Forum FAQ Szukaj Użytkownicy Rejestracja Statystyki Profil Zaloguj Albumy Kontakt

Poprzedni temat «» Następny temat

A mieliśmy jechać w Alpy

Autor Wiadomość
Prezes


Dołączył: 11 Lis 2013
Posty: 1930
Wysłany: 2021-12-18, 11:38   A mieliśmy jechać w Alpy

Mieliśmy - ale mnożące się i nieprzewidywalne zmiany przepisów Covidowych spowodowały odłożenie decyzji do ostatniej chwili. A w ostatniej chwili zobaczyliśmy zdjęcia pięknej zimy... w Bieszczadach.
Pojechaliśmy w składzie dwuosobowym, dobrze znanym i pewnym, co daje zazwyczaj gwarancję fajnego wyjazdu niezależnie od warunków.
Spaliśmy w Dwerniku. Po przyjeździe pierwszego dnia trzeba było pójść gdzieś blisko przetrzeć foki, poszliśmy więc na spacer narciarski na Przysłup Caryński.
Caryńskie jest jednym z moich ulubionych miejsc w Bieszczadach. Od dłuższego czasu wolę chodzić nie tyle na oklepane i w sezonie oblepione ludźmi połoniny, co właśnie w takie miejsca. Poza niewątpliwym urokiem ważna jest ich historia - Caryńskie, Tworylne, Krywe i wiele innych podobnych miejsc to tereny byłych wsi, w których mieszkały setki ludzi wypędzonych podczas akcji "Wisła". Tak naprawdę dopiero w jej wyniku Bieszczady stały się obszarem prawie bezludnym i dzikim (wcześniej miały poziom zaludnienia porównywalny z Beskidem Śląskim czy Żywieckim). Zachwycając się tymi górami warto pamiętać, że za ową dzikością stoją tragedie tysięcy ludzi.

Zima była jak trza.
Koliba na Przysłupie Caryńskim działa. Jej nazwa w zestawieniu z obecną wielkością budynku brzmi trochę zabawnie, ale jest OK. W Kolibie nie było nikogo poza dwoma kotami, ale było otwarte, można wejść i się ogrzać, w jadalni stoi czajnik elektryczny, którego można użyć itp. - i taka praktyka w obiekcie, który w jakiś sposób pełni funkcję schroniska jest w porządku (zapewne ktoś tam pomieszkuje cały czas, tylko akurat gdzieś wyszedł).










Po drodze spotkaliśmy jednego pracownika BdPN, który minął nas terenówką na początku drogi, ale zostawił auto stosunkowo wcześnie. Wrażenie samotności w dolinie zasypanej śniegiem jest niesamowite. Tylko cisza i dźwięk nart...

Drugiego dnia wymyśliliśmy Wetlińską. Najkrótszy szlak z przełęczy do Chatki Puchatka nie jest (zwłaszcza po zmianach spowodowanych budową nowego schronu) drogą sprzyjającą użyciu nart, jeśli się nie zna terenu, którym można alternatywnie zjechać. Poszliśmy więc tradycyjnie z buta.
Żadna z prognoz nie zapowiadała warunków, które zastaliśmy. Zazwyczaj prognozy jeśli się mylą, to w drugą stronę ;)
Na górze szlak chwilowo omija miejsce budowy dołem. Schron wygląda imponująco, szkoda że jeszcze nieczynny.






























Trzeciego dnia takiej pogody już nie było, ale nadal był spręż. Poszliśmy więc na Krywe, narciarska wycieczka do tego miejsca od dawna mi się marzyła.
Kolega dysponuje samochodem 4X4, co zaoszczędziło nam konieczności długiego podejścia drogą z Zatwarnicy. Da się (latem nawet z dzieciakami tak chodziliśmy), ale nudno.
Od leśnego parkingu - bajka. Chwilę lasem, później wychodzimy na wzgórze Ryli. Trochę śniegu, trochę mgły, momentami błędnik głupieje, ale tylko na chwilę. Wszystko cudnie zasypane.
Dochodzimy do gospodarstwa, widać dym z komina. Nie chcemy się narzucać, więc idziemy dalej, ale... psy szczekają, za chwilę słychać, że ktoś nas woła, więc podchodzimy. Przyjemnie jest porozmawiać z człowiekiem, kiedy dookoła tylko śnieg i cisza. Kiedy powiedzieliśmy, że idziemy do ruin cerkwi, poproszono nas o zapalenie świeczek na grobie Pani Antoniny Majsterek, co oczywiście chętnie zrobimy. Dostaliśmy świeczki i zapalniczkę, ruszamy dalej.
Na podejściu na wzgórze Diłok śniegu mniej, zwłaszcza w zaroślach, za to inne przeszkody terenowe wymuszają stosowanie nieortodoksyjnych technik narciarskich typu "na kolanach pod złamanym drzewem" lub "na fokach wierzchem po tarninie" ;)
Dochodzimy do cerkwi, zapalamy świeczki. Wokół sporo symbolicznych krzyży upamiętniających ludzi kiedyś zamieszkujących Krywe. Jak zawsze w tych miejscach przychodzi zamyślenie nad losem ludzi, których stąd wygnano... Całe rodziny z dzieciakami, często bez żadnego dobytku, później spalono wszystko, co zostało. W imię czego?

























I trzeba wracać. Podejście na wzgórze pozwala się trochę zmęczyć. Na parking i do Dwernika. Absolutnie fantastyczny dzień.

