Forum FAQ Szukaj Użytkownicy Rejestracja Statystyki Profil Zaloguj Albumy Kontakt

Poprzedni temat «» Następny temat

Gorc w listopadzie

Autor Wiadomość
Sebastian 


Wiek: 51
Dołączył: 09 Lis 2017
Posty: 5838
Skąd: Kraków
Wysłany: 2022-02-02, 17:33   Gorc w listopadzie



Gdzie się wybrać w listopadzie, gdy spadły już wszystkie liście w górskich lasach? Dobrym pomysłem są Gorce i gorczańskie polany nadal pokryte jesiennymi, żółtymi trawami.

Trasa tej listopadowej wycieczki jest stosunkowo krótka, bo w ten dzień okno pogodowe też było krótkie – zgodnie z prognozą rano miało być pochmurno (nici z porannych zdjęć przy wschodzącym słońcu),potem miało nastąpić rozpogodzenie, natomiast już koło godziny 15 chmury miały ponownie nadciągnąć z zachodu. Wychodzi niecałe 10 km tam i z powrotem, ale pewnie znacie już moją opinię, że nie musi być daleko, żeby było fajnie.

To już moja siódma wycieczka w Gorce w 2021 roku. Lubię te góry, lubię bardzo gorczańskie polany, a zielony szlak na Turbacz to jedna z moich kilku ulubionych beskidzkich wycieczek. Dziś po drodze na wieżę widokową w Gorcu mam polanę Świnkówkę oraz jedną z ciekawszych w Gorcach – polanę Gorc Kamienicki, do niedawna moje gorczańskie „the best”, niedawno jednak zdetronizowaną na rzecz polany Podskały. Tę samą trasę co dziś, robiłem w lutym z Neską, dziś będzie samotna wycieczka w jesiennej scenerii.

mapa, choć trasa banalna: https://en.mapy.cz/s/guneruruse

Parkuję na prywatnym parkingu w Rzekach przy moście na Kamienicy. Ranek jest pochmurny i ponury, łapie jeszcze przymrozek.



Idę w górę niebieskim szlakiem. W drodze na Gorc mijam dwie polany: Nową Polanę i Świnkówkę, ale na razie nie ma dobrych widoków. Świnkówka przy niskim listopadowym słońcu schowana jest jeszcze w cieniu, a Tatry zakryte są chmurami, niemniej niebo robi się coraz bardziej błękitne.
Z polany Świnkówki jest już bardzo blisko na polanę Gorc Kamienicki. To duża i widokowa polana, porośnięta trawami, które o tej porze roku są wysokie i żółte. Widać mieszane lasy liściasto-iglaste, w których drzewa liściaste potraciły wszystkie swoje liście, a iglaste są nadal zielone. W drodze na tę polanę otworzyło się nade mną okno pogodowe. Spędzam na tej polanie sporo czasu.


wejście na polanę Gorc Kamienicki


na horyzoncie Sałasz i Jaworz, bliżej Cichoń, Ostra i Modyń


Tatry


Jaworzyna Kamienicka, Turbacz, Mostownica, Gorc Troszacki


Radziejowa


polana Gorc Kamienicki




wieża widokowa na Gorcu



Przed opuszczeniem polany schodzę trochę niżej poszukać szałasu, w którym trzydzieści lat temu spędziłem ze znajomymi kilka dni. Niestety z szałasu pozostał tylko dach i kilka cegieł – symboliczne resztki szałasowego pieca.


2021


1992



Docieram pod zbudowaną w 2015 roku wieżę. Dziś widoczność jest bardzo dobra, dzięki dużemu wiatrowi nie ma zalegającego w dole smogu. Z wieży, jak to z wieży, fajne widoki 360 stopni na różne góry, więc proszę bardzo, zarówno szerokie plany, jak i zbliżenia:



