Kolejka, skała, wrzosy i jaskinia w Beskidzie Śląskim.

Relacje z Beskidów od bieszczadzkich połonin po Beskid Śląsko-Morawski.
laynn

Kolejka, skała, wrzosy i jaskinia w Beskidzie Śląskim.

Postautor: laynn » 2021-09-06, 23:42

Uwaga, uwaga. W końcu nastąpił ten dzień. Pobiłem swój rekord w ilości wycieczek na rok. Dotychczas to było 13, a w niedzielę, w góry w tym roku pojechałem 14sty raz. (wiem, że niektórzy to w Tatrach są tyle w ciągu miesiąca...no ale to nieszlachetni anty sprzętowcy fotograficzni :P więc się z nimi nie porównuje ;) ). To tak tytułem wstępu.

Skończyły się wakacje, nastał rok szkolny. Na niedzielę zapowiadają ładną pogodę, to rzucam propozycję wycieczki na Jurę, na co żona odpowiada, a może pojedźmy do Szczyrku? No to jedziemy.
Obrazek

Jeszcze tylko proponujemy znajomym spacer, podsyłając im atrakcje i wieczorem w sobotę dogrywamy szczegóły.
Rano spotkanie na stacji benzynowej - ekipa ta sama co zawsze, w tym roku już drugi raz i pijąc kawę wybieramy ostateczną wersję wycieczki.
W Szczyrku pod kolejką na Skrzyczne zostawiamy rodziny, a my jedziemy zostawić jedno z aut na przełęczy Salmopolskiej. Zjeżdżamy drugim na dół i...w końcu ruszamy na szczyt!
Obrazek
Kolejką. A co! :DD
Wygodnie siedząc na kanapę, powoli zostawiamy za sobą gwar. Lekko kołysząc się, mijamy hotel, zaglądając w okna pokoi, a chwilę później wyprzedzamy turystów, którzy wędrują szlakiem. Za nami pozostają też drewniane chaty, które, niezwykle się nam podobają ;) .
Docieramy do stacji przesiadkowej (na zdjęciu wyżej) znajdującej się na hali Jaworzyna i przesiadamy się na drugą część kolejki.
Obrazek
Pod szczytem.
Po dwudziestu minutach jesteśmy na szczycie. Zapinamy bluzy, wkładamy kaptury, gdyż wieje zimny wiatr i ruszamy na platformę widokową obejrzeć co widać wokół. A jest co oglądać:
Obrazek
Widok na północ, na Magurę oraz Bramę Wilkowicką, czyli rozległą przełęcz dzielącą Beskid Śląski i Mały. Zalesiona kopa, to Skalite.

Obrazek
Tu widok na Kotlinę Żywiecką, z widocznym Jeziorem - Zbiornikiem Żywieckim.

Obrazek
W kierunku Żywieckiego.

Po obejrzeniu widoków, po zrobieniu zdjęcia prawie grupowego ;) ( J. :nie :D ) schodzimy, za zimy wiatr jest... Omijamy schronisko i ruszamy ku samemu szczytowi. Idąc na kopułę, wspominam córce, że Skrzyczne to najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego i opowiadam, o tym, że jest taka inicjatywa, jak korona gór Polskich, czyli zdobywanie najwyższych szczytów pasm górskich w naszym kraju - oczywiście nie wnikam, w szczegóły, jak i ile razy się ta korona mija, ale mówię jej, że jak będzie chciała, to możemy zdobywać te najwyższe (na serio) góry. Pod tabliczką oznajmiającą, że jesteśmy na szczycie, robię jej zdjęcie; zobaczymy co wyniknie z czasem z tego naszego zdobywania :) .
Zostawiamy za sobą nadajnik RTV i ruszamy ku głównej atrakcji.
Obrazek
Skrzyczne 1257 m npm.
Nasza trasa na dziś:
Obrazek

Nie ma na co czekać, więc drałujemy. Już z daleko widać, że wysoko w górach, jesień już jest. Na dole jeszcze zielono, u góry już kolorowo. A to potwierdzenie:
Obrazek

