Forum FAQ Szukaj Użytkownicy Rejestracja Statystyki Profil Zaloguj Albumy Kontakt

Poprzedni temat «» Następny temat

Bory Dolnośląskie z oddechem przeszłości

Autor Wiadomość
buba 


Dołączyła: 09 Lip 2013
Posty: 6105
Skąd: Oława
Wysłany: 2014-11-08, 21:32   Bory Dolnośląskie z oddechem przeszłości

Bory Dolnoslaskie to obecnie jeden z moich ulubionych rejonow w Polsce. Duzo lasu, zapomniane wioski, stare palacyki, duzo poradzieckich ruin i wyboistych drog..
W poprzednich latach jezdzilismy juz w te rejony kilkakrotnie:
https://picasaweb.google....ry_dolnoslaskie
https://picasaweb.google....201003_trzebien
https://picasaweb.google....ry_dolnoslaskie
https://picasaweb.google...._Bobrem_i_Kwisa

A teraz jakos z poczatkiem pazdziernika znow nas zawialo w te strony

W bunkrze w Wilkocinie spotykamy sie z wieksza ekipa znajomych. Jest ognicho…





spiewy



zbieranie i pieczenie kań… (po raz pierwszy w zyciu jadlam te grzyby i nigdy bym nie pomyslala ze jest to cos az tak pysznego!)







jest nocne zwiedzanie bunkra











i zabawnie wychodzi bo sie okazuje ze obie z Ziutka mamy prawie takie same nepalskie bluzy! :-)





Nocujemy w przestronnym apartamencie o łukowatych sklepieniach



Kolejnego dnia odwiedzamy wioske Buczek, gdzie zarowno zamieszkane jak i opuszczone domy tchna oddechem przeszlosci.









Nawet tabliczka jest w klimacie :-)



Pozniej jedziemy do ruin radzieckiego miasta Pstraze. Skrunda to nie jest- to fakt.. Bloki sa mocno juz zniszczone.. Osiedle obecnie polozone jest na poligonie, wiec niedziela jest najlepszym momentem na zwiedzanie.



W miescie jest sektor blokow z wielkiej plyty













oraz starsza czesc, jeszcze poniemiecka..









Mozna wygrzebac tu i owdzie sporo pamiatek minionych dni…Czesc z nich trafi do muzeum w Czerwieńsku.
Strasznie mi zal ze nie trafilam w jakies takie miejsce pod koniec lat 90 tych, wtedy mozna by poszalec a dusza szabrownika bylaby zapewne ucieszona! ;-)



















Na scianach mozna odnalezc podpisy naszych wojakow sprzed 20 lat



jak i starsze, w innej czcionce... starsze czesto ode mnie..






W okolicy zapewne zapodamy niejedna impreze!!!


wiecej zdjec
https://picasaweb.google..../201410_Pstraze
_________________
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam ta mniej uczęszczaną. Cała reszta jest wynikiem tego, że ją wybrałam"

na wiecznych wagarach od życia..
 
 
ceper 


Dołączył: 02 Sty 2014
Posty: 8598
Wysłany: 2014-11-08, 22:13   

A to tutaj jest część z tych 2 mln mieszkań, które obiecywali rządzący (i są one wolne!).
Bubo czarodziejko, przejeżdżałem kilkudziesięciokrotnie (w tym roku 2x) w pobliżu tych miejsc i tych bunkrów nie widziałem. Z sentymentem patrzę na rosyjską prasę (w dzieciństwie napisałem do radzieckiej ambasady i otrzymywałem mnóstwo prasy oraz albumów promujących ten piękny kraj, także płyty gramofonowe /cieniutkie, częściowo przezroczyste pod światło/; z niemieckiej RFN dostawałem też regularnie "Der Spiegel" i inne materiały, więc nie byłem TW, zresztą za młody) i od razu kojarzy mi się z obozem Artek - wówczas marzeniem wielu nastolatków ...
Pomimo wielu wad PRL i panującego ubóstwa, miło wspominam ten okres. Właśnie przypomniało mi się, że byłem w podstawówce w TPPR /niech młodzi odgadują, co to takiego/.
 
 
buba 


Dołączyła: 09 Lip 2013
Posty: 6105
Skąd: Oława
Wysłany: 2014-11-08, 23:03   

Cytat:

A to tutaj jest część z tych 2 mln mieszkań, które obiecywali rządzący (i są one wolne!).


