Forum FAQ Szukaj Użytkownicy Rejestracja Statystyki Profil Zaloguj Albumy Kontakt

Poprzedni temat «» Następny temat

01.08.2015 Otargańce, potargańce.

Autor Wiadomość
BesKid 


Dołączył: 10 Lip 2013
Posty: 246
Wysłany: 2015-08-10, 00:09   01.08.2015 Otargańce, potargańce.

Piątkowym wieczorem wyruszamy z NS w dwa auta ekipą jak za starych lat. Droga do Przybyliny daleka, kręta jest i mroczna, ale chociaż trochę szybciej mija dzięki rozmowom przez CB radio. Ostatni 25 km odcinek od Strbskiego Plesa do celu dłuży się okropnie. W końcu w mroku docieramy do początku szlaku. Teraz można szukać miejsca do zaparkowania pojazdo – hoteli. Tak, pierwszy obóz pod szczytami rozbijamy w zaparkowanych na leśnym parkingu samochodach. Szybka kolacja, ząbki, paciorek i sio w śpiwory.

Ranek budzi nas wcześnie, po piątej, włażąc do aut i śpiworów swoimi wilgotnymi , zimnymi łapskami. Nie po zostaje nic innego jak wrzucić w siebie jakieś śniadanie, na siebie jakiś plecak, w ręce jakieś kije i ruszyć wgłąb jakiejś doliny. Była 6.00 gdy zanurzyliśmy się w chłodne powietrze wąwozu. Drogi do pierwszego rozejścia szlaków nie pamiętam. Dżemałem jeszcze. No sorry, taką mamy godzinę.

Na rozejściu dolin Rackovej i Jamnickiej wchodzimy na szlak zielony wprost na jeżącą się przed nami grań. Wyprzedzają nas Słowacy, pewnie na dopingu, a my powoli, ale skutecznie nabieramy wysokości oraz widoków na świat. Gdy człek się wyrwie raz na kilka tygodni w góry, a tym bardziej Tatry, to nie za bardzo wie, na czym skupić swój wzrok.








Za plecami jak na dłoni cały Niżne Tatry, z Kralovą Holą, gdzie byliśmy w maju. Przed nami Otargańce, prężące swoje szczyty w porannym słońcu, po lewej Baraniec, wykończony dalej Rohaczami. Po prawej pokazuje się Bystra, w głębi Starorobociański Wierch.






Sesja za sesją i widzimy, że tempo nam spada, ale nie przejmujemy się tym , mamy całą grań i i dzień dla siebie. Spokojnie wchodzimy i schodzimy z kolejnych szczytów, które oczywiście jak na złość wymagają oddania sporej części zgromadzonej z trudem wysokości. Padają kolejno Ostredok, Niżna i Wyżna Magurka, Rysia Przełęcz bez rysia. W końcu ostateczne podejście pod Jakubinę wyciska z nas ostatnie soki. Raz po raz ktoś z ekipy ponarzeka a to na kondycję, a to na skurcz, a to na kolano...Emeryci górscy w wycieczce zakładowej co-najmniej... Eh, starość nie radość, młodość nie trzeźwość mawiali, a ten nasz stan jakiś taki pomiędzy.










Z Jakubiny turlamy zady do granicy, na Jarząbczy Wierch. Poranne plany zrobienia Klina spaliły na panewce z powodu zbyt wakacyjnego tempa na pierwszej części szlaku. Do tego trzyma nas reżim godzinowy powrotu do dziecka... Nie ma miejsca na improwizację, plan jest sztywny jak pal Azji. Schodzimy.











Zielonym szlakiem na Zahradky. Masakra dla kolan. Moje ledwo dają radę, reszta ekipy też dociera w dolinę wyrżnięta jak przez maszynkę do mięsa. Najlepsze, że mapa twierdziła iż 30 min na ten odcinek jest wystarczające. Taaa, pewnie na sankach w zimie. Do tego tabliczki pokazują kolejne 2.5h do aut...Trochę nas to przybija, bo w nogach już sporo kwasu...Spadamy w dolinę, kolejny odcinek, który na tabliczkach widnieje jako 15 minutowy próbuję pokonać w tym samym czasie wychodząc na czoło naszego peletonu. Zapieprzam jak za dawnych lat, a i tak tracę minutę. Po drodze jeszcze prawie zszedłem na zawał. Maszeruję sobie przez gęsty świerkowy las i w pewnym momencie za drzewem na zakręcie słyszę pomruk, wark taki, głośny dość i w moją stronę skierowany. Staję wryty. Serce spieprzyło gdzieś w okolice mózgu i kołacze między półkulami robiąc tam techno party. NIEDŹWIEDŹ JAK NIC! Zawracam na pięcie i zapierdzielam z powrotem patrząc przez ramię czy bestia już mnie chce zeżreć żywcem i popić Keltem. Ale nie. O dziwo nie goni mnie. Pewnie śmierdzę za bardzo. Za to zza drzewa wychodzi słowacki turysta i w chusteczkę smara swoje gluty. Żeby cię...myślę. To on zapodał takiego smarko-warka pod tym świerkiem, że mnie z prawie z butów wysadził... Po tym zajściu muszę wypocząć psychicznie. Czekam na resztę stada, która jeszcze dokłada 5 minut do tabliczki. Pojechało ich z tymi czasami czy co? Masz do wyboru iść swoim tempem i tracić sporo minut do każdego odcinka, albo lecieć na złamanie karku i paść na ryj. Marna perspektywa. Tak się załamaliśmy tymi czasami, że z kolejnych okresów urwaliśmy 45 minut :) . Czyli jednak najważniejsza jest motywacja. Najlepiej zakatarzony niedźwiedź na szlaku :)
_________________
--------------
***///***
--------------
 
 
sokół


Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 12257
Skąd: Bytom
Wysłany: 2015-08-10, 08:01   

Genialne zdjęcia, jak za dawnych lat, może nawet lepsze, niż kiedyś. Powroty w góry są... hmmm, trudne, masz rację, łeb lata na wszystkie strony, serce się wyrywa do przodu, a nogi niestety biorą urlop na żądanie.
Niemniej miło było zobaczyć "starą, sprawdzoną ekipę" z powrotem online.