Czyż jesień nie jest piękna? ;)
Obrazek

Choć zimna. To znaczy dziś jest zimno, więc dopiero w resztkach lasu, porastającego Małe Skrzyczne posilamy się - w lesie po prostu nie wieje i w słońcu jest przyjemnie. Mimo chłodu turystów jest całkiem sporo i nic w tym dziwnego. Miejsce piękne, pogoda piękna, to szkoda w domu siedzieć.
Po krótkiej chwili ruszamy dalej. Mijamy kolejkę, którą w ramach Pętli Szczyrkowskiej można wrócić do miasta. Obserwujemy ciekawy patent, z boku gondoli są haki, na których rowerzyści wieszają rowery. Obok górnej stacji znajdują się dwie trasy rowerowe i jedną z nich rowerzyści ruszają.
My tymczasem mijamy ogromne kałuże, oraz rosnące obok ścieżki grzyby:
Obrazek

Muchomory zostawiamy w spokoju i powoli wychodzimy z lasu. Jest już południe, po rannym błękitnym niebie nie ma śladu, szkoda, że również widoczność spadła (jadąc jedynką, już koło Tychów było widać Beskidy). Szkoda, ale i tak jest ładnie. Przed nami widać grań biegnącą do Baraniej Góry:
Obrazek

A obok szlaku, mienią się kolorami hale, barwami żółci, brązów i czerwieni...a w tle Babia Góra, ledwo widoczna:
Obrazek

Widok na pasmo Babiej (z lewej), oraz Pilsko ( z prawej):
Obrazek

Gdy schodzimy, w widoczny wcześniej zielony, odrastający las, to odwracając się możemy obejrzeć resztki lasu, oraz halę poniżej z kikutami martwych drzew. Oraz szlak i turystów, a z prawej wieżę na Skrzycznem.
Obrazek

Nasz cel coraz bliżej. Pokazuję go córce i reszcie naszej ekipy.
Pokazuję im też małą kępkę wrzosów rosnących obok ścieżki, sam się go tu nie spodziewałem.
Obrazek
Malinowska Skała, widać nawet samą skałę. Nasz cel.

Obrazek
Jagody i wrzosy...

Opowiadam córce, jak w czasach szkoły zdobyłem Baranią. Mówię jej, że wtedy te góry porastał las, że widoków nie było. Tak samo było na Skrzycznem. Mówię, że skała, do której zmierzamy, była w lesie i nie robiła takiego wrażenia jak dziś. Rozmowa schodzi na temat kornika i tak przemierzamy kolejne metry.
Niemniej plusem braku lasu, są widoki. A te są piękne. Na przykład na odległy Beskid Mały, Makowski i Żywiecki, otaczający Kotlinę Żywiecką:
Obrazek

Przed nami, jedno z dwóch podejść. Nasza grupa się rozciągła, córka ciągnie mocno do przodu, więc ruszmy zdobyć (w końcu - to jej słowa) górę:
Obrazek

Po krótkim wysiłku, cel osiągnięty. Jesteśmy pod wychodnią. Tu trzeba chwilę poczekać, by zrobić sobie zdjęcie, bo oczywiście robimy pamiątkowe.
Obrazek
Na tej wycieczce, większość trasy, przechodzimy razem 😍

Obok skały robimy przerwę. Zjadamy kanapki, odpoczywamy. Ja w między czasie robię zdjęcia.
Na Skrzyczne i trasę którą przeszliśmy:
Obrazek

Na Żywiec:
Obrazek

Na las, porastający Kościelec:
Obrazek

oraz na nasz następny cel, Malinów:
Obrazek

Czas ruszyć, tym bardziej, że obok pali się grill/ognisko i unoszący się zapach pieczonych kiełbas drażni nozdrza. Czeka nas teraz zejście, początkowo dość ostro opadającą ścieżką, gdzie kilkoro z nas, zalicza lekki uślizg. Mnie cieszy fakt, że od północy wiatr zaczyna rozwiewać chmury, co powoduje piękny widok:
Obrazek

Obrazek

Dość szybko jednak osiągamy wypłaszczenie, czyli przełęcz pod Malinowem. Tu spotykamy trochę kolorowych roślin i kwiatów.
Wrzosy:
Obrazek

Obrazek

i inne:
Obrazek

Obrazek

No i borówki na tle błękitnego nieba, z niewielką ilością malowniczych chmur:
Obrazek

Pozostaje nam już tylko podejść pod Malinów. Szlak wiedzie nas ścieżką, z pod której wyłaniają się zlepieńce, z których jest zbudowana góra, grzbiet biegnący od Malinowskiej Skały do Kotarza, tak zwane zlepieńce z Malinowskiej Skały. Występują one tylko tu, oraz w najwyższych partiach Beskidu Śląsko-Morawskiego. Obok nad stokiem stoją wychodnie, które można spotkać w masywie góry. Na stokach znajduje się tu też kilka jaskiń, min najdłuższa jaskinia polskiego fliszu karpackiego - Jaskinia Wiślańska, oraz Jaskinia Malinowska, do której idziemy.
Obrazek
Tu rozpoczynamy podejście...

