Mszana Dolna - Ćwilin

Relacje z Beskidów od bieszczadzkich połonin po Beskid Śląsko-Morawski.
Awatar użytkownika
Sebastian
Posty: 6232
Rejestracja: 2017-11-09, 17:18
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Mszana Dolna - Ćwilin

Postautor: Sebastian » 2022-10-19, 19:18

Obrazek

Na Ćwilin, drugi pod względem wysokości szczyt Beskidu Wyspowego, prowadzą cztery drogi. Dwie z nich można określić jako normalne, jedna jest krótka i bardzo stroma, a jedna długa, łagodna i bardzo widokowa.

Te dwa normalne to przyjemne podejścia niebieskim szlakiem z Jurkowa i beszlakowe wyjście z Wilczyc, po północnej stronie Ćwilina mamy "ścianę śmierci” z przełęczy Gruszowiec, gdzie na dystansie 1,8 km pokonuje się prawie 400 metrów przewyższenia, zaś najdłuższy szlak wiodący na tę górę to żółty szlak z Mszany Dolnej - długa na 10 km widokowa ścieżka przez łąki i polany Beskidu Wyspowego, podobno bardzo fotogeniczna, Sokół nazwał ją nawet "Cienkowem Beskidu Wyspowego". Ten żółty szlak dziś wybieram.

Legenda głosi, te Kazimierz Sosnowski, popularyzator beskidzkich wycieczek z pierwszej połowy XX wieku, miedzy innym inicjator powstania w 1929 Głównego Szlaku Beskidzkiego, będąc na tym szczycie i widząc unoszące się dookoła pojedyncze wierzchołki górskie przypominające morskie wyspy, nazwał te góry Beskidem Wyspowym. Nazwa góry, pochodząca od niemieckiego „Zwiling” oznaczającego bliźniaka, wywodzi się od niemieckich osadników jeszcze z czasów Kazimierza Wielkiego.

Szlak lekko modyfikuję, bo wydaje mi się, że odkryte tereny leżące na południe od początku żółtego szlaku oraz sam wierzchołek Wsołowej są atrakcyjniejsze widokowo, poza tym chcę się po tej stronie zasadzić na wschód słońca. Bezszlakowy odcinek jest zaznaczony na poniższej mapie na czerwono.

Obrazek

Będę wracał tą samą trasą – głównie żółtym szlakiem. Nie jestem zwolennikiem robienia pętli za wszelką cenę, bardziej ambitni turyści mogą się pokusić o zejście do Wilczyc i przejście przez Ogorzałą i Ostrą, nie pożałują. W krótki jesienno - zimowy dzień powrót tą samą trasą ma tę zaletę, że słońce świeci z innej strony i światło inaczej się układa, czego doświadczę w szczególności w rejonie Czarnego Działu.

Wycieczka ma miejsce na początku października. Wyruszam z Krakowa wcześnie rano, żeby się załapać na poranne mgły nad Mszana Dolną. Zjawiam się na miejscu tuż po piątej rano (słońce tego dnia wschodzi o 6.48) i parkuję samochód na ul. Zielonej przy wiadukcie kolejowym. Niestety, mgieł nie ma, za to jest czyste, rześkie, zimne powietrze przedświtu. Ruszam w drogę i wychodzę nad zabudowania. Jestem dość wcześnie, miałem nadzieję na mgliste pejzaże z Luboniem Wielkim na horyzoncie, ale w tym zakresie lipa. Czekam na polach nad Zązkami, słońce przymierza się do wschodu nad Ostrą. Cały rejon widoczny z tych pól to łąkowo-polne wzgórza nad Mszana Dolną, piękne tereny wycieczkowe: Ostra, Bucznik, Witów, Kocia Górka, wszystkie już zaliczone w ostatnich latach.

Obrazek

Obrazek

Słońce zaczyna oświetlać wierzchołki gór.

Obrazek
Luboń Wielki

Obrazek
Kudłoń

Obrazek
Bucznik, Kudłoń

Potem pojawia się nad Ogorzałą i zaczyna stopniowo oświetlać całą dolinę Mszanki.

Obrazek

Obrazek

Ścieżkami i łąkami dochodzę pod Wsołową.

Obrazek

Obrazek
Kocia Górka

Obrazek

Zasiadam na łące po południowej stronie góry. Widok jest jeszcze rozleglejszy, jak ze wschodu słońca wcześniej.

