Na Suchą Górę. W pocie, krwi i mozole...

Relacje z Beskidów od bieszczadzkich połonin po Beskid Śląsko-Morawski.
laynn

Na Suchą Górę. W pocie, krwi i mozole...

Postautor: laynn » 2021-04-26, 21:18

Jeszcze kilka dni wcześniej na myśl o górach...no tak dyplomatycznie to napiszę, nie chciało mi się ich. Już jednak idąc szlakiem Szwajcarii Zagłębiowskiej, coś się zmienia, to może ciepłe słońce muskające twarz. Może rozprostowanie kości. Więc gdy na urlopie dojeżdżam do naszej bazy, jadąc wijącą się między górami drogą, zaczynam zapominać o niechęci do śniegu, zimy, błota...bo tak, na tych najwyższych szczytach, widać jeszcze śnieg. Ba, z rana następnego dnia, sypie chwilę dość intensywnie.
Obrazek

Mimo końca kwietnia jest zimno. W czwartek wieczorem zaczyna padać deszcz, rano w piątek śnieg, potem deszcz i dopiero popołudniu się przejaśnia, wychodzi słońce, więc idziemy na krótki spacer.
Prognozy na sobotę są dużo lepsze, więc się szykuję. Wstępnie myślałem o wejściu na Wielką Rycerzową, ale aż tak awersja do śniegu nie odeszła, więc zaczynam myśleć o innej górze.
Rano po pobudce za oknem widać błękit nieba! Jest dobrze. Zjadam na spokojnie śniadanie, potem szybkie pakowanie i wsiadam w auto, by chwilę po 9tej ruszyć spod stacji kolejowe w Rajczy.
Obrazek

Pierwszy raz jestem przy kropce...więc nie ma co zwlekać. Ruszam. Taka mała dygresja, mimo sporej ilości miejsca, nie za bardzo gdzie można zaparkować. Plac nadający się na parking, ma zagrodzony wjazd. Zza budynkiem stacyjnym (z informacją o możliwości wynajęcia), przy kolejnych zabudowaniach, tabliczka o zakazie parkowania - teren PKP. Na przeciw zatoczka autobusowa... Nie ma to jak wyjść do turystów ;)
Mijam hale fabryczne, z zabitym na głucho Pubem, przechodzę nad Sołą i za mostem, skręcam przy głównej drodze, by po kilkudziesięciu metrach zejść z niej na szlak. Obok budynku, dawniej zapewne ośrodka wypoczynkowego, dziś spółdzielni sprzedającej produkty serowe, jest spory placyk, na którym też można zostawić auto. Od tego miejsca, po przekroczeniu potoku szlak zaczyna się wspinać, co powoduje, że szybko robi mi się ciepło. Idę obok potoku, mijając domostwa, póki co odnawiane.
Obrazek

Mijam pasiekę, pszczoły ewidentnie się obudziły. Z prawej zza domostwa dochodzi droga, która przecina tą, którą ja idę. Szlak skręca w lewo, właśnie w tę drogę, dalej mocno się wspinając. Dzięki temu dość szybko zostawiam za sobą przysiółek Biały Potok, idąc lasem, obok polan, skąd pojawiać się zaczynają pierwsze widoki. Co powoduje u mnie uśmiech na mej gębie. Gdy mijam drzewa, muszę zrobić przerwę, aby się dosłodzić. Po krótkim przerwie, ruszam dalej, na górze łąki, odwracam się i robię pierwsze zdjęcie widoków:
Obrazek
Panorama, od lewa od Muńcoła szczyty graniczne Worka Raczańskiego.

Wyżej stoi pięknie odnowiona drewniana chałupa! Po prostu ekstra. Jedyna wada? Zaraz za ścianą jest droga, przy mnie jedzie tam seiciak. A obok stawiany jest nowoczesny klocek, z drugim, mniejszym budynkiem, ale o tej samej bryle...
Obrazek

Obrazek
Chałupa, a za "plecami" droga...

