Forum FAQ Szukaj Użytkownicy Rejestracja Statystyki Profil Zaloguj Albumy Kontakt

Poprzedni temat «» Następny temat

Jesienny spacer po Wzgórzach Strzegomskich, 16-10-2022 r.

Autor Wiadomość
tomp

Dołączył: 30 Sty 2022
Posty: 70
Skąd: Strzegom/Wrocław
Wysłany: 2022-10-19, 17:12   Jesienny spacer po Wzgórzach Strzegomskich, 16-10-2022 r.

Wzgórza Strzegomskie należą do regionów, które odwiedzam bardzo często i chętnie. Wszak jako strzegomianin z pochodzenia po prostu czuję taką potrzebę. Ale też staram się zachęcać innych do odwiedzania tego obszaru. A październik to dobry czas, aby wybrać się tam na pieszą wędrówkę. Co też uskuteczniłem rodzinnie w piękną październikową niedzielę.

Ponieważ w perspektywie miałem noszenie nosidła z brzdącem, który jednak swoje już waży, wybrana przez nas trasa nie była zbyt długa. I oczywiście dostosowana również do możliwości kondycyjnych malucha, kiedy jednak zechce odciążyć ramiona i plecy starego ojca.

Jako punkt startu obieramy obrzeża Żółkiewki. Samochód zostawiamy w lasku przy ostatnich zabudowaniach wsi, u stóp Żelazowskiej Góry. Nie zamierzamy jednak zdobywać zalesionego szczytu tego powulkanicznego wzniesienia. Warto jednak zaznaczyć, że na jego południowo-wschodnim stoku znajduje się niewielki stary kamieniołom z odsłaniającymi się częściowo słupami bazaltowymi. Niestety coraz bardziej giną one pod naporem przyrody... Mijamy więc Żelazowską Górę bokiem, kierując się na północ brzegiem lasu, a potem polami ku niebieskiemu szlakowi i wzgórzu Jedlice.



Po wyjściu z lasu odsłaniają się ładne widoki na Wzgórza Strzegomskie. Po wschodniej stronie uwagę zwracają przede wszystkim dwa bardzo charakterystyczne wzniesienia: bazaltowa Krzyżowa Góra (353 m n.p.m.), uważana za najwyższy szczyt Wzgórz Strzegomskich, oraz Góra Zwycięstwa (Skalnik), nadgryziona przez potężny kamieniołom granitu „Graniczna”.





Po stronie zachodniej z kolei możemy popatrzeć na granitowe wzgórza w sąsiedztwie Rogoźnicy, Kostrzy i Borowa, również mocno naznaczone działalnością górniczą.





Przed nami zaś wznosi się granitowe wzgórze Jedlice, na szczyt którego niespiesznie zmierzamy.







Na skrzyżowaniu polnych dróg docieramy do niebieskiego szlaku, którym będziemy się przemieszczać jakiś czas. Wchodzimy do jesiennego lasu i po chwili zaczynamy forsować południowy stok Jedlic.







Wzniesienie to nie ma wybitnych walorów widokowych, jednak momentami da się dostrzec co nieco.



Zalesiony szczyt również nie oferuje szerokich panoram, ale niewielka polana zachęca do przycupnięcia. Latem kusi dzikimi czereśniami…

Zejście z Jedlic jest nieco bardziej strome niż podejście. Szlak wije się wśród drzew. W końcu wychodzimy z lasu w pobliżu Rogoźnicy.







Około 1 km przed nami wznosi się Krowiarka – wzgórze, na stokach którego znajduje się jedno z najbardziej ponurych na Dolnym Śląsku. To kamieniołom obozu Gross-Rosen, kamienne piekło.





Niebieski szlak dochodzi do polnej alei obsadzonej drzewami owocowymi. Chwilkę spędzamy na zbieraniu i kosztowaniu starych odmian jabłek. Pychota!



