Forum FAQ Szukaj Użytkownicy Rejestracja Statystyki Profil Zaloguj Albumy Kontakt

Poprzedni temat «» Następny temat

Zobaczyć Bieszczady i zmoknąć: nieistniejące wioski, połoniny i bacówka.

Autor Wiadomość
Piotrek 


Wiek: 48
Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 10852
Skąd: Żywiec-Sienna
Wysłany: 2020-06-09, 21:18   

Ale bywalcy schronisk też bywają na weselach :) .
W sumie...ciekawe jak by tak w schronisku urządzić wesele, to i kupa luda by się przespała i schronisko porządnie zarobiło :D
 
 
Prezes


Dołączył: 11 Lis 2013
Posty: 1920
Wysłany: 2020-06-09, 21:27   

Genialne w swojej prostocie. Wesele każdego dnia na przykład.
W zasadzie nie wiem, czy wesele jest jakkolwiek zdefiniowane w polskim prawodawstwie :lol
 
 
Piotrek 


Wiek: 48
Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 10852
Skąd: Żywiec-Sienna
Wysłany: 2020-06-09, 22:02   

Albo msze. Schronisko zatrudnia księdza na zasadzie, że co zbierze na tacę to jego, ewentualnie jeszcze wikt i opierunek. O 22-23 msza w jadalni, a potem wiadomo - za późno na powrót z gór do domów, bo niedźwiedzie i wilcy, więc turyści zostają ;)
 
 
Pudelek


Dołączył: 08 Lip 2013
Posty: 8298
Skąd: Oberschlesien
Wysłany: 2020-06-09, 22:44   

Prezes napisał/a:
W zasadzie nie wiem, czy wesele jest jakkolwiek zdefiniowane w polskim prawodawstwie

to nie o wesela chodzi tylko ogólnie o imprezy okolicznościowe.
Do odwołania zakazuje się organizowania innych niż określone w ust. 1 imprez, spotkań i zebrań niezależnie od ich
rodzaju, z wyłączeniem spotkań do 150 osób. Przyjęcia ślubne, konsolacje lub przyjęcia komunijne, a także inne przyjęcia
okolicznościowe mogą być organizowane


Przecież impreza okolicznościowa (a prawie każdą można pod to podciągnąć, nie wiem czy jest definicja) nie musi odbywać się w restauracji.

Amish napisał/a:
Może w opinii niektórych takie zarośniete i dzikie resztki cmentarzy, cerkwisk są malownicze lecz przyroda zaciera ślady z roku na rok.

to tak jak ze starymi pałacami - niektórzy wolą ruiny, ja jeszcze takie, które stoją
_________________
Staliśmy nad przepaścią, ale zrobiliśmy wielki krok naprzód!
 
 
Toke 

Wiek: 41
Dołączył: 10 Lut 2020
Posty: 28
Skąd: Tarnów
Wysłany: 2020-06-10, 06:54   

Amish napisał/a:
Jak bedziesz w Beskidzie Niskim to zajrzyj do Wołowca. Bedziemy tam w długi wekend remontować nagrobki przy cerkwi :usmi


Jutro przybywam do Wołowca z moją rodzinką, wybieramy się do Nieznajowej.
Na pewno zaglądnę obejrzeć cerkiew. :)
To naprawdę piękna sprawa że remontujecie te ostatnie pozostałe świadectwa świata który już nie wróci.
Ja staram się pokazywać dzieciom takie właśnie miejsca, by ten Beskid Niski miał dla nich jeszcze inny wymiar oprócz fajnych widoków i ciekawych szlaków .
_________________
"Zapiszę śniegiem w kominie, warkoczyk z dymu zaplotę..."
Ostatnio zmieniony przez Toke 2020-06-10, 06:55, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
trotyl


Wiek: 52
Dołączył: 06 Sty 2015
Posty: 1042
Skąd: Warka
Wysłany: 2020-06-10, 09:56   

Twoja relacja z Jaworca to kopiuj wklej moja wędrówka z zeszłego roku .
Szkoda , że nie zajrzałeś do kroniki z lipca 2019 leżącej koło okienka .
Z tego co pamiętam t na tabliczce było napisane , że Pelagia Szczerba zgineła od komunistycznych kul .
Jaworzec bardzo miło wspominam..cisza ,spokój ,brak wody do mycia ( ale Wetlinka blisko ) .
Warto tam zajrzeć .
A ten kocur Berdo to i za mną polazł na parking .
_________________
A na ziemi pokój ludziom dobrej woli
 
 
trotyl


Wiek: 52
Dołączył: 06 Sty 2015
Posty: 1042
Skąd: Warka
Wysłany: 2020-06-10, 09:58   