Stoi też tablica informująca, że to teren prywatny i drogowskaz pokazujący jak wiedzie szlak, a w drugą stronę, o Wiśniówce (min). To tak dla spragnionych :D .
Tu ścieżka w końcu się wypłaszcza, by po chwili nawet kilka metrów stracić, z tych które już nabraliśmy. Schodzimy na małą polankę, w którą schodzą z boków ścieżki, a z naprzeciwka spada z ostrych zboczy (zapamiętajcie te słowa) strumień. Szlak skręca w prawo, znów...stając dęba.
Obrazek
Z lewej, moja ścieżka - fajne podejście. Zdjęcie zrobione podczas zejścia.
Dość szybko jednak się wdrapują na to zboczę, podziwiając z prawej i Rajczę w dolinie otoczoną górami:
Obrazek
oraz widoczną polanę (na zdjęciu wyżej z prawej), na której robiłem przerwę, oraz podziwiałem drewnianą chatę. Szlak znów zakręca by wyprowadzić nas na wprost kolejnego przysiółka, w którym wita nas kolejne stare domostwo, z fajnym płotem:
Obrazek
Zdjęcie niestety mocno pod słońce...
Teraz czeka nas kawałek drogi w lesie. Ale jakim! Ze starymi bukami, wyrośniętymi, z kopcami kamieni przy drzewach, ze strumieniami przecinającymi kamienistą ścieżkę, a nawet płynącą po niej. Gdzie ścieżka raz tonie w mroku między świerkami, a raz zakręca przy potężnym buku...
Tu też spotykam pierwszy śnieg. Po chwili las jednak rzednie odsłaniając kikuty uschniętych drzew, leżące gałęzie...widok ponury, ale dzięki niemu możemy zobaczyć widoki wokół. Wcale nie lepsze. Grzbiet Redykalnego Wierchu, opadający ku Ujsołom, jest cały goły, dopiero nad Zapolanką widać jakieś resztki lasu.
Obrazek

Obrazek

Do tego wszystkiego, słońce chowa się za kłębami chmur, co tylko powoduje mroczność. Ale, ale, co widać za plecami?
Obrazek

Całe w bieli szczyty Małej Fatry! Wielki Rozsutec z lewej, na wprost grań Stenów z Chlebem by z prawej zamykał Wielki Krywań, najwyższy szczyt pasma! Tam nie ma mowy o wiośnie.
Od dłuższej chwili nie słychać już cywilizacji, jedynie rozśpiewane ptactwo, czy też szemrzący strumień. Za nim, na jednym z pozostałych kawałków pniaka, robię pierwszą porządną przerwę. Zjadam kanapki popijając ciepłą herbatą. Patrzę na mapę i wiem, że zaraz trzeba będzie zejść ze szlaku, by skrócić dojście do ścieżki, która zaprowadzi mnie na szczyt leżący poza szlakiem. Robię ostatnie zdjęcia, oglądając jakąś chatkę na polanie, hen daleko, ale z racji iż pora południowa, wraz ze światłem słońca zasłoniętym, przez ciemne chmury daje efekt kiepski, więc zakładam z powrotem mój podstawowy obiektyw i ruszam dalej. Co po chwili się okazuję błędem. Idąc, widzę, że ścieżka odbija w prawo, w dół, z mapy wiem, że powinienem trzymać się poziomicy, więc patrzę, gdzie by tu skręcić, na Polanę Sucha Góra, gdy wtem ją przebiega...jeleń! Jest za daleko, by zrobić zdjęcie, zresztą, to co mi się wydaję dłuższa chwilą, trwa tak na prawdę sekundę, może dwie. Stoję urzeczony i wmurowany, by po chwili zmienić obiektyw na telezooma. Robię to jak najciszej, mając nadzieję, że nie spłoszę kolejnego zwierza. Niestety...nic już nie mam szans spłoszyć. Z góry za to widzę, przyczynę ucieczki. Schodzi jakiś człowiek.
Po chwili więc skręcam w górę. Przecinam polanę:
Obrazek

by trafić na ścianę młodnika. Chwila zastanowienia...i wdzieram się nią. Na szczęście to kilka metrów ( jeszcze nie wiem, co mnie czeka później :lol ). Wychodzę na poszukiwaną ścieżkę i obserwując halę Boraczą między gałęziami, ruszam ku mojemu celu.
Tu już idę po śniegu, widać, że ktoś tędy już szedł. Mijam mniejsze polanki, by w pewnym momencie widzieć miejsce widokowe:
Obrazek

Ciekaw, co z niego widać, podchodzę. A tam...:
Obrazek
Beskid Śląski, z Milówką w dole pod Baranią Górą, oraz kopcem Skrzycznego z prawej.