Obrazek
a tu czekamy na resztę :)
Specjalnie zabraliśmy czołówki, więc gdy docieramy pod jaskinię, bierzemy je i ruszamy na zwiedzenie. Jaskinia jest pomnikiem przyrody, ale w przeciwieństwie do innych jaskiń w masywie Malinowa, oddana do zwiedzania. A od dwóch lat, dość łatwo można do głównego ciągu wejść, gdyż zainstalowano metalowe drabiny i klamry.
Obrazek

Otwór jaskini:
Obrazek

Szczelina wejściowa ma ok 10m głębokości i prezentuje się tak:
Obrazek

Widok z dołu na otwór wejściowy:
Obrazek

Kolejna drabina, następnie niżej schodzimy po błotnistym dnie, pomagają w tym klamry:
Obrazek

Tak się to prezentuje z dołu, na ścianie wspomniane klamry:
Obrazek

Córka zawsze chciała wejść do jaskini, więc schodzimy. Niestety ale mokre i śliskie skały, oraz spore kroki, które trzeba zrobić, by zejść w dół, jak i ciemność powoduje, że schodzi tylko z pierwszej drabiny. Ja ruszam dalej, ale muszę zaraz wracać, by dotrzymać jej towarzystwa. Gdy wychodzimy, ja schodzę raz jeszcze i kawałek idę dalej.
Jaskinia jest sporą atrakcją, schodzi do niej sporo osób. Jak większość, tak i my docieramy tylko do głównego ciągu. Na głowę kapią krople wody. Wychodzę, czyszczę ubłocone ręce i choć zwiedziłem niewiele, to jestem zadowolony. Po ćwierćwieczu znów schodzę pod ziemię...
Po niedługim odpoczynku, ruszamy dalej. Wszyscy się cieszą, bo podejścia pozostało nam niewiele.
Obrazek

Sam Malinów jest porośnięty, więc droga nam mija szybko, tym bardziej, że po chwili już schodzimy. Końcówka zejścia, znowu jest średnia, bo stroma, z kruszyzną, ale gdy się zaczynają pytania, ile jeszcze, to punkt na mapie pokazuje, że do przełęczy pozostało nam z 10 minut. I w końcu jest przełęcz:
Obrazek

Część z nas zjeżdża do Szczyrku, gdzie idziemy zająć stolik w restauracji, bo w brzuchach nam burczy z głodu, gdy M. wraca po resztę. Szczyrk zakorkowany, zatłoczony, na obiad trzeba poczekać trzy kwadranse, więc gdy wjeżdżają talerze, to pochłaniamy wszystko. Z racji, iż zrobiło się już późno, ruszamy do domu, odpuszczając spacer po mieście. Dzieciaki szybko w autach odpadają, a my powoli się wleczemy w korkach na jedynce, już chwilę za Bielskiem...cóż, nie dziwota, w tak piękny dzień warto było pobyć w górach!

Liczbowo, jak to z dziećmi, optymalnie :)
I znów był super, przyjemnie, więc znów zaczynamy myśleć, kiedy by tu znowu razem pojechać... ;)
Awatar użytkownika
sprocket73
Posty: 5934
Rejestracja: 2013-07-14, 08:56
Kontakt:

Postautor: sprocket73 » 2021-09-07, 00:01

Faktycznie w tym roku jeździsz często na wycieczki.
Trasa bardzo podobna do naszej niedawnej z Dobromiłem.
Kolorki lekko jesienne, ale tylko lekko ;)
Jaskinia jest wypasiona!
Awatar użytkownika
Dobromił
Posty: 14658
Rejestracja: 2013-07-09, 08:33

Postautor: Dobromił » 2021-09-07, 07:04

laynn pisze:(wiem, że niektórzy to w Tatrach są tyle w ciągu miesiąca...no ale to nieszlachetni anty sprzętowcy fotograficzni :P więc się z nimi nie porównuje ;) )


Pana prowokacja trafiła w próżnię.

sprocket73 pisze:Trasa bardzo podobna do naszej niedawnej z Dobromiłem.


