Forum FAQ Szukaj Użytkownicy Rejestracja Statystyki Profil Zaloguj Albumy Kontakt

Poprzedni temat «» Następny temat

Mapa wychodni skalnych w B.Śląskim

Autor Wiadomość
Tomasz 


Dołączył: 12 Lis 2013
Posty: 558
Wysłany: 2020-12-11, 15:11   

Zacnie Ci to wyszło wszystko ! Tak trzymać :)
 
 
Piotrek 


Wiek: 48
Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 10844
Skąd: Żywiec-Sienna
Wysłany: 2020-12-11, 18:57   

Dziękuję :-)
 
 
Tomasz 


Dołączył: 12 Lis 2013
Posty: 558
Wysłany: 2021-06-01, 09:00   

Powstało takie dzieło o bielskich i okolicznych kamieniołomach:

https://szymonkarpinski.pl/sztambroch-ksiazka

Cytat:
Szanowni Państwo,

z ogromną radością mogę poinformować, że photobook „Sztambroch”, w którym opowiadam o kamieniołomach Bielska-Białej i okolicy, jest już dostępny w sprzedaży. Zapraszam do zapoznania się z wydawnictwem, do współpracy przy jego promocji, jak i do jego zakupu. Na życzenie, zainteresowanym osobom i instytucjom udostępnię dodatkowe materiały prasowe nt. książki.

O książce
Książka „Sztambroch” to wizualna opowieść o wydobywaniu kamienia, które pozostawiło trwałe ślady w krajobrazie przyrodniczym Bielska-Białej i okolicy. Autor, związany z nim, zainteresowany jego tkanką, w długich obserwacjach i wędrówkach na wskroś „miasta w górach” i poza jego obrzeża, odnajduje i dokumentuje owe ślady oraz zbiera od mieszkańców wspomnienia na temat pracy w kamieniołomach i o tym, co działo się z nimi, gdy przestały być własnością niemieckojęzycznej ludności. Tworząc książkę, a jednocześnie troszcząc się o lokalne środowisko, rozpoczyna nieagresywną pracę z krajobrazem – inscenizuje niektóre fotografie z krążącej w nim materii. Tym samym określa swój język wypowiedzi, lokując go pomiędzy nauką a sztuką.

Książka ukazuje lokalne sploty pomiędzy przyrodą, architekturą i społeczeństwem okolicy dwumiasta, jednocześnie obnażając kruchość konstruktów natury i kultury, centrów i peryferii, zacierając pomiędzy nimi granice. Narracja książki przecina i łączy w całość różne punkty z osi czasu, przenosi w miejsca widywane, lecz niedostrzegane, stanowiąc przy tym ważny element niedopowiedzianej dotąd małej historii, która pozwala czytać miasto w nowych kontekstach względem industrialnej historii regionu.

„Sztambroch” to pierwszy photobook artysty, który powstał jego własnym nakładem. Stanowi efekt projektu badawczo-fotograficznego „Nieuchronne straty i wartościowe zmiany. Kamieniołomy wokół Bielska-Białej na przestrzeni wieków”, realizowanego w latach 2020-2021 w ramach Stypendium miasta Bielska-Białej w dziedzinie kultury i sztuki. W książce, poza fotografiami, czytelnik odnajdzie tekst popularno-naukowy i mapę dawnych kamieniołomów.
Cytat z książki
„Teraz nie-ludzcy aktorzy przejmują wiele z owych miejsc na wyłączność. To właśnie dzięki nim – roślinom i minerałom – odnawiają się w dawnych kamieniołomach naturalne procesy, zachwiane niegdyś przez antropogeniczną działalność. Odsłonięte formacje skalne sprawiają, że przebywanie w tych miejscach skłania do zadawania sobie pytań o życie człowieka w świecie naturowo-kulturowym, w którym jego działania stanowią mediacje między zmienną i pełną przepływów materią świata a tym, co chce i może z nią zrobić, a także pytań o przeszłość i przyszłość naszej planety. Pytań istotnych tym bardziej, że w owych przestrzeniach po dawnych kamieniołomach dzieje się, w sposób równoległy, coś zupełnie przeciwnego i niepokojącego. Obszary te, które stanowią obecnie dziedzictwo naturowo-kulturowe kozian i bielszczan, są zaśmiecane i unicestwiane za sprawą ludzkiej nadproduktywności. Sztambrochy to wstydliwe i wypierane ze społecznej świadomości miejsca, w których można obserwować kondycję naszego współczesnego sposobu zamieszkiwania świata”.
 
 
Piotrek 


Wiek: 48
Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 10844
Skąd: Żywiec-Sienna
Wysłany: 2021-06-01, 19:47   

O, to będzie na pewno ciekawa pozycja. Dzięki za cynk :ok
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Copyright © 2013 by Góry bez granic | All rights reserved | Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group