Noooo, a reszta w Kłominie, Świetoszowie, kolo Krzywej itp ;) Wszystkie wolne!
Te w Swietoszowie bardziej luksusowe, niektore nawet umeblowane



ceper napisał/a:

Pomimo wielu wad PRL i panującego ubóstwa, miło wspominam ten okres


Ja tez- choc mialam okazje zyc w nim tylko 7 lat :P

ceper napisał/a:
TPPR


Mam ich odznake (kupilam pare lat temu na gieldzie staroci)

O taka podobna:
_________________
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam ta mniej uczęszczaną. Cała reszta jest wynikiem tego, że ją wybrałam"

na wiecznych wagarach od życia..
Ostatnio zmieniony przez buba 2014-11-08, 23:10, w całości zmieniany 5 razy  
 
 
maurycy 


Dołączył: 17 Lis 2013
Posty: 901
Skąd: Bielsko okolice
Wysłany: 2014-11-08, 23:08   

ceper napisał/a:

Pomimo wielu wad PRL i panującego ubóstwa, miło wspominam ten okres. Właśnie przypomniało mi się, że byłem w podstawówce w TPPR /niech młodzi odgadują, co to takiego/.

Jak to co .... Towarzystwo Przyjażni Polsko Radzieckiej :D

Buba - kolejny raz wielkie :ok za wspaniałe ( tym razem polsko-radzieckie ) klimaty :lol
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2014-11-09, 09:26   

Zdj z dachu bloków-mam takie same, ale z Bornego... :)
 
 
buba 


Dołączyła: 09 Lip 2013
Posty: 6105
Skąd: Oława
Wysłany: 2014-11-09, 13:36   

laynn napisał/a:
Zdj z dachu bloków-mam takie same, ale z Bornego... :)


Oj fajnie! Wrzucisz?

Mnie sie tam nie udalo na zaden dach wyjsc, albo urwana drabina, albo tylko lina byla a pod nia przepasc klatki schodowej wiec sobie odpuscilam...
_________________
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam ta mniej uczęszczaną. Cała reszta jest wynikiem tego, że ją wybrałam"

na wiecznych wagarach od życia..
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2014-11-09, 15:22   

Jak je zrzucę na formę cyfrową, bo mam je w wersji papierowej :D
bądź zrobię zdj telefonem...
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2014-11-09, 15:29   

Z tamtego okresu mam akurat zeskanowane ale z Świnoujścia, Szczyrku czy Zakopanego i okolic:
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2014-11-09, 15:30   

laynn napisał/a:
Z tamtego okresu mam akurat zeskanowane ale z Świnoujścia, Szczyrku czy Zakopanego i okolic:
Obrazek

tu w lesie za Wielką Krokwią...
 
 
maurycy 


Dołączył: 17 Lis 2013
Posty: 901
Skąd: Bielsko okolice
Wysłany: 2014-11-09, 22:02   

laynn napisał/a:
Zdj z dachu bloków-mam takie same, ale z Bornego... :)
A gdzie te obiecane fotki z poziomu dachu ? :P
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2014-11-09, 22:11   

No powoli, może w ciągu dwóch trzech dni je wrzucę. Póki co pierwszeństwo ma córa i (niestety) praca.
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2014-11-20, 08:55   

Ok znalazłem chwilę, znalazłem zdjęcia więc je wrzucam:
W miasteczku oficerskim (niestety nie pamiętam jak ono się nazywało) jechaliśmy przez wrzosowiska na dawnym poligonie; z kumplem pozujemy, a zenit z wyzwalacza na kominie robi nam zdjęcie:


W pustym bloku. Bloki zostały rozszabrowane przez osoby, które miały postawić BS na nogi. Nie było nic w nich (drzwi, kaloryferów, rur), a Rosjanie zostawili podobno nawet kolorowe telewizory - Rosjanie opuścili miasto w 1992 :


Przy drzwiach wejściowych do klatki:


Przy okazji, jak będę miał więcej czasu poskanuje telefonem więcej zdjęć i wrzucę jako relację wspomnieniową, choć nie tak opisaną jak Cisego, no ale ja nie robiłem notatek...
Zdjęcia skanowane telefonem, tj robiłem zdj wersji papierowej, niestety jakość taka sobie.
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2014-11-20, 08:58   

Aaa, zdjęcia z roku 2001go i jakieś 15kg mniej :D

zdj cmentarza :

Ostatnio zmieniony przez 2014-11-20, 09:08, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2014-11-22, 13:14   

Wtedy też do Bornego S, a raczej Szczecinka większość trasy pokonałem stopem. Poza ostatnimi kilometrami, było już ciemno a w lasach to już chyba by nikt nie stanął.
 
 
buba 


Dołączyła: 09 Lip 2013
Posty: 6105
Skąd: Oława
Wysłany: 2015-01-06, 15:31   

laynn napisał/a:

W miasteczku oficerskim (niestety nie pamiętam jak ono się nazywało) jechaliśmy przez wrzosowiska na dawnym poligonie; z kumplem pozujemy, a zenit z wyzwalacza na kominie robi nam zdjęcie:


Chyba Kłomino jak kolo Bornego.
_________________
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam ta mniej uczęszczaną. Cała reszta jest wynikiem tego, że ją wybrałam"

na wiecznych wagarach od życia..
Ostatnio zmieniony przez buba 2015-01-06, 15:32, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Copyright © 2013 by Góry bez granic | All rights reserved | Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group