Forum FAQ Szukaj Użytkownicy Rejestracja Statystyki Profil Zaloguj Albumy Kontakt

Poprzedni temat «» Następny temat

Zapomniany skrawek Beskidów ...

Autor Wiadomość
FasolaNaSzlaku 

Wysłany: 2019-05-18, 09:35   Zapomniany skrawek Beskidów ...

Tak jakoś miałem wczoraj po drodze . A , że chwila czasu była i aparat przy sobie . Grzechem było tego nie wykorzystać :)

Tym razem ze swą fotorelacją zabiorę Was nie na szczyty Beskidzkich gór , a w inne miejsce w Beskidach .
Mowa o Przybędzy - Podczerwieniec ... choć początkowo myślałem iż to jeszcze obszar pod Cięcinę zależny . Miejsce w którym co najwyżej w klimacie górskim znajdziecie pewną małą górką bez nazwy . Lecz jest to górka która wokół siebie skrywa co nie co ukrytych skarbów w postaci m.in muru skalnego , pieca wapiennego , bunkrów z czasów II WŚ i ....

Piec Wapienny zwany też Wapiennikiem to piec szybowy, przeznaczony do wypalania skał wapiennych, w celu uzyskania z nich wapna palonego .
Byłem już kiedyś przy tym piecu 5 lat temu . Wybrałem się na ponowny rekonesans w celu ocenienia zmian . Niestety piec jak stał zapomniany tak stoi zapomniany , co raz bardziej zarasta . Upływ czasu daję o sobie znać . Tu obok znajdują się fundamenty po jakiś dwóch budynkach , po których lepiej nie chodzić . Można się zapaść i zrobić sobie krzywdę stąpając po wiekowych dechach ... Podejrzewam iż są to fundamenty po budynkach w których magazynowano gotowe wapno palone .
Niestety szukałem jakieś wzmianki o tym akurat piecu lecz nadal bez rezultatu ... Jak na razie z nieoficjalnych źródeł wiem tylko tyle iż pochodzi on z XIX wieku + dobudówka jest z XX wieku .
5 lat temu było tam wszystko lepiej widoczne ... teraz trzeba się baczniej przyglądać by lepiej pewne rzeczy dostrzec .
W okolicy piece wapienne można spotkać m.in pod Grojcem w Żywcu i w Radziechowach pod Kopą Radziechowską .
Tam dodatkowo potrafili zrobić z nich dodatkowe atrakcje turystyczny . Tu w Przybędzy najwyraźniej skazali go na zapomnienie ... szkoda

Miałem dzisiaj być tylko na chwile przy Piecu ... lecz coś mnie podkusiło by się bardziej w to miejsce zapuścić .

To była dobra myśl , bo następnym odkrytym miejscem był pewien kamienny budynek w którym ktoś składował ręcznie robione cegły . Patrząc na nie szło się domyśleć iż nie które muszą mieć już ... długi czas od czasu ich wyrobienia ...
Obok walało się drugie tyle przeróżnych cegieł jak w środku ...

Odkryłem też pozostałości po bunkrach prawdopodobnie pamiętających czasy II Wojny Światowej . Podobno jest ich tu kilka , mi udało się tylko jeden odnaleźć . Zresztą był już znacznie przysypany , więc łatwo szło go pomylić ze studnią lub czymś w tym stylu . Na szczęście bez problemu zauważyłem iż identyczne jak ten , stoją też przy Forcie Wędrowiec w Węgierskiej Górce ...

Przemieszczając się dalej w głąb tej górki bez nazwy odkryłem pozostałości po starym ogrodzeniu i jeszcze w pełni kompletną klatką dla zwierza ... prawdopodobnie dla psa .

Na końcu tej górki znajduję się sporych wymiarów skalny mur ...

Do tego odkryłem pewne dziwne stanowisko z jeszcze dziwniejszym paleniskiem . I tak się zastanawiam co tam ktoś robi :) ... bo na 100% nie grilluje :)

I bym zapomniał osuwisko , z góry jak i z dołu robiło wrażenie ...

Takimi ścieżkami się przedzierałem ...

... na których co nie co widziałem

... a gdy już drzewa widoków na inne góry mi nie zasłaniały to widziałem ...

Jeszcze tam pewnie kiedyś wrócę ... bo lubię po latach wrócić i patrzeć zachodzące na zmiany pod wpływem czasu .

I mały bonus na koniec . Mapka (nie)profesjonalna z rozmieszeniem poszczególnych punktów mojej małej eskapady na dziko :)

1.Piec Wapienny
2.Składzik z cegłami
3.Bunkier
4.Skalny mur
5.Palenisko ...
6.Osuwisko

Profil Facebook

laynn 

Wysłany: 2019-05-18, 11:04   

FasolaNaSzlaku napisał/a:
Bunkier

A dokładnie kochbunkier. Też mam ich sporo obok siebie, u mnie budowane jako część lini B2 z czasów II WŚ.

sokół 

Wysłany: 2019-05-18, 12:34   

FasolaNaSzlaku napisał/a:
Do tego odkryłem pewne dziwne stanowisko z jeszcze dziwniejszym paleniskiem . I tak się zastanawiam co tam ktoś robi ... bo na 100% nie grilluj

Bimbrownicy! :)
Profil Facebook

Piotrek 

Wysłany: 2019-05-18, 21:01   

Ok, teraz kojarzę :-)
Najpierw myślałem o innych wyrobiskach, choć jak sobie teraz przypominam, wydają się być jednak większe w stosunku do tych.
Ostatnio zmieniony przez Piotrek 2019-05-18, 21:01, w całości zmieniany 1 raz  

Odpowiedz do tematu