Skocznia narciarska Orlinek w Karpaczu

Relacje z Sudetów polskich i czeskich.
Awatar użytkownika
Sebastian
Posty: 6237
Rejestracja: 2017-11-09, 17:18
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Skocznia narciarska Orlinek w Karpaczu

Postautor: Sebastian » 2020-03-04, 20:25

Obrazek

Skocznia narciarska w Karpaczu jest świetnym miejscem widokowym, a jednocześnie bardzo łatwo dostępnym. Obiekt od 2011 roku jest zamknięty dla skoczków, ale jest dostępny dla turystów. Pieczę nad nim sprawuje lokalny klub sportowy – KS Śnieżka Karpacz, który pobiera opłatę za wejście na skocznię w wysokości 5 zł. Opłata w całości przeznaczona jest na finansowanie klubu. Teren skoczni jest ogrodzony, brama nie zawsze jest otwierana, ale wiecie, Polak potrafi.... W każdym razie ja za swoje wejścia „nieoficjalne" złożyłem dodatkowy datek na klub, z czym zresztą nie miałem problemu jako zdeklarowany kibic skoków narciarskich. Pierwszą skocznię w tym miejscu wybudowali Niemcy w 1912 roku, trzynaście lat wcześniej niż została wybudowana skocznia Wielka Krokiew w Zakopanem. Niemiecka nazwa skoczni w Karpaczu brzmiała Schneekoppenschanze, czyli „Skocznia pod Śnieżką". Obecną nazwę skoczni nadał wybitny polski narciarz Stanisław Marusarz, wywodząc ją działającej w Karpaczu w latach 1945-1946 Szkoły Orląt.
Pierwsze zawody na tej skoczni miały miejsce w 1913 roku, najdłuższy skok podczas tych zawodów (17 metrów) oddał amerykański skoczek Perry Smith. Skocznia była przebudowywana w latach 1919/1920 i 1932, przetrwała do 1962 roku, kiedy jej drewniana wieża została zniszczona przez huraganowy wiatr. Dopiero w 1978 roku powstała obecna metalowa konstrukcja wieży, a punkt konstrukcyjny skoczni został wyznaczony na 73 metrze. W 2000 roku skocznia została zmodernizowana w związku z mającymi się odbyć w Karpaczu w 2001 roku mistrzostwami świata juniorów w narciarstwie klasycznym. Na skoczni zamontowano windę dla zawodników oraz nowe stanowiska dla sędziów, a skocznia została nieznacznie powiększona - punkt konstrukcyjny usytuowano na 78 metrze, a rozmiar skoczni został ustalony na 94 metry.
W drużynowych zawodach w skokach w ramach tych mistrzostw Polska zajęła 8 miejsce na 15 startujących ekip. W zawodach startowali tacy skoczkowie jak: Janne Happonen, Manuel Fettner, Daiki Ito, Lukas Hlava czy Kamil Stoch. W zawodach indywidualnych najlepszym z Polaków był Tomasza Pochwała, który zajął ex aeuqo 6 miejsce na 57 startujących, a Kamil Stoch zajął dopiero 41 miejsce, choć warto podkreślić, że miał wtedy tylko 14 lat, a w tym samym sezonie zdobył brązowy medal podczas mistrzostw świata do lat 14 w Garmisch- Partenkirchen.
W 2004 roku, podczas odbywających się tu Mistrzostw Polski w skokach narciarskich, Adam Małysz ustanowił ostatni rekord skoczni, osiągając odległość 94,5 metra. W następnych latach na skoczni Orlinek odbywały się zawody w ramach Pucharu Kontynentalnego w kombinacji norweskiej, ostatnie zawody miały miejsce w sezonie 2009/2010. W 2011 została zlikwidowana sekcja skoków narciarskich w miejscowym klubie sportowym, a obiekt został wyłączony z użytkowania.

Było trochę o historii, to teraz o walorach krajobrazowych. Wieża, położona pomiędzy Dolnym a Górnym Karpaczem, wznosi się ponad okoliczne lasy i pozwala obejrzeć z góry okolice Karpacza. Można na nią szybko wejść i podziwiać widoki, wiecie: wschody, zachody te sprawy. Z naszej kwatery mieliśmy blisko na wieżę, nie dziwcie się przeto, że podczas dwutygodniowego pobytu w Karpaczu byłem na wieży aż cztery razy: raz „normalnie", dwa razy na zachodzie słońca i raz na wschodzie. Fakt bycia kibicem skoków narciarskich też w tym wszystkim był istotny. Pewnym problemem dla robienia zdjęć o poranku i zmierzchu jest fakt, że robi się je z górnych platform, które są osłonięte siatką, a zdjęcia robi się de facto przez dziury w siatce ogrodzeniowej, przez co w zasadzie niemożliwe jest fotografowanie ze statywu. Statyw, gdyby ktoś chciał, można rozłożyć przy platformie obok windy, z której jest widok na Śnieżkę i Kopę, oraz sprzed toru najazdowego.

Obrazek
punkt widokowy na szczycie skoczni Orlinek

Obrazek
najazd skoczni

Obrazek
gniazdo trenerskie i zeskok

Obrazek
przez te siatki robiłem większość zdjęć

Obrazek
widok na Karpacz

Obrazek
gdyby nie było tego ogrodzenia...

Obrazek
...to można by było skoczyć

Obrazek
ciekawa dekoracja przy ogrodzeniu skoczni

Obrazek

Obrazek
widok na wieczorny Karpacz

Obrazek
zachód słońca

Obrazek
Śnieżka i Kopa

Obrazek

Obrazek
panorama Karkonoszy ze skoczni

Obrazek

Obrazek

Obrazek
wieczorny widok na Skalny Stół

Obrazek

Obrazek
Karpacz przed świtem

Obrazek
wschód słońca na skoczni

Obrazek

Obrazek

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 42 gości