrakcjami dla dzieci raczej ciężko (chyba, że do ZOO - to akurat polecam), a nawet i dla dorosłych to trzeba by być zainteresowany architekturą pseudozabytkową czy kościołami...
_________________
Staliśmy nad przepaścią, ale zrobiliśmy wielki krok naprzód!
 
 
ceper 


Dołączył: 02 Sty 2014
Posty: 8598
Wysłany: 2014-06-12, 15:04   

Pudelek napisał/a:
z tego co pamiętam (byłem w Disneylandzie 10 lat temu) kolejki do niektórych atrakcji faktycznie były, ale wszystkie interesujące mnie obiekty odwiedziłem, niektóre nawet po kilka razy. Tam, gdzie była długa kolejka, to szło się umówić na konkretną godzinę wejścia i to działało - już nie pamiętam dokładnie jak, skanowało bilet czy coś w tym stylu... w sumie podejrzewam że odwiedziliśmy nie z 10, ale z 20 atrakcji na pewno, choć nie wszystkie kolejki, bo na niektórych zwyczajnie się bałem ;) Teraz pewnie ludzi jest jeszcze więcej...
Robisz sobie żarty? Tam nie ma atrakcji, na której bałoby się 10-letnie dziecko. Do wielu z nich czas oczekiwania około 2h, a umówienie się na godzinę, czyli tzw. Fast Pass, to także czekasz kilkanaście/dziesiąt/ minut (abym jasno to określił: aby się umówić/wziąć bilet/). Miałem nadzieję, że w tym roku ich wycyckam i biegiem zdobędę te FP. Przy pierwszej atrakcji kolejka 100m, czyli grubo ponad 1h, do FP tej atrakcji też ponad 50m. Biegnę do innej atrakcji - padło na Piotrusia Pana i po kilkunastu minutach mam 4 bilety FastPass na godz. 13:20. Biegnę do innej atrakcji po FP, czekam i ... zmarnowałem kilkanaście minut czasu, bo nie można "umówić się" na inną atrakcje wcześniej niż po godz. 13:20 (po realizacji posiadanych FP - szlag). Idziemy chociaż na Piratów z Karaibów - czeka się około 1h. Mamy wolny czas prawie 1h, więc już poczekamy przy tym "Piotrusiu" - szlag by trafił, tuż przed wejściem awaria atrakcji. Czekam na FP przy innej atrakcji kilkanaście minut i dostaję znów na godzinę X, ale co robić przez 90 minut? Decydujemy się na objazd dookoła parku, ale nawet do tak dupnej atrakcji czekamy ponad 40 minut. Nawet w barze musisz odstać kilkadziesiąt minut ...
Jednym słowem masakra, więc te swoje 20 atrakcji na jedną osobę włóż pomiędzy bajki. A a może wtedy była ulewa i kolejek nie było? Nam się udało skorzystać po 3 razy, dzieci mogły sobie popatrzeć jeszcze do drugiego parku Walt Disney Studio (bilety po 10 EUR droższe). Jednym słowem: dziadostwo i kicz
_________________
Bo kto ma, temu będzie dodane, i nadmiar mieć będzie; kto zaś nie ma, temu zabiorą również to, co ma. /Mt 13,12/
Enjoy your life-never look back. Jest dobrze, a będzie jeszcze lepiej.
 
 
Pudelek


Dołączył: 08 Lip 2013
Posty: 8312
Skąd: Oberschlesien
Wysłany: 2014-06-12, 16:08   

ceper napisał/a:
Robisz sobie żarty? Tam nie ma atrakcji, na której bałoby się 10-letnie dziecko.


no cóż, ja się boję zbyt szybkich kolejek oraz np. takich, które jadą do góry nogami czy się przewracają w powietrzu - a tych kilka w Disneylandzie jest :) tak samo boję się zbyt szybkich kierowców i dlatego mam czasem problem przy stopie, jak mnie bierze jakiś ciężki-noga, a ja prawie mu rzygam na szybę :D

ceper napisał/a:
Do wielu z nich czas oczekiwania około 2h, a umówienie się na godzinę, czyli tzw. Fast Pass, to także czekasz kilkanaście/dziesiąt/ minut (abym jasno to określił: aby się umówić/wziąć bilet/)

to chyba o to mi chodziło... korzystałem tak z kilku atrakcji, m.in. wiem, że na pewno z tej kolejki w kopalni na wyspie. Ale potem na tyle się przerzedziło, że na następne kursy było może z 10-15 minut czekania, bo jechałem ją jeszcze 2 razy, a na pewno nie czekałbym dłużej...

ceper napisał/a:
Jednym słowem masakra, więc te swoje 20 atrakcji na jedną osobę włóż pomiędzy bajki.

włożyć to sobie możesz sam co tylko chcesz... sklerozy nie mam, obskoczyliśmy spokojnie taką ilość, poczynając od kolejek, przez różne ogrody, samochodziki, kręcące się filiżanki itp. Od ciufci jeżdżącej dookoła parku zaczęliśmy - to akurat pamiętam :)

ceper napisał/a:
A a może wtedy była ulewa i kolejek nie było?

to był dość kapryśny sierpień 2004 roku, ale akurat tego dnia nie padało, świeciło słońce, choć temperatura jak na sierpień była umiarkowana, jakieś z 20-22 stopni... ludzi było, jak dla mnie sporo, ale widać może być jeszcze więcej. Wrzuciłbym zdjęcia, ale wtedy miałem jeszcze analoga, a skanować ich specjalnie nie będę...

ceper napisał/a:
Jednym słowem: dziadostwo i kicz

jeżeli coś jest dziadostwem i kiczem to nie jadę do niego drugi raz, więc najwyraźniej po pierwszym razem było dla ciebie mało kiczowato i dziadowsko :dev
_________________
Staliśmy nad przepaścią, ale zrobiliśmy wielki krok naprzód!
Ostatnio zmieniony przez Pudelek 2014-06-12, 16:09, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
TNT'omek 


Wiek: 54
Dołączył: 14 Sie 2013
Posty: 2517
Skąd: Beskid Mały
Wysłany: 2014-06-12, 16:42   

ceper napisał/a:
Jednym słowem:


Już wiem ,że nigdy tam nie pojadę :chil2
_________________
in omnia paratus...
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Copyright © 2013 by Góry bez granic | All rights reserved | Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group