Strona 1 z 1

Tatrzańskie imprezowanie... kulturalne...

: 2016-02-10, 20:19
autor: Tatraman
Oj, dzieje się, dzieje… pod Tatrami i w Tatrach…

Filmy, prelekcje, spotkania okolicznościowe i imprezy w schroniskach. Fascynujące tematy, zgłębianie Tatr poprzez ludzi, którzy czasem już historią, czasem współcześni jeszcze… Eksponaty i niepublikowane dokumenty i fotografie odnajdywane w zbiorach Muzeum Tatrzańskiego…
Warto skorzystać będąc, albo warto być, by skorzystać… mnie przydarza się jedno i drugie.

Proszę w tym miejscu anonsować okołogórskie wydarzenia kulturalne z Tatr i Zakopanego i dzielić się wrażeniami po uczestniczeniu w nich.

KINO GÓRSKIE W MUZEUM TATRZAŃSKIM
Zwracam niniejszym uwagę Szanownego Państwa :) na na nową, pożyteczną i nad wyraz ciekawą inicjatywę Muzeum Tatrzańskiego pt. Kino Górskie w Muzeum Tatrzańskim. Jest to wydarzenie cykliczne zainaugurowane 29 stycznia filmem o Józefie Uznańskim pt. Ujek (byłem, a jakże!) w Galerii Władysława Hasiora, ul. Jagiellońska 18b.

W odstępach dwutygodniowych (lepiej sprawdzać), w tymże miejscu, prezentowane będą kolejne filmy. W czwartek, 11 lutego o godz. 18.00 zobaczymy film pt. No ski, no fun o zakopiańskim himalaiście, narciarzu Andrzeju Bargielu, którego narciarskie wyczyny w Himalajach i Karakorum budzą zrozumiały podziw.

Przed wyjazdem do Zakopanego warto zajrzeć na stronę Muzeum Tatrzańskiego, by nie przejść obok super imprez i spotkań organizowanych choćby w schroniskach. Renomę zdobyły sobie jesienne spotkania na Hali Ornak przygotowane przez Wojtka Szatkowskiego (MT) – z prelekcjami, muzyką, scenkami rodzajowymi w wykonaniu aktorów z Teatru Witkacego, ze schroniskowym poczęstunkiem.
Tutaj relacja z zeszłorocznrgo spotkania, tak dla orientacji, o czym mówię:
http://www.schronisko-ornak.pl/7-aktual ... sznej.html

Najbliższe imprezy to:

12 lutego (piątek), godz. 16:00
Schronisko Górskie „Murowaniec”
na Hali Gąsienicowej

Muzeum Tatrzańskie jest partnerem koncertu jaki odbędzie się na Hali Gąsienicowej w schronisku „Murowaniec”, w ramach uczczenia obchodów 107. rocznicy śmierci Mieczysława Karłowicza. Wystąpi orkiestra szkolna Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Mieczysława Karłowicza w Zakopanem pod kierunkiem Cezarego Wagnera. Sopran: Paulina Martini. Koncert poprzedzi prelekcja Wojciecha Szatkowskiego o Mieczysławie Karłowiczu i Mariuszu Zaruskim.

14 lutego (niedziela), godz. 16:00
Muzeum Stylu Zakopiańskiego w willi Koliba
(filia Muzeum tatrzańskiego)
Zakopane, ul. Kościeliska 18

W ramach obchodów 200. rocznicy urodzin ks. Józefa Stolarczyka – pierwszego zakopiańskiego proboszcza, Muzeum Tatrzańskie zaprasza na poświęconą jego postaci konferencję. Swój wykład pt. „Apostoł Zakopanego” przedstawi dr Maciej Pinkwart, aktorzy Sceny A2, Joanna Stachoń i Krzysztof Michno, przeczytają fragmenty „Kroniki Parafii Zakopiańskiej 1848-1890”, a Franciszek Bachleda Księdzularz wygłosi wykład pt. „Pleban Naski Zakopiański”.

Może ktoś, gdzieś, kiedyś… warto!

: 2016-02-10, 23:38
autor: Basia Z.
Fajny temat, na pewno będę zaglądać i dokładać coś od siebie.


Hala Ornak 16 kwietnia "Spotkanie z piosenką i górami"

Obrazek


Zaproszenie dostałam jak zwykle przez facebooka, wybierają się moi znajomi, ja osobiście jeszcze nie wiem czy będę mogła być tego dnia.

: 2016-02-20, 18:30
autor: Tatraman
Może jeszcze ktoś się "załapie"...

https://www.facebook.com/1909.topr/phot ... =3&theater

Miło mi widzieć Pana Józka na plakacie i powspominać...

