Forum FAQ Szukaj Użytkownicy Rejestracja Statystyki Profil Zaloguj Albumy Kontakt

Poprzedni temat «» Następny temat

Zielone łąki nad Iliją

Autor Wiadomość
Sebastian 


Wiek: 51
Dołączył: 09 Lis 2017
Posty: 5819
Skąd: Kraków
Wysłany: 2022-05-21, 22:13   Zielone łąki nad Iliją



Ostatni dzień majówki w Štiavnickich Vrchach. Dziś wracamy do Krakowa, ale szkoda zmarnować pięknie zapowiadający się poranek. Trzeba wymyślić coś krótkiego.

Przeglądam mapę i szukam w niej inspiracji. Moją uwagę przykuwają ścieżki położone nad Iliją, miejscowością położoną na południe od Banskej Štiavnicy. Widziałem je dzień wcześniej z polany Predne Rosnarky i mimo dość mrocznej pogody wtedy wyczułem w nich potencjał. W ostatnie dni najwięcej słońca było przed południem dziś ma być podobnie, to się dobrze składa, bo z czystym sumieniem możemy wyruszyć wcześnie. Jedziemy autobusem z przystanku na rondzie o nazwie ,,Križovatka" do lliji, skąd przez łąki oraz wzgórza wrócimy na kwaterę następującą trasą: https://en.mapy.cz/s/guramopote

Kilkanaście minut jazdy autobusem krętymi, wąskimi i ciekawymi krajobrazowo drogami. W jednym miejscu autokar blokuje przejazd aż trzem samochodom, po sporych wygibasach i manewrach pojazdy w końcu się mijają. Dojeżdżamy do Iliji, wsi położonej na uroczych pagórkach. Wokół kipi zieleń, jest tu dużo bardziej zielono, niż na odwiedzonym przez nas trzy dni temu Sitnie, którego widok dominuje nad wsią. Jest też niżej, dziś będziemy spacerować na wysokościach 500-650 metrów, optymalnych dla wiosennych kolorów w maju. Pierwsze kroki kierujemy pod romański, zbudowany w drugiej połowie XIII wieku, kościół św. Idziego.



Spod kościoła widać okoliczne zielone wzgórza i wznoszące się nad wsią Sitno, najwyższego szczytu Štiavnickich Vrchów, o wysokości 1 009 metrów. Jest śliczny poranek, pogoda jak marzenie.









Po tej odrobinie historii idziemy na łąki i pastwiska. Ilija jest spokojną, cichą słowacką wsią, wzdłuż drogi płynie czysty słowacki potok, słowacka wiejska sielanka, którą jednakże po chwili opuszczamy i docieramy na zielone sielankowe słowackie łąki.





Z naszych majówkowych wycieczek w tych górach ta jest dla mnie najbardziej urocza. Łagodnie pofalowane zielone pagórki to dla mnie coś, co przerasta o trzy klasy strome skaliste turnie - tak już mam i tego nie zmienię. Taki krajobraz zawsze wzbudza we mnie euforię, tak też jest dzisiaj.





Na razie wędrujemy bezszlakowo pośród zieleni w stronę zielonego szlaku.

















Jest szlak, który jednakże omija wznoszące się przed nami porośnięte trawą wzgórze Drahe. Takiej gratki nie mogę pominąć. To bardzo słuszna decyzja, bo widoki z Drahe są takie, że proszę siadać. Mam przegląd wszystkich wcześniejszych wycieczek, bo widać Sitno, widać Fararovą Horkę, widać też w oddali Kalwarię w Banskej Štiavnicy, wszystko w tonacji wiosennej zieleni i błękitnego nieba. Štiavnicke Vrchy w pigułce. Renata czeka przy ścieżce na dole, ja oglądam widoki z góry.


Kanderka, Fararova Horka, Maly Tanad, Tanad


Banska Štiavnica, po lewej Kalwaria


Fararova Horka, Maly Tanad


czekająca Renata


Kalwaria

Dopiero w domu zauważyłem, że w oddali za Kalwarią widać ośnieżone Niżne Tatry .



