Forum FAQ Szukaj Użytkownicy Rejestracja Statystyki Profil Zaloguj Albumy Kontakt

Poprzedni temat «» Następny temat

Ciekawe cmentarze Śląska

Autor Wiadomość
Pudelek


Dołączył: 08 Lip 2013
Posty: 8312
Skąd: Oberschlesien
Wysłany: 2015-11-03, 12:28   Ciekawe cmentarze Śląska

Nie chciało mi się czekać, aż taki temat założy Basia, więc pozwoliłem sobie ją wyprzedzić, mam nadzieję, że mi wybaczy ;) Najpierw chciałem dać tylko Górny Śląsk, ale to dość wąska dziedzina i już widzę zastanawianie się, czy to jeszcze Górny Śląsk czy nie :P Tak więc jest cały polski Śląsk (w sensie krainy - nie mylić z województwem :P )

Myślę, że wielu z nas ma sporo obcykanych takich cmentarzy - jedne mniej, inne bardziej znane...

Więc na początek kilka ode mnie z G. Śląska, w kolejności odwrotnej od sfotografowania ;)

- cmentarz żydowski w Pyskowicach (pisałem o nim w osobnej relacji) - zaniedbany, brak ogrodzenia, dom przedpogrzebowy w stanie agonalnym:




- Opole, cmentarz choleryczny, a właściwie jego resztki, krótko funkcjonujący i bardzo mało znany:


- Opole, cmentarz żydowski. Dość dobry stan, brak możliwości oficjalnego wejścia (zostaje przez płot, ale dobrze go widać zza muru):



- Gliwice - stary cmentarz żydowski. Wejścia przez dziurę w płocie. Ładny, mocno zalesiony i mocno obsrany przez ptaki. Do tego ruiny domu przedpogrzebowego.




- Gliwice - cmentarz hutniczy. Za polskich czasów mocno zniszczony, od jakiegoś czasu trwają tam jakieś prace, więc może już wyglądać lepiej niż na zdjęciach:



Z Dolnego Śląska to przede wszystkim Wrocław, o którym na wiosnę poświęcałem cały osobny wpis cmentarny.
- stary cmentarz żydowski jest fantastyczny i wart swoich pieniędzy do odwiedzenia!




- nowy żydowski tylko zza płotu, "dzięki" panu opiekunowi:


- wojskowy włoski:


- i znany wielu - radziecki:


- no i polski:


Wziąłem pod uwagę tylko "pełne" cmentarze, bo gdyby dołączyć też te, na których było ciekawych kilka grobów to by miejsca nie starczyło ;)
 
 
Basia Z. 


Dołączyła: 06 Wrz 2013
Posty: 3550
Skąd: Chorzów
Wysłany: 2015-11-03, 14:39   

No to teraz ja ;)

Miałam iść i wrócić około 21, ale się spóźniłam na nordic-walking i nikogo już nie było. Trudno, pójdę za 2 tygodnie.

Na początek cmentarze żydowskie z (bardzo) szeroko pojętego GOP:

Pszczyna (rok 2007)








Cieszowa (2007)











Kolejne cmentarze zostały sfotografowane podczas wycieczki 29 marca 2009 zorganizowanej jako rodzaj szkoleniówki dla śląskich przewodników. Po cmentarzach oprowadzał nas historyk - pan Dariusz Walerjański, zresztą bardzo znana i ciekawa postać. Wiedzę ma po prostu niesamowitą.

Katowice








Bytom (data jak wyżej)








Chyba coś w rodzaju lapidarium, gdzie zgromadzono fragmenty macew ze starszego cmentarza.




Zabrze (data jak wyżej)








Gliwice - "Na Piasku", tym cmentarzem opiekował się w latach 70 i 80 mój nieżyjący już kolega z SKPG, który mieszkał wtedy w domku stanowiącym jednocześnie wejście na cmentarz (wchodziło się przez jego klatkę schodową). Wpuszczał nas chociaż nie było to całkiem legalne. W trakcie tej wycieczki byliśmy "oficjalnie".








