Strona 1 z 2

Soczyście zielony Beskid Mały: Potrójna, Grota Komonieckiego

: 2022-06-30, 12:48
autor: opawski1
Soczyście zielony Beskid Mały: Potrójna, Grota Komonieckiego i Leskowiec
14 maja 2022 r.


Obrazek

Wycieczka w Beskid Mały to tym razem rajd z PTTK Prudnik, którego jestem komandorem. Jako, że od kilku lat posiadam uprawienia Przodownika Turystyki Górskiej PTTK, a w marcu udało mi się je dodatkowo rozszerzyć o Beskidy Zachodnie zaproponowano mi termin w kalendarzu. Początkowo jednak miały być to zimowe Sudety w lutym, prowadziłem w zeszłym roku . Tym razem jednak wybrałem termin wiosenny i na Beskidy. Wybór padł w zasadzie od razu na Beskid Mały dlatego, że stosunkowo dość blisko z naszej perspektywy na jednodniówkę, dwa rejon nie jest tak bardzo znany, trzy wycieczki naszego oddziału w te okolice nie było już dawno. Zaplanowałem więc trasę, w zasadzie dobrze mi znaną bo przechodzoną już kilka razy, myślę też, że całkiem widokową i ciekawą, a zbaczającą nawet do miejsca, w którym mnie dotąd nie widzieli – mowa o Grocie Komonieckiego. 😁

Beskid Mały – to najmniejsze powierzchniowo pasmo w Beskidach położone przy granicach województw śląskiego i małopolskiego w pobliżu miast takich jak Bielsko-Biała, Wadowice czy Andrychów. Otoczone od zachodu Beskidem Śląskim, od południa i wschodu Kotliną Żywiecką i Beskidem Makowskim, od północy Pogórzem Śląskim i Pogórzem Wielickim. Przełom rzeki Soły dzieli Beskid Mały na część zachodnią (Grupa Magurki Wilkowickiej) i wschodnią (tzw. Beskid Andrychowski). Najwyższym szczytem całego pasma jest Czupel (930 m). Pasmo te w odróżnieniu od innych części Beskidów charakteryzuje się dużym zalesieniem, hale pasterskie praktycznie już zanikły.

Ruszamy o godzinie 6:00 z Prudnika autobusem w niemal 40 osobowej grupie, widać, że pogoda będzie dopisywać i mam nadzieję, że tak zostanie. O godz 9:30 jesteśmy na Przełęczy Kocierskiej (718 m). Tutaj autobus nas wysadza i rozpoczynamy beskidzką wycieczkę. Wchodzimy na czerwony szlak – Mały Szlak Beskidzki, który w całości miałem okazję pokonać w 2019 r.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Podążamy głównym grzbietem Beskidu Małego porośniętym buczyną ze świeżymi soczyście zielonymi liśćmi. O tej porze roku nawet zwykły las potrafi być bardzo ładny.😊

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Kamienistym szlakiem wspinamy się na Potrójną (883 m; 887 m). Góra mimo nazwy ma dwa wierzchołki jest więc podwójną, a nazwa wzięła się od pomyłki geografów, którzy nazwę przysiółka Potrójna przenieśli na szczyt wcześniej nazywany Czarnym Groniem. Wierzchołek góry jest bezleśny i pokryty halą, roztacza się więc stąd piękny widok. Soczyście zielona trawa, białe od kwiatów drzewka owocowe, błękitne niebo z obłokami, a w oddali zielono-niebieskie góry. Widok sięga dziś Beskidu Żywieckiego z potężną i białą jeszcze sylwetką Babiej Góry oraz Beskidu Śląskiego z białym plackiem śniegu pod Skrzycznem. Przy wierzchołku z kapliczką dość tłumnie, bo dziś odbywa się jakiś bieg górski i w tym miejscu zlokalizowano punkt kontrolny. Przenosimy się więc na ten wyższy, stamtąd panorama jeszcze ładniejsza no i spokojniej. Odpoczywamy na hali, robimy zdjęcia, w oddali stare drewniane chałupy i góry… pięknie.😍

