Forum FAQ Szukaj Użytkownicy Rejestracja Statystyki Profil Zaloguj Albumy Kontakt

Poprzedni temat «» Następny temat

Długo szedłem, w końcu dotarłem ... Mędralowa i Jałowiec

Autor Wiadomość
Adrian 
Cieszynioki


Wiek: 40
Dołączył: 13 Lis 2017
Posty: 9386
Wysłany: 2022-10-20, 18:57   Długo szedłem, w końcu dotarłem ... Mędralowa i Jałowiec

Dobry wieczór.

Postanowiłem wziąć UŻ w poniedziałek, zakończyłem dyżur i znowu poczułem powiew wolności, chciałem go poczuć jeszcze bardziej, tam w górach.
Zgodnie z planem o 7.30 melduję się na parkingu w Koszarawie Bystrej/Przyborów.
Szedłem już tym szlakiem 1 stycznia 2021 roku, o ile dobrze pamiętam, obiecałem sobie że na niego wrócę, w tym powrocie troszkę pomógł mi Piotrek, wrzucając kilka jesiennych fotek z Hali Kamińskiego :)
Ale żeby nie było że powtarzam identyczny wariant, to postanowiłem w końcu zajść na długo odkładany Jałowiec.

Trasa: https://en.mapy.cz/s/fudozuvabe

Poranek był chłodny, nawet musiałem założyć cienkie rękawiczki, ale na krótko, bo po pierwsze na dzień dobry jest tam mocne podejście, które mocno rozgrzewa, a po drugie zaraz po tym podejściu zza lasu wyłoniło się słońce i grzało mocno od samego rana, zapowiadał się gorący dzień.
Na mijane przysiółki zaczyna świecić mocne słońce, barwy zaczynają robić się bardzo ostre i wyraźne, a jesień zaczyna się prężyć i pokazywać swoje piękno.
Z Jaworzyny rozpościera się piękny widok na Pilsko, Rysianke i Romanke.
Ruszyłem w stronę Małej Mędralowej, miałem na nią wejść tym razem, ale uznałem że mam dzisiaj sporo do przejścia i nie będę sobie dokładał dodatkowych podejść, więc kolejny raz trawersuję jej zbocza i zaczynam podejście pod Halę Mędralową, na której znajduje się bacówka, przy której miałem zamiar zrobić w końcu jakąś dłuższą przerwę i w końcu wrzucić coś do brzuszka.
Po drodze kolejne szerokie widoki na Beskid Żywiecki i na Babią oczywiście, niestety poranne słońce mocno świeciło prosto z nad jej wierzchołka i trudno było zdjęcie zrobić, za to pojawiły się wieloplany, które bardzo lubię.
Przerzedzony las wyprowadza mnie wprost na Halę Mędralową, więc pierwszy punkt wycieczki zrealizowany, przerwa !

























Wygrzany słońcem, najedzony i napojony ruszyłem dalej, na Halę Kamińskiego/Kolisty Groń, drzewo z ławeczką stoją jak stali, czyli wszystko po staremu.
Trzeba wspomnieć w tym momencie, że hale były pięknie wykoszone, nie wiem jak się prezentują zarośnięte (sprawdzę za rok), ale wykoszone wyglądają schludnie.
Przechodzę z jednego końca na drugi, a później odbijam w lewo w stronę Przełęczy Klekociny, to chyba najmniej fajny odcinek, wilgotny i kamienisty, ale nie jest zbyt długi, więc szybko zostawiłem go za sobą.
Na przełęczy słychać trzaski dobiegające z jednej z drewnianych chat które zostały tam postawione, okolice piękne, widoki z okien chaty muszą robić wrażenie, kto by nie chciał takiego mieć.


