Z tyłu widać budynek dworca PKP:





Pyskowice:





Wielowieś:

















Fajne jest to, że w Wielowsi cmentarzem opiekuje się młodzież szkolna pod kierunkiem swojego nauczyciela.
_________________
http://www.pilot-przewodnik.org/
 
 
Wiesio 


Wiek: 57
Dołączył: 22 Cze 2015
Posty: 343
Wysłany: 2015-11-03, 15:06   

Ja dorzucę coś dużego - największy kirkut w Polsce znajduje się w Szydłowcu.



ps. ups, teraz zobaczyłem że to temat Śląska tylko
Ostatnio zmieniony przez Wiesio 2015-11-03, 15:10, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Pudelek


Dołączył: 08 Lip 2013
Posty: 8312
Skąd: Oberschlesien
Wysłany: 2015-11-03, 20:25   

Wiesio napisał/a:
największy kirkut w Polsce znajduje się w Szydłowcu.

według Wiki w Szydłowcu jest 2 tysiące, a według Wirtualnego Szetla 3 tysiące nagrobków (zakładam, że to ten Szydłowiec w mazowieckim), a np. na starym we Wrocławiu 12 tysięcy... Nowy cmentarz żydowski w Breslau ma 8 tysięcy nagrobków (cały czas mowa o zachowanych nagrobkach), a powierzchniowo jest trzykrotnie większy niż stary żydowski, który jest z kolei raz taki jak Szydłowiecki.. Więc skąd te wyliczenia, że ten w Szydłowcu jest największy :-o

Chyba, że kolega zgadza się ze mną, że Śląsk to nie Polska? :D Ale nawet to by nie uszło - na nowym kirkucie łódzkim jest 160 ( :! ) tysięcy nagrobków - kurczę, tam cały dzień może być za mało na zwiedzanie!
 
 
buba 


Dołączyła: 09 Lip 2013
Posty: 6106
Skąd: Oława
Wysłany: 2015-11-03, 22:15   

Pudelek napisał/a:
Tak więc jest cały polski Śląsk


Znaczy od Brynicy do Kwisy bez Kotliny Klodzkiej? To szeroki temat poruszyles :)


Michałów (woj. opolskie) zapomniany cmentarz na obrzezach wsi



pozarty przez przyrode nagrobek czy powstajace zombi?















Brzeg (woj. opolskie)
Wszystko wokol troche robilo wrazenie dzungli czy zakletego ogrodu! A komary to lataly calymi chmarami!


































































Stary Gornik (woj. dolnoslaskie)

























Słupice (woj. dolnoslaskie)- late raczej miejsce niedostepne. Bylismy w styczniu a i tak jezyny chcialy wydrapac oczy :P









_________________
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam ta mniej uczęszczaną. Cała reszta jest wynikiem tego, że ją wybrałam"

na wiecznych wagarach od życia..
Ostatnio zmieniony przez buba 2015-11-03, 23:04, w całości zmieniany 4 razy  
 
 
buba 


Dołączyła: 09 Lip 2013
Posty: 6106
Skąd: Oława
Wysłany: 2015-11-03, 22:44   

Pomocne (woj. dolnoslaskie). Cmentarz w remoncie- chyba zaorali stary, zebrali rozne kawalki i buduja z tego wszystko od nowa ;)


















Niwnice woj.dolnoslaskie










Olawa -na wałach nad Odra prowadzacych w strone Brzegu znajduje sie zapomniany i mocno zniszczony cmentarz. Obecnie zostal troche odchaszczony























Unislaw Slaski (woj. dolnoslaskie)


















Pobiedna (woj.dolnoslaskie)





























_________________
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam ta mniej uczęszczaną. Cała reszta jest wynikiem tego, że ją wybrałam"

na wiecznych wagarach od życia..
Ostatnio zmieniony przez buba 2015-11-03, 23:01, w całości zmieniany 4 razy  
 
 
Pudelek


Dołączył: 08 Lip 2013
Posty: 8312
Skąd: Oberschlesien
Wysłany: 2015-11-03, 23:39   

czy żydowski jest tylko ten w Brzegu? Ja ogólnie pomijałem cmentarze poniemieckie samoistne jako takie, ale to jest dobry pomysł wrzucania tych, gdzie zachowało się ich trochę więcej niż kilka grobów :)

Wiem, że dość spory cmentarz jest w Kędzierzynie, ale wtedy nie miałem aparatu... ale i tak zawsze mi kopara opada jak jadę do Czech na zwykłe cmentarze w miejscowości, gdzie nie dość, że większość to są groby niemieckie (to w sumie normalne, bo te wsie i miasta są często nadal słabiej zaludnione niż przed wojną), ale jeszcze w bardzo dobrym stanie... ehh...