Przez łąki schodzę do szlaku, gdzie Renata wygrzewa się w słońcu.







Przez łąki i mały zagajnik schodzimy do wsi i pagórkami poprzez osiedle Štefultov wracamy na naszą kwaterę.



Ostatnia nasza bardzo krótka wycieczka okazała się bardzo fajna, w dużej części dlatego, że była na najniższych wysokościach i było najbardziej zielono.

Z całego majówkowego pobytu jestem bardzo zadowolony, wydaje mi się, że w te cztery dni wycisnęliśmy tyle ile się dało, również biorąc pod uwagę skąpe informacje o Štiavnickich Vrchach w internecie. Szkoda, że brakło czasu na skansen-muzeum górnictwa, ale po naocznym spotkaniu z tą okolicą wiem, że przydałyby się tu jeszcze dwa dni, żeby zwiedzić okolice kompleksowo, oprócz wyżej wspomnianego muzeum warto chyba jeszcze chyba przejść się niebieskim szlakiem z Sedla Červena Studna na Bansky Vrch (np. tak: https://en.mapy.cz/s/lefotukene), bardzo ciekawym i fotogenicznym terenem, zbliżonym nieco do widzianego dzisiaj są według mnie łąkowe pagórki nad wsią Beluj na południe od Sitna.

Pakujemy się, żegnamy z gospodynią i wracamy do Krakowa. W międzyczasie pogoda się psuje. Przed nami cztery i pół godziny drogi samochodem. Za Zvolenem dopada nas pierwszy na tej majówce miejscami bardzo intensywny deszcz, teraz niech pada jak najmocniej ku chwale wiosennej zieleni.

Panoramy z wycieczki do obejrzenia na pełnym ekranie po kliknięciu w zdjęcie:


zielone łąki nad Iliją


panorama z Drahe
_________________
mój blog: http://sebastianslota.blogspot.com/
Profil Facebook
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2022-05-21, 22:21   



i to zdjęcie z niebieską chatą, no jak Niski. Najfajniejsza (najzieleńsza) wycieczka z majówki!
 
 
Piotrek 


Wiek: 48
Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 10844
Skąd: Żywiec-Sienna
Wysłany: 2022-05-21, 22:44   

Bardzo interesujące i malownicze okolice - mam na myśli całą majówkę. Wydaje mi się, że to rejon zupełnie nie znany i nie popularny, a tym czasem "ma moc" :) i to ogromną.
Oczywiście piękne zdjęcia swoje robią ale i tak patrząc na krajobrazy, to robią bardzo sympatyczne wrażenie.
 
 
sprocket73


Dołączył: 14 Lip 2013
Posty: 5512
Wysłany: 2022-05-21, 22:46   

laynn napisał/a:
najzieleńsza wycieczka z majówki

prawda :)
tylko mało krokusów!

a teraz czekamy na kwiatki letnie, bo wiosenne już się pokończyły ;)
_________________
SPROCKET
http://gorybezgranic.pl/n...-kim-vt1876.htm
 
 
Adrian 
Cieszynioki


Wiek: 40
Dołączył: 13 Lis 2017
Posty: 9353
Wysłany: 2022-05-22, 08:31   

Kwitnące białe drzewa, mocna zieleń, lekkie pagórki i krętą polne drogi, fajny zestaw :D

Udany wiosenny wyjazd.
 
