Forum FAQ Szukaj Użytkownicy Rejestracja Statystyki Profil Zaloguj Albumy Kontakt

Poprzedni temat «» Następny temat

ABC Fotografii

Autor Wiadomość
Piotrek 


Wiek: 48
Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 10851
Skąd: Żywiec-Sienna
Wysłany: 2021-05-16, 10:06   

Hmm, czy z tego co mówicie to warto :) .
Właściwie to jestem od zawsze na etapie, żeby nie było za dużo roboty z robieniem zdjęcia :) . Czyli bym nie siedział nad każdym pół godziny zanim pstryknę. Więc ma być sprawnie i tak, żeby dało się oglądać, dlatego Lumix był wygodny i poręczny.

sokół napisał/a:


Inna sprawa to ... robisz zdjęcia na auto czy na ręcznych nastawach?
Jakiego programu uzywasz do obróbki?


W zasadzie to jadę na ustawieniu automatycznym, tym uniwersalnym. No i makro do roślinek :) . Czasem w trybie P i A, kilka razy próbowałem, ale głównie Auto. Generalnie to mam chęć od dawna zająć się tymi wszystkimi ustawieniami, poduczyć się, wniknąć w temat ale to dopiero przede mną.
Do obróbki taki prosty PhotoFiltre gdzie jest kilka podstawowych funkcji. Póki co nie mam czasu ani nawet zbytnio chęci na długie posiadówki nad zdjęciami, często nawet nic z nimi nie robię. Na Lumixie często za dnia używałem trybu "zachód słońca" i on ładnie wyciągał kolory, zdjęcia ni były blade i wtedy nic z nimi nie trzeba było robić.
Ostatnio zmieniony przez Piotrek 2021-05-16, 10:11, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Adrian 
Cieszynioki


Wiek: 40
Dołączył: 13 Lis 2017
Posty: 9369

Wysłany: 2021-05-16, 11:12   

Piotrek napisał/a:
Hmm, czy z tego co mówicie to warto :) .
Właściwie to jestem od zawsze na etapie, żeby nie było za dużo roboty z robieniem zdjęcia :) . Czyli bym nie siedział nad każdym pół godziny zanim pstryknę. Więc ma być sprawnie i tak, żeby dało się oglądać, dlatego Lumix był wygodny i poręczny.

sokół napisał/a:


Inna sprawa to ... robisz zdjęcia na auto czy na ręcznych nastawach?
Jakiego programu uzywasz do obróbki?


W zasadzie to jadę na ustawieniu automatycznym, tym uniwersalnym. No i makro do roślinek :) . Czasem w trybie P i A, kilka razy próbowałem, ale głównie Auto. Generalnie to mam chęć od dawna zająć się tymi wszystkimi ustawieniami, poduczyć się, wniknąć w temat ale to dopiero przede mną.
Do obróbki taki prosty PhotoFiltre gdzie jest kilka podstawowych funkcji. Póki co nie mam czasu ani nawet zbytnio chęci na długie posiadówki nad zdjęciami, często nawet nic z nimi nie robię. Na Lumixie często za dnia używałem trybu "zachód słońca" i on ładnie wyciągał kolory, zdjęcia ni były blade i wtedy nic z nimi nie trzeba było robić.


Czyli z tobą jest dokładnie tak jak myślałem :D
Mam podobnie, ale się staram poprawić :lol
Ostatnio zmieniony przez Adrian 2021-05-16, 11:18, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Sebastian 


Wiek: 51
Dołączył: 09 Lis 2017
Posty: 5830
Skąd: Kraków
Wysłany: 2021-05-16, 12:57   

Kiedyś, podobnie jak Sprocket, nie wyobrażałem sobie robienia zdjęć bez polara. Teraz, jak patrzę na niektóre swoje fotografie sprzed roku 2015 to widzę, ile ich zostało przez ten polar zepsutych - głównie takie przy bezchmurnym niebie. Od kilku lat stosuję polar coraz bardziej selektywnie, czasami mam więcej zdjęć z wycieczki bez niego niż z filtrem, ale nadal nie wyobrażam sobie robienia zdjęć bez niego.
Generalnie - im szerszy kąt widzenia, tym ostrożniej z polarem.
_________________
mój blog: http://sebastianslota.blogspot.com/
Profil Facebook
 
 
sprocket73


Dołączył: 14 Lip 2013
Posty: 5518
Wysłany: 2021-05-16, 13:00   

Sebastian, Ty jesteś na trochę innym poziomie fotografii ;)
To już nie są "zdjęcia", tylko "prace" - i mówię to jako komplement, żeby nie było.
_________________
SPROCKET
http://gorybezgranic.pl/n...-kim-vt1876.htm
 
