Strona 1 z 1

IV Nyski Rajd Trekkingowy

: 2016-11-06, 12:04
autor: opawski1
IV Nyski Rajd Trekkingowy "Śladami Księstwa Nyskiego" 8 października 2016

Nyski Rajd Trekkingowy organizowany jest już od 4 lat. Od tegorocznej edycji organizatorem jest nowe koło PTTK "Tryton" N. Uczestnicy pokonują wybraną przez siebie trasę o długościach: 10, 20, 40 km oraz koronną 50 km. Na każdej z nich znajdują się punkty kontrolne. W tym roku jak zawsze wybieramy najdłuższą trasę biegnącą niedawno odnowionym niebieskim "Szlakiem Kopernikowskim" w 5 osobowej ekipie Dzikusów z Pogranicza

Na starcie stawiamy się po godz 6 w Nysie przy ul. Poznańskiej. Pogoda w ogóle nie zachęca do wędrówek. Jest zimno i mokro, w drodze autem padał deszcz, prognozy nie są optymistyczne. Po zapisaniu się ok. 6:30 ruszamy w trasę. Początkowo ulicami Nysy, następnie przez park opuszczamy miasto i wschodzimy na wały Jeziora Nyskiego. Tu nagły powiew bardzo zimnego wiatru od tafli wody. Zaczyna padać,ale po chwili przestaje. Docieramy do Siestrzechowic. W pałacu I punkt kontrolny. Renesansowy obiekt rodu Jerenin jest w bardzo złym stanie, zwany Małym Wawelem. W kaplicy cenne freski, ołtarz z niej został przeniesiony do Kamienia Śl. Obecnie zamek wystawiony jest na sprzedaż.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Po zwiedzeniu obiektu ruszamy asfaltówką do Kopernik. To wieś, z której wywodzi się ród sławnego astronoma Mikołaja Kopernika. Obok neogotyckiego kościoła II punkt kontrolny. Ruszamy dalej, znów zaczyna padać, odbijamy z asfaltu do lasu. Mijamy stary kamienny most kolejki wąskotorowej, prowadzącej do kamieniołomu marmuru w Nadziejowie. Przed wsią ukazuje nam się widok w kierunku gór, są w chmurach. Dalej wędrujemy polno-leśną drogą do Jodłowa, asfaltówką do Łąki i Kałkowa. W tej ostatniej ciekawy romańsko-gotycki kościół obronny zbudowany w XIII w. Znów straszy deszczem.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Opuszczamy wieś, kierujemy się do Wierzbna i dalej do Zwierzyńca. Przy barokowym pałacu myśliwskim biskupów wrocławskich III punkt kontrolny. Teraz kierujemy się do miasteczka Otmuchów. Docieramy na zamek, w którym IV punkt. Decydujemy się wejść na wieże zamkową, z której roztacza się piękny widok, jednak tego dnia ograniczony przez pogodę.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Wychodzimy z Otmuchowa kierując się do Ulanowic, po drodze charakterystyczne pagórki na polach. Dalej droga polna prowadzi nas w dół do Wójcic i dalej do Głębinowa. Tutaj w ośrodku V punkt kontrolny.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Przez ośrodki nad brzegiem Jeziora Nyskiego wędrujemy do Skorochowa, w tej wsi otrzymujemy telefon od organizatorów pytających nas o samopoczucie na trasie. Wkraczamy do Nysy, ulicami miasta kierujemy się jeszcze do VI punktu przy kamiennej wieży ciśnień, a następnie w do mety w Forcie II, oddalonym od miasta ok 2 km. Na dawnym poligonie wojskowym.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Trasę 55 km pokonujemy w dość słabym czasie 11 h 30 min. Stwierdziliśmy, że śpieszyć to możemy się w górach :P

Obrazek

Choć pogoda nie dopisała rajd bardzo fajny. Organizatorzy zapewnili nam dużo atrakcji. Zobaczyliśmy kilka zamków, do niektórych nie można normalnie wejść. Na mecie częstowani jesteśmy kiełbasą i pizzą. Oprócz pamiątkowego dyplomu otrzymujemy koszulkę, plakietkę i foldery o Nysie. A to wszystko za darmo ! Wpisowe na rajd wynosi 0 zł. Polecam rajd, każdy może wybrać odpowiedni dla siebie dystans ! ;)

WSZYSTKIE ZDJĘCIA: https://goo.gl/photos/oPDgAB2XHDzBqznN7

ŚLAD GPS: http://www.navime.pl/trasa/1162698

RELACJA POCHODZI Z:www.goryopawskie.bnx.pl