Forum FAQ Szukaj Użytkownicy Rejestracja Statystyki Profil Zaloguj Albumy Kontakt

Poprzedni temat «» Następny temat

Podsumowanie.

Autor Wiadomość
Dobromił 


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 14275
Wysłany: 2022-11-15, 13:19   Podsumowanie.

Dzień dobry.

Przyszedł czas na podsumowanie roku turystycznego. A dokładniej pisząc to Tatrzańskiego Roku Turystycznego 2022. W sumie udanego - nie co roku wchodzi się dwa razy na Grzesia ! I to na oba jego szczyty.

Przy okazji człek wszedł na np Łomnicę, Świnicę, Wołowca, Kasprowy, Lodową Przełęcz i Czubika. Do tego na H., J., Ł., G.W., C.W., Z.K.K., S.T., K.W., B.W., S.W., Cz.D.J., Z.G.K. i prawie wszedł na N.W. I radośnie wylądował balonem na zboczu Barańca.

Do początku listopada było tego 19 wycieczek i 20 dni spędzonych w terenie.

Tak wyszło, że podsumowanie turystyczne wyszło na 20 Wycieczkę Tatrzańską w 2022 roku.

Warto było to uświetnić. Czy do końca wyszło ... Pojechałem w towarzystwie Doktóra zwanego Doktórem i Prezesa zwanego Prezesem.

Pewien czas temu zapytałem Przewodnika, pana Piotra Mazika czy można skorzystać z jego wiedzy i zwiedzić fachowo Zakopane. Nie to prostackie - prymitywnie nowobogackie lub straszliwie zaniedbane - tylko to historyczne. "Oczywiście !" Doktór i Prezes wyrazili chęć udziału w tym wydarzeniu.

Wydarzenia związane z Podsumowaniem Tatrzańskiego Roku Turystycznego 2022 rozpoczęły się 11 listopada. Ważna to data w historii Polski. A tacy Turcy niekoniecznie chcą ją wspominać.

Przybywamy na miejsce zakwaterowania wczesnym porankiem. Doktór Doktór już czeka. Jak zawsze młodo i poważnie wygląda. Jak i my. Domek czeka, Przewodnik również - udajemy się w okolice trasy narciarskiej na Nosalu.

Po powitaniu rozpoczynamy fachowe zwiedzania historycznych resztek Zakopanego.

Na początek dostajemy wykład na temat nazewnictwa i sposobu poruszania się po Zakopanem - ulice to u nich się nie przyjęły :) Przekraczamy ulicę i od razu idziemy do ... sanatorium. Co się odwlekało to ...

Sanatorium KBK ( Książęco - Biskupi Komitet Pomocy dla Dotkniętych Klęską Wielkiej Wojny; pozytywnie udzielał się tam niejaki Adam Stefan Sapieha, który i w czasie II pokazał się z dobrej strony - obecnie leży pod posadzką Katedry na Wawelu ).










Budynki sanatoriów ( w większości leczenie gruźlicy ) były i są ( jeszcze ... ) dominujące w zabudowie miasta. W większości od razu budowane z trwałych materiałów, w nowoczesnym na tamte czasy stylu ( stylach ) pozytywnie "rzucają się" w oczy. Wiele z nich do tej pory pełni funkcje medyczne ( w tym jest np Uniwersytecki Szpital Ortopedyczno - Rehabilitacyjny ) .

Ciekawa była opowieść o tym jak wyglądał pobyt gruźlików w sanatarium. Np dlaczego drut kolczasty na ogrodzeniu był ( i jest dalej :D ) wychylony w stronę ogrodu a nie ulicy. I jak się miał liczba przybywających na kurację do liczby ją opuszczających. W wersji żywej.

Idziemy dalej i zatrzymujemy się w okolicy remontowanego hotelu Imperial. Mamy tutaj przemowę o sensie nazewnictwa, wykorzystywanych materiałów budowlanych i wzorowania się na np ... antycznych budowlach.