 
Piotrek 


Wiek: 48
Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 10851
Skąd: Żywiec-Sienna
Wysłany: 2021-05-16, 13:47   

A jeszcze mam pytanko o dpi, bo mi to już od dawna chodzi po głowie.
Z tych aparatów co używałem, to było różne (72 i większe).
Kwestia czy to jest wartość którą w aparacie się ustawia?
Słyszałem opinię, że na to już się nie zwraca uwagi, ale z drugiej strony jak coś w pracy dajemy do druku, to drukarnia sugeruje min. 300 dpi.
Kiedyś myślałem, że im większy format zdjęcia w aparacie ustawię to i to dpi wzrośnie ale wcale tak nie jest.
Fuji Hs20 ma chyba 72 dpi, stary Lumix 180 dpi, Canon z roboty 72 dpi, prosta "małpka" Nikona z roboty 96 dpi :rol
 
 
Sebastian 


Wiek: 51
Dołączył: 09 Lis 2017
Posty: 5830
Skąd: Kraków
Wysłany: 2021-05-16, 14:10   

Dpi ma znaczenie tylko przy wydrukach. Aparat jakąś tam rozdzielczość wrzuca, ale do oglądania zdjęć na monitorze nie ma to znaczenia. Zwykle możesz zmienić dpi w programie graficznym, ważne by to zrobić bez zmiany wymiarów obrazu w pikselach.
_________________
mój blog: http://sebastianslota.blogspot.com/
Profil Facebook
 
 
Adrian 
Cieszynioki


Wiek: 40
Dołączył: 13 Lis 2017
Posty: 9369

Wysłany: 2021-05-16, 14:13   

Piotrek napisał/a:
A jeszcze mam pytanko o dpi, bo mi to już od dawna chodzi po głowie.
Z tych aparatów co używałem, to było różne (72 i większe).
Kwestia czy to jest wartość którą w aparacie się ustawia?
Słyszałem opinię, że na to już się nie zwraca uwagi, ale z drugiej strony jak coś w pracy dajemy do druku, to drukarnia sugeruje min. 300 dpi.
Kiedyś myślałem, że im większy format zdjęcia w aparacie ustawię to i to dpi wzrośnie ale wcale tak nie jest.
Fuji Hs20 ma chyba 72 dpi, stary Lumix 180 dpi, Canon z roboty 72 dpi, prosta "małpka" Nikona z roboty 96 dpi :rol


Tutaj jest to fajnie powiedziane. W zasadzie tylko przy drukowaniu ma znaczenie ...
https://www.fotezja.pl/co...ono-fotografom/
 
 
ceper 


Dołączył: 02 Sty 2014
Posty: 8598
Wysłany: 2021-05-16, 18:25   

Kilkuletni średniak Huawei Honor View 10 z 16Mpx vs kompakt Canon G1X (24Mpx, APS-C, 3x zoom) - w obu ustawienia Auto. Wybrałem się do parku (pochmurnie = słabe światło), każde ze zdjęć Canona (nawet na 3x zoom) to kompletna porażka do smartfona, jedynie w powiększeniu (1/5 kadru Huawei vs 24Mpx Canona, bo na 3x zoom) wygrywa Canon - widać lepiej szczegóły. Po co targać złom?
_________________
Bo kto ma, temu będzie dodane, i nadmiar mieć będzie; kto zaś nie ma, temu zabiorą również to, co ma. /Mt 13,12/
Enjoy your life-never look back. Jest dobrze, a będzie jeszcze lepiej.
 