PS>
Kurde, w sumie mi wstyd trochę, że jeszcze w Katowicach na cmentarzu nie byłem żydowskim! Swoją drogą dowiedziałem się ostatnio, że używanie nazwy "kirkut" w przypadku nekropolii żydowskich nie zawsze się sprawdza, ponieważ jest to określenie właściwie dla terenów wschodnich, zwłaszcza dawnej Galicji, natomiast Żydzi w państwie niemieckim tego nie stosowali. To trochę jak z "popem" do prawosławnych...
 
 
Basia Z. 


Dołączyła: 06 Wrz 2013
Posty: 3550
Skąd: Chorzów
Wysłany: 2015-11-04, 09:50   

Pudelek napisał/a:

Kurde, w sumie mi wstyd trochę, że jeszcze w Katowicach na cmentarzu nie byłem żydowskim! Swoją drogą dowiedziałem się ostatnio, że używanie nazwy "kirkut" w przypadku nekropolii żydowskich nie zawsze się sprawdza, ponieważ jest to określenie właściwie dla terenów wschodnich, zwłaszcza dawnej Galicji, natomiast Żydzi w państwie niemieckim tego nie stosowali. To trochę jak z "popem" do prawosławnych...


Tak, to prawda.
Zresztą również w Galicji nie używało się określenia "kirkut".
Jest o tym wyjaśnienie na stronie "wirtualny sztetł"

http://www.sztetl.org.pl/...nich-wiedziec-/

Cmentarz w Katowicach jest na co dzień zamknięty.
Gdzie się znajduje to chyba wiesz.

Cmentarze w takich miastach jak Katowice, Bytom, Gliwice w ogóle nie przypominały tych jakie są znane z Galicji (np. Lesko, Lutowiska, czy Rybotycze).
Nie było tradycyjnych macew, a nagrobki, co widać na zdjęciach przypominały te z cmentarzy ewangelickich lub katolickich. Były też swego rodzaju świadectwem bogactwa tego co pod nim spoczywał.

Ciekawym miastem jest Bielsko-Biała, gdzie Białej był cmentarz takiego rodzaju jak w Galicji, zaś w Bielsku - jak na Śląsku, co oczywiście wynikało z tego, że te miasta należały do tych krain.
Niestety cmentarz w Białej został w latach 60 zlikwidowany, zmarłych ekshumowano i przeniesiono na cmentarz w Bielsku przy ul. Cieszyńskiej, przeniesiono również niewielką część macew, ale część gdzieś zaginęła.
_________________
http://www.pilot-przewodnik.org/
 
 
buba 


Dołączyła: 09 Lip 2013
Posty: 6106
Skąd: Oława
Wysłany: 2015-11-04, 11:28   

Pudelek napisał/a:

czy żydowski jest tylko ten w Brzegu?


Tak zydowski tylko w Brzegu, pozostale to niemieckie cmentarze. Na wiekszosci niemieckich ktore odwiedzilam to grobow bylo kilka- kilkanascie. W Pobiednej to nawet ze 30 chyba i wiekszosc to takie wrecz grobowce i jak na Dolny Slask to w dobrym stanie.

Pudelek napisał/a:

Wiem, że dość spory cmentarz jest w Kędzierzynie, ale wtedy nie miałem aparatu... ale i tak zawsze mi kopara opada jak jadę do Czech na zwykłe cmentarze w miejscowości, gdzie nie dość, że większość to są groby niemieckie (to w sumie normalne, bo te wsie i miasta są często nadal słabiej zaludnione niż przed wojną), ale jeszcze w bardzo dobrym stanie... ehh...