Kolejny punkt programu to Beskidek, bardzo fajne miejsce, polecone przez Sprocketa przy pierwszych odwiedzinach, naprawdę warto odwiedzić zanim zarośnie …
Przy krzyżu robię tylko kilka łyków wody, kilka zdjęć i ruszam dalej, odpuszczam sobie, bo wiem że tam wrócę.
Ruszyłem zielonym szlakiem w stronę Jałowca, to chyba najważniejszy punkt tej wycieczki, bo będę tam pierwszy raz.
Teraz ten gorszy moment, trzeba zejść i wejść i to dwa razy, tak sobie wymyśliłem, to musiałem zrealizować, problem w tym że kolano po raz kolejny dawało o sobie znać, w zasadzie to jest jakiś mięsień idący po zewnętrznej stronie, wzdłuż kolana, po krótkich i bolesnych masażach na chwilę przechodziło.
Tuż przed Zachodnim wierzchołkiem dostrzegam ślicznego kolorowego ptaszka, który walecznie przeganiał inne mniejsze, później sprawdziłem i był to Krzyżodziób Świerkowy, ma on charakterystycznie krzywy i skrzyżowany dziób.
Minąłem trawersem Czarniawę Suchą i Czarniawę S. Zachodnią, następnie Przełęcz Suchą i w końcu wyszedłem na suche trawy Hali Trzebuńskiej, sucha trawa i żółte brzozy zrobiły bardzo przyjemny klimat tego miejsca.
Nie wiedzieć czemu pierwszy raz tego dnia szedłem z włączoną muzyką z telefonu, a że u mnie ostatnio repertuar bardziej nostalgiczny i spokojny, to wszystko pasowało do siebie idealnie.
W końcu jest szczyt, stoi krzyż i chatka, akurat zajęta więc nie miałem okazji obejrzeć.
Znajduję klocek drewna i przy nim rozbijam mini obóz, niestety kawa z termosa, rozkładam się i leżę oparty o kłodę, gorące promienie słońca ogrzewają mi twarz, a ja odcinam się na moment i zapominam o wszystkim, tylko cisza i ja.
Tak właśnie będę pamiętał tą wycieczkę, bardzo wyciszająca i uspokajająca, przez 90 % trasy byłem zupełnie sam




























Niestety osoby zajmujące miejsca przy domku nie należały do zbyt cichych i czar prysł !
Odpocząłem na nowo poznanym szczycie i ruszyłem z powrotem na Beskidek.
Słońce schodziło coraz niżej, światło zaczynało robić się ciepłe i przyjemne dla oka, być w tym miejscu i móc zobaczyć tą paletę mocnych jak ogień kolorów, to była czysta przyjemność.
Zostało już tylko zejść w dolinę dosyć stromym zejściem i trafiłem z powrotem na parking.
Zszedłem do potoka, żeby zmyć z twarzy trudy dnia i mogłem z pustą głową, zresetowny wracać do domu, do rodziny.




















Zastanawiałem się czy w ogóle wspominać w relacji o tym co się wydarzyło w Tatrach …
Jednak kiedy człowiek chodzi sam po górach, to rozmyśla.
Rozmyśla o życiu, o tym co go otacza, o przemijaniu i że trzeba korzystać z życia póki jeszcze czas, póki możemy, bo nie znamy czasu ani miejsca kiedy zakończy się wszystko ot tak, jakby pstryknąć na palcach.
Do różnych przemyśleń zwykle popychają nas jakieś przeżycia, sytuacje pojawiające się niespodziewanie w życiu, takie jak choroba, czy chociażby jej podejrzenie, nagłe i niespodziewane odejście kogoś kogo znaliśmy …
Śmierć ! Każdy przeżywa ją inaczej, indywidualnie.
Widziałem już setki, tysiące ludzi w pogrzebowych orszakach, część przeżywa wydarzenie pogrążona w smutku, inni jakby nic wielkiego się nie wydarzyło, przecież to jest wpisane w nasz żywot, nieuniknione …
A jednak zawsze pojawia się smutek i przemyślenia nad tym naszym kruchym i szybko upływającym życiem …
Maszerując w ten piękny jesienny dzień rozmyślałem, jak to mogło się stać, jak mogło i może się to przydarzyć każdemu z nas …
Wyjątkowo chciałem zadedykować ten piękny jesienny dzień Urwisowi, pewnie gdzieś tam teraz maszeruje z worem na plecach …

I taka to była wycieczka.
Ostatnio zmieniony przez Adrian 2022-10-20, 20:32, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
sprocket73


Dołączył: 14 Lip 2013
Posty: 5528
Wysłany: 2022-10-20, 19:25   

Adrian napisał/a:
Jednak kiedy człowiek chodzi sam po górach, to rozmyśla.