Obrazek
Gorc, Kudłoń, w dole Janie

Obrazek
Śnieżnica

Obrazek
Ćwilin

Obrazek
słońce nad Ostrą i Ogorzałą

Obrazek
Szczebel

Obrazek

Za Wsołową dołączam do żółtego szlaku, który aż za Czarny Dział wiedzie w zasadzie po płaskim i po drodze przechodzi przez kilka widokowych polan.

Obrazek

Na jedno z miejsc widokowych chciałem zwrócić uwagę, bo jest ono najlepsze na całej tracie, a nie widać go ze szlaku. Ścieżka prowadzi dołem pochyłej polany i po jej prawej stronie widać tylko pochyle trawiaste wzniesienie. To jest tutaj:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Więcej zdjęć z niego zamieszczę w drugiej części wpisu, pokazującej zejście z Ćwilina – wtedy było tu zdecydowanie lepsze światło. Aż za Czarny Dział taka przeplatanka leśno - łąkowa.

Obrazek
Wsołowa po prawej

Obrazek
Lubogoszcz

Obrazek
Ciecień

Obrazek

Potem szlak prowadzi lasem aż pod wierzchołek Ćwilina. Tam las rzednie, pojawiają się widoki na zachodnią stronę – też zaprezentuję je podczas zejścia. Tak, tak, będzie lepsze światło.

Obrazek

Obrazek
samiuśki czubeczek Ćwilina

Obrazek

Po południowej stronie szczytu znajduje się rozległa Polana Michurowa, jedna z największych polan beskidzkich, jak wiele innych systematycznie zarastająca po zaprzestaniu w latach 70-80 XX wieku wypasu i pozyskiwania siana. Na szczęście porastające ją badyle nie są jeszcze zbyt wysokie i nie zasłaniają widoku od Mogielicy przez Tatry aż po pasmo Policy.

Na polanie stoi pod rozłożystym drzewem polowy ołtarz wzniesiony w 2000 roku oraz pomnik JP2, jakżeby inaczej. Z tym drzewem, teraz porośniętym kolorowymi liśćmi tworzą fotogeniczną kompozycję. Po obejściu polany zalegam tam sobie na długą sjestę.

Obrazek
Luboń Wielki, Babia Góra

Obrazek
coś dla Dobromiła

Obrazek
kolorki

Obrazek
na horyzoncie Tatry Zachodnie

Obrazek
Mogielica

Obrazek
na horyzoncie Tatry Wysokie

Obrazek
ołtarz polowy i pomnik JP2

Na szczycie kolory są bardziej intensywne niż na szlaku.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Z powodów, o których pisałem na początku relacji, wracam tą samą trasą.

Obrazek

Obrazek
Lubogoszcz, Pękalówka

Obrazek
Babia Góra, Luboń Wielki, Szczebel, Lubogoszcz

Obrazek
Lubogoszcz

Kierujące się na zachód słońce podbija wczesnojesienną kolorystykę Ćwilina, Mogielicy i Ogorzałej. Z prawdziwą przyjemnością zaliczam kolejne polany w drodze powrotnej do Mszany Dolnej, w tym tę poza szlakiem, o której pisałem wcześniej.

Obrazek
na Czarnym Dziale - Ćwilin, Mogielica

Obrazek

Obrazek
Ogorzała

Idę na polanę widokową nad Łostówką. Szerokie plany i detale.

Obrazek

Obrazek
Mogielica

Obrazek
zbocza Ogorzałej i Kudłoń

Obrazek

Obrazek
Ćwilin, Mogielica, Ogorzała

Obrazek

Obrazek
Lubogoszcz

Pierwotnie planowałem zejście żółtym szlakiem aż do Mszany Dolnej, ale na skrzyżowaniu ścieżek pod Wsołową widzę, że Szczebel jest kiepsko oświetlony, tj. pod słońce, za to na stokach Ostrej i Bucznika mam śliczne popołudniowe światełko. Pisałem wcześniej, że nie lubię robić pętli "na siłę“, podejmuję decyzję o powrocie do Mszany Dolnej tą samą drogą - przez łąki po południowej stronie Wsołowej. Tam też robię sobie ostatni krajobrazowy postój.

Obrazek
Luboń Wielki, Szczebel

Obrazek
rozdroże pod Wsołową

Obrazek
w drodze na Wsołową - Śnieżnica, Ćwilin

Na Wsołowej ostatni postój.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Gdy schodzę nad Mszankę, słońce jest już nisko nad Luboniem Wielkim.

