Forum FAQ Szukaj Użytkownicy Rejestracja Statystyki Profil Zaloguj Albumy Kontakt

Poprzedni temat «» Następny temat

Dookoła Gliwic i Rybnika na rowerze

Autor Wiadomość
Basia Z. 


Dołączyła: 06 Wrz 2013
Posty: 3550
Skąd: Chorzów
Wysłany: 2014-06-09, 16:52   Dookoła Gliwic i Rybnika na rowerze

Zaczęło się od tego, ze moje długoletnie koleżanki ogłosiły iż obchodzą razem 100-lecie urodzin i zapraszają wszystkich chętnych. Dobra okazja aby się spotkać i pogadać a poza tym pozwiedzać co nieco.
Spotkanie zorganizowały w Stodołach obok Rybnika, na terenie stadniny, której właścicielką jest nasza koleżanka. Do wyboru była opcja kajakowa oraz rowerowa. Ja wybrałam rowerową, ale z indywidualnym dojazdem z Gliwic.

Rano około 9 wyjechałam z domu 9.25 miałam z Chorzowa Batorego pociąg do Gliwic.
Tam przejechałam przez miasto, byłam z okazji święta na mszy w Katedrze Gliwickiej i około 11 dojechałam do Ostropy. A tam odpust:





Poszłam robić zdjęcia drewnianego kościołka p.w. św. Jerzego








I tam niestety dopadła mnie w telefonie wiadomość od Wilczycy o śmierci w Tatrach naszej wspólnej znajomej.
Taka nagła tragiczna wiadomość w taki piękny słoneczny dzień. Skłania do refleksji jakie kruche jest to wszystko co mamy, czym się cieszymy.

Trzeba jechać dalej, upał nieziemski. Planowałam drogę do Smolnicy ale pomyliłam szlak zielony z niebieskim i wyrzuciło mnie na Rachowice a potem już pojechałam szlakiem do Sierakowic. Zamiast jednego drewnianego kościółka obejrzałam dwa.


Rachowice:




Koniec Rachowic:





I początek Sierakowic:






Sierakowice:











Po kolejnych około 5 km dojechałam do zasadniczego celu - kaplicy p.w. św. Magdaleny w środku lasu:





Kaplica ocalała w ogromnym pożarze w roku 1991, chociaż ogień doszedł dosłownie o kilkanaście metrów od niej. To zresztą widać do dziś. Wokół samej kaplicy rosną stare drzewa a obok ciągnie się młody 20-letni las.


Kolejny etap to Rudy Raciborskie, droga od kaplicy prowadzi przez około 7 km prosto jak strzelił przez odrastający las, obok wieży obserwacyjnej i obok leśnych stawków.


W Rudach Raciborskich spaceruję chwilę po parku i robię zdjęcia:








A potem podjeżdżam na stację kolejki wąskotorowej.
Na "Industriadę" szykują się jakieś ważne wydarzenia.








Chciałam iść w Rudach na obiad, ale knajpa na którą liczyłam okazała się zamknięta, tak więc jadę kolejnych 7 km już do Stodół i tam przycumowuję na chwilę w restauracji "Wesoła Kobyłka", na żurku na maślance.

Tymczasem zjeżdżają się goście urodzinowi, odbywa się odśpiewanie 100-lat i wręczenie prezentów.
A solenizantki kroją torty dla gości, których było łącznie 42. Szykuje się tez grill.








Niestety około 19 muszę się z towarzystwem pożegnać i dojechać jeszcze około 7 km do stacji w Suminie. Wyjechałam z pewnym zapasem czasu i potem czekałam 25 minut na pociąg.




Za chwilę dołożę mapkę trasy, tylko muszę ją przekształcić na plik jpg
_________________
http://www.pilot-przewodnik.org/
 
 
Basia Z. 