: 2016-02-21, 20:28
autor: Malgo Klapković
Gdyby ktoś nie wiedział o czym pisze Tatraman:
Obrazek

: 2016-02-21, 22:26
autor: Tatraman
Dziekuję. :)
Poszedłem na skróty. Jeszcze nie wiem, jak to się robi. :)

: 2016-02-21, 23:32
autor: ceper
Na dowolnej stronie internetowej (także fb) prawym przyciskiem myszy klikasz grafikę i z menu podręcznego wybierasz "kopiuj adres obrazu". Wpisujesz kilka znaków lub wstęp postu, poniżej klikasz przycisk "podgląd" i otwiera ci się pisany post z podglądem ciut wyżej. Klikasz myszką w etykietę "Img", kopiujesz tekst (Ctrl+V) i zatwierdzasz OK. Znów klikasz przycisk podgląd, by upewnić się, że grafika się wyświetli w górnym okienku podglądu (wprawdzie pomniejszona, ale powinna być). Jeśli akceptujesz treść i grafikę, to klikasz na "wyślij" ;)

: 2016-02-22, 21:40
autor: Tatraman
Ceper, wielkie dzięki!
Pewnie się przyda... :)

: 2016-03-09, 17:07
autor: Tatraman
Z CYKLU KINO GÓRSKIE W MUZEUM TATRZAŃSKIM: POKAZ FILMU „JUREK” W REŻ. PAWŁA WYSOCZAŃSKIEGO

11 marca 2016 r. (piątek), godz. 18.00
Galeria Władysława Hasiora
(filia Muzeum Tatrzańskiego)
Zakopane, ul. Jagiellońska 18b

Muzeum Tatrzańskie serdecznie zaprasza na kolejne spotkanie i projekcję filmu z cyklu Kino Górskie w Muzeum Tatrzańskim.

24 października 1989 roku podczas wyprawy na Lhotse ginie Jerzy Kukuczka. Po raz pierwszy jedzie w Himalaje z pieniędzmi, sprzętem, naprawdę sławny. Jego śmierć to splot złych okoliczności, zapewne przypadek, dramat, którego raczej nie sposób było uniknąć?
Dokument Pawła Wysoczańskiego nie skupia się jednak na zagadce śmierci himalaisty. Jest to obraz człowieka, który pnie się do góry – w sensie dosłownym, ale też metaforycznym i symbolicznym. Od pucybuta do milionera, od socjalistycznego pracownika po gwiazdę międzynarodowych mediów, od człowieka, który wspina się bez pieniędzy i sprzętu, po pełnoprawnego konkurenta Reinholda Messnera w walce o zdobycie Korony Himalajów i Karakorum. Skromnego, wyrazistego, kochającego góry. Rozmowy z rodziną i przyjaciółmi, archiwalia, zdjęcia, nagrania, fragmenty programów telewizyjnych i wywiadów składają się na portret całego środowiska himalaistów lat 80. To również obraz czasów, w jakich żyli – ciężkich i barwnych jednocześnie, kiedy idealizm miał większą wartość niż sława. Gościem specjalnym wieczoru będzie Ryszard Gajewski, który w maju 1980 roku wspinał się z Jerzym Kukuczką na Mount Evereście.

„JUREK”
Reżyseria: Paweł Wysoczański
Produkcja: Black and White Productions Paweł Wysoczański
Dystrybucja: Fundacja Wielki Człowiek www.kukuczka.net/kontakt
Polska 2014, 73 min.

: 2016-04-05, 16:42
autor: Tatraman
Z CYKLU KINO GÓRSKIE W MUZEUM TATRZAŃSKIM: PROJEKCJA FILMÓW CIAO MARTINA ORAZ ANNAPURNA NA LEKKO W REŻ. DARKA ZAŁUSKIEGO

8 kwietnia 2016 (piątek), godz. 18:00
Galeria Władysława Hasiora
(filia Muzeum Tatrzańskiego)
Zakopane, ul. Jagiellońska 18b

Kino Górskie w Muzeum Tatrzańskim serdecznie zaprasza na pokaz dwóch filmów Darka Załuskiego „Ciao Martina” oraz „Annapurna na lekko”. Spodziewana jest obecność reżysera i autora zdjęć.

„Ciao Martina”- to film ukazujący zmagania Simone Moro (niedawnego zimowego zdobywcy Nanga Parbat) ze zdobyciem Sziszapangmy. Nowatorska forma w jakiej została przedstawiona opowieść o himalaiście przeżywającym wewnętrzne rozterki, została doceniona i nagrodzona Nagrodą Sponsora Głównego podczas festiwalu Spotkania z Filmem Górskim w Zakopanem w 2005 roku. Drugi z filmów to opowieść o „Tres Pedros” jak sami siebie nazywali Peter Hamor, Piotr Morawski i Piotr Pustelnik, w kontekście ich zmagania się z ośmiotysięcznikiem Annapurną. Film ten zdobył szereg nagród na całym świecie. Autor zdjęć do filmu Darek Załuski zdobył Nagrodę Specjalną na XIII PFG w Lądku Zdroju, Grand Prix na 6. Festiwalu Filmów Górskich w Krakowie, Grand Prix - Wielką Drewnianą Górę w 2009 roku na 5. Spotkaniach z Filmem Górskim w Zakopanem oraz Nagrodę za najlepszy film górski na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Górskich w Vancouver 2009.