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Beskid Śląski

Obrazek
B. Śląski: Skrzyczne

Obrazek
B. Śląski: Barania Góra

Obrazek
Beskid Śląski: Barania Góra, Malinowska Skała, Małe Skrzyczne i Skrzyczne

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Beskid Wyspowy: Ćwilin i Mogielica

Obrazek
Leskowiec

Obrazek
Beskid Żywiecki: Babia Góra

Obrazek

Obrazek
Babia Góra i stara beskidzka chałupa

Obrazek

Następnie schodzimy do Chatki na Potrójnej znanej mi zlotu forum "Góry bez granic" w 2018 r. Chatka to prywatne schronisko w drewnianym domku. Oferuje noclegi i samoobsługową kuchnię. Nie prowadzi gastronomii poza wypiekami ciasta. My właśnie zakupujemy spory kawałek pysznej szarlotki ze śliwkami. 😁Spędzamy tutaj trochę czasu trzeba jednak ruszać dalej.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Łamana Skała, w oddali B. Żywiecki: Polica i Babia Góra

Obrazek

Obrazek

Wracamy na szlak, podążamy teraz żółtym do „Zbójeckiego Okna” – piaskowcowej skały o wys. 7 m z charakterystycznym okienkiem.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Stąd niedaleko już do Chatki pod Potrójną. Chatka jest schroniskiem studenckim w starej beskidzkiej drewnianej chałupie z 1911 r. Od 1974 r. należała do Akademii Ekonomicznej w Katowicach, dziś jest własnością prywatną. Nie jest typowym schroniskiem górskim, ma 5 pokoi z około 30 miejscami noclegowymi, na dole jest kuchnia i jadalnia z kominkiem, gitarą i pianinem. Na ścianach chatki wisi wiele obrazków, zdjęć i rozmaitych tablic i znaków z różnych miejsc. Wystrój chatki, skrzypiąca podłoga, wszystko w drewnie sprawia, że to miejsce ma klimat sprzed lat. Nocowałem tutaj w zeszłym roku w upalną czerwcową noc. Pobyt w tym miejscu jak i całą wycieczkę wspominam bardzo dobrze.😀 Dziś odpoczywamy przed chatką, w książeczkę wbijam pieczątkę.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Następne idziemy dalej żółtym szlakiem, zza zielonych buków wyłania się widok w kierunku Skrzycznego. Następnie dochodzimy do czerwonego szlaku i wchodzimy na Łamaną Skałę (929 m) – drugi co do wysokości szczyt w Beskidzie Małym, zaliczany do odznaki Diadem Polskich Gór. Stąd schodzimy do rozstajów pod Mladą Horą.

Obrazek
Domek i Skrzyczne

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Teraz opuszczamy na jakiś czas szlak i dość stromo schodzimy do Groty Komonieckiego. Jaskinia jest dużą komorą o powierzchni około 115 m². Posiada wygodne wejście szerokości około 15 m i wysokości 2 m. Po raz pierwszy opisał ją żywiecki wójt Andrzej Komoniecki w 1704 r. stąd jej nazwa. Grota służyła pasterzom i owcom jako schronienie. Podczas II wojny i po niej chronili się tutaj także partyzanci. Dla turystyki została odkryta w 1983 r.. Jest pomnikiem przyrody. Zwiedzam grotę, całkiem fajne miejsce, uroku dodaje sączący się ze skał nad wejściem strumyk. Nieco poniżej groty znajduje się urokliwy Wodospad Dusicy o wysokości 5 m. To największa kaskada w tym paśmie. Z racji suszy w potoku jest niewiele wody, jednak w połączeniu z soczystą zielenią prezentuje się bardzo ładnie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Czas teraz wracać na szlak, co zeszliśmy z głównego grzbietu trzeba teraz wejść. Podążamy więc w górę ścieżkami pomiędzy młodymi zielonymi bukami, słońce tu bardzo mocno przypieka. Za plecami panoramy w dolinę oraz na Babią Górę i Pilsko. W powietrzu zaś unosi się żółty pyłek kwiatowy, widać, że dawno nie padało. Nasze plecaki, buty i aparat robią się żółte.

