Forum FAQ Szukaj Użytkownicy Rejestracja Statystyki Profil Zaloguj Albumy Kontakt

Poprzedni temat «» Następny temat

Wrześniowy Beskid Mały bardzo wolnym krokiem

Autor Wiadomość
Lidka 
Lidka


Dołączyła: 26 Sty 2022
Posty: 367
  Wysłany: 2022-10-02, 17:37   Wrześniowy Beskid Mały bardzo wolnym krokiem

Beskid Mały – dla wielu z Was to prawie jak wycieczka po kawie, ja potrzebowałam aż urlopu, by tam się pojawić :fajka Prognozy pogodowe były fatalne, ale nic nie mogło mnie zniechęcić, wszak jak się zmoknie, to można wyschnąć :)
Sobota, godz. 14.45- otrzymałam w darze od szefowej możliwość zakończenia pracy 15 min wcześniej, Krutul już w blokach startowych oczekiwał na parkingu, wjazd na autostradę i mkniemy... Kierunek-Sucha Beskidzka.
W niedzielę żwawo opuszczamy schronisko. Zielonym szlakiem zmierzamy do lasu :) A w lesie grzyby, które tym razem z bólem serca zostawiamy w spokoju, bo co z nimi zrobimy? Do plecaka na sznureczku nie przyczepię, przy tej pogodzie nie uschną (chwilowo kropi).
Pod Lipską Górą miał być wg mapy punkt widokowy, ale... widać tylko chmury …
No nic, idziemy dalej z nadzieją na poprawę pogody :rol
O ja naiwna... Niewierząca w norweskich meteorologów... Po zejściu do Lipia przekonałam się, że internet jednak nie kłamie ;) co do minuty, zgodnie z zapowiedziami, opad się- delikatnie mówiąc: wzmógł :D Schowaliśmy się pod jakimś drzewem i chwilę przeczekaliśmy tę zawieruchę. Ciąg dalszy szlaku zielonego to ścieżka wzdłuż tarniny. Piękne duże owoce, nawet powstał plan, by w drodze powrotnej podjechać na zbiory. Te zachwyty spod kaptura nad granatowymi kulkami spowodowały, że nawet nie zauważyłam momentu, jak przestało padać, wyszło piękne, choć nieśmiałe słonko, a okolica zaserwowała nam taki sielski widoczek



Piękne okoliczności przyrody zawsze wzmagają mój apetyt, zatem przerwa na lunch :)
Warkot motocykli zakłócił błogość chwili, wystraszył chyba też słońce, bo się znów schowało za chmury. No to w drogę, drużyno, czas na las ! Spotykani grzybiarze patrzyli z pobłażaniem na nasze ręce uzbrojone tylko w kijki, a nie w kosze (ich były z reguły pełne brązowego dobra) :)
Kozie Skały tonęły już we mgle, zrobiło się magicznie, bajkowo i mimo braku słoneczka-pięknie. Z tego wszystkiego nie spojrzałam na mapę, i zamiast iść dalej zielonym szlakiem, jak zaplanawałam sobie jeszcze w domu, z lękiem w oczach i szlaggotrafił na ustach, zsuwałam się diabelnie ostro na dół za czerwonymi znaczkami. Krutul ze stoickim spokojem podążał za mną. Dopiero jakieś 10 poziomic niżej zorientowałam się, cóż to uczyniłam, ale już nie miałam ochoty na wtyłzwrot. Zwłaszcza, że mocno się ochłodziło, i znów zaczęło padać. Wypatrzyłam za to na mapie pizzerię w Krzeszowie, i tam wstąpiliśmy na gorące zupki. Godzinna przerwa w naszej wędrówce znaczyła wiele dla żołądków, ale kompletnie nic dla pogody. Wyszliśmy z tego suchego przybytku i uprawiając asfalting posuwaliśmy się w upiornej mżawce dalej czerwonym szlakiem. Okazało się w międzyczasie, że nie tylko my mamy nierówno pod kopułami, bo spotkaliśmy jeszcze 3 plecakowiczów, którzy „cześć” okraszali pytaniem: wy też MSB? No teraz nie, ale może kiedyś? Na razie kierowaliśmy się na Leskowiec do schroniska. Marzeniem stał się grzaniec i buraczki zasmażane :D Niestety na miejscu zostało spełnione tylko jedno marzenie- to piwne :haha Zamiast buraczków pojawił się kotlet mielony z marcheweczką, też dobry. Wielkie oczy zrobiłam na widok dań serwowanych w naczyniach jednorazowych. Pogaduszki z obsługą i już wiem, że to nakaz sanepidu ze względu na częste braki wody. Tylko te dodatkowe tony śmieci... Rankiem uśmiech w kuchennym okienku i kawę dostałam w filiżance :D Uśmiech w kierunku okna- i świeci chyba słonko! No to zebraliśmy nasze suche wreszcie manatki i dziarskim spacerkiem ruszyliśmy na szczyt Leskowca. Z poprzedniej mojej wizyty tamże pamiętałam piękną rozległą halę. Teraz zalegała już znów w chmurach...ale na razie nie padało :usmi