 
Piotrek 


Wiek: 48
Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 10851
Skąd: Żywiec-Sienna
Wysłany: 2021-05-16, 19:08   

Sebastian napisał/a:
Zwykle możesz zmienić dpi w programie graficznym, ważne by to zrobić bez zmiany wymiarów obrazu w pikselach.

O, to sprawdzę w tych co mam czy gdzieś jest taka opcja, choc przyznam że nigdy nie rzuciły mi się w oczy (proste programy-Infran i PhotoFiltre).

Adrian napisał/a:
utaj jest to fajnie powiedziane. W zasadzie tylko przy drukowaniu ma znaczenie ...

Nie było by prościej, gdyby producenci aparatów od razu robili z ustawieniem 300 albo i więcej? :-) A tak to 5, 10 15 , każdy swoje
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2021-05-18, 23:10   

 
 
sokół


Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 12257
Skąd: Bytom
Wysłany: 2021-05-18, 23:23   

Zobaczymy w relacji. :-o
Profil Facebook
 
 
Coldman 


Wiek: 26
Dołączył: 19 Maj 2020
Posty: 1090
Skąd: Wysoczyzna Kaliska
Wysłany: 2021-05-18, 23:24   

Z racji, że jest to ABC Foto
No to pytam: ile trzeba by było dać za taki podstawowy aparat, może być używany, do zdjęć takich w górach, żeby zdjęcia wychodziły lepiej niż w telefonach ? :)
_________________
Świat gór! Aby go nazwać swoim, trzeba zainwestować znacznie więcej niż krótkotrwałą radość oczu. I może dlatego właśnie człowiek naprawdę kochający góry chce znosić trudy, wyrzeczenia i niebezpieczeństwa na ich skalnych szlakach
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2021-05-18, 23:31   

Nikona! ;)
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2021-05-18, 23:36   

A na serio, to zwróć uwagę, że to temat z przymrużeniem oka.

Na serio - jak na fejsa potrzebujesz, to drogie telefony też robią dobre zdjęcia. Jednak do druku już aparaty lepiej się nadadzą.
Ja Ci nie powiem modelu, ale Adrian jakiś czas temu przeszedł drogę od telefonu, przez kompakta, po używaną za ok 500zł lustrzankę, aż kupił nową.
Ale do lustrzanki warto mieć pojęcie o podstawach fotografii, bo bez tego dobrej klasy kompakt zrobi równie dobre zdjęcie.
Niestety na kompaktach się w ogóle nie znam (tzn jak mnie interesuje, to cena jak za sporą część lustrzanek, ale to kompakt, który robi zdjęcia w formacie RAW - czyli z tego wywołujesz w cyfrowej ciemni zdjęcia do jpg).
 
 
Adrian 
Cieszynioki


Wiek: 40
Dołączył: 13 Lis 2017
Posty: 9369

Wysłany: 2021-05-19, 05:40   

Coldman napisał/a:
Z racji, że jest to ABC Foto
No to pytam: ile trzeba by było dać za taki podstawowy aparat, może być używany, do zdjęć takich w górach, żeby zdjęcia wychodziły lepiej niż w telefonach ? :)


Tak jak napisał Laynn ...
Tani używany kompakt to był Canon xs-120, chyba taki ? Sokół Popraw mnie jak się pomyliłem ;) do dzisiaj jak oglądam zdjęcia nim robione, to jestem pod wrażeniem. A kosztuje koło 100 zł? Na olx, albo allegro na bank coś znajdziesz.
Ale kompakty też są bardziej PRO i bardzo fajny kompakt ma Dobromił, ale nie pamiętam jaki model ...?
Używaną lustrzankę, ja kupiłem Nikona D3000 z obiektywem 18-105 za 600 zł
Patrząc na olx, myślę że za lepszy sprzęt(używany) trzeba liczyć do 1000 zł można trafić zestawy z filtrami i torba na aparat i w ogóle całym osprzętem.
Zdjęcia z telefonu są fajne, ale np. brak zooma. Są od razu ładne kolorowe i idealne, ale to tylko telefon i frajda z robienia zdjęć średnia, jak weźmiesz aparat do ręki i zaczniesz robić foty, przyłożysz go do oka i ... Życzę powodzenia :D
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Copyright © 2013 by Góry bez granic | All rights reserved | Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - opowiadania