Owocowymi alejami zmierzamy już z powrotem ku naszemu samochodowi, podziwiając po drodze sudecką panoramę…

















_________________
https://agatowcy.com.pl/
Profil Facebook
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2022-10-19, 19:37   

Krzyżowa i Skalnik się bardzo fajnie prezentują.
A ostatnie zdjęcie, mam kilka takich. Ja zaś często "baranowałem" młodą. Z ulgą przyjąłem moment, gdy stała się za ciężka :lol
 
 
tomp

Dołączył: 30 Sty 2022
Posty: 70
Skąd: Strzegom/Wrocław
Wysłany: 2022-10-19, 19:57   

Moja mała za nic w świecie nie chce siedzieć na barana. Za to chętnie korzysta z nosidła. Tak czy inaczej najpiękniejszy moment wędrówki z dzieckiem w tym wieku jest wtedy, gdy można wreszcie pozbyć się balastu z pleców :)
_________________
https://agatowcy.com.pl/
Profil Facebook
 
 
Adrian 
Cieszynioki


Wiek: 40
Dołączył: 13 Lis 2017
Posty: 9269
Wysłany: 2022-10-19, 21:26   

Udana prezentacja terenów :)

Ładne zdjęcia.
 
 
Coldman 


Wiek: 26
Dołączył: 19 Maj 2020
Posty: 1056
Skąd: Wysoczyzna Kaliska
Wysłany: 2022-10-20, 10:12   

Lubię relacje z bliskich mi terenów.

Niebieski Szlak Jawor - Strzegom ma 26km, dobry plan na wycieczkę.


A sama Krzyżowa Góra jest u mnie w TOPCE panoram na sudety :D
_________________
Świat gór! Aby go nazwać swoim, trzeba zainwestować znacznie więcej niż krótkotrwałą radość oczu. I może dlatego właśnie człowiek naprawdę kochający góry chce znosić trudy, wyrzeczenia i niebezpieczeństwa na ich skalnych szlakach
 
 
tomp

Dołączył: 30 Sty 2022
Posty: 70
Skąd: Strzegom/Wrocław
Wysłany: 2022-10-20, 16:58   

Szlak ze Strzegomia przeszedłem kilkukrotnie. Najpiękniej jest na przełomie kwietnia i maja, gdy zakwitają drzewa owocowe wzdłuż polnych alei. A Krzyżówka rzeczywiście jest świetna. A przy okazji warto zajrzeć też na sąsiednią Górę św. Jerzego i stary kamieniołom bazaltu.
_________________
https://agatowcy.com.pl/
Profil Facebook
 
 
tomp

Dołączył: 30 Sty 2022
Posty: 70
Skąd: Strzegom/Wrocław
Wysłany: 2022-10-20, 16:58   

Dzięki :)
_________________
https://agatowcy.com.pl/
Profil Facebook
 
 
buba 


Dołączyła: 09 Lip 2013
Posty: 6082
Skąd: Oława
Wysłany: 2022-10-20, 18:26   

Fajne sa takie trasy pełne starych sadów czy alei owocowych drzew! Az mi sie zamarzyło takie kwaśne dzikie jabłuszko! Pogorza sudeckie mają sporo takich miejsc! W Kaczawskich kiedys uzywalismy na czereśniach!
_________________
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam ta mniej uczęszczaną. Cała reszta jest wynikiem tego, że ją wybrałam"

na wiecznych wagarach od życia..
 
 
włodarz 

Dołączył: 13 Maj 2014
Posty: 2636
Skąd: Góry Sowie
Wysłany: 2022-10-21, 18:23   

tomp napisał/a:
Wzgórza Strzegomskie należą do regionów, które odwiedzam bardzo często

A ja niestety wręcz przeciwnie. Cieszy mnie więc twoja relacja :-)
_________________
Sudeckie Ilustracje
 
 
tomp

Dołączył: 30 Sty 2022
Posty: 70
Skąd: Strzegom/Wrocław
Wysłany: 2022-10-21, 21:10   