Prognozy prognozowały, że intensywny opad zacznie się po 11-tej i będzie trwał godzinę. Cóż zatem wymyśliłam? Że do tego czasu dotrzemy do Groty Komonieckiego i tam sobie uskutecznimy przerwę śniadaniową, a potem pójdziemy dalej w promieniach ciepłego słoneczka, bo przecież ileż to może padać, do Chatki na Potrójnej, by tam oddać się błogiemu lenistwu :)
Małżonek wciąż jeszcze z pobłażliwym uśmiechem przychylił się do tej propozycji, wszak ponoć wiem, co czynię :D
Zatem po kontemplacji krzyża i wiaty na szczycie, podążyliśmy dalej czerwonym w stronę Smrekowicy. Na skrzyżowaniu szlaków pod Smrekowicą zmieniliśmy kolor na zielony, i uważnie patrząc pod nogi, bo luźnych kamieni w bród, minęliśmy Polanę Suwory i zaczęliśmy wypatrywać ścieżki, która powinna mieć ponoć jakieś czerwone oznaczenia, i do tego trudno ją znaleźć. Oznaczeń nie uwidzili, ale droga w prawo była szeroka i całkiem wygodna, wiodła delikatnie w dół, przynajmniej w początkowym swym biegu. Potem stała się coraz węższa, pojawiło się kilka odnóg i oczywiście stała się prawie pionowa :o-o Na dokładkę norwescy spece od pogody tym razem się nie popisali, bo padać zaczęło jeszcze przed 11-tą ! A Groty ani widu ani słychu... Choć z tym „słychem” to nieprawda, było słychać głosy. Wręcz bardzo wiele głosów, i to dziecięcych, hmmm... Omamy słuchowe? Dzieci tutaj, w taką pogodę? Zjeżdżając po śliskiej glinie już wprost do Groty wjechaliśmy w całą wielką gromadę młodszej młodzieży, szok! Nasze miny musiały odzwierciedlać to zdziwienie, bo jeden z opiekunów rozkosznie się uśmiechnął i powiedział, że miało być pusto i cicho, a tu prawie cała szkoła ma piknik :D Ale i dla nas miejsce w jaskini się znalazło, można było usiąść na czymś suchym i odsapnąć. A szkolna ekipa po chwili się zwinęła wzdłuż potoku w dół, i zostaliśmy sami słuchając już tylko lejącej się wody



Woda się wciąż sączyła- ta ze strumienia potoku Dusica, który spływa po płycie skalnej (co wygląda pięknie), ale i ta z chmur (co już urocze nie jest). Wzrok Krutula stawał się powoli morderczy. Deszcz się jednak nie wystraszył :P Ja cierpliwie sobie siedziałam na jakimś konarze, popijałam letnią już herbatkę, a tego nosiło. W końcu wstał i rzekł, że już i tak jest przemoczony, to mu wszystko jedno czy pada, czy nie, i ruszamy! Mi nie trzeba 2 razy powtarzać, z cukru nie jestem, nie roztopię się. Jeszcze rzut oka na wodospad Dusica i już pod górę marsz. Chcieliśmy dojść ścieżką na Rozstaje pod Mladą Horą, tym razem spotkaliśmy oznaczenia: namalowane na drzewach jaszczurki. Ciekawe, kto to wymyślił, fajnie to wygląda, ale nigdzie nie znalazłam żadnej informacji na ten temat. A na Rozstaje dotarliśmy, oczywiście w strugach deszczu. Zatem bez zbędnej zwłoki przez rezerwat Madohora, do Chatki pod Potrójną, bo bliżej. Powitał nas kot przed drzwiami