Czwartego dnia nie było ani pogody, ani spręża. Padał chwilami deszcz ze śniegiem, temperatura na plusie - ogólnie syf. Poobijaliśmy się trochę ;)
Piątego dnia śniadanie i do domu. Siedzę w chałupie i najchętniej już bym wracał do Dwernika :)
Jako podsumowanie:
https://www.wykop.pl/wpis...auki-polityczn/
Ostatnio zmieniony przez Prezes 2021-12-18, 11:45, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Wiolcia 


Dołączyła: 13 Lip 2013
Posty: 3458
Wysłany: 2021-12-18, 12:58   

Właśnie miałam pisać, być rzucił relacją z Bieszczadów, a tu jest. Ja tam nie żałuję, że nie pojechaliście w Alpy.
Cóż napisać? Fantastycznie! Rzadko są zimowe relacje z Bieszczadu, a tu jeszcze pogoda Wam siadła na Wetlińskiej i wszystko wygląda fenomenalnie! Ech, piękne są te Bieszczady zimą.
Też bardzo lubię Caryńskie, piękna dolina, jak wiele, które zostały po ludziach je kiedyś zamieszkujących. I nie tak zadeptane, gdzieś na uboczu najbardziej znanych tras. Koliba na Przysłupie też sprawiła na mnie takie wrażenie wczesną wiosną, gdy była otwarta, a w środku nie zastaliśmy nikogo. Z tych kotów to jeden taki młody? Kojarzę z października, jak wygrzewał się na stole, w słońcu.
Najbardziej spektakularny widokowo jest dzień połoninowy. Takie Bieszczady mi się marzą właśnie.
Co do Krywego, w domu pomieszkuje pan Majsterek czy Berenika? Nigdy tam nie zachodziłam, jakoś głupio mi było, bo nie wiem, na jakich zasadach obiekt teraz funkcjonuje. Trochę tu zabrakło słońca, ale i tak pomysł świetny na narty tam.
Podsumowując - super!
 
 
Prezes


Dołączył: 11 Lis 2013
Posty: 1930
Wysłany: 2021-12-18, 13:20   

W kwestii kota nie wiem, jeden wyglądał młodo, ale się nie znam ;)

Na Krywem rozmawialiśmy z człowiekiem, którego nie kojarzę - ale ja nie jestem tam jakimś bywalcem. Chyba nie był to Pan Majsterek (też osobiście nie spotkałem, ale widziałem twarz na zdjęciach). Natomiast obiekt funkcjonuje, dostaliśmy nawet wizytówki z namiarami, w razie gdybyśmy chcieli zarezerwować nocleg.
Dawny budynek AM Lublin został odbudowany (nowy jest widoczny na jednym ze zdjęć), ale nie mam pojęcia, jak działa.
Ostatnio zmieniony przez Prezes 2021-12-18, 13:21, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Piotrek 


Wiek: 48
Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 10854
Skąd: Żywiec-Sienna
Wysłany: 2021-12-18, 19:05   

Nie ma co, te widoki na połoniny z zalegającymi powyżej chmurami przyjemnie się ogląda :ok
Zimą Bieszczady wydają się jeszcze bardziej bezkresne niż zazwyczaj.

A czy tempo na nartach można porównać do pieszego? Wiadomo, że przy zjeździe jest szybciej ale po płaskim, pod górkę jak to wychodzi?
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2021-12-18, 19:15   

No to mam nowe marzenie, pojechać w Bieszczady zimą! Bo wygląda to super, wiadomo, że z słonecznego dnia najładniej to wygląda.
 
 
Prezes


Dołączył: 11 Lis 2013
Posty: 1930
Wysłany: 2021-12-18, 19:24   

Piotrek napisał/a:
A czy tempo na nartach można porównać do pieszego? Wiadomo, że przy zjeździe jest szybciej ale po płaskim, pod górkę jak to wychodzi?

Przy miękkim śniegu na nartach jest szybciej, im głębszy tym większa różnica - po prostu się nie zapadasz.
Przy ubitym, albo małej ilości śniegu - bywa, że pieszy pójdzie szybciej, zwłaszcza po wąskich ścieżkach, tam gdzie trzeba omijać krzaki, kamienie itp.
 
 
Sebastian 


Wiek: 51
Dołączył: 09 Lis 2017
Posty: 5857
Skąd: Kraków
Wysłany: 2021-12-18, 20:26   

laynn napisał/a:
No to mam nowe marzenie, pojechać w Bieszczady zimą!

No, to jest jakiś konkret. Oby się udało!
_________________
mój blog: http://sebastianslota.blogspot.com/
Profil Facebook
 
 
Piotrek 


Wiek: 48
Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 10854
Skąd: Żywiec-Sienna
Wysłany: 2021-12-18, 21:33   

Prezes napisał/a:
Piotrek napisał/a:
A czy tempo na nartach można porównać do pieszego? Wiadomo, że przy zjeździe jest szybciej ale po płaskim, pod górkę jak to wychodzi?

Przy miękkim śniegu na nartach jest szybciej, im głębszy tym większa różnica - po prostu się nie zapadasz.
Przy ubitym, albo małej ilości śniegu - bywa, że pieszy pójdzie szybciej, zwłaszcza po wąskich ścieżkach, tam gdzie trzeba omijać krzaki, kamienie itp.


Kiedyś miałem taki moment, że się chciałem za to zabrać. Dla wygody - bo sobie właśnie wyobrażałem, że pod górkę na spokojnie wejdę/wjadę, a potem z górki będzie na luzie :) . Szczególnie gdy śnieg głęboki, co idąc pieszo bywa po dłuższym czasie upierdliwe, więc takie narty były by w sam raz.
No ale się nie zebrałem, skończyło się na chęciach :rol
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Copyright © 2013 by Góry bez granic | All rights reserved | Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - forum anime