Północna Jura

Relacje z Pienin, Gór Świętokrzyskich i innych polskich gór...
Awatar użytkownika
Coldman
Posty: 1306
Rejestracja: 2020-05-19, 22:34
Lokalizacja: Wysoczyzna Kaliska

Północna Jura

Postautor: Coldman » 2024-10-24, 21:15

Hej
Czas odkryć nowy rejon na mapie Polski czyli Jura Krakowsko-Częstochowska.
Wyjazd rodzinny na 1.5 dnia na północny jego Obszar.

Spaliśmy w Olsztynie i od niego zaczęliśmy zwiedzanie wczesnym rankiem. Zamek pominęliśmy, drogo i późno otwierają. Lepiej wdrapać było się na górę i zobaczyłem calutką wyżynę skąpaną w mgle.

Trasa: https://mapa-turystyczna.pl/route/3uhyn

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zarąbisty warun
Obrazek

Obrazek

Następny cel Góra Biakło oraz Lipówki
Obrazek

Obrazek

:lfl
Obrazek
Obrazek

Tutaj traski są bardzo krótkie, raz dwa i już jesteśmy przy Górze Biakło 340m n.p.m (Juralski Mały Giewont)
Trasa: https://mapa-turystyczna.pl/route/3uhy7

Obrazek

Obrazek

Tereny bardzo widokowe, idealne na rodzinne wycieczki. Podobało mi się bardzo. Przez całą wycieczkę śledziłem miejsce w których już byliśmy. Ciekawa wtedy to perspektywa.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Tak przez cały dzień to widzieliśmy więcej grzybiarzy niż turystów :D
Obrazek

Zamek Bobolice
"Królewski zamek w Bobolicach został zbudowany przez króla Polski Kazimierza Wielkiego najprawdopodobniej ok. 1350–1352 roku. Zamek miał zabezpieczać okoliczne dominium i bronić Małopolski przed najazdami ze strony Śląska, należącego ówcześnie do Korony czeskiej. Zamek zaliczany jest do grupy warowni zwanych Orlimi Gniazdami."
Tak właśnie podążaliśmy szlakiem orlich gniazd, który mam zamiar w przyszłości przejechać rowerem. Na nogach się nie opłaca :P

Zamek z zewnątrz naprawdę przepiękny, topka w Polsce. Wpuszczają do niego co pół godziny, więc musieliśmy chwilę poczekać. Całość została wyremontowana z prywatnych pieniędzy. Z jednej strony to dobre dobrze, że uratowali ten obiekt z drugiej w środku niestety widać brak funduszy i za dużo ciekawych rzeczy nie ma. Kręcili tutaj Koronę Królów, co jest pokazane na wielu bilbordach w środku :D
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

30 minut i po zwiedzaniu zamku. Czas ruszyć na coś dłuższego :D
Trasa: https://mapa-turystyczna.pl/route/3iysv

Rezerwat Góra Zborów – najwyższe wzniesienie byłego województwa częstochowskiego (462 m). Wstęp na teren płatny. Zaraz na początku drogi jest możliwość wejścia do Jaskini Głębokiej za 25zł. My sobie to darowaliśmy.
Obrazek

Po drodze minęliśmy parę dziur aż wyszli na górę na skałki :D
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ciężko tu wskazać jakieś konkretne lokacje w krajobrazie, nic tu nie znam. Jedyne co to udało się wypatrzeć Zamek Bobolice.
Obrazek

Widok na Beskidy :)
Obrazek

Jechaliśmy tą drogą :D
Obrazek

Tereny są rajem dla wspinaczy, w ten pogodny dzień było ich tu pełno.
Obrazek

Na 300mm udało się upolować samolot :D
Obrazek

Kolejna atrakcja Okiennik Wielki!
Trasa: https://mapa-turystyczna.pl/route/3iyy1

Porąbany tu jest parking, bo trzeba jechać kawałek przez drogę rowerową, ja zostawiłem auto przy drodze, a potem eleganckim chodnikiem podeszliśmy pod skałę.
Obrazek

Przez pewien moment miałem wątpliwości czy da się tam wejść do niego do góry, na szczęście od drugiej strony było całkiem przyjemne wejście.
Obrazek

Sesja ślubna :D
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Szybko to dosyć szło, od punktu do punktu, ale w spokojnym tempie, samemu to bym dwa razy więcej zwiedził :D
Ciąg dalszy to klasyk "Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu, wzniesiony za czasów króla Kazimierza Wielkiego na najwyższym wzniesieniu Jury Krakowsko-Częstochowskiej (515,5 m n.p.m.), to największy i najbardziej znany obiekt zamkowy na Śląsku, a także najpopularniejszy ze wszystkich zamków na Szlaku Orlich Gniazd. Stanowi przykład kunsztu dawnych budowniczych, którzy przez stulecia uczynili z Ogrodzieńca imponującą magnacką rezydencję."