Obrazek

Obrazek
nad Mszanką

Wychodzi na to, że optymalnie wykorzystałem krótki październikowy dzień.

Jako podsumowanie widokowej wycieczki panorama spod Wsołowej:

Obrazek
Awatar użytkownika
opawski1
Posty: 1084
Rejestracja: 2016-02-21, 09:15
Lokalizacja: Prudnik
Kontakt:

Postautor: opawski1 » 2022-10-19, 19:35

Szedłem tą samą trasą pod koniec sierpnia i też wracałem tak samo, bo mimo studiowania mapy nie potrafiłem wymyślić czegoś innego, ale sensownego. Tyle, tylko, że trzymałem się szlaku i ominąłem te polany na Wsołowej. Zboczyłem tylko nieco na północną stronę by mieć lepszy widok na Mszanę.
Pierwszy raz byłem na Ćwilinie no i zarówno szlak i szczyt bardzo mi się podobał, po drodze dużo widoków i ta ogromna hala z piękną panoramą. Zachwyciła mnie. Leżałem na niej godzinę i smażyłem się w słońcu. :D Tego dnia niestety był straszny skwar, nawet na szczycie nic nie wiało, a więc też przejrzystość no nie powalała, Tatr były były zarysy. No i osy... pod koniec sierpnia w Wyspowym była ich jakaś plaga :/

Za to Twoje warunki były świetne, piękne kolory jesieni, całkiem dobra przejrzystość, zdjęcia więc porządne! ;)
Muszę kiedyś powtórzyć Ćwilin przy lepszych warunkach widokowych
Ostatnio zmieniony 2022-10-19, 19:36 przez opawski1, łącznie zmieniany 1 raz.
MOJA STRONA O GÓRACH OPAWSKICH: http://www.goryopawskie.eu/
laynn

Postautor: laynn » 2022-10-19, 20:51

Ja wchodziłem i schodziłem od strony Jurkowa, dziś pewnie bym sobie inaczej tą trasę wtedy rozplanował (wchodziłem zielonym z Półrzeczek na Krzystonów, potem Mogielnica i Jurków).
Wschód słaby, ani mgiełek, ani chmur, ale chyba zaczyna mi gór brakować, bo i tak oglądając zdjęcia, mam ochotę taki zaliczyć. :)
Awatar użytkownika
Piotrek
Posty: 10966
Rejestracja: 2013-07-06, 21:45
Lokalizacja: Żywiec-Sienna
Kontakt:

Postautor: Piotrek » 2022-10-19, 21:39

:-/ Kompletnie mi obce rejony...
Poza kilkoma fragmentami w ogóle nie łaziłem poi Wyspowym, a to takie piękne górki są. Jesienią szczególnie.
Awatar użytkownika
Adrian
Posty: 9902
Rejestracja: 2017-11-13, 12:17

Postautor: Adrian » 2022-10-19, 22:22

Fajna odsłona o dwóch różnych porach :)

Faktycznie, tam się człowiek z aparatem na pewno nie będzie nudził, trochę daleko, ale wycieczka SKS-owa, łatwa i przyjemna, więc warta zrobienia.
Awatar użytkownika
sokół
Posty: 12375
Rejestracja: 2013-07-06, 09:41
Lokalizacja: Bytom

Postautor: sokół » 2022-10-21, 08:52

No i ktoś oglądając tą relację, pomysli, że tak cały czas polany..

Tymczasem kojarze jeszcze całkiem niezły las! I to całkiem sporo go było, z tego, co pamietam!

Niemniej warunki trafiłeś fajne i wykorzystałeś je elegancko. Nie wiem, czy wersja bezszlakowa poczatku jest bardziej widokowa, bo przez Grunwald też nie było wcale źle :) Niemniej jako całość to jest godne polecenia wejście na Ćwilin.

No a Ostrą i Ogorzałą także polecam!
Awatar użytkownika
Sebastian
Posty: 6232
Rejestracja: 2017-11-09, 17:18
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Postautor: Sebastian » 2022-10-21, 17:48

sokół pisze:No i ktoś oglądając tą relację, pomysli, że tak cały czas polany..
Tymczasem kojarze jeszcze całkiem niezły las! I to całkiem sporo go było, z tego, co pamietam!

