Strona 1 z 1

Trzy zamki, trzy przełomy

: 2023-03-25, 16:39
autor: tomp
Najładniejsza i najciekawsza część Książańskiego Parku Krajobrazowego to jego centralny fragment między zamkami Książ i Cisy. Ponieważ jak dotąd moje wizyty w tym rejonie ograniczały się jedynie do krótkich wypadów w okolice tych zamków z dzieciakami, postanowiłem zrobić po raz pierwszy nieco dłuższą pętelkę na trasie: zamek Cisy – Struga – przełom Czyżynki – przełom Szczawnika – Stary Książ – przełom Pełcznicy – Świebodzice – zamek Cisy (https://mapa-turystyczna.pl/route/49km# ... 6.26019/14 )

Za punkt początkowy i końcowy pętli obieram parking nieopodal zamku Cisy. Stąd udaję się na zwiedzanie ruin warowni, które po raz pierwszy w życiu widzę w zimowej szacie. Po szybkim zamkowym rekonesansie odbijam w niebieski widokowy szlak do Strugi. Po opuszczeniu lasu na jakiś czas wędruję również poza granicą parku krajobrazowego, ale nie mogę sobie odpuścić malowniczych, choć nieco okrytych chmurami widoków na Góry Wałbrzyskie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W Strudze mijam efektowny pałac Czettritzów z XVII wieku, po czym odbijam w szlak żółty z powrotem ku Książańskiemu PK. Po przejściu wsi wzdłuż potoku Czyżynka pozostawiam żółte znaczki na rzecz czerwonych. Po przekroczeniu granicy lasu i parku krajobrazowego dolina Czyżynki przyjmuje charakter przełomu, a sama rzeka płynie malowniczymi zakrętasami.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Po około kilometrze opuszczam żegnam się z Czyżynką i przy stawie Szuwarek ponownie wskakuję na żółty szlak. Jego krótki fragment wiedzie granicą lasu wzdłuż alei, nad którą niczym baldachim rozpościerają się potężne konary starych rozłożystych dębów. Uroku temu odcinkowi dodaje wspaniała górska panorama z dominantami Trójgarbu i Chełmca.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zagłębiam się w las i nad Czarcim potokiem przechodzę na żółtą ścieżkę spacerową. Ta z kolei doprowadza mnie do ścieżki niebieskiej, która okazuje się niezwykle zaskakująca. Początkowo wydaje się nudna, delikatnie wspinając się na Borowiec Mały, ale po kilkuset metrach doprowadza mnie nad krawędź przełomowej doliny Szczawnika. Im dalej, tym ciekawiej. Niemal pionowe urwiska kilkudziesięciometrowej wysokości i skalne ostrogi pełniące funkcję dogodnych punktów widokowych (niezabezpieczonych!) nadają temu miejscu bardzo górskiego charakteru.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Następnie z niebieskiej ścieżki odbijam w czerwoną, którą schodzę do doliny Szczawnika. I tu niespodzianka – nie ma mostka, którym dogodnie można by przekroczyć potok. Na szczęście Szczawnik to nie Amazonka, więc przeprawiam się ostrożnie po śliskich kamolach.
Po drugiej stronie Szczawnika czeka mnie łagodne podejście się zawijasami na Skibę i dalej do romantycznych ruin Starego Książa. Po drodze ukazuje się też i sam Książ.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Z ruin schodzę do przełomowej doliny Pełcznicy – najpiękniejszej i najbardziej znanej części Książańskiego Parku Krajobrazowego. Turystów tego dnia brak zupełnie, więc mam możliwość podziwiania przełomu rzecznego w całkowitej samotności i skupieniu, a to niezwykła rzadkość i luksus. Przemieszczając się zachodnim brzegiem Pełcznicy, docieram do kilkusetletniego cisu Bolko.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Stąd kieruję się ku zabudowaniom Świebodzic. Na szczęście ten fragment trasy jest krótki i szybko wkraczam do lasu. Ostatnie kilometry przemierzam zielonym szlakiem. Przy parkingu zahaczam jeszcze o średniowieczny kamienny krzyż pojednania.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

: 2023-03-28, 08:54
autor: laynn
Końcówka relacji, ten przełom Pełcznicy extra! No i super mieć takie miejsce na wyłączność.
Bardzo fajne zdjęcia, najfajniejsze to te ze skałki ala Sokolica z padającym śniegiem i właśnie z doliny Pełcznicy ze ścieżką nad rzeką. Ale i zdjęcia ruin, zamku równie ładne!