Przy okazji rzućcie okiem na kształt tego ronda.




Idziemy dalej, na Koziniec. Przed nami chyba najpiękniejsza budowla Zakopanego. Wzór stylu. Wspaniale zachowany budynek. Nie zniszczony przeróbkami. Nie zaniedbany. Żyjący historią i dniem codziennym.

Willa pod Jedlami zbudowana końcem XIX wieku ( oddana do użytku w 1897 r ) dla rodziny Pawlikowskich - zasłużonych i dla kultury Polski i dla taternictwa ( np pierwsze oficjalne wyjście na Mnicha ). Projektantem był Stanisław Witkiewicz, który tym dziełem stworzył wzór stylu zakopiańskiego. Oczywiście tego pięknego , a nie obecnie "tworzonego".






















Zwróćcie uwagę na wspaniałe szczegóły wykończenia. Na snycerkę. Na kształt kominów. Tutaj wszystko ma sens.

A jak pięknie może wyglądać urządzenie do codziennego korzystania ? Tak.







To jest studnia.

Piotr opowiedział nam anegdotę z tym miejscem związaną. Dosyć przerażającą. Chodzi o moralne i kulturalne zbydlęcenie narodu.

Tak przy okazji - ma się pojawić film "Niebezpieczni dżentelmeni". Kot, Seweryn, Dorociński i inni. Wg zwiastunu sceny są kręcone na pewno przed Willą. Czy w środku też ? Ja do kina idę.

Schodzimy z Kozińca. Widok na lewo.

To po lewej to Osobita w Tatrach Zachodnich. Po prawej Magura Witowska w innym paśmie ;) Na środku przykład brzydkiego kościoła.




Następnie zachodzimy pod dom Witkiewiczów. Obecnie w rękach prywatnych jednego z najbogatszych Polaków. I mądrych Polaków - nie zniszczył tego.




Kolejnym punktem wyprawy jest Antałówka. Olbrzym o wysokości 937 m.

Z pięknymi widokami.













I z UFO.




Spędzamy na szczycie sporo czasu tak więc i mamy czas na rozmowy. Np o przyszłości trasy narciarskiej na Nosalu, o tym dlaczego to na Nosalu, a nie na innej górze były zawody FiS, o planach wykucia Józefa P. w ścianie Giewontu. Taki plan był zatwierdzony w 1938 roku.

Jak wyszliśmy to zejść musimy.

Młodzieżówka Tatrzańska i Przewodnik.




I jeszcze Tatry. Widać Przełęcz między Kopami ( Karczmisko ) , widać Kopy Królowa, piramidalną Żółtą Turnię ( Doktór ! Nie Wybaczę ! ) i idącą w długość Koszystą.




Napisałem wcześniej, że wiele z dawnych sanatoriów do tej pory są używane do celów medycznych. Tutaj mamy przykład odwrotny - zdewastowany i nieużywany budynek sanatorium Sanato. Zbudowany w 1915 roku, na początku działał jako hotel, od 1929 sanatorium gruźlicze. Wokół niego były ogrody, tarasy, altanki. Zwany też Sanatorium Pocztowców. Teren wykupiła jakaś nowobogacka firma, zniszczyła ogrody, tarasy, itp. Budynku nie może zniszczyć - czekają aż się sam rozpadnie. Ale stróża wystawili.










Przeczytajcie książkę Marcina Szczygielskiego "Sanato". A potem wyślijcie nie lubianą osobę do sanatorium.

Wchodzimy w ulice miasta.

Przed nami obraz wpływu C.K. Habsburgów na architekturę Zakopanego. W końcu miejscowość ta przez ponad połowę swego istnienia była w granicach C.K. Potem było "państwo" rządzone przez Stefana Żeromskiego ( zachowała się willa , w której mieszkał ) , II RP, czas wojny i obecna Polska.




Słyszymy od Piotra sporo informacji o prawodawstwie z tamtych lat. Zakopane było głównie miejscowością leczniczą tak więc i przepisy bywały mocno "medyczne".