Robię zdjęcie estakady na S1 biegnącej nad Kameszniczanką:
Obrazek

i ruszam dalej, bo widać, że jeszcze kawałeczek do góry trzeba podejść. Leśnia droga się po chwili rozgałęzia, trzeba skręcić bardziej południe by po chwili wyjść na drugą z większych polan, halę Michalskiego, które leży zaraz pod szczytem. Są tu ślady ognisk, ławki, oraz zryta trawa, ale nie przez dziki a przez crosa. Na szczęście dziś jestem sam. Szczyt jest tuż obok. Przy drodze stoi słupek betonowy, natomiast jeszcze kilka metrów wśród kikutów, ktoś usypał na szczycie kopkę kamieni, markerem pisząc nazwę szczytu. Sucha Góra - 1040m n.p.m.
Obrazek

Od północy zbocza opadają dość mocno w dół, co z wyciętym lasem, daje widoki na Prusów. Ja znajduję chatkę, od której rozpocząłem swoje wędrowanie, zaraz po rozpoznaniu cukrzycy. Z tej wycieczki, spisałem też swoją pierwszą relację, na forum Góry-Szlaki (jest też tu ):
Obrazek

W domu, po powiększeniu, widzę, że pod nią, również i dziś jakaś grupa osób stoi. Jeśli to ktoś, z tych osób, które wtedy poznałem, to pozdrawiam ich :)
Schodzę na halę, gdzie zastanawiam się czy chce mi się wypuścić drona. Nie chce mi się...jest południe, najgorsze światło...ale się zmuszam.
Jak zmontuję film, dołączę go na końcu relacji.
Pięknie tu jest. Chyba trzeba będzie tu wrócić na jesień, najlepiej z noclegiem:
Obrazek
Widać, tradycyjnie od lewej, Romankę, Halę Pawlusią, oraz Rysiankę, Lipowski Wierch i Boraczy Wierch.

Spod szczytu Suchej Góry, dojrzałem, ledwo, bo ledwo ale jednak...Tatry nad Krawcowym Wierchem, widać też Halę Krawculę ( z prawej):
Obrazek

Miałem schodzić pierwotnie zachodnią stroną...ale jeden szczegół na mej mapie mnie zainteresował, więc schodzę w jego kierunku. Przy nim spotykam kolejnych turystów, jedni rozpalają ognicho, inni wyruszają w dół:
Obrazek

Mnie też powoli zaczyna gonić czas. Ruszam w dół. Na mapie ścieżek nie ma, choć prosto w dół, prowadzi stokówka. Jednak ja, decyduje się odbić ku ścieżce, bardziej na zachód - pamiętacie moje słowa, te z początku o ostrym zboczach, oraz te z młodnika?
No to wchodzę w gęsty las, gdzie dosłownie niekiedy muszę się przedzierać i walczyć z gałęziami, konarami czy kamieniami. Krew, pot i...brzydkie słowa. Ale trafiam na gołoborze ;)
Obrazek

Zejście przez las przegradza mi ( :lol ) ścieżka. Ale ona wiedzie w poprzek stoku, a ja...chcę zejść w dół. Więc...po chwili zawahania, ruszam w dół. I właśnie tu pierwszy raz pada słowo na Ka, tu się dopiero zaczyna zabawa. Na odcinku ok 150 metrów w linii prostej wytracam z 80-90 metrów wysokości (liczne po poziomicach).
Z pod nóg ujeżdżają kamulce, te mniejsze i większe, ziemia jest mokra, też pod butem mi ujeżdża. Że nie spadłem...to chyba cud. Albo szczęście...no ale głupcy mają więcej szczęścia niż rozumu...więc w końcu wychodzę na wypłaszczenie...uff.
Tędy właśnie "wędrowałem":
Obrazek

Tak wyglądała ściana:
Obrazek

Jestem uratowany!
Obrazek

Jak tylko tu iść, gdy nogi drżą?
To że bolące kolano wytrzymało, to chyba kolejny cud. Choć tu może pomogło, tempo schodzenia, to znaczy opuszczania się od krzaka, do krzaka :D .
Najgorsza była ta końcówka, poniżej ścieżki. Oto ściana płaczu, ja schodziłem między tymi świerkami:
Obrazek

Teraz kolano zaczyna jednak dokazywać. Mimo wejścia na leśną drogę, idę powoli. W końcu dochodzę do miejsca, w którym ścieżka odbijała w prawo, ja wychodzę z lewej strony. Przez pomyłkę poszedłbym prosto, w sumie zrobiłem lekki łuk, ale po drodze z płyt, takich kratownic, więc trochę odpoczynku dla łydek i kolana. Dość szybko schodzę w dół do Rajczy, zaraz pod górką, stoi teraz kilka aut, ja dziś spotkałem kilka tylko osób (jeden człowiek na polanie, pod chartką 6osób i na samym końcu dwie panie z psiakiem).
Obrazek
W dół!

A w bazie czeka grill i małe świętowanie 4K.

A Sucha Góra? Miejsce rewelacyjne. Więc...na pewno się tu zjawię. I sporo ratuje Beskid Żywiecki, strasznie poharatany w innych miejscach, tu jeszcze lasy są, a do tego są świetne widokowe polany! A dziwne, bo...a nie będę pisał. Po co więcej zachęcać?