i suchość i ciepełko za drzwiami :) Po kilku słowach tytułem wstępu poszliśmy się przebrać w suche rzeczy, a mokrymi zawiesiliśmy całą jadalnię ;) Gorący rosołek i swojskie naleweczki ogrzewały nas od wewnątrz, a od zewnątrz przymilne kocurki. Po niedługim czasie przybyło jeszcze 2 gości-mieli ze sobą ogromne ilości grzybów. Jak ogarnęli swoje przemoczone osoby, to wzięli się za przerób swego zbioru: upchnęli całą suszarkę, część rozłożyli na ruszcie i powiesili nad ogniskiem, a z reszty ugotowali pyszny sos serwowany z kaszą i kefirem, którą to potrawą i nas poczęstowali.
Krutulowi bardzo podobała się ściana muzyczna:
wiszą sobie 4 gitary elegancko w pokrowcach , przy każdej stosowna informacja, kto może korzystać z instrumentu:
1*dla tych, co grają
2*dla tych co umieją grać
3*dla tych co grają bardzo dobrze
4*dla mistrzów
On sięgnął po nr 2



Oznajmił, że nie odważy się brać tej, co to jest przeznaczona dla grających bardzo dobrze. No i w takim niewielkim gronie sobie muzykowaliśmy czas jakiś, aż głowa zaczęła ciążyć i przemieściliśmy się do magazynu broni, czyli naszej aktualnej sypialni.
Wtorkowy poranek słoneczny nadal nie był. Buty -dzięki suszarce-wyschły, ale cała reszta niekoniecznie :/ Siedząc nad mapą wymyśliliśmy sprytny plan: ja sobie pójdę zielonym szlakiem do Łysiny, a Krutul spróbuje dostać się do Suchej B. by odzyskać samochód, po czym przyjedzie po mnie i już zmotoryzowani znajdziemy jakiś nocleg w okolicach Czernichowa. Jak pomyśleli, tak uczynili: razem poszliśmy sobie leśnymi dróżkami do zielonego szlaku w okolicach Gibasówki, po czym każde z nas podążyło w swoją stronę. Krutulowi towarzyszyły grzyby, mi piękne widoki



Poszukałam sobie jeszcze beztrosko jaskiń w Czarnych Działach i przez Kucówki i Płonne żwawym krokiem dotarłam do Łysiny. Mieliśmy obejrzeć już razem Zamczysko-czyli osuwisko skalne na Ścieszków Groniu, ale lecąca znów z nieba ściana wody skutecznie odstraszyła :/ Zatem już siedząc w aucie wydzwoniłam pokój w Międzybrodziu Żywieckim. Gospodarz na nasz widok oznajmił, że załączy centralne ogrzewanie bo chyba potrzebujemy się ugrzać :) I owszem, a poza ciepłym kaloryferem i gorącym prysznicem zawsze pomaga jeszcze taki zestaw ;)



Kolejny dzień to wycieczka do Bielska Białej na kurtkowe zakupy, bo starą mężowską diabli wzięli :( Po zakupie od razu została wystawiona na ciężki egzamin, który zdała śpiewająco. No to skoro nie straszne nam już deszcze i burze i jesteśmy nieprzemakalni ;) to ogarnijmy kamieniołom w Kozach, tak na tym forum zachwalany. Chyba mam kolejne miejsce do powtórki, bo wiele nie zobaczyliśmy :)