Ja bym to nazwał plagiatem.

sprocket73 pisze:Kolorki lekko jesienne, ale tylko lekko ;)


Prawdopodobnie sprzęt fotograficzny został źle użyty ;)

P.s. Widać, że to córka prowadzi Cię po szlakach.
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
Awatar użytkownika
Piotrek
Posty: 10966
Rejestracja: 2013-07-06, 21:45
Lokalizacja: Żywiec-Sienna
Kontakt:

Postautor: Piotrek » 2021-09-07, 07:28

Użycie kolejki to zdecydowanie słuszny krok. Podejście ze Szczyrku jest nudne i upierdliwe, i szkoda na niego czasu.

Skoro pobiłeś początkiem września swój rekord wycieczek, to do końca roku pewnie do 20 dobijesz :ok
laynn

Postautor: laynn » 2021-09-07, 08:07

Dobromił pisze:w próżnię.

Następnym razem postaram się bardziej. ;)

sprocket73 pisze:w tym roku jeździsz często na wycieczki.

A jak wspomniał Piotr
Piotrek pisze:to do końca roku pewnie

jeszcze ich trochę będzie.
Choć nie biję się z rekordem, tym bardziej, że urlop spowodował, że 3 wycieczki wskoczyły in plus.
Dobromił pisze:Prawdopodobnie sprzęt fotograficzny został źle użyty

Czyżby zamiast zooma, trzeba użyć stałki? A może nie ta przesłona :zso ?

Dobromił pisze:Ja bym to nazwał plagiatem.

No cóż, obym kiedyś w końcu w Tatrach tego czegoś użył ;)

Piotrek pisze:Podejście ze Szczyrku jest nudne i upierdliwe

Na Skrzyczne, od Szczyrku podchodziłem dwa razy. Raz szlakiem (chyba zielonym), na praktykach studenckich, drugi raz wcześniej, w wakacje byliśmy ze znajomymi w domkach gdzieś w okolicy Olimpijskiej i z niej poszliśmy stokówką, a następnie z kolegą idealnie pod górną kolejką. Oj nas wtedy to umordowało :D
Wtedy jeszcze weszliśmy na Klimczok, a tak to imprezowaliśmy ;)
Ostatnio zmieniony 2021-09-07, 08:08 przez laynn, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Adrian
Posty: 9904
Rejestracja: 2017-11-13, 12:17

Postautor: Adrian » 2021-09-07, 09:22

Jak się młoda cieszyła to znaczy że było fajnie :)
Warunki ładne.
laynn

Postautor: laynn » 2021-09-07, 09:32

Zadowolona :)
Choć jaskinia jak i powrót po ciemku z czołówkami ją lekko przestraszyła ;)

A no i w lesie, spotkaliśmy ducha, tzn od razu mieliśmy skojarzenie z Psinką sokoła, żona od razu o niej opowiadała znajomym :| :
Obrazek
Awatar użytkownika
sokół
Posty: 12375
Rejestracja: 2013-07-06, 09:41
Lokalizacja: Bytom

Postautor: sokół » 2021-09-07, 14:47

Mocno jesiennie już...

a ten duch coś smutny... jakaś podróbka...
laynn

Postautor: laynn » 2021-09-07, 16:57

sokół pisze:Mocno jesiennie już...
sprocket73 pisze:Kolorki lekko jesienne, ale tylko lekko

Komu wierzyć? :no6
sokół pisze:coś smutny

Akurat tak go złapałem. Po przyjściu była pełnia radość.
Awatar użytkownika
Pudelek
Posty: 8475
Rejestracja: 2013-07-08, 15:01
Lokalizacja: Oberschlesien

Postautor: Pudelek » 2021-09-07, 22:47

wspominam córce, że Skrzyczne to najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego i opowiadam, o tym, że jest taka inicjatywa, jak korona gór Polskich, czyli zdobywanie najwyższych szczytów pasm górskich w naszym kraju - oczywiście nie wnikam, w szczegóły, jak i ile razy się ta korona mija, ale mówię jej, że jak będzie chciała, to możemy zdobywać te najwyższe (na serio) góry.

i już od małego wkręcasz dziecko w jakieś dziwne inicjatywy, to prawie jak byś je ochrzcił :p