Las jaki jest, każdy wie ;). Ale rzetelnie informuję o tym w opisie :)

sokół pisze:Nie wiem, czy wersja bezszlakowa poczatku jest bardziej widokowa, bo przez Grunwald też nie było wcale źle :)

Może będzie okazja kiedyś sprawdzić, np. wiosną.

laynn pisze:Ja wchodziłem i schodziłem od strony Jurkowa, dziś pewnie bym sobie inaczej tą trasę wtedy rozplanował (wchodziłem zielonym z Półrzeczek na Krzystonów, potem Mogielnica i Jurków).
Wschód słaby, ani mgiełek, ani chmur, ale chyba zaczyna mi gór brakować, bo i tak oglądając zdjęcia, mam ochotę taki zaliczyć. :)

No widzisz, straszna bida ;). Można zrobić pętle z Jurkowa z zejściem do Wilczyc, jest krótko i przyjemnie.
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez Sebastian, łącznie zmieniany 1 raz.
włodarz
Posty: 2767
Rejestracja: 2014-05-13, 17:38
Lokalizacja: Góry Sowie

Postautor: włodarz » 2022-10-21, 18:23

Też pięknie i widokowo, ale jak dla mnie trochę za dużo kontrastu na zdjęciach :-)
Awatar użytkownika
Tępy dyszel
Posty: 2924
Rejestracja: 2013-07-07, 16:49
Lokalizacja: Tychy

Postautor: Tępy dyszel » 2022-10-22, 06:48

Bardzo malownicza trasa. Zapętlenie tych okolic mogłoby być trudne. Trzeba by się wspomagać komunikacją publiczną a w weekendy w tym względzie to niezła ,,kaszana".

P.s. Czy dróżka różańcówa z Wilczyc na Ćwilin (może podejrzałeś będąc na szczycie) jest oznakowana w terenie, czy raczej jest nieoficjalną ścieżką ?
Awatar użytkownika
sprocket73
Posty: 5933
Rejestracja: 2013-07-14, 08:56
Kontakt:

Postautor: sprocket73 » 2022-10-22, 08:25

Dla mnie Ćwilin to taki klasyk B.Wyspowego nawet bardziej niż Mogielica, bo jest bardziej wyspą - po prostu jedna góra wyrastająca z otoczenia, oddzielona od reszty bardzo wyraźnie z każdej strony.

włodarz pisze:trochę za dużo kontrastu na zdjęciach
i niektóre za ciemne, to wiadomo ;)

Tępy dyszel pisze:Czy dróżka różańcówa z Wilczyc na Ćwilin (może podejrzałeś będąc na szczycie) jest oznakowana w terenie, czy raczej jest nieoficjalną ścieżką ?
Kurcze, rok temu schodziliśmy tam i nie zapamiętałem oznakowania. Jednak słowo ścieżka nie jest tu właściwe - to konkretna droga. Raczej się nie zgubisz.
Awatar użytkownika
Sebastian
Posty: 6232
Rejestracja: 2017-11-09, 17:18
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Postautor: Sebastian » 2022-10-22, 11:55

sprocket73 pisze:Kurcze, rok temu schodziliśmy tam i nie zapamiętałem oznakowania. Jednak słowo ścieżka nie jest tu właściwe - to konkretna droga. Raczej się nie zgubisz.

Nie kojarzę znaków, ale droga jest oczywista. To chyba najpopularniejszy szlak na Ćwilin.
Awatar użytkownika
Dobromił
Posty: 14656
Rejestracja: 2013-07-09, 08:33

Postautor: Dobromił » 2022-10-25, 08:03

Sebastian pisze:Na Ćwilin, drugi pod względem wysokości szczyt Beskidu Wyspowego, prowadzą cztery drogi. Dwie z nich można określić jako normalne, jedna jest krótka i bardzo stroma, a jedna długa, łagodna i bardzo widokowa.


A może by tak wszystkie jednego dnia ?

Sebastian pisze:coś dla Dobromiła


Dziękuję. Byłem na siedmiu osobnikach ze zdjęcia.

Piotrek pisze:Kompletnie mi obce rejony...
Poza kilkoma fragmentami w ogóle nie łaziłem poi Wyspowym, a to takie piękne górki są. Jesienią szczególnie.


Prawdopodobnie Zdobywcy zaplanują tam czterodniówkę w 2023 roku. Jak najbardziej możemy w planowaniu skorzystać z tej relacji.

Seb - po prostu świetna wycieczka. I nawet kolorki akceptowalne.
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 75 gości