Za to klimat jak z Mordoru można było poczuć :) Spędziliśmy tam trochę czasu pałętając się po ścieżkach i ścieżynkach, a na koniec dnia wielokilometrowymi objazdami (bo trwa remont chyba wszystkich dróg dookoła Jeziora Mędzybrodzkiego) wróciliśmy do naszej kwatery.
W czwartek postanowiliśmy zdobyć Żar. Każdy na swój sposób: ja wybrałam wersję pieszą. Zielonym szlakiem wdrapałam się na Przełęcz Isepnicką, gdzie po raz pierwszy w tym roku usłyszałam ryczącego jelenia. Dołącza tutaj czerwony MSB i żółty z/do Porąbki, stoi sobie ławeczka, ale że mokra, to nie skorzystałam. Poszłam sobie tym potrójnym szlakiem kawałek pod górkę, po czym już drogą bez oznaczeń podreptałam do zbiornika wody Żar, gdzie znów spotkałam szlak czerwony. Spacerek wzdłuż płotu elektrowni wielce fascynujący :rol Jedyna zaleta tej ścieżki to chyba to, że nie jest asfaltowa :) W restauracji na szczycie czekał już na mnie Krutul, który wjechał sobie kolejką. Kawa, serniczek, kontemplowanie pięknych widoków na okolicę, błękitne niebo i paralotniarzy...
No to co, obejdziemy sobie ten ścięty wierzchołek? Jest ścieżka, wedle różnych map z niebieskim szlakiem, a na mojej starej papierowej- z czerwonym. A potem pójdziemy na Kiczerę. Ale zdążyliśmy przejść kilkanaście metrów, gdy zrobiło się ciemno i ...gradobicie! Biegiem do kolejnego baru :o-o Tam już obyło się bez podziwiana widoków. Jedyne, co widzieliśmy, to mokre szyby ;) Konsumpcja burgerów była jedyną atrakcją przez kolejną godzinę. Jak nagle zrobiło się ciemno, tak nagle pojawiło się znów słońce :) No to ruszamy. Znów idąc wzdłuż płotu szukałam tych znaczków szlakowych i znalazłam: stare, ledwo widoczne czerwone, i również ledwo widoczną niebieską kropkę na kamieniu. W okolicach Kiczery powrócił nowy szlak czerwony, a przed samym szczytem polana z ławeczkami, rozpisaną panoramą okolicy i widokiem na Żar



Droga powrotna do kwatery to miszmasz szlaków i leśnych dróżek, grzybobranie, pogaduchy z salamandrami i muchomorami, schodzenie rowerzystom z drogi, a przede wszystkim nieustanna obserwacja nieba- kiedy lunie :D
Piątek to nasz ostatni dzień urlopu. Trzeba go zakończyć z przytupem.
Tu mała dygresja:
Wiele lat temu, kiedy nasze córki były jeszcze małe i dopiero zaczynały swe górskie przygody, zrobiliśmy sobie rodzinne wejście na Czupel – najwyższy szczyt Beskidu M. To było wprost ekstremalne przeżycie: czerwonym szlakiem z Łodygowic. Dziewczyny uznały, że to najwyższa i najtrudniejsza góra świata, a co najmniej Europy. Od tamtej pory każde inne wyjście w góry porównywane było do tej trasy, i Czupel był niepokonany :) Postanowiliśmy rozprawić się z tą traumą, co prawda innym szlakiem, i bez cór, ale co Czupel to Czupel :D
Samochód zostawiliśmy w Czernichowie i niebieskim szlakiem przez Suchy Wierch, mijając źródełko z miejscem odpoczynku z odpowiednio wyprofilowaną ławką, by nie można było na niej zasiąść :usm



na Przełęcz pod Czuplem weszliśmy w rekordowym czasie 2 godzin! Do samego szczytu już rzut beretem. Z oddali było słychać radosne krzyki i śpiewy dziecięcych wrzeszczących gardeł :) Jeszcze sesja zdjęciowa i koniecznie trzeba wysłać mms-y do zapracowanych potomkiń :D



Na odpowiedzi nie czekaliśmy długo. W wiadomościach: „hardkorowcy” i „o nie! Tylko nie Czupel” :D
Na dół schodziliśmy czerwonym aż do Przysłopia, a potem żółtym przez Solisko. Punkt widokowy pod Przyszopem wzbogacony jest elegancką ławką



Pięknie, ciepło, to i posiedzieliśmy tam dłuższą chwilę planując już kolejny wyjazd w te strony. Może to będzie Mały Szlak? Może odkrywanie tego, co tym razem ominęliśmy lub nie zobaczyliśmy z powodu innej, niż słoneczna, pogody? W każdym razie postanowione: nie będziemy czekać kolejnych 17 lat na powrót w Beskid Mały!
The end :-o
_________________
Podróżnik widzi to, co widzi. Turysta widzi to, co przyszedł zobaczyć. (Gilbert Keith Chesterton).
 