: 2023-03-28, 18:47
autor: włodarz
Kiedyś przymierzałem się do przejścia doliną Szczawnika, ale jakoś na razie nie wyszło.

: 2023-03-28, 21:26
autor: tomp
laynn pisze:Końcówka relacji, ten przełom Pełcznicy extra! No i super mieć takie miejsce na wyłączność.
Bardzo fajne zdjęcia, najfajniejsze to te ze skałki ala Sokolica z padającym śniegiem i właśnie z doliny Pełcznicy ze ścieżką nad rzeką. Ale i zdjęcia ruin, zamku równie ładne!


Dla mnie ten rejon to czołówka najładniejszych szlaków sudeckich.

: 2023-03-28, 21:28
autor: tomp
włodarz pisze:Kiedyś przymierzałem się do przejścia doliną Szczawnika, ale jakoś na razie nie wyszło.


Też mnie kusi dolina Szczawnika. Najchętniej jesienią bym tam połaził.

: 2023-03-30, 19:14
autor: opawski1
Nigdy nie chodziłem tymi szlakami, mimo, że parę razy byłem w okolicy. Raz zaczynałem wędrówkę przy pałacu w Strudze, który mijałeś.
Ładne są te skałki, trochę przypominają mi skały Karolinki w Górach Opawskich, też są tam karłowate sosny :)
Kiedyś będę musiał tam ruszyć, odwiedzić zamek Książ, Cisy, zobaczyć najstarszy Cis itp.

: 2023-03-30, 21:59
autor: tomp
opawski1 pisze:Ładne są te skałki, trochę przypominają mi skały Karolinki w Górach Opawskich, też są tam karłowate sosny :)


Rzeczywiście, te sosenki też przywołały we mnie wspomnienia z innych miejsc :)

opawski1 pisze:zobaczyć najstarszy Cis itp.


Cis Bolko, choć dość wiekowy, chyba nie jest najstarszym cisem w Polsce. Przy Henryku z Henrykowa Lubańskiego to przedszkolak :)

: 2023-04-05, 20:28
autor: Piotrek
Trochę się błąkałem ze swoimi dzieciakami wokół zamku, również tym przepaścistym szlakiem. Robi wrażenie na żywo, bardzo zaskakujące tereny i można się zdziwić różnorodnością terenu :).
Pełcznicę pamiętam jako rzekę w kolorze brązowym, wręcz pomarańczowym.... Dziwacznie wyglądała :rol

: 2023-04-05, 20:31
autor: Sebastian
A ja byłem na zamku Stary Książ przy okazji zwiedzania "właściwego" zamku.

: 2023-04-05, 20:52
autor: tomp
Sebastian pisze:A ja byłem na zamku Stary Książ przy okazji zwiedzania "właściwego" zamku.


No tak, będąc na Książu zawsze warto przedreptać się na Stary Książ, zwłaszcza że idzie się w pięknych okolicznościach przyrody.

: 2023-04-05, 21:03
autor: tomp
Piotrek pisze:Pełcznicę pamiętam jako rzekę w kolorze brązowym, wręcz pomarańczowym.... Dziwacznie wyglądała :rol


Teraz to Pełcznica jest czysta :) Tzn. najczęściej szara albo ruda. Do Pełcznicy odprowadzane są wody kopalniane bogate w związki żelaza, stąd to rude zabarwienie. Pamiętam z dawniejszych czasów całą paletę barw. Woda zmieniała kolor od ciemnoszarego, przez różne odcienie brązu, zieleni, czerwieni do żółci. Natomiast najbardziej przeraża mnie ilość śmieci - opony, wózki sklepowe itp :-/

: 2023-04-07, 12:52
autor: Dobromił
W Żywcu mieliśmy rzeczkę z całą paletą barw. Kolor zależał od aktualnej produkcji w Papierni.

Świetna relacja - wody, skały i historia.

: 2023-04-10, 20:02
autor: tomp
Dobromił pisze:Świetna relacja - wody, skały i historia.


Dzięki :)

: 2023-04-13, 07:09
autor: Piotrek
Dobromił pisze:W Żywcu mieliśmy rzeczkę z całą paletą barw. Kolor zależał od aktualnej produkcji w Papierni.


Pewno myślisz o Grobli. Ale pewno też pamiętasz kolory Soły jak z garbarni barwniki szły :---/
To chyba była pierwsza tęczowa rzeka w kraju. Prekursorka LGBT+++ :D