Jak Bóg da to chciałbym w tym roku zajrzeć do Łopienki .
_________________
A na ziemi pokój ludziom dobrej woli
 
 
Pudelek


Dołączył: 08 Lip 2013
Posty: 8298
Skąd: Oberschlesien
Wysłany: 2020-06-10, 10:27   

trotyl napisał/a:
Szkoda , że nie zajrzałeś do kroniki z lipca 2019 leżącej koło okienka .

zapomniałem o tym :(

trotyl napisał/a:
Z tego co pamiętam t na tabliczce było napisane , że Pelagia Szczerba zgineła od komunistycznych kul .

też to później doczytałem. Według wspomnieć mieszkańca Zawoju zabiła ją seria z polskiego karabinu, jak szła ratować krowę (a nie z jedzeniem do męża).

trotyl napisał/a:
Jak Bóg da to chciałbym w tym roku zajrzeć do Łopienki .

to mój kolejny cel w okolicy, choć już przeczytałem, że baza namiotowa w tym roku u nich nie ruszy :rol

Cytat:
Jaworzec bardzo miło wspominam..cisza ,spokój ,brak wody do mycia ( ale Wetlinka blisko ) .

w tym roku z wodą nie było problemów - wieczorem normalny ciepły prysznic działał
_________________
Staliśmy nad przepaścią, ale zrobiliśmy wielki krok naprzód!
Ostatnio zmieniony przez Pudelek 2020-06-10, 10:28, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
trotyl


Wiek: 52
Dołączył: 06 Sty 2015
Posty: 1042
Skąd: Warka
Wysłany: 2020-06-10, 10:30   

Rabe ponoć ma być otwarte .
_________________
A na ziemi pokój ludziom dobrej woli
 
 
Pudelek


Dołączył: 08 Lip 2013
Posty: 8298
Skąd: Oberschlesien
Wysłany: 2020-06-10, 10:46   

Rabe byłoby ciężko zamknąć, bo może funkcjonować jako samoobsługa, w sensie bacówka. W innych miejscach na razie nic nie wiedzą, choć niektóre chatki już sugerują, że raczej "nie". Teoretycznie patrząc na wytyczne sanitarne każdą bazę szło by otworzyć, ale wiadomo, że część środowisk nie chce niepotrzebnych problemów.
_________________
Staliśmy nad przepaścią, ale zrobiliśmy wielki krok naprzód!
 
 
gar 

Dołączył: 06 Sty 2016
Posty: 836
Skąd: Orzegów
Wysłany: 2020-06-12, 12:58   

Byłem niedługo po Tobie (najpierw Przysłup Caryński, potem Jaworzec), ale pogodę miałem zdecydowanie lepszą. Co prawda codziennie deszcz lub burza ale ani razu nas nie zmoczyło.
Bacówka zdecydowanie na bardzo duży plus. Noclegi miałem po 50 zł za osobę (ja + dzieciaki).
Walkę z błotem uznaję za zwycięską.
Gdybyś poszedł starą drogą przez Jaworzec dotarłbyś do mostu w Łuhu. I ścieżka nie jest zła - początkowo wąsko i mokro, potem coraz lepiej. I jest to spory skrót. W promocji ślady łap kliku zwierząt (w tym niedźwiedzia).
 
 
Pudelek


Dołączył: 08 Lip 2013
Posty: 8298
Skąd: Oberschlesien
Wysłany: 2020-06-12, 13:14   

Skrót na pewno spory, ale pomija się cerkwisko, Więc w sumie wyszło dobrze :)

Skoro codziennie miałeś deszcz to jak Was nie zmoczyło? :-o
_________________
Staliśmy nad przepaścią, ale zrobiliśmy wielki krok naprzód!
 
 
gar 

Dołączył: 06 Sty 2016
Posty: 836
Skąd: Orzegów
Wysłany: 2020-06-12, 18:30   

Pudelek napisał/a:
Skrót na pewno spory, ale pomija się cerkwisko, Więc w sumie wyszło dobrze :)

Skoro codziennie miałeś deszcz to jak Was nie zmoczyło? :-o


Padało o odpowiednich porach, czyli zazwyczaj gdy byliśmy w schroniskach.
 