Obrazek

Obrazek
B. Żywiecki Pilsko

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Znów jesteśmy na czerwonym szlaku i głównym grzbiecie. Przyśpieszamy tempo, bo teraz wędrujemy tylko lasem, bez widoków aż wchodzimy na Leskowiec (922 m). Na szlaku zrobiła się już cisza, bo chyba wszyscy biegacze przebiegli. Na Leskowcu na coraz bardziej zarastającej polanie robimy chwilową posiadówkę na trawie, przed nami Babia Góra…

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Stąd nasze nogi niosą nas do Schroniska PTTK Leskowiec i na Groń Jana Pawła II. Najpierw wchodzimy na Groń poświęcony papieżowi. W 1981 r. dotychczasową Jaworzynę zaczęto nazywać Groniem JPII. W 1991 r. stanęła tutaj kaplica poświęcona papieżowi, następnie pomnik, dzwonnica i droga krzyżowa. Miejsce jest celem pielgrzymek , odbywają się tutaj okolicznościowe Msze św. Okolica ta wielokrotnie odwiedzana była przez Karola Wojtyłę za dziecka, a później biskupa ponieważ Jan Paweł II często wędrował na Leskowiec, zimą zaś jeździł tu na nartach gdyż miejsce to położone jest blisko rodzinnych Wadowic.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Następnie wracamy do schroniska, gdzie na tarasie robimy przerwę na posilenie się. Przed nami ładna panorama Beskidu Makowskiego i Żywieckiego, przebijają się nawet wierzchołki Tatr! Schronisko na Leskowcu zostało zbudowane przez PTT w Wadowicach w 1933 r. W czasie okupacji podlegało towarzystwu "Beskidenverein". Wycofujące się w 1945 roku oddziały Volkssturmu, mające za zadanie spalić schronisko, zostały przez gospodarza tak uraczone bimbrem, że "zapomniały" schroniska podpalić.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Polica i Babia Góra

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Tatry - co to za wieża na bliższym planie?

Obrazek

Jeszcze chwila spojrzenia na panoramę sprzed schroniska i wchodzimy na czarny szlak. Nim dość szybko tracimy wysokość i schodzimy do Rzyk. Na początku miejscowości w przydrożnej kapliczce odprawia się właśnie wieczorne nabożeństwo majowe. My idziemy jeszcze trochę przez wieś do przystanku, gdzie kończymy wędrówkę.

Obrazek
Na horyzoncie Gorce

Obrazek
na ostatnim planie Beskid Wyspowy

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wycieczkę kończymy z dystansem 22 km, który pokonałem w czasie 7 h 30 min, niektórzy szybciej bo ja przyszedłem prawie na końcu. To był udany dzień na szlakach Beskidu Małego, udało się przejść porządny kawałek trasy, dopisała pogoda i widoki. Soczysta zieleń robiła całą robotę, do tego jeszcze błękitne niebo, trochę chmurek i ośnieżone góry w oddali. Lasy bukowe są piękne w maju, chyba podobnie jak w październiku gdy czerwienieją. Był to więc udany debiut wiosennej wędrówki w Beskidach, wcześniej o tej porze roku w tych górach jeszcze nie byłem.😁

Mapka trasy: https://pl.mapy.cz/s/bevunubaku

Wiosna, te kolory tak mi się spodobały, że kilka dni później znów wróciłem na beskidzkie szlaki…😍 tym razem wyżej bo w Żywiecki, ale to już w następnej relacji…
Obrazek

: 2022-06-30, 14:18
autor: laynn
Powtórzę swój post pod relacją na blogu:
Bardzo lubię te rejony. Min właśnie za zlot, fajne czasy :)
Grota jest extra!