A z tym niedźwiedziem to już w ogóle pozamiatałeś.
Profil Facebook
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2015-08-10, 08:46   

Sam wczoraj przy piwie mówiłem, że mimo iż zakładam zrobienie jak najmniejszej ilości zdjęć, w praktyce jest to nie możliwe. Człek kręci aparatem w każdą stronę.
Ja kiedyś pod Bystrą wypatrzyłem niedźwiedzie, gdy cały szlak po mojej uwadzę stanął i je zaczął oglądać to się okazały kozicami :D . Ech te miśki.
 
 
BesKid 


Dołączył: 10 Lip 2013
Posty: 246
Wysłany: 2015-08-10, 23:10   

Dzięki Tomek.

Szczerze mówiąc wcale się nie przykładałem to zdjęć...nie chciało mi się :ops
ale ponieważ pogoda ładna, góry również, więc efekt w miarę wyszedł :)

Z ostatniego roku mam takie zaległości w obrabianiu zdjęć, że chwilowo już nie chce mi się nawet robić nowych, sama myśl o przerabianiu potem tego wszystkiego działa demotywacyjnie.
_________________
--------------
***///***
--------------
 
 
Dobromił 


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 14368
Wysłany: 2015-08-11, 10:54   

"Kurwa, pierdolę te jebane Tatry Zachodnie" - Prezes na którymś ze szczytów Otargańców.

Jak zdrówka ?
_________________
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
 
 
BesKid 


Dołączył: 10 Lip 2013
Posty: 246
Wysłany: 2015-08-11, 22:10   

Dobromił napisał/a:
"Kurwa, pierdolę te jebane Tatry Zachodnie" - Prezes na którymś ze szczytów Otargańców.

Gdzieś to już czytałem. Pozostaje się podpisać pod mądrym słowem.

Dobromił napisał/a:
Jak zdrówka ?

Podziękować, niezgorzej. Lepiej też nie. A jak Waszmości ?
_________________
--------------
***///***
--------------
 
 
Dobromił 


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 14368
Wysłany: 2015-08-12, 11:27   

BesKid napisał/a:
A jak Waszmości ?


Źle.
_________________
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
 
 
Piotrek 


Wiek: 48
Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 10854
Skąd: Żywiec-Sienna
Wysłany: 2015-08-16, 22:10   

Prezes marudzi jak stara baba :D . Otargańce zarąbiste są i tyle :!
 
 
BesKid 


Dołączył: 10 Lip 2013
Posty: 246
Wysłany: 2015-08-17, 22:50   

Ktoś nam tu dziadzieje chyba ? Reumatyzm w kościach szaleje ? Czy insza zaraza może?

Nie przeszkadza Mu to jednak hasać po Triglavach jak młody koziorożec :P :P
_________________
--------------
***///***
--------------
 
 
Dobromił 


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 14368
Wysłany: 2015-08-18, 07:14   

BesKid napisał/a:
Ktoś nam tu dziadzieje chyba ?


Tak. Prezes.
_________________
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
 
 
Prezes


Dołączył: 11 Lis 2013
Posty: 1922
Wysłany: 2015-08-18, 21:12   

Dla Ciebie Pan Prezes. Kierujący się w swoich wypowiedziach doświadczeniem i głęboką mądrością życiową. Zaprawdę powiadam Wam, omijajcie pewne partie Tatr - chyba, że chcecie iść na grzyby.

Nie chcę być przesadnie złośliwy, młody koziorożcu, więc zamilknę w kwestii dziadzienia.
 
 
Wiesio 


Wiek: 56
Dołączył: 22 Cze 2015
Posty: 343
Wysłany: 2015-08-19, 09:20   

Straszycie tylko? Jadę na Otargańce za godzinę i zacząłem mieć wątpliwości czy dam radę ;)
 
 
Dobromił 


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 14368
Wysłany: 2015-08-19, 09:46   

Prezes napisał/a:
Nie chcę być przesadnie złośliwy, młody koziorożcu, więc zamilknę w kwestii dziadzienia.


Te, Prezes, idź no na kolejkę a nie wypowiadaj się o szlakach.

Wiesio napisał/a:
Straszycie tylko?


Oczywiście, że nie. Ja np ten szlaki i szlak na Baraniec polecam wszystkim początkującym w Tatrach.
_________________
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
 
 
ziaro 


Wiek: 39
Dołączył: 13 Gru 2014
Posty: 390
Skąd: Bytom
Wysłany: 2015-08-19, 10:44   

Wycieczka bardzo ciekawa. Jeszcze mnie tam nie było :)

A zdjęcia rewelacyjne.
_________________
#ziaronaszlaku
 
 
Vlado 


Wiek: 48
Dołączył: 15 Mar 2015
Posty: 1641
Skąd: Wega XXI
Wysłany: 2015-08-19, 11:07   

Wiesio napisał/a:
Straszycie tylko? Jadę na Otargańce za godzinę i zacząłem mieć wątpliwości czy dam radę ;)

A niech Cię szczyści :D :dev
To jeden z piękniejszych szlaków w TZ;)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Copyright © 2013 by Góry bez granic | All rights reserved | Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - anime