Ćwilin, Mogielica, w dole Gorc Kamienicki


na horyzoncie Sałasz i Jaworz, bliżej Cichoń, Ostra i Modyń


po prawej Koziarz i Radziejowa,, po lewej Beskid Niski


Lubań


słowackie Tatry Wysokie


Jaworzyna Kamienicka, Turbacz, Mostownica, Pilsko, Babia Góra, Gorc Troszacki


Mostownica, Pilsko, Babia Góra


Luboń Wielki


polana Gorc Kamienicki


Mogielica


Modyń


Hale Gorcowskie na zielonym szlaku z Ochotnicy Dolnej


słowackie Wysokie Tatry


polskie Tatry Zachodnie


w dole dolina Dunajca





Wracam na parking tą samą drogą. Nie bardzo jak jest wytyczyć pętlę, a ja ponadto nie jestem zwolennikiem robienia pętli „na siłę” – czasem równie ciekawie jest wrócić tą samą drogą, zwłaszcza jesienią i zimą, gdy krótki dzień sprawia, że mam zupełnie inne światło „tam”, a inne „z powrotem”. Poza tym na Gorcu Kamienickim jest fajnie. Robiąc zdjęcia na tej polanie po raz drugi tego dnia skupiam się bardziej na detalach
















Luboń Wielki i Szczebel

















Schodzę na Świnkówkę.



Gdy tam docieram, uderza mnie ciepła żółto-brązowa barwa porastających ją traw. Ucinam sobie pogawędkę ze spotkanym tu turystą, a jednocześnie widzę, że od zachodu nadciągają ciemne chmury. Robię zdjęcia, póki jest na to czas.







Schodząc ze Świnkówki rozmawiam na Messengerze z forumowiczami ze Śląska, tam już po 12 się zachmurzyło. U mnie się psuje pogoda kilkanaście minut po opuszczeniu tej polany, timing prawie idealny. Wracam na parking w podobnie pochmurnej aurze jak rano. Niemniej co zobaczyłem to moje. Nie rozpisywałem się zanadto w tej relacji, wycieczka była krótka, a szlak znany i popularny, więc pozostawiłem więcej do opowiedzenia zrobionym przez siebie zdjęciom.

Ale zanim zakończę tę relację, chciałbym zaproponować pewną nowość. Otóż chodząc na wycieczki z aparatem, często fotografuję szerokie plany, składając z 15-40 klatek bardzo szerokie panoramy. Większości z nich nie umieszczam w relacjach, bo są bardzo szerokie w poziomie i wąskie w pionie, więc na blogu ich wysokość byłaby bardzo mała, zwłaszcza na telefonie komórkowym. Jeśli ktoś jednak jest zainteresowany panoramicznymi zdjęciami, to poniżej zamieszczam cztery zrobione podczas tej wycieczki - po kliknięciu na zdjęcie otworzy się ono na pełnym ekranie, co szczególnie na ekranie monitora będzie wyglądać ciekawie.


polana Gorc Kamienicki - widok na Gorce


panorama z wieży na Gorcu - Gorce i Beskid Wyspowy


panorama z wieży na Gorcu - od Modyni po Tatry


polana Gorc Kamienicki

Następną relacją przestanę was już katować jesiennymi zdjęciami, a też byłem na pewnej wieży:



_________________
mój blog: http://sebastianslota.blogspot.com/
Profil Facebook
 
 
Adrian 
Cieszynioki


Wiek: 40
Dołączył: 13 Lis 2017
Posty: 9383
Wysłany: 2022-02-02, 18:15   

Szkoda że ten szałas nie przetrwał, fajnie by było usiąść po tylu latach na tej samej ławeczce.
Kiedy byliśmy na Gorcu, to jeszcze nie miałem szajby fotograficznej, a szkoda, trzeba będzie wrócić na spokojnie :)
Szczęściarz będzie na zlocie, mam nadzieję że zabierzesz ze sobą dobrą pogodę ...
 
 
Wiolcia 


Dołączyła: 13 Lip 2013
Posty: 3458
Wysłany: 2022-02-02, 19:41   

Gorc jest zawsze dobrym rozwiązaniem. I kiedyś tam czytałam o możliwości (a jednak!) zrobienia pętli, częściowo pozaszlakowo, zahaczającej o Gorc.
Panoramy dobrze się ogląda, możesz wrzucać więcej.
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2022-02-02, 21:15   

Jakby mi kazano, wskazać coś ładnego w Gorcach, to bym wskazał właśnie ten kawałek. Prawie tak ładnie jak w Żywieckim ;)

A już na serio, to rzeczywiście, piękne są te polany. widok z wieży fajowy. Na pewno będę tam chciał wrócić, bo bardzo mi się tam podobało, a co ciekawe, wcale tak długo tam nie mam dojazdu...
 