Skręcamy w lewo i wchodzimy na Rówień Krupową. Zwaną wcześniej Rolą Krupową, która graniczyła z Rolą Bachledową. I tak wyszło, że z roli Bachledów wyrosła obecna potęga finansowa tegoż rodu. Krupa miał pecha ...

A obecna Rówień Krupowa też ma pecha - czy to do wystąpień Międlara, kiczowatych sylwestrów jak i do agresywnych biegaczy. Ale były też miłe dziewczyny z kijami.

Dawno nie było widoku na Tatry.







Przekraczamy Krupówki i idziemy w stronę dawnego Domu Turysty. Tam Piotr pokazuje nam do czego prowadzi "lekkie" nadużycie pozwolenia na rozbudowę - Makabryła Roku.

Dla równowagi psychicznej oglądamy gmach dawnego Domu Turysty, obecnego hotelu. Gmach zawsze był piękny, w wg Piotra wspaniałe wystrój wnętrz zachował się. Jak widać - da się. Kiedyś tam zamieszkam i powspominam poprzednie pobyty.

W okolicy jest budynek, w którym mieszkał generał / naczelnik Zaruski.




Przed nami trzy zabytkowe i ważne dla historii, kultury, wychowania i sztuki miejsca.

Dworzec Tatrzański. Drugi w tym miejscu, pierwszy spłonął.




Technikum Budowlane. Zachowany budynek z 1876 roku.




Muzeum Tatrzańskie. Z misiem powitalnym wewnątrz.




Podczas pobytu pod tymi budynkami słyszymy ciekawostkę w temacie prawa własności do mienia pożydowskiego.

Wchodzimy w ulicę Kościeliską i idziemy na Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku.




Grób rodziny Pawlikowskich ( sponsorów budowy Willi pod Jedlami ) .





Piękna kolumna.




Groby między drzewami.




Grób ratownika.




Grób Piłsudskiego.




Grób Sabały.




Do tego groby np Stolarczyka, Makuszyńskiego, Marusarzy, Długosza, symboliczny pochówek Witkacego i Berbeki, tablice pamiątkowe Karłowicza i Szymanowskiego. I wielu, wielu innych zasłużonych dla regionu i Polski.

Piotr przekazuje nam informacje o grobowej symbolice, np dla pracowników Szkoły Kenara. Idźcie tam i to nie jeden raz. Ja byłem szósty a i tak mało.

Opuszczamy cmentarz i idziemy ulicą Kościeliską czyli de facto najstarszą częścią Zakopanego.

Willa Koliba akurat zamknięta.




No to Kasprowy.




Willa Koliba ( 1893 , projektu Witkiewicza, zabytek kultury ) i jedno z sanatoriów na zboczach Gubałówki. W tych okolicach zamieszkuje Edyta G ...




Towarzystwo dojechało do górnej stacji kolejki.




Idziemy na ul. Księdza Stolarczyka. Powszechnie wiadomo, że proboszcz Stolarczyk był bardzo znany ... z działalności taternickiej. Jak i edukacji miejscowych.

Wchodzimy na Polanę Lipki. Parokrotnie zatrzymywaliśmy się tam wcześniej autem żeby uwiecznić taki widok.




Rączo maszerujemy.




Koszysta w lekkiej bieli.




I przyszedł czas na pożegnanie z Przewodnikiem.

Bardzo Ci, Piotrze dziękujemy za wielką dawkę historii Twego miasta. Do tej pory jesteśmy pod pozytywnym wrażeniem. Mam nadzieję, że nad tym miastem nie są tylko czarne chmury.

A Wam, Drodzy Forumowicze, polecam "Nieobecne miasto", "Tatrzańską Atlantydę", "Kroniki zakopiańskie" i inne wydawnictwa Muzeum Tatrzańskiego. Jak i też np książki Rafała Malczewskiego.