Jeden rozmyśla, inny odwrotnie, potrafi uwolnić się od myśli i spraw dnia codziennego.
Samotne chodzenie ma swój urok.

Lasy w stronach, które odwiedziłeś są już bardzo łyse. Już po kolorkach, już po apogeum... :(
_________________
SPROCKET
http://gorybezgranic.pl/n...-kim-vt1876.htm
 
 
marekw 

Wiek: 55
Dołączył: 18 Cze 2014
Posty: 3730
Skąd: Sucha Beskidzka
Wysłany: 2022-10-20, 19:39   

Cytat:
I taka to była wycieczka.

Fajnie.Choć końcówka taka dołująca..... Życie.
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2022-10-20, 19:39   

We wrześniu miałem tam pojechać. Może jednak się skuszę.

Adrianie, Twoje zdjęcia są coraz ładniejsze.
 
 
Adrian 
Cieszynioki


Wiek: 40
Dołączył: 13 Lis 2017
Posty: 9386
Wysłany: 2022-10-20, 20:06   

sprocket73 napisał/a:
Adrian napisał/a:
Jednak kiedy człowiek chodzi sam po górach, to rozmyśla.

Jeden rozmyśla, inny odwrotnie, potrafi uwolnić się od myśli i spraw dnia codziennego.
Samotne chodzenie ma swój urok.

Lasy w stronach, które odwiedziłeś są już bardzo łyse. Już po kolorkach, już po apogeum... :(


Tak, różnie z tym jest, czasem udaje się iść i odmulić, wyluzować, a innym razem myślisz o sprawach codziennych i o życiu.

Cytat:
Fajnie.Choć końcówka taka dołująca..... Życie.


Jakoś tak to ze mnie wyszło jak zasiadłem do pisania, później uznałem że dam to na koniec.

Cytat:
We wrześniu miałem tam pojechać. Może jednak się skuszę.

Adrianie, Twoje zdjęcia są coraz ładniejsze.


Tereny bardzo fajne, trawiasty Beskidek, jest co oglądać, jedź!

Dziękuję za miłe słowo, staram się jak mogę ...
I jak zawsze nie jestem do końca zadowolony, nie wiem czemu tak mam :now88
 
 
Piotrek 


Wiek: 48
Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 10854
Skąd: Żywiec-Sienna
Wysłany: 2022-10-20, 20:32   

Zarąbistą trasę zrobiłeś :ok Hale piękne ale przede wszystkim Beskidek - dla mnie szczyt rewelacyjny i często odwiedzany. Tam jest wrażenie, patrząc w stronę Koszarawy, jakby kończył się świat :-)
 
 
sokół


Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 12257
Skąd: Bytom
Wysłany: 2022-10-20, 20:37   

Hmm relacja świetna, ale czerwony ptaszor - ekstraklasa.
Profil Facebook
 
 
Adrian 
Cieszynioki


Wiek: 40
Dołączył: 13 Lis 2017
Posty: 9386
Wysłany: 2022-10-20, 21:28   

Piotrek napisał/a:
Zarąbistą trasę zrobiłeś :ok Hale piękne ale przede wszystkim Beskidek - dla mnie szczyt rewelacyjny i często odwiedzany. Tam jest wrażenie, patrząc w stronę Koszarawy, jakby kończył się świat :-)


Beskidek rządzi!

Muszę jeszcze pojechać wiosna i latem.

Cytat:
Hmm relacja świetna, ale czerwony ptaszor - ekstraklasa


Dzięki.

Siedział i się przyglądał, zdążyłem chyba 5 zdjęć zrobić i dopiero jak zrobiłem kolejny krok do przodu, to uciekł.
 
 
sokół


Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 12257
Skąd: Bytom
Wysłany: 2022-10-20, 22:16   

No a wiemy, co to jest za ptak? Szczerze to pierwszy raz chyba takiego widzę.
Profil Facebook
 
 
Adrian 
Cieszynioki


Wiek: 40
Dołączył: 13 Lis 2017
Posty: 9386
Wysłany: 2022-10-20, 22:28   

sokół napisał/a:
No a wiemy, co to jest za ptak? Szczerze to pierwszy raz chyba takiego widzę.


