Forum FAQ Szukaj Użytkownicy Rejestracja Statystyki Profil Zaloguj Albumy Kontakt

Poprzedni temat «» Następny temat

06.04.2015r. - Zamek Ogrodzieniec

Autor Wiadomość
Tępy dyszel 


Wiek: 44
Dołączył: 07 Lip 2013
Posty: 2779
Skąd: Tychy
Wysłany: 2015-04-08, 16:25   06.04.2015r. - Zamek Ogrodzieniec

Znów ,,padło" na ruiny zamku. Ale cóż robić, skoro nawet w górach ,,beskidowych" objawem wiosny jest prawdopodobnie....rekordowy w sezonie...zimowym stan pokrywy śnieżnej :dev

W odróżnieniu od Zamku ,,Lipowiec" w Babicach, zamek w Ogrodzieńcu to ruina ograniczona do ,,gołych" ścian nie licząc baszt (nie wszystkie pomieszczenia były dostępne do zwiedzania).....

Tak czy siak, bardzo mi się podobało. Najbardziej to, że panuje pełna swoboda w zwiedzaniu - brak przewodnika.....
Do tego ciekawe wapienne formacje skalne - w końcu to już Jura Krakowsko-Częstochowska.

Od ,,dupy" strony.





Skałki Tatrzańskiego Urwisa ;)







Czas na zamek.



Na ,,parterze".





Na ,,piętrach".

















Spod sali tortur.



Jeśli ktoś przybędzie z dziećmi i sam zamek mu (im) nie wystarczą, wówczas można się ,,dobić" na pobliskim torze saneczkowym, karczmie czy nieco lub bardziej się przestraszyć w domu strachów.

,,Galeria" z ekskursji :dev :
https://picasaweb.google....630376641157538
 
 
Majka 


Dołączyła: 30 Lip 2014
Posty: 919
Skąd: Beskid Mały/ Kraków
Wysłany: 2015-04-08, 16:46   

Klimat ruin zamków uwielbiam. Fotki imponujące.Trochę przypominają mi Spiski Hrad, który trzy lata temu zrobił na mnie ogromne wrażenie.
_________________
"Wokół góry, góry i góry
I całe moje życie w górach..."
 
 
trotyl


Wiek: 52
Dołączył: 06 Sty 2015
Posty: 1042
Skąd: Warka
Wysłany: 2015-04-08, 18:42   

Ha spało się tam w namiocie..stare czasy...mnie wkurza , jak wejście na zamek kosztuje 5zł,a jak chcesz zobaczyć salę tortur to drugie 5
_________________
A na ziemi pokój ludziom dobrej woli
 
 
Majka 


Dołączyła: 30 Lip 2014
Posty: 919
Skąd: Beskid Mały/ Kraków
Wysłany: 2015-04-08, 19:00   

trotyl napisał/a:
Ha spało się tam w namiocie..stare czasy...mnie wkurza , jak wejście na zamek kosztuje 5zł,a jak chcesz zobaczyć salę tortur to drugie 5

Wszędzie trzeba płacić za wejście, chyba,że są to całkowite ruiny, jak np.w Lanckoronie, to wtedy nie. W niektórych zamkach dodatkowo za robienie zdjęć trzeba zabulić. Nic za darmo. :(
 
 
trotyl


Wiek: 52
Dołączył: 06 Sty 2015
Posty: 1042
Skąd: Warka
Wysłany: 2015-04-08, 19:06   

Nie mam pretensji o to,że płacę za wejście ,tylko to,że za zobaczenie czegoś dodatkowego,co jest w tym obiekcie,dodatkowy szmalec....Jak na Ś.Krzyżu,klasztor-tyle,krypia-tyle,wieża-tyle...i wychodzi niezła sumka
_________________
A na ziemi pokój ludziom dobrej woli
 
 
Majka 


Dołączyła: 30 Lip 2014
Posty: 919
Skąd: Beskid Mały/ Kraków
Wysłany: 2015-04-08, 19:12   

Nawet nie wiedziałam,że na Łysej Górze się tak płaci. Byłam 2 lata temu z uczniami, przewodnik wszystko załatwiiał. Rzeczywiście zdzierstwo. :(
_________________
"Wokół góry, góry i góry
I całe moje życie w górach..."
 
 
trotyl


Wiek: 52
Dołączył: 06 Sty 2015
Posty: 1042
Skąd: Warka
Wysłany: 2015-04-08, 19:14   

Za wejście na teren parku też trzeba zapłacić,na platformę przy gołoborzu tyż..parking też nie jest za free..
_________________
A na ziemi pokój ludziom dobrej woli
Ostatnio zmieniony przez trotyl 2015-04-08, 19:15, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
bton1 


Wiek: 38
Dołączył: 08 Lip 2013
Posty: 3312
Skąd: Kraków
Wysłany: 2015-04-08, 19:46   

Byłem tam z młodzieżą swoją w wakacje. Impreza rycerska była. Okolica ciekawa, fajnie jak można bez ludzi się pokręcić.