„PIONIEROM NART…” – SPOTKANIE NA WYSTAWIE „MAGIA NART…”

7 kwietnia 2016 r. (czwartek), godz. 18:00
Galeria Sztuki XX wieku w willi Oksza
(filia Muzeum Tatrzańskiego)
Zakopane, ul. Zamoyskiego 25

Muzeum Tatrzańskie serdecznie zaprasza na kolejny wieczór narciarski na wystawie „Magia nart – czas pionierów. Narciarstwo polskie do 1914 roku”.
7 kwietnia o godzinie 18.00 rozpocznie się spotkanie poświęcone bardziej i mniej znanym pionierom narciarstwa w Tatrach. Wieczór poprowadzi Wojciech Szatkowski.

Autorzy legendarnej książki „W stronę Pysznej” piszą tak: „Było ich początkowo kilku. Licząc miejscowych i przyjezdnych, a ostatecznie, w szczytowym momencie – wszystkich razem wziąwszy – kilkudziesięciu. W 1925 roku góry pełne były jeszcze ich kroków, a opowiadania o ich wyczynach dudniły po schroniskach nie milknącym echem fantastycznych opowieści. Ślady ich nart znaczyły zbocza charakterystycznym dla każdego z nich sposobem zakładania zakosów czy kręcenia łuków. Sławne były telemarki Bednarza. „Tędy podchodził Ziętkiewicz! Tak zjeżdżać mógł tylko Oppenheim!” - słyszało się wówczas wokół.

Polecam wszystkie spotkania prowadzone przez Wojtka Szatkowskiego. Zwłaszcza te na temat narciarstwa, którym jest nieźle zakręcony, a już czasami pionierskimi na Pysznej to już wogóle odlot.
Szkoda mi spotkania filmowego. Będę w Tatrach dopiero za tydzień :-(
Ale może ktoś się załapie...

: 2016-04-16, 22:29
autor: Tatraman
IX SPOTKANIE PRZYJACIÓŁ KASPROWEGO WIERCHU
24 kwietnia, niedziela

Przyjacielem Kasprowego Wierchu nie jestem :)
Ale w jednym miejscu mam okazję spotkać swoich górskich przyjaciół, więc będę.
Może komuś z jakichś względów też będzie po drodze. Z opowieści wiem, że warto.

http://www.naszkasprowy.pl/aktualnosci, ... erchu.html

: 2016-06-28, 22:45
autor: Tatraman
PROMOCJA KSIĄŻKI "MAGIA NART"

30 czerwca 2016 roku, godz. 18.00 (czwartek)
Galeria Sztuki XX wieku, willa Oksza
filia Muzeum Tatrzańskiego
Zakopane, ul. Zamoyskiego 25

W najbliższy czwartek odbędzie się promocja książki „Magia nart” autorstwa Beaty Słamy i Wojciecha Szatkowskiego. Współwydawcą książki jest Tatrzański Park Narodowy i Muzeum Tatrzańskie. Serdecznie zapraszamy.

To subiektywna historia narciarstwa, głównie tatrzańskiego. Zapraszamy na wycieczkę, a właściwie na wyrypę przez lata i góry: będziemy towarzyszyli Stanisławowi Barabaszowi w jego pierwszych próbach jazdy na dwóch deskach, wraz z narciarzami lwowskimi przemierzymy bezdroża Czarnohory. Dowiemy się, jakiego sprzętu w czasach początków używano, jak się ubierano, czym narty smarowano, aż wreszcie, jak sobie z narciarskiego rzemiosła i żywota żartowano i jak o nim pisano. Będziemy kibicowali Mariuszowi Zaruskiemu podczas jego legendarnego zjazdu z Kościelca oraz polskim zawodnikom, gdy rywalizowali na Wielkiej Krokwi, Kasprowym i na skoczniach i trasach za granicą. Wreszcie poznamy narciarskich mistrzów – tych pierwszych, przemierzających na nartach tatrzańskie bezdroża i wytrwale doskonalących swoją technikę, tych startujących głównie w zawodach krajowych, i tych, którzy rozsławili Polskę na świecie. Z konieczności jednak musieliśmy przyjąć cezurę czasową – opowieść o wybitnych zawodnikach kończymy na roku 2000. Zdajemy sobie sprawę, że nie napisaliśmy o wszystkich wspaniałych narciarzach – musieliśmy dokonać wyboru i nie było to łatwe. Po spotkaniu dwutomowa publikacja będzie sprzedawana w promocyjnej cenie.

Dwa tomy po ok. 400 stron wsuwane w kartonik. Piękne, eleganckie wydanie dla koneserów... i nie tylko.
Mój egzemplarz od autorów już czeka, więc spieszę go odebrać :)