: 2022-06-30, 14:30
autor: Adrian
Piękny debiut, złoty strzał pogodowy, wiosna jak z obrazka i trasa sympatyczna.
Jak Cię jeszcze kiedyś weźmie na Mały, to idź zielonym z Kocierzy przez Gibasy :)

: 2022-06-30, 14:37
autor: laynn
Adrian pisze:Cię jeszcze kiedyś weźmie na Mały, to idź zielonym z Kocierzy przez Gibasy

O i Zamczysko, i Czarne Działy! Dawidzie warto! :)

: 2022-06-30, 14:55
autor: marekw
opawski1 pisze:Tatry - co to za wieża na bliższym planie?

Na Mosornym Groniu.

: 2022-06-30, 21:27
autor: Piotrek
Bardzo sensownie, że nie musieliście pętli robić, bo dzięki temu wyszła bardzo ciekawa i różnorodna trasa. I dzięki temu sporo punktów obowiązkowych przy okazji udało się zaliczyć w BM za jednym razem :).

: 2022-06-30, 22:09
autor: laynn
Jakby iść z Sprocketem, to kółko się zrobi (patrz https://mniejszeiwiekszegory.blogspot.c ... je-to.html ) ale warunek jest jeden. Wychodzisz o mroku i wracasz o świetle czołówki :D

: 2022-07-01, 02:06
autor: Coldman
Wycieczka jak zwykle super, na Potrójną warto wracać :D
Te PTTK poumierają za kilkanaście lat, jak 3/4 członków nie będzie się mogła ruszać.

: 2022-07-01, 11:35
autor: opawski1
Adrian pisze:Piękny debiut, złoty strzał pogodowy, wiosna jak z obrazka i trasa sympatyczna.
Jak Cię jeszcze kiedyś weźmie na Mały, to idź zielonym z Kocierzy przez Gibasy :)

Dzięki, no pogoda nam dopisała :D

laynn pisze:O i Zamczysko, i Czarne Działy! Dawidzie warto! :)

Tak tam, analizowałem już szlak przez Gibasy i Czarne Działy. Chce "łatać" białe dziury w B. Małym. Chciałbym też odwiedzić Chatkę na Trzonce. Swoją drogą wie ktoś czy ona działa normalnie latem codziennie? Czy tylko weekendy i jakieś rezerwacje? Ciężko znaleźć o niej jakieś informacje.

marekw pisze:Na Mosornym Groniu.

Dzięki, właśnie coś myślałem, że to okolice Zawoi, ale nie umiałem skojarzyć, a tu proszę nowa wieża.

Piotrek pisze:Bardzo sensownie, że nie musieliście pętli robić, bo dzięki temu wyszła bardzo ciekawa i różnorodna trasa. I dzięki temu sporo punktów obowiązkowych przy okazji udało się zaliczyć w BM za jednym razem :).

Zazwyczaj jak jedziemy z PTTK to nie robimy pętli, bo autobus może po nas przyjechać w inne miejsce, byleby takie żeby dał radę tam wjechać ;)

Coldman pisze:Wycieczka jak zwykle super, na Potrójną warto wracać :D
Te PTTK poumierają za kilkanaście lat, jak 3/4 członków nie będzie się mogła ruszać.