Podsumowanie. 5h cała tras z lekkim hakiem. Całość to ok 15km, i ponad 800 metrów przewyższeń.
Koniec.

Ps. Zachęcam do krytyki :)
Ps2. link do albumu z większą ilością zdjęć o tu.
Awatar użytkownika
ceper
Posty: 8598
Rejestracja: 2014-01-02, 11:33

Postautor: ceper » 2021-04-26, 21:41

laynn pisze:Ps. Zachęcam do krytyki
Zmieniłbym nazwę albumu. Kiedyś nawet opisywałeś zdjęcia. Rozumiem, że po czterdziestce już nic się nie chce... :rol

Czy Wasze problemy z kolanami związane są z klękaniem? Zabierz trochę meliski, gdy stres jest bliski. :v
Unikaj grzechu mową i myślą, a ocalisz duszę. :dev6

Wczoraj urobiłem podobny dystans oraz podejść i jestem zadowolony. To już nie to pokolenie. Chyba Covid temu winien. :o-o
Awatar użytkownika
Adrian
Posty: 9904
Rejestracja: 2017-11-13, 12:17

Postautor: Adrian » 2021-04-27, 05:50

Widzę że poza szalkiem, radzisz sobie równie dobrze jak ja :lol ;)
Choć ja problemy poza szlakowe mam tylko w obecności innych, chyba mnie stresują ?
Wiosna wygląda jak jesień, więc na jesieni już nie musisz wracać, masz to ;)
Awatar użytkownika
Piotrek
Posty: 10966
Rejestracja: 2013-07-06, 21:45
Lokalizacja: Żywiec-Sienna
Kontakt:

Postautor: Piotrek » 2021-04-27, 06:50

Fajne zejścia i podejścia, mają moc :)
Na Suchej Górze są ciekawe fundamenty po jakichś zabudowaniach, trafiłeś na nie?
Awatar użytkownika
Dobromił
Posty: 14659
Rejestracja: 2013-07-09, 08:33

Postautor: Dobromił » 2021-04-27, 07:07

Adrian pisze:Choć ja problemy poza szlakowe mam tylko w obecności innych, chyba mnie stresują ?


Pozwolisz, że jak się spotkamy w okolicach Zimnika to Ci przywalę kijem jak nie będziesz mógł wyjść na stok ?
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
Awatar użytkownika
Dobromił
Posty: 14659
Rejestracja: 2013-07-09, 08:33

Postautor: Dobromił » 2021-04-27, 07:08

laynn pisze:A Sucha Góra? Miejsce rewelacyjne. Więc...na pewno się tu zjawię. I sporo ratuje Beskid Żywiecki, strasznie poharatany w innych miejscach, tu jeszcze lasy są, a do tego są świetne widokowe polany! A dziwne, bo...a nie będę pisał. Po co więcej zachęcać?


Są takie dni w życiu człowieka, że chce on pójść nawet w Beskid Żywiecki. Dzięki za zachętę.
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :

- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum

- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi

- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
laynn

Postautor: laynn » 2021-04-27, 08:26

Adrian pisze:poza szalkiem

No dobra, nie miałem mapy papierowej, bo wyjeżdżając z domu średnio wierzyłem, czy będzie mi się chciało gdzieś iść. Min córa jakaś była zakatarzona, więc bardziej na siedzenie w domu się nastawiałem. Stromość widziałem, nie spodziewałem się jednak gąszczu i aż takiej stromizny jak na końcu była. Jednak wyszedłem dokładnie w miejscu, w którym chciałem ;)
Adrian pisze:Wiosna wygląda jak jesień, więc na jesieni już nie musisz wracać,

Ale trawy jeszcze leżą, przygniecione śniegiem, we wrześniu, w październiku tu będą pewnie falować na wietrze. Plus kolory, bo teraz to one były jak z końca listopada. A mnie o coś takiego chodzi:
Obrazek
Na Suchej Górze są ciekawe fundamenty po jakichś zabudowaniach, trafiłeś na nie?