Część dalsza pierwszego dnia Podsumowania przebiegła z kulturą. Na koniec Sobieski z Towarzyszami przebiegł się po Turkach. 11 listopada 1673 roku. Co pięknie pokazał Hoffman w ostatniej scenie "Pana Wołodyjowskiego". Czasami telewizor na kwaterze ma sens.

Byliśmy tak pozytywnie nastawieni do świata, że na dzień drugi wymyśliliśmy sześć tras po Tatrach.

Dobranoc.
_________________
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
Ostatnio zmieniony przez Dobromił 2022-11-16, 10:36, w całości zmieniany 11 razy  
 
 
Sebastian 


Wiek: 51
Dołączył: 09 Lis 2017
Posty: 5770
Skąd: Kraków
Wysłany: 2022-11-15, 14:33   

Nie za wcześnie?
_________________
mój blog: http://sebastianslota.blogspot.com/
Profil Facebook
 
 
Dobromił 


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 14275
Wysłany: 2022-11-15, 15:34   

Nie znasz dnia ani godziny.
_________________
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
 
 
Sebastian 


Wiek: 51
Dołączył: 09 Lis 2017
Posty: 5770
Skąd: Kraków
Wysłany: 2022-11-15, 21:46   

Wiem, dlatego zrobiłem własne podsumowanie ostatniego miesiąca w górach, wyszło zacnie:

1. 2022-10-08 Ćwilin
2. 2022-10-16 Leskowiec
3. 2022-10-20 Hala Radziechowska i Hala Barania
4. 2022-10-23 Tylicz
5. 2022-11-01 Adamczykowa, Potaczkowa
6. 2022-11-03 Góry Leluchowskie
7. 2022-11-11 do 13 Bardejov i Krynica-Zdrój
_________________
mój blog: http://sebastianslota.blogspot.com/
Profil Facebook
 
 
Adrian 
Cieszynioki


Wiek: 40
Dołączył: 13 Lis 2017
Posty: 9272
Wysłany: 2022-11-15, 22:10   

Willa Pawlikowskich naprawdę ładna i studnia też sztos.

Jakoś tak geriatrycznie się zrobiło, sanatoria i cmentarze :lol
 
 
sprocket73


Dołączył: 14 Lip 2013
Posty: 5472
Wysłany: 2022-11-15, 22:58   

Niby z przewodnikiem, a największa atrakcja Zakopanego - Krupówki jakoś tak pominięta ;)
_________________
SPROCKET
http://gorybezgranic.pl/n...-kim-vt1876.htm
 
 
Dobromił 


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 14275
Wysłany: 2022-11-16, 08:03   

Sebastian napisał/a:
Wiem, dlatego zrobiłem własne podsumowanie ostatniego miesiąca w górach, wyszło zacnie:

1. 2022-10-08 Ćwilin
2. 2022-10-16 Leskowiec
3. 2022-10-20 Hala Radziechowska i Hala Barania
4. 2022-10-23 Tylicz
5. 2022-11-01 Adamczykowa, Potaczkowa
6. 2022-11-03 Góry Leluchowskie
7. 2022-11-11 do 13 Bardejov i Krynica-Zdrój


1. 2022-10-08 Wawóz Tiesnavy, Grześ
2. 2022-10-16 Dolina Cicha, Zawory, Dolina Koprowa
3. 2022-10-20 Pogrzeb Janusza
4. 2022-10-23 Koncert Sepultury we Wrocławiu
5. 2022-11-01 Z.K.K. w Tatrach
6. 2022-11-03 Domator
7. 2022-11-11 do 13 Zakopane i Tatry
_________________
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
 
 
Dobromił 


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 14275
Wysłany: 2022-11-16, 08:05   

Adrian napisał/a:
Willa Pawlikowskich naprawdę ładna i studnia też sztos.


Jest jeszcze na szczęście kilka takich perełek w Zakopanem.

