Forum FAQ Szukaj Użytkownicy Rejestracja Statystyki Profil Zaloguj Albumy Kontakt

Poprzedni temat «» Następny temat

Zamek Strecno i wieża widokowa Spicak

Autor Wiadomość
Sebastian 


Wiek: 51
Dołączył: 09 Lis 2017
Posty: 5824
Skąd: Kraków
Wysłany: 2021-11-06, 11:16   Zamek Strecno i wieża widokowa Spicak



ZAMEK STRECNO

Zamek, a właściwie jego ruiny znajdują się na Małej Fatrze nad Wagiem w miejscu gdzie wypływa on z przełomu pomiędzy Luczańską i Krywańską częścią tego pasma. Zamek powstał pierwotnie jako punkt strażniczy przy brodzie przez rzekę Wag, gdzie już od początku XIV stulecia pobierane było myto. W tym czasie zamek miał powierzchnię tylko 18 na 22 metry. Tworzyły go wtredy: niewielki budynek mieszkalny, cysterna i dominująca wieża jako strażnica i obiekt obronny. Stopniowo rozrósł się on do wymiarów 165 na 61 metrów. Masywna zwielokrotniona fortyfikacja po zachodniej i południowej stronie – grube mury, wieże, bastiony, cztery bramy – uczyniły go najlepszym zamkiem obronnym w środkowym biegu Wagu.
W roku 1970 zamek został wpisany na listę narodowych zabytków kultury. Zamek został odnowiony – zostały kompletnie zrekonstruowane: brama główna, wieża główna, pałac południowy, pałac północny i kapliczka. Zostały znacznie uzupełnione: wieża północna i przedbramie, częściowo pałac wschodni, mur obronny i fortyfikacja armatnia. Od roku 1992 zamek jest udostępniony do zwiedzania.
Zwiedzanie ruin zamku jest płatne, w kasie biletowej można otrzymać kilkustronicowy zalaminowany informator o zamku, jest też w polskiej wersji językowej, informator należy zwrócić przy wejściu. Trasa zwiedzania to głównie wchodzenie i schodzenie po schodach, ale dzięki temu można wyjść na najwyższy punkt zamku - szczyt jednej z wież, z którego rozpościera się widok na okolicę.


zamkowa brama


za bramą


zamkowy korytarz

Zamkowa ekspozycja jest raczej skromna, mnie najbardziej zaciekawiła jedna z sal, gdzie znajduje się sporo starych fotografii oraz duży model zamku, gdy nie był on jeszcze ruiną. Na zdjęciach tych widać, jak bardzo zmieniła się szata roślinna wokół zamku - sto lat temu wzgórze zamkowe było znacznie mniej porośnięte lasem niż obecnie. Ze szczytu wieży widać wieżę widokową Spicak, o niej będzie w dalszej części relacji.












panorama z najwyższej zamkowej wieży


Wag


Mała Fatra


wieża widokowa Spicak


kładka pieszo-rowerowa i prom


wejście do zamku


zamkowe schody


zamkowa lodówka - studnia głęboka na 8 metrów


cysterna na deszczówkę

WIEŻA WIDOKOWA SPICAK

Nad zamkiem Strecno znajduje się wzgórze Havran. Pod jego szczytem znajduje się wieża widokowa Spicak. Wieża została wybudowana w 2017 roku. Prowadzi na nią żółty, stromy szlak, który na trasie 780 metrów wznosi się do góry o 230 metrów – nachylenie 29%. Trzeba być przyzwyczajonym do słowackich stromizn.







Główną atrakcją wieży jest widok na zachodnią część Krywańskiej Małej Fatry, zakole Wagu oraz znajdujące się sporo poniżej ruiny zamku Strecno. W pewnym sensie widok ten jest podobny do panoramy z zamkowej wieży, ale ta, nie widać zamku w dole. Widok w stronę Żyliny i sztucznego zalewu na Wagu jest przesłonięty przez drzewa — nie tak dobry jak na Małą Fatrę.


panorama Małej Fatry - w dole zamek Strecno


zamek Strecno


Wag


Mała Fatra - Stratenec, Białe Skały, Suchy




w stronę Żyliny


wsie Strecno i Varin


Nezbudska Lucka - Koliba Panorama


podczas zejścia z wieży


wieś Strecno

NEZBUDSKA LUCKA

Po drugiej stronie Wagu znajduje się miejscowość Nezbudska Lucka. Można tam zaparkować auto i przejść pod zamek Strecno kładką pieszo-rowerową. Przez tę kładkę i miejscowość przebiega ścieżka rowerowa długości 21 km prowadząca wokół sztucznego zalewu na Wagu znajdującego się na wschód od Żyliny. Łatwiej tam o miejsce do parkowania, można też spotkać wielu rowerzystów jadących właśnie wokół zalewu. Jak dobrze się poszuka wśród rzecznych zarośli, to można tu znaleźć miejsca, z których fajnie widać wznoszący się po drugiej stronie zamek.






kładka pieszo-rowerowa i Koliba Panorama

Nad miejscowością znajduje się punkt widokowy znajdujący się przy restauracji Koliba Panorama. Mamy tu miejscowe centrum rozrywki - plac zabaw dla dzieci, kramy i stragany z tzw. różnościami, głośno gra muzyka, dużo rodzin z maluchami. Pod Kolibę można podjechać samochodem, jest tam oczywiście parking, ale można podejść prowadzącą spod drogi stromą ścieżką wychodzącą wprost na piękne miejsce do zrobienia sobie pamiątkowego zdjęcia.






panorama spod Panoramy





_________________
mój blog: http://sebastianslota.blogspot.com/
Ostatnio zmieniony przez Sebastian 2021-11-06, 16:10, w całości zmieniany 1 raz  
Profil Facebook
 
 
Adrian 
Cieszynioki


Wiek: 40
Dołączył: 13 Lis 2017
Posty: 9364
Wysłany: 2021-11-06, 11:26   

Odkrywasz nieznane, a powszechnie znane z widzenia miejsce.

Ładnie tam i widoki zacne :)
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2021-11-06, 11:54   

Fajna panorama z tej wieży.

I ciekawie wyszedł efekt, na panoramie, z tą linię energetyczną. Chodzi mi o efekt z liniami :)
 
 
sprocket73


Dołączył: 14 Lip 2013
Posty: 5516
Wysłany: 2021-11-06, 21:17   

Nie byłem na tym zamku, a widzę, że jest bardzo porządny.
_________________
SPROCKET
http://gorybezgranic.pl/n...-kim-vt1876.htm
 
 
Dobromił 


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 14337
Wysłany: 2021-11-06, 21:33   

A w Starym Hradzie byłeś? To jakby na przeciwko Strecno.
_________________
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
 
 
Sebastian 


Wiek: 51
Dołączył: 09 Lis 2017
Posty: 5824
Skąd: Kraków
Wysłany: 2021-11-06, 21:40   

Dobromił napisał/a:
A w Starym Hradzie byłeś? To jakby na przeciwko Strecno.

Byłem, tylko mi się negatywy skończyły, hahaha.
_________________
mój blog: http://sebastianslota.blogspot.com/
Profil Facebook
 
 
Piotrek 


Wiek: 48
Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 10844
Skąd: Żywiec-Sienna
Wysłany: 2021-11-06, 21:59   

Zamki znam, ale wieża mnie zaskoczyła. Szkoda że o niej nie wiedziałem... :rol
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Copyright © 2013 by Góry bez granic | All rights reserved | Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - recenzje anime