 
Wiolcia 


Dołączyła: 13 Lip 2013
Posty: 3458
Wysłany: 2022-05-23, 19:02   

Bardzo ładne zwieńczenie pobytu w Górach Szczawnickich. Pokazuje potencjał tych gór na wiosnę.
Te łąki nad Iliją mi groziły, gdy schodziliśmy z Sitna i chcieliśmy złapać jakiś transport do Bańskiej Szczawnicy. Niestety, już nic nie jechało i obawialiśmy się, że czeka nas jeszcze, po całym dniu wycieczki, dylanie do miasta właśnie przez te okolice. Na szczęście złapaliśmy stopa (w ogóle w Szczawnickich stop działał słabo, a udało nam się dwa razy dzięki ludziom, którzy kojarzyli nas ze szlaku). A może na nieszczęście? Bo trasa atrakcyjna (o czym wiedziałam) i człowiek jakoś przeżyłby te dodatkowe kilometry.
Zastanawiałam się, jakie wybierzecie szlaki w Szczawnickich i czy będziemy chodzić po swoich śladach. I okazało się, co po Twej ostatniej relacji już wiem, że nie do końca. My byliśmy jeszcze w nieco innej okolicy, która też pewnie byłaby atrakcyjna wiosną, bo latem nam się podobała.
 
 
Sebastian 


Wiek: 51
Dołączył: 09 Lis 2017
Posty: 5819
Skąd: Kraków
Wysłany: 2022-05-23, 19:51   

A gdzie dokładnie byliście?
_________________
mój blog: http://sebastianslota.blogspot.com/
Profil Facebook
 
 
Wiolcia 


Dołączyła: 13 Lip 2013
Posty: 3458
Wysłany: 2022-05-23, 19:59   

Sedlo Cervena studna - Vychne. Krajobrazy skojarzyły nam się z Kirgistanem :)
 
 
Sebastian 


Wiek: 51
Dołączył: 09 Lis 2017
Posty: 5819
Skąd: Kraków
Wysłany: 2022-05-23, 20:09   

Wiolcia napisał/a:
Sedlo Cervena studna - Vychne. Krajobrazy skojarzyły nam się z Kirgistanem :)

To ja o tej właśnie trasie piszę w relacji z Kanderki, że zwróciła moją uwagę ;) W podsumowaniu majówki też jest informacja o niej.
_________________
mój blog: http://sebastianslota.blogspot.com/
Profil Facebook
 
 
Wiolcia 


Dołączyła: 13 Lip 2013
Posty: 3458
Wysłany: 2022-05-23, 20:17   

Sebastian napisał/a:
Wiolcia napisał/a:
Sedlo Cervena studna - Vychne. Krajobrazy skojarzyły nam się z Kirgistanem :)

To ja o tej właśnie trasie piszę w relacji z Kanderki, że zwróciła moją uwagę ;) W podsumowaniu majówki też jest informacja o niej.

A ja nie o tej. Ty proponujesz wariant dołem, ja szłam górą, przez Zlaty vrch. Fajna byłaby cała pętla, ale zrezygnowaliśmy z niej z braku czasu, choć była w planach.
 
 
Sebastian 


Wiek: 51
Dołączył: 09 Lis 2017
Posty: 5819
Skąd: Kraków
Wysłany: 2022-05-23, 20:31   

To nie jest wariant dołem, tylko przez góry: Hadovą i Bansky Vrch.
_________________
mój blog: http://sebastianslota.blogspot.com/
Profil Facebook
 
 
Wiolcia 


Dołączyła: 13 Lip 2013
Posty: 3458
Wysłany: 2022-05-23, 20:34   

Sebastian napisał/a:
To nie jest wariant dołem, tylko przez góry: Hadovą i Bansky Vrch.

No jasne, że przez góry, przecież widziałam. Skrót myślowy: na mapie ta trasa jest bardziej na południe, czyli na dole. Dołem lub górą, a nie dolinami lub górami ;)
 
 
Dobromił 


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 14323
Wysłany: 2022-05-23, 20:38   

Więc się, Sebie, nie czepiaj !

:)
_________________
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
 
 
Wiolcia 


Dołączyła: 13 Lip 2013
Posty: 3458
Wysłany: 2022-05-23, 20:39   

No czepia się, czepia...
 
 
Dobromił 


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 14323
Wysłany: 2022-05-23, 20:41   

Panoszy się.
_________________
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Copyright © 2013 by Góry bez granic | All rights reserved | Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group