Forum FAQ Szukaj Użytkownicy Rejestracja Statystyki Profil Zaloguj Albumy Kontakt

Poprzedni temat «» Następny temat

15-16.09.2018 - Karkonosze i w bonusie Czeski Raj

Autor Wiadomość
Robert J 


Wiek: 44
Dołączył: 08 Gru 2013
Posty: 1375
Wysłany: 2018-11-06, 19:15   15-16.09.2018 - Karkonosze i w bonusie Czeski Raj

Do Przesieki docieramy po zachodzie słońca. Kombinacji nie będzie. Idziemy szlakiem niebieskim na przełęcz karkonoską. Ten normalnie nudny asfalt za dnia teraz po zmroku jest naszym sprzymierzeńcem. Nie musimy się zbytnio martwić, że gdzieś po ciemku się potkniemy.



Z racji, że całość wiedzie w gęstym lesie i nie ma tam najmniejszych szans na jakiekolwiek widoki aparaty wyciągamy dopiero w okolicy schroniska Odrodzenie. Jednak wcześniej trochę odpoczęliśmy w głównej sali schroniska.

Przemek, Karina oraz Kuba idą na czeską stronę do knajpy, a ja decyduję się wyskoczyć na nocną sesję w okolicy schroniska. I tym sposobem upłynęło niemal dwie godziny....







Po pewnym czasie dołącza do mnie Kuba i focimy już razem....





Po sesji foto okupujemy bufet do zamknięcia. Sporo dziś turystów. Wszystkie miejsca noclegowe zajęte, więc nie pozostaje nam nic innego jak gleba.... No dobra ja w ogóle nie miałem w planach się kłaść. Rozmawiamy z Kubą do wczesnych godzin porannych i około czwartej nad ranem idę na szlak. Już wczoraj postanowiłem, że robię wschód słońca na Śląskich Kamieniach.







Idąc czerwonym szlakiem to tylko cztery kilometry. Gdy docieram na miejsce zaczyna już jaśnieć horyzont. Bawię się latarką......









.... na różne sposoby......







Szkoda tylko, że wcale się nie zanosi na jakiś spektakularny wschód słońca. W sumie przydałoby się kilka obłoczków na niebie, ale jedyne co jest to jakaś gęsta zawiesina gdzieś daleko na wschodzie.









Tak jak przypuszczałem wschód słońca trochę nijaki. Jednak dobre i to. Jak tak sobie pomyślę to niewiele miałem takich okazji w tym roku i trzeba się cieszyć tym co się ma :)







Później jeszcze tylko kilka fotek gdy słońce wzejdzie odrobinę wyżej i można wracać do schroniska.









Mimo niedzieli pracownicy się uwijają przy odbudowie Petrovej boudy.







W schronisku śniadanko i długa posiadówa. Zbieramy energię przed zejściem do Przesieki :D W każdym bądź razie wykrzesaliśmy jeszcze na tyle sił by wstąpić do Spindlerovej boudy na piwo ;)









Schodzimy...

Tuż za granicami Parku Narodowego Igor wzbija się w powietrze by zatrzymać w kadrze kilka widoków.











Na zejściu nudy. Na dole pakujemy się do samochodu i przez Jakuszyce jedziemy na czeską stronę. Wymyśliliśmy sobie, że zahaczymy kawałek Czeskiego Raju w okolicy Turnova.

Za punkt startu obieramy opuszczone uzdrowisko Sedmihorky. Tutejsze uzdrowisko powstało w latach 1839-1841 za sprawą czeskiego lekarza Antonína Vincenta Šlechta i nawiązywało do metod Vincenca Prieznitza z Jesenickiego uzdrowiska.







Z racji bardzo małej ilości czasu, którym dysponujemy zrobimy dzisiaj niewielką pętelkę. Opcji na spacer jest kilka. My wybieramy jednak możliwie najkrótszą opcję. tzn. idziemy kawałek niebieskim szlakiem by po chwili wstąpić na żółty.....



Pojawiają się pierwsze formacje skalne....









Wśród skalnych labiryntów spacerujemy nieśpieszne. Przed nami pałac Hrubá Skála. Tak samo nazywa się miejscowość u jego podnóża.









Pałac powstał w miejscu gdzie wcześniej stał gotycki zamek. Na przestrzeni wieków budowla była wielokrotnie rozbudowywana i przebudowywana, a swój obecny wygląd obiekt uzyskał podczas ostatniej większej przebudowy, która miała miejsce w 1859 roku. Wówczas to został przywrócony jego dawny gotycki charakter.Obecnie obiekt funkcjonuje jako hotel, a osoby niebędące gośćmi muszą wykupić bilet wstępu na dziedziniec pałacowy(20 kč).











W skład całego kompleksu wchodzi również kościół św. Józefa z 1812 roku.