Co do biletów, to chyba już wszędzie takie zdziercze obyczaje. Może TPN nam zacznie stawiać budki na każdej przełęczy?
_________________
W mieście możesz kogoś znać dziesięć lat i go nie poznać. W górach znasz go na wylot po paru tygodniach.
 
 
Majka 


Dołączyła: 30 Lip 2014
Posty: 919
Skąd: Beskid Mały/ Kraków
Wysłany: 2015-04-08, 21:20   

Niedługo wybieramy się do Dobczyc. Tam również wstęp na teren zamku płatny, do skansenu płatny osobno i z tego co pamiętam za robienie zdjęć też się płaci.Ale co się dziwić jak za wejście na wieże widokowe na niektórych szczytach też trzeba zabulić.
_________________
"Wokół góry, góry i góry
I całe moje życie w górach..."
 
 
Pudelek


Dołączył: 08 Lip 2013
Posty: 8312
Skąd: Oberschlesien
Wysłany: 2015-04-08, 22:34   

Majka napisał/a:
W niektórych zamkach dodatkowo za robienie zdjęć trzeba zabulić.


w Polsce taka opłata jest niezgodna z prawem, chyba, że zamek jest prywatny. Placówki muzealne nie mają prawa pobierać za robienie zdjęć opłat i od paru dobrych latach nie zdarzyło mi się coś takiego. Za to w Czechach i Słowacji płacenie za fotki jest standardem, czasem w ogóle nie można. Nie wiem czemu oni się tak na to uparli, bo to jednak rzadkość w Europie.
_________________
Staliśmy nad przepaścią, ale zrobiliśmy wielki krok naprzód!
 
 
Majka 


Dołączyła: 30 Lip 2014
Posty: 919
Skąd: Beskid Mały/ Kraków
Wysłany: 2015-04-08, 23:33   

Tak w Czechach i Słowacji to prawda, również w jaskiniach nie tylko w zamkach czy innych obiektach muzealnych. Pamiętam jednak,że zarówno w Spiskim jak i w Orawskim robiliśmy fotki bez dodatkowych opłat. Jeśli w Polsce taka opłata nie jest legalna to ciekawa jestem czy w Dobczycach wolno teraz focić w zamku, bo np. w jaskini Raj dawniej można było robić zdjęcia oczywiście za dodatkową opłatą, a już jak byłam 2 lata temu, to niestety nie pozwolili.
_________________
"Wokół góry, góry i góry
I całe moje życie w górach..."
 
 
Pudelek


Dołączył: 08 Lip 2013
Posty: 8312
Skąd: Oberschlesien
Wysłany: 2015-04-08, 23:40   

ja w Orawskim nie wykupiłem biletu na fotki, bo myślałem, że dotyczy to jedynie wnętrz, a tu bęc - również na dziedzińcach i musiałem się chować. W Spiskim nie pamiętam, a w innych bywało różnie. O ile jednak mogę zapłacić jakąś symboliczną kwotę za zdjęcia, to w jaskiniach słowackich to przesada - cena czasem większa niż biletu wejściowego! U Czechów na szczęście są one niższe...
_________________
Staliśmy nad przepaścią, ale zrobiliśmy wielki krok naprzód!
 
 
Cisy2 

Wiek: 63
Dołączył: 21 Gru 2013
Posty: 735
Skąd: Świebodzice
Wysłany: 2015-04-09, 01:50   

Trudno patrząc na ruiny Ogrodzieńca nie wspomnieć o pewnej ekipie, która odwiedziła je w sierpniu 1984 r.


https://www.youtube.com/watch?v=dpyc7R0EpTM


:) :) :) :) :) :)
 
 
bton1 


Wiek: 38
Dołączył: 08 Lip 2013
Posty: 3312
Skąd: Kraków
Wysłany: 2015-04-09, 07:43   

A tak w ogóle to zamek jest w Podzamczu :)
_________________
W mieście możesz kogoś znać dziesięć lat i go nie poznać. W górach znasz go na wylot po paru tygodniach.
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2015-04-09, 07:59   

bton1, po co przypominasz? Urok prysł :D .
bton1 napisał/a:
Okolica ciekawa, fajnie jak można bez ludzi się pokręcić.

Fajna. Poza sezonem to w weekendy tam jest obłożenie.
Obok są bunkry:

Niedaleko Pilica i kolejne ruiny zamku, z pod którego widać kolejny zamek w Smoleniu.

A jadąc z Ogrodzieńca w stronę Dąbrowy Górniczej, są fajne skałki w Niegowonicach plus fajne serpentyny.
Ostatnio zmieniony przez 2015-04-09, 08:10, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Copyright © 2013 by Góry bez granic | All rights reserved | Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group