Bukowiec

Relacje pozagórskie z Polski.
Awatar użytkownika
Sebastian
Posty: 6231
Rejestracja: 2017-11-09, 17:18
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Bukowiec

Postautor: Sebastian » 2020-01-24, 17:40

Obrazek

Zespół Pałacowo-Parkowy w Bukowcu ma charakter odmienny od opisywanych w pierwszej części relacji ze zwiedzania Doliny Pałaców i Ogrodów, które zwiedzaliśmy dzień wcześniej.
Sam budynek pałacu nie jest ciekawy. Jego historia jest standardowa i przewidywalna, jak dla wielu pałaców na Ziemiach Odzyskanych: niemieckie dziedzictwo znacjonalizowane po zakończeniu II wojny światowej, w latach PRL m.in. mieściła się tu szkoła rolnicza. Obecnie w budynku mieści się oddział Fundacji Doliny Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej. Ale w przypadku Bukowca głównym punktem zwiedzania nie są budynki zabudowy pałacowej, ale leżący w większości po drugiej stronie rzeki duży, 18-hektarowy zespół parkowo-leśny utrzymany w angielsko-romantycznym stylu, z rozsianymi na jego terenie kilkoma obiektami architektonicznymi.
Park Krajobrazowy został założony na przełomie XVIII i XIX wieku przez hrabiego Friedricha Wilhelma von Reden, ówczesnego właściciela pałacu w Bukowcu. Było to rozległe założenie parkowe umiejące wkomponować się w otaczający krajobraz i wykorzystujące naturalne pagórkowate ukształtowanie terenu. Projektanci ogrodu są nieznani, jednak wiele przesłanek przemawia za tym, że głównym pomysłodawcą kształtu ogrodu był hrabia von Reden. Przy projektowaniu i budowie parku był zatrudniony ceniony w owym czasie twórca ogrodów Hans Carl Walther, którego dom został wzniesiony na terenie parku. Centralną częścią kompozycji parku w Bukowcu były liczne stawy, wokół których poprowadzono aleje i polany widokowe obsadzone na brzegach kępami drzew.

Obrazek
pałac w Bukowcu

Obrazek
zabudowania folwarczne pałacu

Największym stawem jest Staw Kąpielnik, przy którym funkcjonuje naturalne kąpielisko i przystań łódek. Znad Stawu doskonale widoczne są Karkonosze. Obok znajduje się mniejszy Staw Ponurej Kapliczki.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Staw Ponurej Kapliczki

Obrazek

Obrazek

Obrazek
parkowe detale

Obrazek
panorama Karkonoszy

Po zachodniej stronie Stawu Kąpielnik na niewielkim wzgórzu hrabia von Reden zbudował w latach 1800-1801 neogotyckie mauzoleum „Opactwo” w formie sztucznej ruin gotyckiego, dwunawowego kościoła z kryptą i wieżą. Hrabia po śmierci w 1815 został pochowany w sarkofagu znajdującym się w tych ruinach, a w 1854 roku została tam pochowana jego żona. W latach dwudziestych XX wieku budynek zaczął popadać w rzeczywistą ruinę, a gdy w roku 1924 ruiny Opactwa zostały splądrowana, ówczesny właściciel Bukowca kazał przenieść sarkofagi małżeństwa von Reden na pobliski cmentarz. Przez cały XX wiek obiekt systematycznie niszczał, dopiero od 2010 staraniem Fundacji Doliny Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej trwają tu prace rekonstrukcyjne i konserwatorskie. Fundacja ma bardzo ambitne plany restauracji całego parku, w tym odbudowy nieistniejących już obiektów. Mam nadzieję, że te plany uda się zrealizować.

Obrazek
symboliczny nagrobek hrabiostwa von Reden

Obrazek
Opactwo

Obrazek

Takie dziwne metalowe płytki znalazłem koło Opactwa. "Wakacje z duchami"? Może ktoś wie, o co chodzi? Ja nie mam pojęcia.

Obrazek

Ciąg dalszy wędrówki wokół Stawu Kąpielnik.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Śnieżka

Obrazek
Opactwo widziane z drugiej strony Stawu Kąpielnik

W północnej części parku znajdują się dwa stawy będące ostoją ptactwa wodnego: Staw Łabędzi i Staw Kamienisty. O tej ostoi wyczytałem na tablicy informacyjnej, bo tego dnia jak na złość żaden ptak nie bytował na tych stawach.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W centralnej części parku w niewielkim zagajniku znajduje się Krąg Druidów. Nie jest to Stonehenge, wygląda bardzo niepozornie. Zdjęcie zamieszczam jedynie w celu informacyjno - ostrzegawczym.