 
Pudelek


Dołączył: 08 Lip 2013
Posty: 8298
Skąd: Oberschlesien
Wysłany: 2020-06-12, 22:43   

Szczęściarze!

Po powrocie codziennie patrzę na kamerki z Biesów, m.in. z Wetlińskiej i z tego co widzę, to pogoda tam przeważnie kiepska bywała...
_________________
Staliśmy nad przepaścią, ale zrobiliśmy wielki krok naprzód!
 
 
Pudelek


Dołączył: 08 Lip 2013
Posty: 8298
Skąd: Oberschlesien
Wysłany: 2020-06-15, 20:49   

Najwyższy szczyt Bieszczad(ów) zdobyłem tylko raz, cztery lata temu. Od tamtego czasu wpisany jest na listę rezerwową miejsc do odwiedzenia, zawsze było coś ciekawszego. Tym razem także miałem inny pomysł: w trzeci dzień pobytu chciałem przejść się Połoniną Wetlińską i Caryńską do Ustrzyk Górnych, gdzie w "Kremenarosie" zarezerwowałem nocleg. No, ale plany są po to, aby je zmieniać! Wyjeżdżałem rano z bacówki w Jaworcu w otoczeniu prawie bezchmurnego nieba, te jednak bardzo szybko zaczęło się niebezpiecznie zaciągać. W głowie biły mi się różne myśli, lecz w końcu poprosiłem poznaną w schronisku koleżankę (która zgodziła się mnie podwieźć na szlak), aby wysadziła mnie dopiero w Ustrzykach.

W "Kremenarosie" czekają na mnie dwie wiadomości. Dobra to taka, że mimo wczesnej pory (godzina 10-ta) mój pokój jest już wolny i mogę tam zostawić swoje rzeczy. A zła, że o 11-tej ma zacząć padać!
- Ale jak to? - dziwię się. - Jak długo?
- Do końca dnia - odpowiada beznamiętnie facet zza baru.
Poczułem, jakby ktoś mi skrzydła obciął... Szybko jednak otrząsam się i pędzę do pokoju. Wyrzucam z plecaka zbędne rzeczy i wybiegam na dwór, w kierunku skrzyżowania w stronę Wołosatego. Jeszcze świeci słońce, lecz dookoła coraz ciemniej...


Próbuję łapać stopa, ale widząc busik decyduję się na płatną podwózkę. 7 złotych za 6 kilometrów - niezła stawka. Gdybym chciał zajechać nad morze, to musiałbym zostawić większość wypłaty u takiego przewoźnika.


Wołosate (Волосате) było w przeszłości dużą wsią, liczącą ponad tysiąc mieszkańców. Dziś jest ich kilkudziesięciu i służy przede wszystkim jako punkt startowy niebieskiego, najkrótszego szlaku w kierunku Tarnicy. Jeszcze nim nie szedłem, więc dla mnie będzie to coś nowego.

Na początek płacę kolejny haracz. Kosztowna ta nasza przyroda.


Rozległą polaną zazwyczaj maszerują tłumy turystów, tymczasem ja mam pustki.


Chmur sporo, jednak czasem przebije się słońce i wszystko ładnie doświetli.





W lesie zaczynam spotykać innych ludzi, ale sobie specjalnie nie przeszkadzamy. Szlak jest uzbrojony w różnego rodzaju pomoce - barierki, schodki, mostki. W wielu miejscach utworzyło się paskudne błoto.



Mniej więcej w 2/3 trasy stoi deszczochron. Oficjalnie jest zamknięty! Cudnie, cały kraj funkcjonuje prawie normalnie, działają hotele, restauracje i galerie, w kościołach zniesiono limity, wkrótce zacznie się organizować wesela na ponad setkę osób, lecz nie można legalnie schować się przed deszczem w parku narodowym!


Kawałek za wiatą las się kończy i zaczynają widoki. Chmury ewidentnie zwyciężyły na niebie, ale i tak jest pięknie!





Planowałem, że po pierwszym wyjściu na połoninę krzyknę z radości! Pieprzony koronawirus storpedował mi co najmniej trzy wyjazdy górskie (w tym majówkę na Słowacji), jeden zagraniczny wyjazd niegórski i, co najgorsze, coroczne włóczenie się wzdłuż polskich granic! Połonina miała być symbolem powrotu do normalności i aktywności. No, ale oczywiście na miejscu o tym zapomniałem ;) .

Tarnica na wyciągnięcie ręki.