Średniowieczny Targ i zamek :D
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Bilet tutaj tańszy niż w Bobolicach, a naprawdę było tutaj co zwiedzać, po samym dziedzińcu się trochę chodziło, a potem jest wyznaczona cała trasa w środku ruin. Wszystko elegancko porobione, naprawdę warto tutaj przyjechać.
Obrazek

Na zamku przygotowywano jakąś scenografie pod film.
Obrazek

Obrazek

Gród na Górze Birów
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Tak zanim się zrobiło ciemno odwiedziliśmy Zamek Pilcza. Tutaj też oczywiście płatne 15zł.
Obrazek

Obrazek

Jak zwykle szybkie podejście pod górę i wejście na dziedziniec. Za dużo to tu nic nie było. Najlepsze były widoki z wieży, gdzie udało się wypatrzeć Zamek Ogrodzieniec.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na tym się kończy wycieczka. Myślę, że to był dobry start w tych rejonach. Przy takiej pogodzie wszystko jest bardziej przyjemne. Na indywidualne zmagania wybiorę się w południowe regiony :D

Foty w Pełnym rozmiarze https://flic.kr/s/aHBqjBP6Nt
Świat gór! Aby go nazwać swoim, trzeba zainwestować znacznie więcej niż krótkotrwałą radość oczu. I może dlatego właśnie człowiek naprawdę kochający góry chce znosić trudy, wyrzeczenia i niebezpieczeństwa na ich skalnych szlakach
Awatar użytkownika
sprocket73
Posty: 5835
Rejestracja: 2013-07-14, 08:56
Kontakt:

Re: Północna Jura

Postautor: sprocket73 » 2024-10-24, 21:54

Ale duży kawałek Jury łyknąłeś.
Zamek w Olsztynie jeszcze niedawno był za darmoszkę.
Na Okiennik to nawet Tobek wlazł ;)
A jakoś 35 lat temu w nocy leżałem w ruinach Bobolic na szkolnym obozie wędrownym i patrzyłem w gwiazdy, a obok leżała moja przyszła żona, tylko jeszcze o tym nie wiedzieliśmy ;) Wymknęliśmy się grupą z pobliskiego schroniska młodzieżowego, gdzie mieliśmy nocleg.
Awatar użytkownika
Coldman
Posty: 1306
Rejestracja: 2020-05-19, 22:34
Lokalizacja: Wysoczyzna Kaliska

Re: Północna Jura

Postautor: Coldman » 2024-10-24, 22:11

sprocket73 pisze:Ale duży kawałek Jury łyknąłeś.
Zamek w Olsztynie jeszcze niedawno był za darmoszkę.
Na Okiennik to nawet Tobek wlazł ;)
A jakoś 35 lat temu w nocy leżałem w ruinach Bobolic na szkolnym obozie wędrownym i patrzyłem w gwiazdy, a obok leżała moja przyszła żona, tylko jeszcze o tym nie wiedzieliśmy ;) Wymknęliśmy się grupą z pobliskiego schroniska młodzieżowego, gdzie mieliśmy nocleg.


To teraz słuchaj tego za wstęp na teren wokół zamku 10zł
Wstęp na odrestaurowaną część zamku 15zł
Wstęp na Wieżę widokową 5zł
Zrobili by za 25zł wszystko, a nie takie zabawy :D

Super wspomnienia, Zazdroszczę :D
Świat gór! Aby go nazwać swoim, trzeba zainwestować znacznie więcej niż krótkotrwałą radość oczu. I może dlatego właśnie człowiek naprawdę kochający góry chce znosić trudy, wyrzeczenia i niebezpieczeństwa na ich skalnych szlakach
Awatar użytkownika
_laynn
Posty: 220
Rejestracja: 2024-08-10, 08:10

Re: Północna Jura

Postautor: _laynn » 2024-10-24, 23:39

Zamek w Bobolicach to były najgorzej wydane pieniądze na zwiedzanie. To coś, to pseudozamek. Poszukaj informacji o tej „odbudowie”. Pisze oczywiście o moich pieniądzach.
Kiedyś można było się przejść między zamkami, fajna ścieżka po skałkach…dziś zagrodzone.

Pod Zamkiem w Ogrodzieńcu to krupówki II. Sam zamek piękny - miałem okazję nocą po nim chodzić :D

Obok Zamku Pilcza są świetne skałki, patrz relacje Sprocketa.
Awatar użytkownika
Dobromił
Posty: 14560
Rejestracja: 2013-07-09, 08:33

Re: Północna Jura

Postautor: Dobromił » 2024-10-25, 07:23

Na Okiennik to nawet Dobromił wlazł ;)

Wiedząc o "odbudowie" Bobolic i tam mimo tego iść to "wyższa szkoła jazdy".

Coldman - tam obok występuje Zamek Mirów. Jeszcze warto rzucić na niego okiem i pochodzić po okolicznych skałach, tych co idą w stronę "zamku" Bobolice. Owszem, jest bilet ale co z tego pamiętam to w ( listopad 2023 roku ) nie było to za wiele.

Ogrodzieniec warto zwiedzać powoli i w pakiecie z Grodem na Górze Birów ( bardzo ładne elementy skalne i widoki ).

Bardzo ładnie. Kiedy wrócisz w te tereny ?
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
Awatar użytkownika
Sebastian
Posty: 6161
Rejestracja: 2017-11-09, 17:18
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Północna Jura

Postautor: Sebastian » 2024-10-25, 07:37

Wstydzę się, bo choć mam blisko, to w zasadzie nigdy nie byłem w tamtych rejonach (raz krótko w Ogrodzieńcu, ale to się nie liczy, bo oglądaliśmy zamek przez chwilę i tylko z zewnątrz). Poranne zdjęcia sztos!
Awatar użytkownika
Lidka
Posty: 373
Rejestracja: 2022-01-26, 14:36
Kontakt:

Re: Północna Jura

Postautor: Lidka » 2024-10-25, 09:22

A sesja ślubna to mi Białą Damą zaleciała :D
Podróżnik widzi to, co widzi. Turysta widzi to, co przyszedł zobaczyć. (Gilbert Keith Chesterton).

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Adrian i 6 gości