Dołączyła: 06 Wrz 2013
Posty: 3550
Skąd: Chorzów
Wysłany: 2014-06-09, 17:51   

Trasa:



A trochę więcej zdjęć tutaj:

https://picasaweb.google....IW466nsiKOStgE#

Ale też nie za dużo, nie będę Was zamęczać.
_________________
http://www.pilot-przewodnik.org/
 
 
Vision
[Usunięty]

Wysłany: 2014-06-12, 07:08   

Ładne te drewniane kościółki, zawsze lubiłem takie. Przy głównej drodze z Mikołowa do Gliwic też coś podobnego zawsze widziałem, ale nie wiem co to, bo nigdy się tam nie zatrzymywałem.

A jak to jest z rowerem w pociągu, do każdego pociągu można rower wnieść? I ile się za to płaci?
 
 
Basia Z. 


Dołączyła: 06 Wrz 2013
Posty: 3550
Skąd: Chorzów
Wysłany: 2014-06-12, 07:31   

Vision napisał/a:
Ładne te drewniane kościółki, zawsze lubiłem takie. Przy głównej drodze z Mikołowa do Gliwic też coś podobnego zawsze widziałem, ale nie wiem co to, bo nigdy się tam nie zatrzymywałem.

A jak to jest z rowerem w pociągu, do każdego pociągu można rower wnieść? I ile się za to płaci?


Nie, tylko do tych co są oznaczone, że wolno. W "Kolejach Śląskich" teraz przeważnie jeżdżą takie jednostki, że jest specjalne miejsce na rowery (na początku i na końcu). Zresztą w tych starych jednostkach też były takie przedziały (taką wracałam).

Bilet na rower na dowolną długość trasy kosztuje w KŚ 5 zł.

A ten kościółek przy trasie to jest w Borowej Wsi. Wokół Gliwic i na Ziemi Rybnickiej, tak samo jak wokół Olesna jest w sumie kilkadziesiąt kościołów drewnianych.
_________________
http://www.pilot-przewodnik.org/
 
 
ceper 


Dołączył: 02 Sty 2014
Posty: 8598
Wysłany: 2014-06-12, 08:27   

Mam sentyment do drewnianych kościółków jako zabytkowych obiektów sakralnych i chętnie je zwiedzam - czuje się w nich duszę i klimat, zwłaszcza w cerkwiach.
_________________
Bo kto ma, temu będzie dodane, i nadmiar mieć będzie; kto zaś nie ma, temu zabiorą również to, co ma. /Mt 13,12/
Enjoy your life-never look back. Jest dobrze, a będzie jeszcze lepiej.
 
 
Basia Z. 


Dołączyła: 06 Wrz 2013
Posty: 3550
Skąd: Chorzów
Wysłany: 2014-06-12, 08:34   

To poszukam jeszcze jedną starą relację, kiedy 3 lata temu jeździłam z koleżanką wokół Olesna.

Basia Z. na innym forum napisał/a:
W sobotę 23.07 krążyłam rowerem po okolicach Olesna, głównym celem było zwiedzenie kilku kościołków drewnianych jakich w tamtej okolicy jest pełno.
Udało się zobaczyć ich 7, w tym w czterech weszłyśmy do środka.
Przejechałyśmy nieco ponad 40 km, ile dokładnie tego nie wiem, w tym jakieś 30 km szosami i około 12-15 po lesie.

W najbliższej okolicy Olesna pozostało nam jeszcze do obejrzenia 5 kościołów drewnianych, być może kontynuacja będzie jesienią.

https://picasaweb.google....aneRejonOlesna#

Pozdrowienia

Basia


Uzupełnię, że kontynuacji niestety nie udało nam się jeszcze zrobić, może w tym roku się uda.
_________________
http://www.pilot-przewodnik.org/
Ostatnio zmieniony przez Basia Z. 2014-06-12, 08:45, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Copyright © 2013 by Góry bez granic | All rights reserved | Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - opowiadania