Nie. Ooo no to muszę doszukać, gdzie są. Ja nawet o tej chatce zapomniałem, bo w sumie to był spontan, dwa dni wcześniej nie myślałem o tym rejonie, choć wcześniej szukałem informacji.
Dzięki za zachętę

Nie ma za co. Tak myślałem, że Tobie się by tam spodobało.
Awatar użytkownika
Wiolcia
Posty: 3549
Rejestracja: 2013-07-13, 19:14
Kontakt:

Postautor: Wiolcia » 2021-04-27, 17:27

A myślałam, że się nie ugniesz i darujesz sobie kwiecień w górach. Ale zew był silniejszy :)
Celowo taki hardkor stokowy uprawiałeś? Ta stokówka przy chatce bezproblemowa przecież. Chyba, że chodziło o emocje :) Ale polana fajna, zgadzam się. Ten usypany kopczyk to nieco powyżej polany, w miejscu ogołoconego lasu? Bo nie kojarzę, by był tam z 3 lata temu.
Awatar użytkownika
Adrian
Posty: 9904
Rejestracja: 2017-11-13, 12:17

Postautor: Adrian » 2021-04-27, 18:01

Dobromił pisze:
Adrian pisze:Choć ja problemy poza szlakowe mam tylko w obecności innych, chyba mnie stresują ?


Pozwolisz, że jak się spotkamy w okolicach Zimnika to Ci przywalę kijem jak nie będziesz mógł wyjść na stok ?


W tamtych rejonach to sadomasochiści uczęszczają, a Ty mnie jeszcze kijem straszysz, zacznę się bać tamtych okolic :lol
Ostatnio zmieniony 2021-04-27, 18:02 przez Adrian, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Piotrek
Posty: 10966
Rejestracja: 2013-07-06, 21:45
Lokalizacja: Żywiec-Sienna
Kontakt:

Postautor: Piotrek » 2021-04-27, 18:24

laynn pisze:
Na Suchej Górze są ciekawe fundamenty po jakichś zabudowaniach, trafiłeś na nie?

Nie. Ooo no to muszę doszukać, gdzie są. Ja nawet o tej chatce zapomniałem, bo w sumie to był spontan, dwa dni wcześniej nie myślałem o tym rejonie, choć wcześniej szukałem informacji.


Tak to wygląda. W rzeczywistości dość spore to jest. Przy następnej okazji pewnie trafisz.

Obrazek

Obrazek
laynn

Postautor: laynn » 2021-04-27, 19:42

Wiolcia pisze:A myślałam, że się nie ugniesz i darujesz sobie kwiecień w górach

No dobra, po cichu liczyłem, że jak już pojedziemy, to pójdę gdzieś. Ale z wyjazdem różnie bywa, więc tak na prawdę ciśnienia nie miałem. Planowo, to miało być dwa dni na Jurze, wyszło pół.

Wiolcia pisze:Ten usypany kopczyk to nieco powyżej polany, w miejscu ogołoconego lasu?

Tak, po lewej od tego słupka:
Obrazek

Wiolcia pisze:Celowo taki hardkor stokowy uprawiałeś?

Jak już się zaczęło robić hardkorowo, to z dwadzieścia metrów miałem. Nie chciało mi się odbijać w bok i chciałem trochę inną drogą wracać...niżej, zanim do szlaku doszedłem, na mapie była ścieżka w prawo (zachód) i to nią chciałem zrobić lekki łuk i zejść całkowicie poza szlakiem, ale bolące kolano, zakaz wejścia z łańcuchem koło domu, mnie zniechęciło i wyszło, że końcówka to ten sam odcinek, no i już zaczynało mi się do grilla i :uro7 śpieszyć ;)
Piotrek, poszukam. Po zdjęciach niewiele póki co umiem umiejscowić, ale znajdę :)
Ostatnio zmieniony 2021-04-27, 19:44 przez laynn, łącznie zmieniany 3 razy.
laynn

Postautor: laynn » 2021-04-27, 22:48

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=b5FmoP8H4Pw&ab_channel=MsApacz[/youtube]
Awatar użytkownika
Adrian
Posty: 9904
Rejestracja: 2017-11-13, 12:17

Postautor: Adrian » 2021-04-28, 09:17

Filmik fajny, muzyka pasuje do klimatu.
Zauważyłem twój podpis, czy Nikoniarze mają się już bać :jey4
Awatar użytkownika
sprocket73
Posty: 5935
Rejestracja: 2013-07-14, 08:56
Kontakt:

Postautor: sprocket73 » 2021-04-28, 10:06

laynn pisze:No to wchodzę w gęsty las, gdzie dosłownie niekiedy muszę się przedzierać i walczyć z gałęziami, konarami czy kamieniami.

Chaszczowanie można polubić :)
Ukochana kiedyś miała spore opory, a teraz atakuje krzaki jak dzika locha :D
laynn

Postautor: laynn » 2021-04-28, 10:33

Adrian, dzięki.
Muza z zasobów YT.
Chaszczowanie można polubić

Za małego uwielbiałem. Jedyne obawy mam przed kleszczami.
No i nie będę w śniegu tego sporu uprawiał :D

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 102 gości