 
Dobromił 


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 14368
Wysłany: 2022-10-02, 18:27   

Lidka napisał/a:
Beskid Mały – dla wielu z Was to prawie jak wycieczka po kawie


A nie !

Nie pijam kawy.
_________________
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
 
 
Sebastian 


Wiek: 51
Dołączył: 09 Lis 2017
Posty: 5838
Skąd: Kraków
Wysłany: 2022-10-02, 18:33   Re: Wrześniowy Beskid Mały bardzo wolnym krokiem

Dla mnie też nie. Choć mam tam blisko, to zaglądam tam niezmiernie rzadko.

Lidka napisał/a:

Krutulowi bardzo podobała się ściana muzyczna:
wiszą sobie 4 gitary elegancko w pokrowcach , przy każdej stosowna informacja, kto może korzystać z instrumentu:
1*dla tych, co grają
2*dla tych co umieją grać
3*dla tych co grają bardzo dobrze
4*dla mistrzów
On sięgnął po nr 2


Przypomniała mi się anegdota z czasów punkowych jak się zakłada kapelę:
1. Ten, co umie śpiewać - śpiewa
2. Ten, co umie grać na gitarze - gra na gitarze
3. Ten, co nie umie grać na gitarze - bierze bas
4. Na perkusję bierze się kogokolwiek
_________________
mój blog: http://sebastianslota.blogspot.com/
Profil Facebook
 
 
Adrian 
Cieszynioki


Wiek: 40
Dołączył: 13 Lis 2017
Posty: 9383
Wysłany: 2022-10-02, 18:41   

Bardzo fajna wędrówka, szkoda tylko, że pogoda nie chciała współpracować, choć dawaliście jej szansę poprawy ;)

No i zagadka się odgadła :D
 
 
Dobromił 


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 14368
Wysłany: 2022-10-02, 18:43   

Sebastian napisał/a:
Przypomniała mi się anegdota z czasów punkowych jak się zakłada kapelę:

Zdziczały Piotr za młodu był gitarzystą thrashowym.
_________________
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
 
 
Lidka 
Lidka


Dołączyła: 26 Sty 2022
Posty: 367
Wysłany: 2022-10-02, 19:38   

Dobromił napisał/a:
Nie pijam kawy.

ryzykujesz zdrowiem, właśnie usłyszałam, ze jakiś australijski instytut obalił wieloletnie mity, i 4 KUBKI kawy dziennie działają prozdrowotnie :)

Sebastian, czyli na perkusistkę się nadam :D
Adrian, ponoć każdemu ta kolejna szansa się nalezy :lol
_________________
Podróżnik widzi to, co widzi. Turysta widzi to, co przyszedł zobaczyć. (Gilbert Keith Chesterton).
 
 
darkheush 
Beerwalker


Wiek: 51
Dołączył: 07 Lip 2013
Posty: 2626
Wysłany: 2022-10-02, 20:17   

Lidka napisał/a:
Kozie Skały tonęły już we mgle, zrobiło się magicznie, bajkowo i mimo braku słoneczka-pięknie. Z tego wszystkiego nie spojrzałam na mapę, i zamiast iść dalej zielonym szlakiem, jak zaplanawałam sobie jeszcze w domu, z lękiem w oczach i szlaggotrafił na ustach, zsuwałam się diabelnie ostro na dół za czerwonymi znaczkami. Krutul ze stoickim spokojem podążał za mną. Dopiero jakieś 10 poziomic niżej zorientowałam się, cóż to uczyniłam, ale już nie miałam ochoty na wtyłzwrot. Zwłaszcza, że mocno się ochłodziło, i znów zaczęło padać.
I chyba dobrze zrobiliście, ponieważ aby przejść ten zielony potrzebna jest maczeta ;)
 
