laynn pisze:Trzeba kiedyś się poszwędać po nim!
Jako przewodnik jestem tani
Budynek Starostwa Powiatowego, korzenie XVIII wieczne, ul. Krasińskiego 13.
Biblioteka Miejska, w tle wieża Konkatedry. Budynek biblioteczny pochodzi z XVIII w ( najstarszy "cywilny" obiekt w mieście obok Domku Chińskiego na wysepce i Zamku Komorowskich ), kościół ma korzenie XV wieczne. Biblioteka na ul. Kościuszki, kościół na Zamkowej.
Kamienica na Złotym Rogu. XIX wiek, zbieg Zamkowej i Kościuszki.
Po środku kamienica "Carmen", pierwsza ( 1904 r. ) siedziba obecnego Liceum Ogólnokształcącego. Zbieg ulic Kościuszki i Świętokrzyskiej.
Mini Browar Krajcar, na przeciwko kościoła Trzech Krzyży. Browar nowy, ma siedzibę w odbudowanej kamienicy z XIX wieku. N ie znam się na piwie ale miejscowi degustatorzy polecają. Leżakuje na ( chyba ) ul Świętokrzyskiej. Tuż obok połaczenia z Kościuszki.
Kościół Trzech Krzyży ( zwany też Świętokrzyskim ). Najstarszy z istniejących w Żywcu. Starszy najpierw został w 1945 roku spalony,a w 1966 jego resztki zostały zalane. Jeziorem Żywieckim. Kościół Trzech Krzyży leżakuje na zbiegu Batorego i Świętokrzyskiej, na początku dzielnicy Rudza. Ponoć najstarszej w Żywcu. Dzielnica ta miała w 1945 roku pecha - w 90 % zabudowa była drewniana. Więc wesoło się spaliła.
Siedziba PTTK w Żywcy, na ul. 3 Maja. Jeden z nielicznych budynków na Rudzy, który przetrwał wojnę. A nawet obie światowe bo pochodzi z połowy XIX wieku.
Malutka kamienica na ulicy Batorego. To też resztki przedwojennej Rudzy.
Budynek tzw Kasy Chorych. Lata 30 XX wieku. Obecnie, po remoncie, część Starostwa Powiatowego. Aleja Legionów.
Sokół z 1904. Teraz służy jako Miejskie Centrum Kultury. Jego ściany świadczą o pewnych błędnych wynikach przetargów remontowych ... Elewacje "naprawiali" 12 lat temu ... Na tyłach tego budynku od lat znajdują się szatnie klubu sportowego Koszarawa Żywiec. Grałem w nim 11 lat.
Drzewna aleja łącząca skwer obok Sokoła i Kasy Chorych z końcem ulicy Kościuszki. Na tym końcu mieszka Pomnik Grunwaldzki z Orełem.
Dostojny budynek na Kościuszki. Powstał w XIX wieku, obecnie jest to siedziba banku. Jednego z 25 jakie są na ulicach Dworcowej i Kościuszki.
Siedziba Sądu Rejonowego. Dawny budynek administracyjny dóbr Habsburgów.
Kamienica Królikowskich z 1864 r. Do tej pory ta rodzina mieszka w Żywcu. Przez lata najbardziej elegancki ( piękne kolumny i piętrowy układ pomieszczenia ) sklep tekstylny w mieście. Ul. Kościuszki na przeciwko wejścia do Parku.
Budynek LO im. Kopernika. Jako, że blisko mieszkam to chodziłem tam przez 4 lata. Budynek z 1910 roku, ul. Słowackiego.
Rynek wieczorową porą. Dzwonnica z drugiej połowy XVIII wieku, Ratusz z 1868 ( lub 1870 ) roku. Zresztą prawie wszystkie ( poza jednym, na rogu Rynku i Sienkiewicza ) budynki na Rynku są z okolic 1870 roku - dwa lata wcześniej pożar wpłynął na działalność remontową. Zauważcie, jak przypadkiem będziecie na Rynku, że do wszystkich kamiennic wchodzi się po w miarę wysokich schodach - po ogniu ostały się fundamenty poprzednich domostw. W wielu piwnicach znaleziono elementy z okolic XVII wieku.