Można dyskutować, czy te schody bardziej pomagają, czy przeszkadzają przy wchodzeniu? Mnie irytowały, gdyż nieustannie musiałem zmieniać tempo, w dodatku w wielu z nich tworzyły się małe jeziorka.


Przełęcz pod Tarnicą (nazywana też przełęczą Krygowskiego, ale w rzeczywistości nigdy się z tym określeniem nie spotkałem) - według szlakowskazu powinienem wchodzić na nią prawie 2 godziny, a zmieściłem się w godzinę i 20 minut (nie licząc pauzy pod dachem). Spoglądam tęsknym wzrokiem na ciągnący się przede mną Krzemień i szlak na Bukowe Berdo. Te ostatnie to jedyna połonina, której ciągle nie odwiedziłem (chyba, że Smerek uznamy za osobną połoninę od Wetlińskiej). Od kilku plan planuję ją zdobyć i ciągle pogoda nie pozwala, ciągle się psuje, gdy jestem w okolicy. Dzisiaj chyba też nic z tego, chociaż na razie nie pada, a według prognóz powinno od 90 minut...


No dobra, to lecimy na szczyt! Tarnicę okupuje ledwie kilka osób, panuje na niej spokój.


Słońce jeszcze gdzieś daleko usiłuje walczyć, po niektórych zboczach przemykają jaśniejsze pasma. Na szczęście chmury są wysoko, więc i tak mam bardzo ładne widoki!

Najpierw gapię się w kierunku Ukrainy. Dopóki granice są zamknięte musi mi to wystarczyć. Zielony kopiec na pierwszym planie to Pliszka (Плішка). Za nią na środku Ostra Hora (Го́стра Гора́), na prawo Połonina Równa (Полонина Рівна), na lewo Pikuj (Пікуй). To dość blisko nas, odległość 30 kilometrów. Za Pikujem załapała się jeszcze Połonina Borżawska (Полонина Боржава), oddalona o 60 kilometrów.



Polska część Bieszczad z Szerokim Wierchem i doliną Wołosatki.



Widać, że przyroda jeszcze nie otrząsnęła się po zimie, u góry dominują kolory jesienne, a rok temu w czerwcu połoniny były już zielone.


Krzemień.


Nad Wetlińską leje. Zastanawiałem się, czy dobrze zrobiłem z podwózką do Ustrzyk, ale gdybym trzymał się pierwotnego planu, to deszcz właśnie biczowałby moją skórę.


Ciężkie chmury są coraz bliżej, więc postanawiam przestać cieszyć się panoramami i opuścić szczyt. Schodzę najpierw do pierwszej przełęczy, a potem do kolejnej - Goprowskiej. Tamtejsza wiata może się przydać, gdyby się rozpadało.


We wiacie siedzi kilka osób. Ta liczba wkrótce zaczyna się zwiększać, bo oczywiście zaczyna w końcu padać. Niektórzy nie bardzo w to wierzyli, wychodzili na zewnątrz i szybko wracali. Sporo osób zjawiło się od strony Bukowego Berda i poinformowali, że szlak to błotna masakra. To była kropka nad "i" - dziś znowu Bukowe trzeba będzie odpuścić...

Deszczochron jest tak dupiato zaprojektowany, że dach zamiast bocznych ścian ma dziury, przez które leje się woda. Do tego wieje strasznie, temperatura spadła do 2-3 stopni, a ja nadal w krótkich galotkach. Robię szybko publiczny striptiz, aby założyć cieplejsze i suche ciuchy.


Grzebię w plecaku w poszukiwaniu jedzenia, lecz okazało się, iż zostawiłem je w schronisku. Nie zapomniałem natomiast zabrać piwa ;) . Dookoła co rusz ktoś wyciąga jakąś bułkę albo kanapkę, a mnie kiszki zaczynają grać marsza! Na zewnątrz leje z mniejszą lub większą siłą, przeważnie z większą. Mniej więcej po godzinie uspokaja się na tyle, że można próbować wyjść. Czynię to jako ostatni.


Wracam na przełęcz pod Tarnicą. A po drodze... zaczyna się kurzawka śnieżna! Noo, w czerwcu śnieżycy w polskich górach jeszcze nie przeżyłem.



Stwierdziłem, że przy takiej aurze nie ma co kombinować, tylko trzeba zejść jak najszybciej do Wołosatego. Inni też na to wpadli i każdy radzi sobie jak może...