Przed drogą powrotną wstępujemy na pyszne lody i na równie pyszne piwo ;)



Drogę powrotną trochę pochrzaniliśmy i schodzimy na dół do miejscowości by stamtąd dopiero odbić na ścieżkę dydaktyczną wiodącą do uzdrowiska gdzie pozostawiliśmy na płatnym parkingu samochód.







Do domów mamy daleką drogę ale udaje się dotrzeć o całkiem przyzwoitej porze. Mimo niezbyt intensywnego wypadu było bardzo fajnie. A w Czeski Raj jeszcze kiedyś zawitam, ale może następnym razem rowerem ;)

Fotoalbum: https://photos.app.goo.gl/V9cvJbm1uszXXnQC6
 
 
Mirek 
mirek


Wiek: 62
Dołączył: 10 Lip 2013
Posty: 3883
Skąd: wodzisław śląski
Wysłany: 2018-11-06, 20:02   

Sedmihorky , Hruba Skala hmm wróciły wspomnienia z lat młodzieńczych.Szkoda że na Trosky nie zawitaliście,z Hrubej Skaly raptem 2 lub 3 przystanki kolejowe.A i Jicin warto by było zahaczyć.W Rovensku jest słynna drewniana dzwonnica z 1630 roku z niespotykanym systemem dzwonów,mianowicie dzwony są skierowane ku górze a dzwoni się przy pomocy nożnej dzwigni, są też znane jako Rebelantské dlatego że dały sygnał do pierwszego buntu ludności chłopskiej w tym regionie przeciwko uciskowi Kościoła i szlachty w okresie gwałtownej re-katolizacji.
_________________
Pożegnania nadszedł czas.
Już nie będzie wspólnie nas.
Ty osobno, ja osobno
Tak ma być lepiej, podobno.
 
 
 
Robert J 


Wiek: 44
Dołączył: 08 Gru 2013
Posty: 1375
Wysłany: 2018-11-06, 20:12   

Mirek napisał/a:
Sedmihorky , Hruba Skala hmm wróciły wspomnienia z lat młodzieńczych.Szkoda że na Trosky nie zawitaliście,z Hrubej Skaly raptem 2 lub 3 przystanki kolejowe.A i Jicin warto by było zahaczyć.W Rovensku jest słynna drewniana dzwonnica z 1630 roku z niespotykanym systemem dzwonów,mianowicie dzwony są skierowane ku górze a dzwoni się przy pomocy nożnej dzwigni, są też znane jako Rebelantské dlatego że dały sygnał do pierwszego buntu ludności chłopskiej w tym regionie przeciwko uciskowi Kościoła i szlachty w okresie gwałtownej re-katolizacji.


W Jiczynie byłem wielokrotnie. Zamek Trosky też już odwiedziłem ;)

Pewnie i tym razem byśmy jeszcze coś zaliczyli ale do domu niektórzy mieli prawie 300 km, więc wiadomo że czas był ograniczony.
 
 
ceper 


Dołączył: 02 Sty 2014
Posty: 8598
Wysłany: 2018-11-06, 20:30   

Mieliśmy zlot ceprów w pałacu Hrubá Skála. :rol
_________________
Bo kto ma, temu będzie dodane, i nadmiar mieć będzie; kto zaś nie ma, temu zabiorą również to, co ma. /Mt 13,12/
Enjoy your life-never look back. Jest dobrze, a będzie jeszcze lepiej.
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2018-11-06, 22:14   

Zawsze podziwiam Cię, że po nie przespanej nocy po piwie nie zasypiasz. Ja bym ledwo nogami wlukl się.
 
 
sokół


Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 12247
Skąd: Bytom
Wysłany: 2018-11-06, 23:01   

Napis Ci wyszedł świetnie! My kiedyś na babiej się bawiliśmy ale wyszły tylko penisy. ...

A zdjęcia skał piękne.
Profil Facebook
 
 
Robert J 


Wiek: 44
Dołączył: 08 Gru 2013
Posty: 1375
Wysłany: 2018-11-07, 16:45   

laynn napisał/a:
Zawsze podziwiam Cię, że po nie przespanej nocy po piwie nie zasypiasz. Ja bym ledwo nogami wlukl się.

Ja po prostu korzystam z ile wlezie. Później mam satysfakcję, że nie zmarnowałem wypadu ;)
 
 
Robert J 


Wiek: 44
Dołączył: 08 Gru 2013
Posty: 1375
Wysłany: 2018-11-07, 16:47   

sokół napisał/a:
Napis Ci wyszedł świetnie! My kiedyś na babiej się bawiliśmy ale wyszły tylko penisy. ...

A zdjęcia skał piękne.

Lata wprawy panie, lata wprawy !

Tutaj też nie było tak hop, siup i jest. Chyba z dziesięć minut robiłem podobne zdjęcia aż do momentu gdy efekt był zadowalający ;)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Copyright © 2013 by Góry bez granic | All rights reserved | Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group