A ja niestety wręcz przeciwnie. Cieszy mnie więc twoja relacja :-) [/quote]

W takim razie zachęcam Cię do odwiedzenia okolic Strzegomia i samego Strzegomia...
_________________
https://agatowcy.com.pl/
Profil Facebook
 
 
Piotrek 


Wiek: 48
Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 10831
Skąd: Żywiec-Sienna
Wysłany: 2022-10-23, 22:57   

Z przyjemnością poczytuję wpisy na Waszej stronie, szczególnie te z wycieczek o geologicznym zabarwieniu. Dobrze wchodzą :)
A dodatkowo to zazwyczaj ciekawe trasy, takie nieoklepane, nawet powiedziałbym że zagadkowe :-)
 
 
tomp

Dołączył: 30 Sty 2022
Posty: 70
Skąd: Strzegom/Wrocław
  Wysłany: 2022-10-24, 16:28   

Piotrek napisał/a:
Z przyjemnością poczytuję wpisy na Waszej stronie, szczególnie te z wycieczek o geologicznym zabarwieniu. Dobrze wchodzą :)
A dodatkowo to zazwyczaj ciekawe trasy, takie nieoklepane, nawet powiedziałbym że zagadkowe :-)


Dzięki. To miłe, że ktoś czyta nasze teksty na agatowcach :) Chcielibyśmy pisać więcej i częściej, ale życie doczesne ma swoje ograniczenia...
_________________
https://agatowcy.com.pl/
Profil Facebook
 
 
Lidka 
Lidka


Dołączyła: 26 Sty 2022
Posty: 367
Wysłany: 2022-10-26, 16:59   

tomp napisał/a:
bazaltowa Krzyżowa Góra (353 m n.p.m.), uważana za najwyższy szczyt Wzgórz Strzegomskich

Ta wysokość chyba coraz bardziej kusi :-o Dodatkowo te owocowe aleje... W Strzegomiu byłam raz, chyba ze 2 lata temu i poza tym, że samo miasto jest cudne, to jeszcze wyczailismy fajny tani bar :) Plam na wiosenny weekend powoli powstaje :)
_________________
Podróżnik widzi to, co widzi. Turysta widzi to, co przyszedł zobaczyć. (Gilbert Keith Chesterton).
Ostatnio zmieniony przez Lidka 2022-10-26, 16:59, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
buba 


Dołączyła: 09 Lip 2013
Posty: 6082
Skąd: Oława
Wysłany: 2022-10-26, 17:23   

Lidka napisał/a:
to jeszcze wyczailismy fajny tani bar


Czy moglabys rozwinąc tą mysl? :)
_________________
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam ta mniej uczęszczaną. Cała reszta jest wynikiem tego, że ją wybrałam"

na wiecznych wagarach od życia..
 
 
tomp

Dołączył: 30 Sty 2022
Posty: 70
Skąd: Strzegom/Wrocław
Wysłany: 2022-10-26, 17:59   

Lidka napisał/a:
tomp napisał/a:
bazaltowa Krzyżowa Góra (353 m n.p.m.), uważana za najwyższy szczyt Wzgórz Strzegomskich

Ta wysokość chyba coraz bardziej kusi :-o Dodatkowo te owocowe aleje... W Strzegomiu byłam raz, chyba ze 2 lata temu i poza tym, że samo miasto jest cudne, to jeszcze wyczailismy fajny tani bar :) Plam na wiosenny weekend powoli powstaje :)


Krzyżowa Góra warta jest zdobycia choćby ze względu na to, że stanowi kapitalny punkt widokowy na Sudety. Do tego jej szczyt jest bardzo fotogeniczny :)
_________________
https://agatowcy.com.pl/
Profil Facebook
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Copyright © 2013 by Góry bez granic | All rights reserved | Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group