Na Potrójną w Beskidach to chyba wracam najczęściej, 4 razy tam byłem, ale jeszcze mi się nie znudziła ;)
Co do PTTK-ów to rzeczywiście większość członków młodość ma już dawno za sobą :P Kadra i działacze to też głównie starsi, choć u nas w oddziale nie jest źle bo mamy kilkuset członków, sporo imprez od autokarówek ze zwiedzaniem miast, zabytków, rajdów dla dzieci, kilkudniowych wycieczek górskich, kolarskich, narciarskich, po długodystansowe rajdy piesze (Prudnik-Pradziad i Prudnicki Maraton Pieszy). Trochę działaczy też w średnim wieku.. no i potem ja, jestem najmłodszy wśród tych co coś tam organizują czasem się włączają w działalność oddziału, organizację imprez, odnawianie szlaków itp. Miesiąc temu zrobiłem sobie kurs znakarza szlaków, teraz więc mogę już oficjalnie znakować. ;) Ja lubię być w PTTK, choć na wielodniówki z nimi nie jeżdżę, nie mój typ wędrówek :P

: 2022-07-01, 12:05
autor: Dobromił
opawski1 pisze:Tak tam, analizowałem już szlak przez Gibasy i Czarne Działy.


Zacznij od Zamczyska - chwilę wcześniej fajny punkt widokowy na np Tatry.

Świetny wyjazd - kilka obowiązkowych i fajnych miejsc.

P.s. Ja jestem PTTK - owcem młodym. Pseudonim "dwudziestoletni wuefista".

: 2022-07-01, 14:53
autor: Wiolcia
Czym zajmuje się komandor PTTK-u? Bo mnie ta nazwa z wodą się kojarzy...
A towarzystwo przecież zróżnicowane, piękna niewiasta do zdjęcia się załapała, więc kto mówi, że PTTK-i wyginą??
Beskid Mały taką wiosną jest świetny przez swa liściastość, więc komandor Dawid dobrze wybrał :)

: 2022-07-01, 14:59
autor: Dobromił
Wiolcia pisze:piękna niewiasta do zdjęcia się załapała


To chyba siostra Dawida. Przyszłość PTTK :)

: 2022-07-01, 16:18
autor: Wiolcia
Dobromił pisze:
Wiolcia pisze:piękna niewiasta do zdjęcia się załapała


To chyba siostra Dawida. Przyszłość PTTK :)

A, to dlatego Dawid ma taką skwaszoną minę ;)

: 2022-07-01, 16:23
autor: laynn
Dobromił pisze:Przyszłość PTTK

I to piękna przyszłość :)

: 2022-07-03, 23:26
autor: opawski1
Wiolcia pisze:Czym zajmuje się komandor PTTK-u? Bo mnie ta nazwa z wodą się kojarzy...
A towarzystwo przecież zróżnicowane, piękna niewiasta do zdjęcia się załapała, więc kto mówi, że PTTK-i wyginą??
Beskid Mały taką wiosną jest świetny przez swa liściastość, więc komandor Dawid dobrze wybrał :)

Komandor to osoba która organizuje, prowadzi rajd, wycieczkę, a więc kierownik zamieszania :D Komandorem zazwyczaj jest przodownik turystyki górskiej PTTK (lub odpowiednio innej w zależności od rodzaju wycieczki kolarskiej itd.). Przodownika nie mylić z przewodnikiem. W przypadku przewodnika by prowadzić grupy trzeba zrobić sobie kurs, który trochę trwa, potem egzamin, dostaje się licencje i można oprowadzać jakiekolwiek grupy i legalnie na tym zarabiać. Ja jeszcze takowych uprawień nie posiadam, może w przyszłości zrobię. ;) Przodownik zdaje się tylko egzamin w PTTK i można prowadzić grupy w ramach wycieczek PTTK co właśnie czynię i weryfikować książeczki GOT. Nazwa przodownik też może się niektórym kojarzyć z minioną epoką :P No cóż, nazewnictwo w PTTK czasem jest dziwne.

Tak Tak, ta dziewczyna obok mnie na zdjęciach to siostra :P Czasem ze mną chodzi po górach, ale nie tak nałogowo jak ja ;) i też członkini PTTK :P
Termin wiosenny będę się starał zatrzymać na dłużej i za rok chciałbym znów coś zorganizować w tym czasie.