Pisałem w relacji że Krzyżodziób Świerkowy
Ostatnio zmieniony przez Adrian 2022-10-20, 22:28, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
sokół


Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 12257
Skąd: Bytom
Wysłany: 2022-10-20, 22:32   

A dzieki, musiało mi umknąć, a faktycznie - jest wspomniany!
Profil Facebook
 
 
Sebastian 


Wiek: 51
Dołączył: 09 Lis 2017
Posty: 5839
Skąd: Kraków
Wysłany: 2022-10-21, 07:16   

sprocket73 napisał/a:
Jeden rozmyśla, inny odwrotnie, potrafi uwolnić się od myśli i spraw dnia codziennego.
Samotne chodzenie ma swój urok.

Ja też dużo rozmyślam w czasie samotnych wędrówek, ale niekoniecznie o sprawach dnia codziennego i bardzo mi to pomaga. Też bardzo lubię chodzić samotnie.

sprocket73 napisał/a:
Lasy w stronach, które odwiedziłeś są już bardzo łyse. Już po kolorkach, już po apogeum... :(

Wczoraj byłem w Śląskim, na wysokościach 600-800 jest bardzo kolorowo, jak ktoś chce jeszcze kolorków, to niech celuje w takie góry.

laynn napisał/a:
We wrześniu miałem tam pojechać. Może jednak się skuszę.
Adrianie, Twoje zdjęcia są coraz ładniejsze.

Ja tam jeszcze nie byłem, a miejsca fajne. Adrian coś narzekał po wycieczce, że widoczność kiepska, góry jakieś takie przytłumione ble, ble, ble. Przy następnej okazji chyba dostanie strzała ode mnie. Wycieczka i zdjęcia rewelacyjne.
_________________
mój blog: http://sebastianslota.blogspot.com/
Profil Facebook
 
 
Adrian 
Cieszynioki


Wiek: 40
Dołączył: 13 Lis 2017
Posty: 9386
Wysłany: 2022-10-21, 08:50   

Sebastian napisał/a:
sprocket73 napisał/a:
Jeden rozmyśla, inny odwrotnie, potrafi uwolnić się od myśli i spraw dnia codziennego.
Samotne chodzenie ma swój urok.

Ja też dużo rozmyślam w czasie samotnych wędrówek, ale niekoniecznie o sprawach dnia codziennego i bardzo mi to pomaga. Też bardzo lubię chodzić samotnie.

sprocket73 napisał/a:
Lasy w stronach, które odwiedziłeś są już bardzo łyse. Już po kolorkach, już po apogeum... :(

Wczoraj byłem w Śląskim, na wysokościach 600-800 jest bardzo kolorowo, jak ktoś chce jeszcze kolorków, to niech celuje w takie góry.

laynn napisał/a:
We wrześniu miałem tam pojechać. Może jednak się skuszę.
Adrianie, Twoje zdjęcia są coraz ładniejsze.

Ja tam jeszcze nie byłem, a miejsca fajne. Adrian coś narzekał po wycieczce, że widoczność kiepska, góry jakieś takie przytłumione ble, ble, ble. Przy następnej okazji chyba dostanie strzała ode mnie. Wycieczka i zdjęcia rewelacyjne.


Ja tylko narzekałem że gorąco :lol
Nie bij :bok9 :pod6
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2022-10-21, 10:29   

Sebastian napisał/a:
Adrian coś narzekał po wycieczce,

To problem, jak się zbyt często chodzi po górach. W dupach się przewraca ;) a ja mam takie samo zdanie:
Sebastian napisał/a:
Wycieczka i zdjęcia rewelacyjne.
 
 
Adrian 
Cieszynioki


Wiek: 40
Dołączył: 13 Lis 2017
Posty: 9386
Wysłany: 2022-10-21, 13:24   

W takim razie dziękuję jeszcze raz ...
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Copyright © 2013 by Góry bez granic | All rights reserved | Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group