 
Lidka 
Lidka


Dołączyła: 26 Sty 2022
Posty: 367
Wysłany: 2022-02-03, 04:53   

Wieża juz ma tyle lat? Ja tam ostatnio byłam, jak teren wyrównali (czyli pewnie2014) i serce bolało widząc rozjeżdżone ciężkim sprzętem pola i powalone drzewa, bo za blisko drogi stały... Po tylu latach jednak chyba przyroda się postarała i zagojone wszystkie rany...
_________________
Podróżnik widzi to, co widzi. Turysta widzi to, co przyszedł zobaczyć. (Gilbert Keith Chesterton).
 
 
darkheush 
Beerwalker


Wiek: 51
Dołączył: 07 Lip 2013
Posty: 2626
Wysłany: 2022-02-03, 06:53   

Wiolcia napisał/a:
I kiedyś tam czytałam o możliwości (a jednak!) zrobienia pętli, częściowo pozaszlakowo, zahaczającej o Gorc.

Taką też wykręciliśmy w sierpniu 2020 -> http://sp-wloczegowy.blog...rpnia.html#more
Zejście fakt - po opuszczeniu zielonego szlaku na nawigacji.

Ostatnio zmieniony przez darkheush 2022-02-03, 06:55, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Dobromił 


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 14368
Wysłany: 2022-02-03, 07:00   



O kurwa ...

Rewelacyjna wycieczka. Az chce się zalec na jednej z tych polan i oglądać okolicę.

Bez Gorców nie ma kołaczów !
_________________
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
 
 
Piotrek 


Wiek: 48
Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 10854
Skąd: Żywiec-Sienna
Wysłany: 2022-02-03, 08:30   

Piękne to ujęcie z drzewkiem :!

Od razu też skojarzyło mi się z płonącym, biblijnym krzewem - ujęcie do takiej sytuacji idealne :)
 
 
Sebastian 


Wiek: 51
Dołączył: 09 Lis 2017
Posty: 5838
Skąd: Kraków
Wysłany: 2022-02-03, 10:06   

Lidka napisał/a:
Wieża juz ma tyle lat? Ja tam ostatnio byłam, jak teren wyrównali (czyli pewnie2014) i serce bolało widząc rozjeżdżone ciężkim sprzętem pola i powalone drzewa, bo za blisko drogi stały... Po tylu latach jednak chyba przyroda się postarała i zagojone wszystkie rany...

Spoko, nie ma już żadnych śladów po budowie.

darkheush napisał/a:
Wiolcia napisał/a:
I kiedyś tam czytałam o możliwości (a jednak!) zrobienia pętli, częściowo pozaszlakowo, zahaczającej o Gorc.

Taką też wykręciliśmy w sierpniu 2020 -> http://sp-wloczegowy.blog...rpnia.html#more
Zejście fakt - po opuszczeniu zielonego szlaku na nawigacji.

Zgadza się, tylko ja szedłem od drugiej (północnej) strony. A ta pętla z Ochotnicy faktycznie bardzo fajna, mam ją w planach.
_________________
mój blog: http://sebastianslota.blogspot.com/
Profil Facebook
 
 
Wiolcia 


Dołączyła: 13 Lip 2013
Posty: 3458
Wysłany: 2022-02-03, 11:24   

Ja właśnie miałam na myśli pętlę od strony północnej, muszę poszperać, jak ona prowadziła, by kiedyś zrealizować taki plan.
A ta z Ochotnicy - faktycznie piękna. Ostatnio szłam nią w czasie naszego zlotu na Starych Wierchach, z Neską. Jesienią. Warto by może pójść wiosną...
 
 
Dobromił 


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 14368
Wysłany: 2022-02-03, 11:45   

Sebastian napisał/a:
słowackie Tatry Wysokie





I Bialskie :)


Z Ochotnicy to chyba też idzie się na Magurki z wieżą ? Kolejna Perła Gorców - i też pod pętlę.
_________________
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
 
 
darkheush 
Beerwalker


Wiek: 51
Dołączył: 07 Lip 2013
Posty: 2626
Wysłany: 2022-02-03, 16:10   

Sebastian napisał/a:
A ta pętla z Ochotnicy faktycznie bardzo fajna, mam ją w planach.

Jakby ktoś potrzebował zapis .gpx to pisać na priv
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Copyright © 2013 by Góry bez granic | All rights reserved | Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group