Adrian napisał/a:
Jakoś tak geriatrycznie się zrobiło, sanatoria i cmentarze :lol


Byliśmy w towarzystwie Doktóra i syna lekarza.
_________________
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
 
 
Dobromił 


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 14275
Wysłany: 2022-11-16, 10:44   

Dzień dobry.

Drugi dzień wyjazdu ruszył jak z bicza strzelił. Około godziny 9 zameldowaliśmy się na śniadaniu w Tatrzańskim Barze Mlecznym przy Rondzie Kuźnickim. Stamtąd ruszyliśmy na przystanek busowy w kierunku Chochołowskiej. Mieliśmy tam ważne miejsce do zwiedzenia. Wysiadamy, patrzymy a tu kolejka do budki biletowej. I brak zasięgu co by nabyć te bilety w inny sposób. Nic to - stanie w kolejce nie jest za bardzo męczące. Nabywamy bilety i ruszamy na szlak z Wierch Porońca na Rusinową Polanę. Taaa ... plany zmienne są.

Dzień był piękny, liczne grono turystyczne z tego korzystało.

Myśmy skorzystali z pierwszej przy szlaku ławki odpoczynkowej.


Z widokiem na Murań.





Siedzimy, rozmawiamy, ludzi pozdrawiamy, pijemy herbatę.

I ruszamy w bój.

Ładnie prezentują się szczyty nad Rybim Stawem.




Po lewicy najwyższy szczyt Słowacji, Gerlach. Po prawej najwyższy szczyt Polski, Rysy. Po drodze np. Kaczy, Ganek i Wysoka.




Jego Wysokość Lodowy i Jej Długość Szeroka Jaworzyńska. Mam miłe wspomnienia z nimi związane.




Robią wrażenie. Od lewej Czarny Szczyt, Papirusowe Turnie, podpory kolejki na Łomnicę, budynek na Łomnicy i Durny ( ? ).




Po lewej Kołowy, po prawej Baranie Rogi. Kołowy mi się marzy, na Baranim np rozbiłem łeb w oknie skalnym.




Majestat Tatr Bielskich. Na jednym z widocznych szczytów byłem w tym Roku.




Lot nad Czarnym.




Pięknie widać wcięcie Doliny Białej Wody. Po prawej cała rodzina Młynarza.




Na Czarnego też bym poszedł.




Ha. Murań, Nowy i Hawrań.




W międzyczasie w dobrym czasie zameldowaliśmy się na Rusinowej Polanie.

Ludzi sporo. Tak trzymać.

Szeroka się bieli. Grań z Horwackim jeszcze na zielono.




Na zielono z bielą do pary.




Sam nie wiem jak ale na tym to szczycie byłem dwa razy.




Doktór Doktór wskazał nam w tej grani ( nad Czarnym Stawem pod Rysami ) ciekawego rogatego typa. Widzicie ?




Poznajecie tę skałę u dołu ?




I jeszcze raz Bielskie. W lewo idą Niżne Kominy.




Po wypiciu herbaty wstąpiły w nas nowe siły. Nie poszliśmy na Nowy Wierch ale i tak było fajnie.

Pokonaliśmy 7598 schodów na Gęsią Szyje.

Szerokie widoki. Po prawej Świstowy i Mała Wysoka. A i na nich byłem i herbatę tam piłem. Tzn na Małej nie zdążyłem bo Paula od razu mnie poprowadziła dalej. I tam termos otworzyliśmy.




Brawo ! 1489 m ! Najwyższa z Waksmundzkich Skałek pokonana.

Za iglakiem czai się Ganek. Czekajcie a będzie ...





Przed nami dalsza droga.

Cześć Skałki.









Schodzimy na Rówień Waksmundzką.

Wybieramy tam szlak na Demoniczną Psią Trawkę.







To nie jest łąka ...




Trochę tutaj sucho.







I dziko.







Dla odmiany Orla Perć.




Docieramy w całości na Psią Trawkę i skręcamy w prawo. Brzeziny ? Nie ! Byliśmy tak ambitni, że po chwili skręciliśmy w lewo, w stronę Toporowej.