 
Lidka 
Lidka


Dołączyła: 26 Sty 2022
Posty: 367
Wysłany: 2022-10-02, 20:21   

Cytat:
aby przejść ten zielony potrzebna jest maczeta

Teraz to jeszcze bardziej żałuję pomyłki! :dev6
Wiosna uczyni cuda? czy to taki szwejkowy bieszczadzki bis? :-o
_________________
Podróżnik widzi to, co widzi. Turysta widzi to, co przyszedł zobaczyć. (Gilbert Keith Chesterton).
Ostatnio zmieniony przez Lidka 2022-10-02, 20:22, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2022-10-02, 20:25   

Nooo, w końcu coś można było poczytać na forum! Dziękuje bardzo za tę możliwość! :)

Świetna przygoda. Ale tak świetna, że wolę o niej czytać, niż ją przeżywać, głównie na tą dodatkową, nadprogramową wodę ;)

Beskid Mały to dla mnie, takie góry, o których rzadko myślę, nawet (jak na mnie) często jeżdżę w to pasmo a jak już jestem, to się nim zachwycam :)

I brawo za atak na górę, która stanowiła "traumę" :D
 
 
darkheush 
Beerwalker


Wiek: 51
Dołączył: 07 Lip 2013
Posty: 2626
Wysłany: 2022-10-02, 20:29   

Lidka napisał/a:
Wiosna uczyni cuda?


Tak mniej więcej od 55 sekundy filmu jest przejście pod Kozimi Skałkami :D A na koniec w bonusie moja gleba :D

 
 
Lidka 
Lidka


Dołączyła: 26 Sty 2022
Posty: 367
Wysłany: 2022-10-02, 20:37   

laynn napisał/a:
Dziękuje bardzo za tę możliwość!

polecam się ;)
Cytat:
wolę o niej czytać, niż ją przeżywać,

nie słyszałeś nigdy o dobroczynnym wpływie deszczówki na włosy? :D Kobieta zrobi wszystko dla efektu wow :lol :P
_________________
Podróżnik widzi to, co widzi. Turysta widzi to, co przyszedł zobaczyć. (Gilbert Keith Chesterton).
 
 
Lidka 
Lidka


Dołączyła: 26 Sty 2022
Posty: 367
Wysłany: 2022-10-03, 17:12   

darkheush, bonus pozamiatał :D
Nie tak źle, maczety nie widziałam, ani podrapanych nóg, pewnie dopiero wszystko rosło :)
_________________
Podróżnik widzi to, co widzi. Turysta widzi to, co przyszedł zobaczyć. (Gilbert Keith Chesterton).
 
 
darkheush 
Beerwalker


Wiek: 51
Dołączył: 07 Lip 2013
Posty: 2626
Wysłany: 2022-10-03, 18:23   

Lidka napisał/a:
pewnie dopiero wszystko rosło

Tia... od paru lat :P
laynn napisał/a:
głównie na tą dodatkową, nadprogramową wodę ;)

No popatrz laynn. Kiedyś 3/4 forum drwiło z nas, że Twoja kuchenka i nasz namiot jest deszczogenny. Teraz będziemy się pytać na PW Lidki kiedy wybiera się w góry, co by uniknąć kilkudniowej zlewy :D
 
 
włodarz 

Dołączył: 13 Maj 2014
Posty: 2653
Skąd: Góry Sowie
Wysłany: 2022-10-03, 18:46   

Lidka napisał/a:
Prognozy pogodowe były fatalne, ale nic nie mogło mnie zniechęcić, wszak jak się zmoknie, to można wyschnąć :)

Tyle deszczu a tyle optymizmu. Pozazdrościć. :-)
_________________
Sudeckie Ilustracje
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2022-10-03, 20:07   

darkheush napisał/a:
Kiedyś 3/4 forum drwiło z nas, że Twoja kuchenka i nasz namiot jest deszczogenny.

Bo to podobno oznaka dobrze funkcjonującego forum ;)
darkheush napisał/a:
na PW Lidki kiedy wybiera się w góry, co by uniknąć kilkudniowej zlewy

Czemu na PW?
Można na sb? :D
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Copyright © 2013 by Góry bez granic | All rights reserved | Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group