Obrazek

Dużo ciekawszym obiektem jest znajdująca się na wschodnim skraju parku ruiny zamku Kessela z wieżą widokową. Są to ruiny sztuczne, wzniesione w tym charakterze przez hrabiego von Reden. Z wieży rozciąga się piękny widok na park w Bukowcu, a na horyzoncie widać całą panoramę Karkonoszy. Znad drzew wystają też „Cycki Janowicke”, czyli dwa położone obok siebie szczyty w Rudawach Janowickich: Sokolik i Krzyżna Góra.

Obrazek

Obrazek
panorama Karkonoszy z wieży

Obrazek
w stronę "Cycków Janowickich"

Przechodząc obok Domu Ogrodnika

Obrazek

dochodzi się do położonej na wzgórzu Herbaciarni – Pawilonu greckiego. Budynek zlokalizowany w centralnej części parku, zbudowany jest w stylu klasycystycznym. W budynku znajduje się niewielka ekspozycja prezentująca najciekawsze obiekty Doliny Pałaców i Ogrodów oraz Biblioteka Hrabiny. Biblioteka jest dostępna dla wszystkich, zgodnie z zasadami jej korzystania można książki czytać na miejscu, wypożyczać do domu lub wymieniać na inne. Odrobina kultury na koniec wycieczki.

Obrazek

Obrazek
gar
Posty: 843
Rejestracja: 2016-01-06, 20:46
Lokalizacja: Orzegów

Postautor: gar » 2020-01-24, 20:27

W zabytkowym budynku dawnej szkoły w Bukowcu mieści się dobre schronisko PTSM. Do zestawu zabytków jeszcze 2 koscioły oraz dawna karczma sądowa.
Awatar użytkownika
Pudelek
Posty: 8473
Rejestracja: 2013-07-08, 15:01
Lokalizacja: Oberschlesien

Postautor: Pudelek » 2020-01-25, 15:32

O, wpis mi się przyda, bo w lutym chcę do Bukowca zajrzeć :) Czy do tej wieży widokowej i ruin prowadzi jakiś szlak, są znaki, czy raczej droga na czuja??
Staliśmy nad przepaścią, ale zrobiliśmy wielki krok naprzód!
Awatar użytkownika
Sebastian
Posty: 6231
Rejestracja: 2017-11-09, 17:18
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Postautor: Sebastian » 2020-01-25, 19:27

Spoko, są drogowskazy
gar
Posty: 843
Rejestracja: 2016-01-06, 20:46
Lokalizacja: Orzegów

Postautor: gar » 2020-01-25, 21:27

Sebastian pisze:Spoko, są drogowskazy

Drogowskazy są nienachalne, ale trafić łatwo. Zazwyczaj na wieży pusto lub pustawo. Wstęp bezpłatny. Widoki świetne.
Cisy2
Posty: 735
Rejestracja: 2013-12-21, 18:35
Lokalizacja: Świebodzice

Postautor: Cisy2 » 2020-01-26, 00:33

gar pisze:Zazwyczaj na wieży pusto lub pustawo.


Można natknąć się na... Szpaka :)

https://www.youtube.com/watch?v=kf_FvhVAdUY


PS. Bardzo sympatyczna relacja, dzięki!
Ostatnio zmieniony 2020-01-26, 00:33 przez Cisy2, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Iva
Posty: 1544
Rejestracja: 2013-09-04, 23:31
Lokalizacja: łódzkie

Postautor: Iva » 2020-01-27, 15:04

Sebastian pisze:W budynku znajduje się niewielka ekspozycja prezentująca najciekawsze obiekty Doliny Pałaców i Ogrodów oraz Biblioteka Hrabiny. Biblioteka jest dostępna dla wszystkich, zgodnie z zasadami jej korzystania można książki czytać na miejscu, wypożyczać do domu lub wymieniać na inne.

Biblioteka :ser44
"Kiedy świat się od ciebie odwraca, ty też musisz się od niego odwrócić."
Awatar użytkownika
Pudelek
Posty: 8473
Rejestracja: 2013-07-08, 15:01
Lokalizacja: Oberschlesien

Postautor: Pudelek » 2020-02-26, 22:05

Byłem, zobaczyłem. Ciekawe są jeszcze dwa kościoły przy drodze na Karpniki. Panorama na Karkonosze z wieży rzeczywiście fajna.
Staliśmy nad przepaścią, ale zrobiliśmy wielki krok naprzód!

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 19 gości