Mi sie bardzo podobal stan zadbania cmentarza w Broumovie- nie byl rozpieprzony i zniszczony, ale tez nie byl odpicowany ponad miare. Wygladal porzadnie ale nie zatracil klimatu czegos starego, bardzo fajne miejsce (acz nie wiem czy to dalej Slask?)
https://picasaweb.google....ov?noredirect=1

Pudelek napisał/a:
Ja ogólnie pomijałem cmentarze poniemieckie samoistne jako takie, ale to jest dobry pomysł wrzucania tych, gdzie zachowało się ich trochę więcej niż kilka grobów


Poszperam jeszcze za zdjeciami z poniemieckich, chyba ich sporo jeszcze znajde. Acz czesto na cmentarzu bylo sporo nagrobkow, ale zrobilam zdjecia tylko kilku nagrobkow ktore mi sie bardziej spodobaly
_________________
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam ta mniej uczęszczaną. Cała reszta jest wynikiem tego, że ją wybrałam"

na wiecznych wagarach od życia..
Ostatnio zmieniony przez buba 2015-11-04, 11:37, w całości zmieniany 5 razy  
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2015-11-04, 11:41   

Czy zza granicy-Brynicy, też można dodać cmentarze?
 
 
Pudelek


Dołączył: 08 Lip 2013
Posty: 8312
Skąd: Oberschlesien
Wysłany: 2015-11-04, 11:49   

buba napisał/a:
(acz nie wiem czy to dalej Slask?)

to Czechy, w sensie krainy ;)
_________________
Staliśmy nad przepaścią, ale zrobiliśmy wielki krok naprzód!
 
 
buba 


Dołączyła: 09 Lip 2013
Posty: 6106
Skąd: Oława
Wysłany: 2015-11-04, 12:46   

Okrzeszyn (dolnoslaskie) cmentarz przy opuszczonym kosciele











Bialy Kosciol (woj. dolnoslaskie)






















Szczepanow (woj. dolnoslaskie)- cmentarz na wzgorzu, za wsia. Sa tam tez ruiny chyba kaplicy cmentarnej







a wogole to ktos sobie kupil cmentarz :o-o















cmentarz siedz w miejscu dosc niepozornym i ciezko sie go tam spodziewac




Grodkow (woj.opolskie) a tu dla odmiany inny cmentarz ;)











_________________
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam ta mniej uczęszczaną. Cała reszta jest wynikiem tego, że ją wybrałam"

na wiecznych wagarach od życia..
Ostatnio zmieniony przez buba 2015-11-04, 13:15, w całości zmieniany 5 razy  
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2015-11-04, 21:01   

No cóż się wtrącę.
Na wzgórzu Zamkowym w Będzinie jest też kirkut czy też cmentarz żydowski:


O tyle inny od reszty, tu w szczególności pokazanych, że jest bez ogrodzenia...

Podobnie też nieogrodzony jest w Żarkach:


O ile ten w Będzinie jest w lasku, to ten zaczyna się zaraz za domami...
 
 
buba 


Dołączyła: 09 Lip 2013
Posty: 6106
Skąd: Oława
Wysłany: 2015-11-06, 15:08   

Miłkow- kolo ruin kosciola jest cmentarz zarowno stary poniemiecki, jak i czesc obecnie uzywana












Rozwalony stary cmentarz przy ruinach kosciola ewangelickiego miedzy Wyszonowicami, Kaoliną i Głęboką























Jedyny zadbany grob..



_________________
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam ta mniej uczęszczaną. Cała reszta jest wynikiem tego, że ją wybrałam"

na wiecznych wagarach od życia..
Ostatnio zmieniony przez buba 2015-11-06, 15:32, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Pudelek


Dołączył: 08 Lip 2013
Posty: 8312
Skąd: Oberschlesien
Wysłany: 2015-11-06, 16:15   

tym pierwszy to już raczej lapidarium, patrząc jak są ułożone równo nagrobki
_________________
Staliśmy nad przepaścią, ale zrobiliśmy wielki krok naprzód!
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Copyright © 2013 by Góry bez granic | All rights reserved | Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group