Nagle opady ustały! A ja rozejrzałem się dookoła i pomyślałem, że chrzanię Wołosate, pójdę Głównym Szlakiem Beskidzkim przez Szeroki Wierch. I ładniej i dłużej!


"Ładniej" to słowo kluczowe, gdyż podniosły się mgły i wygląda to pięknie! Mija mnie starszy facet, z którym siedziałem we wiacie i woła podekscytowany:
- Warto było poczekać, żeby to zobaczyć!





Resztki śniegu.


Ruina betonowego trójnoga triangulacyjnego.


Połoninę Szerokiego Wierchu mam praktycznie tylko dla siebie :) . Czasem warto pójść w góry nawet, gdy zapowiadają dziadostwo.





Ostatni odcinek odsłoniętego terenu. Taniec chmur nadal trwa.




Wejście do lasu oznaczone jest tak dużym znakiem, że zobaczyłby je nawet ślepy.


W tym momencie kończą się atrakcje, a zaczyna monotonia zejścia. Masy błota, zrobiło się bardzo ślisko, więc rozkładam kijki trekingowe pożyczone od mamy. Niewątpliwie człowiek czuje się z nimi pewniej...

Postanawiam zrobić przerwę w deszczochronie. Godzina nadal młoda, nie spieszy mi się. Siedzi tam dwójka osób i coś wcina, więc i ja wyciągam puszkę z piwem. Ledwo się rozsiadłem, a z oddali dobiegł odgłos pioruna. No pięknie, jeszcze tego nam dzisiaj brakuje!


Zagrzmiało kilka razy, jednak burza przeszła gdzieś bokiem. Niestety, pojawił się z powrotem deszcz. Najpierw mżawka, a potem coraz silniejszy, momentami konkretna ulewa. Pecha mam dziś z tymi wiatami, co przy którejś jestem, to albo się chmurzy albo zaczyna padać!

Próbuję przeczekać niesprzyjającą aurę... Szlakiem przemyka kilka zmokniętych osób, żadna się nie zatrzymuje, pędzą w dół. A ja czekam... W końcu trochę opad słabnie, więc ruszam i ja. Między drzewami pada mniej, ale wszystko jest cholernie mokre, szlakiem płyną strumienie. Z drugiej strony las cudownie pachnie, jakąś taką świeżością i lekkością! Nie wiem co za rośliny wydzielały ten zapach, ale długo utkwił w pamięci...

Teren się wypłaszcza, ścieżka zmieniła się w gruntową drogę. Jestem coraz bliżej cywilizacji.


Przechodzę obok pustawego już parkingu i zamkniętej budki BPN. Na asfalcie natura się uspokaja i deszcz przechodzi w fazę łagodnej mżawki. W Ustrzykach wpadam do sklepu i kupuję coś na wieczorne rozgrzanie. Potem szybko do schroniska. Dziś nie założyłem ponczo i jestem znacznie mniej mokry niż w niedzielę. Również w butach w miarę sucho, co cieszy.

Dziwny to był dzień - z jednej strony pogoda pokazała swoje pazurki, z drugiej zaliczyłem Tarnicę, przeszedłem się połoniną, miałem widoki i piękne spacery chmur. Plusy dodatnie przeważyły nad ujemnymi, choć Bukowe Berdo znowu musi być odłożone na kolejny wyjazd.

Humor trochę psuje atmosfera wieczoru, nie lubię Ustrzyk Górnych. Zawsze kończę w nich wyprawy, więc kojarzą mi się z pożegnaniami. I zawsze trafiam w nich na umieralnię - ludzie są gdzieś schowani, w lokalach pustawo, a w bufecie "Kremenarosa" każdy turysta rzepkę sobie skrobie. Nikt nie ma ani grama chęci do integracji z innymi, wszyscy zajęci są sobą i swoimi sprawami, które zostawili gdzieś daleko i teraz sprawdzają je na smartfonach. Dosłyszałem jedynie, że jedna z obecnych w barze dziewczyn ma następnego dnia zacząć łoić Główny Szlak Beskidzki, ale nawet z nią nie udało mi się porozmawiać. Jakież przeciwieństwo wcześniejszych wieczorów w jaworcowej bacówce.

Pozostaje samotne piwo i lektura. Jutro też mam cały dzień do dyspozycji, gdyż powrotny autobus odjeżdża dopiero po 21-szej...
_________________
Staliśmy nad przepaścią, ale zrobiliśmy wielki krok naprzód!
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Copyright © 2013 by Góry bez granic | All rights reserved | Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group