A tak na poważnie: moim zdaniem te kolejne korony, diamenty i inne coraz bardziej dobijają coś takiego jak spontaniczne i radosne przeżywanie gór. Bo jednak dla wielu ludzi stały się wyznacznikiem przebywania w nich.
Staliśmy nad przepaścią, ale zrobiliśmy wielki krok naprzód!
laynn

Postautor: laynn » 2021-09-08, 09:02

Pudelek pisze:te kolejne korony, diamenty i inne coraz bardziej dobijają coś takiego jak spontaniczne i radosne przeżywanie gór

Uważam, tak samo, ale sam stwierdziłem, że fajnie byłoby poznać każde pasmo. Czy przez pryzmat najwyższej góry? Raczej już nie.
A dziecko, czy dla niego jest samo przebywanie w górach atrakcyjne? Na pewno nie tak jak my (w sensie miłośników wędrówek itd), więc stąd wymyślanie kolejek, skał i jaskiń jako atrakcji. Plus akurat byliśmy na najwyższym szczycie pasma, pierwszy raz, to jej powiedziałem, że ludzie zdobywają takie coś. :)
Awatar użytkownika
Dobromił
Posty: 14658
Rejestracja: 2013-07-09, 08:33

Postautor: Dobromił » 2021-09-08, 09:29

Pudelek pisze:to prawie jak byś je ochrzcił


Teraz to brutalnie przesadziłeś :o-o

;)

Co do koron, diamentów i innych ustrojstw to bardziej "szokuje" mnie ciągłe wymyślanie nowych. To rzeczywiście może "zabić" uduchowione podejście do turystyki.

P.s. Byłem i jestem w trakcie jednej Korony. Z 14 mam 11. No chyba , że ktoś stworzy WPKT :D
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :

- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum

- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi

- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
Awatar użytkownika
Pudelek
Posty: 8475
Rejestracja: 2013-07-08, 15:01
Lokalizacja: Oberschlesien

Postautor: Pudelek » 2021-09-08, 10:34

Dobromił pisze:ktoś stworzy WPKT

Wojewódzki Park Kultury Turystycznej??

laynn pisze:Uważam, tak samo, ale sam stwierdziłem, że fajnie byłoby poznać każde pasmo.

ale do tego chyba nie trzeba zdobywać żadnej korony ;) Jak dla mnie to wszystko przypomina robienie GSB - czasem wiedzie on przez tak beznadziejnie nudny teren i omija ciekawsze okolice, ale ludzie trzymają się go uparcie "bo GSB" ;)
Staliśmy nad przepaścią, ale zrobiliśmy wielki krok naprzód!
Awatar użytkownika
Dobromił
Posty: 14658
Rejestracja: 2013-07-09, 08:33

Postautor: Dobromił » 2021-09-08, 10:35

Pudelek pisze:Wojewódzki Park Kultury Turystycznej??


Wystarcza mi Park Miejski w Żywcu :)

Wielka Piracka Korona Tatr.
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :

- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum

- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi

- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
laynn

Postautor: laynn » 2021-09-08, 10:54

Pudelek pisze:ale do tego chyba nie trzeba zdobywać żadnej korony

No a ja przecież żadnej nie zdobywam. Nigdy nie liczyłem GOTów, nie zbierałem oznak. Zawsze z z tej organizacji się wyśmiewałem.
I jak córa będzie chciała coś takiego robić, to też będziemy to robić po naszemu, a nie z jakąś organizacją. I w takim pomyśle, "korona" gór polskich mi się podoba.
Pudelek pisze:dla mnie to wszystko przypomina robienie GSB

Ja od samego początku chodzenia po górach wyznaczałem sobie cele, niezwiązane z jakimiś szlakami. Choć czasem mi chodzi po głowie przejście jakiegoś szlaku od kropy do kropy (głównie Mały SB), to, abstrahując od tego, że nie mam czas na takie coś, bo po pierwsze ostatnio wolę krótsze wycieczki z rodziną, niż długie łażenie samemu, po drugie, właśnie czas, tzn również uważam, że te długie szlaki są średnio poprowadzone i zamiast iść np 4 dni po nim, to wolę (a raczej wolałbym, bo dawno już nie byłem plecakowiczem) w te cztery dni być w kilku ciekawszych miejscach niż iść jakimś nudnym odcinkiem.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: buba i 111 gości