Dziko.




Widok na Gubałówkę i coś w tle.




Nogi nasze doniosły nas do kolejnego rozstaju szlaków. Do Toporowej ? Nie ! Byliśmy tak ambitni, że poszliśmy w stronę Polany pod Kopieńcem.

Jeden z nas to wręcz wyszedł na Kopieńca.

Rozsądni poszli dołem.
















W narastającym mroku idziemy w kierunku Polany Olczyskiej. I Jaszczurówka ? Nie ! Bylismy tak ambitni, że poszliśmy na Nosalową Przełęcz.







Z niej do Kuźnic i lokalu gastronomicznego.

Część dalsza wieczoru była elegancka.

Dziękuję za uwagę.
_________________
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
Ostatnio zmieniony przez Dobromił 2022-11-16, 11:47, w całości zmieniany 7 razy  
 
 
sprocket73


Dołączył: 14 Lip 2013
Posty: 5472
Wysłany: 2022-11-16, 11:30   

Rusinowa z Chochołowskiej - no no szacun
_________________
SPROCKET
http://gorybezgranic.pl/n...-kim-vt1876.htm
 
 
Dobromił 


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 14275
Wysłany: 2022-11-16, 11:34   

sprocket73 napisał/a:
Rusinowa z Chochołowskiej - no no szacun


No prawie.
_________________
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
 
 
sprocket73


Dołączył: 14 Lip 2013
Posty: 5472
Wysłany: 2022-11-16, 11:45   

Jakbyście zapytali na FB skąd najlepiej iść na Rusinową, to nie byłoby takich wpadeczek.
_________________
SPROCKET
http://gorybezgranic.pl/n...-kim-vt1876.htm
 
 
Dobromił 


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 14275
Wysłany: 2022-11-16, 11:48   

sprocket73 napisał/a:
Jakbyście zapytali na FB skąd najlepiej iść na Rusinową


Teraz to nas mogą pytać. Gdziekolwiek.
_________________
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
 
 
Tępy dyszel 


Wiek: 44
Dołączył: 07 Lip 2013
Posty: 2766
Skąd: Tychy
Wysłany: 2022-11-16, 15:46   

Bardzo pouczająca relacja. A co z K.W. oraz W. w Tatrach Polskich ?
 
 
Coldman 


Wiek: 26
Dołączył: 19 Maj 2020
Posty: 1056
Skąd: Wysoczyzna Kaliska
Wysłany: 2022-11-17, 13:12   

Dobromił napisał/a:
Sebastian napisał/a:
Wiem, dlatego zrobiłem własne podsumowanie ostatniego miesiąca w górach, wyszło zacnie:

1. 2022-10-08 Ćwilin
2. 2022-10-16 Leskowiec
3. 2022-10-20 Hala Radziechowska i Hala Barania
4. 2022-10-23 Tylicz
5. 2022-11-01 Adamczykowa, Potaczkowa
6. 2022-11-03 Góry Leluchowskie
7. 2022-11-11 do 13 Bardejov i Krynica-Zdrój


1. 2022-10-08 Wawóz Tiesnavy, Grześ
2. 2022-10-16 Dolina Cicha, Zawory, Dolina Koprowa
3. 2022-10-20 Pogrzeb Janusza
4. 2022-10-23 Koncert Sepultury we Wrocławiu
5. 2022-11-01 Z.K.K. w Tatrach
6. 2022-11-03 Domator
7. 2022-11-11 do 13 Zakopane i Tatry


Za dobrze widzę macie :D Gdzie czas na resztę życia?
Zazdroszczę
_________________
Świat gór! Aby go nazwać swoim, trzeba zainwestować znacznie więcej niż krótkotrwałą radość oczu. I może dlatego właśnie człowiek naprawdę kochający góry chce znosić trudy, wyrzeczenia i niebezpieczeństwa na ich skalnych szlakach
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Copyright © 2013 by Góry bez granic | All rights reserved | Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group