Forum FAQ Szukaj Użytkownicy Rejestracja Statystyki Profil Zaloguj Albumy Kontakt

Poprzedni temat «» Następny temat

Zalew na Zakrzówku

Autor Wiadomość
Sebastian 


Wiek: 51
Dołączył: 09 Lis 2017
Posty: 5914
Skąd: Kraków
Wysłany: 2018-08-03, 11:10   Zalew na Zakrzówku

Zalew na Zakrzówku to oaza zieleni położona 4 km od Rynku Głównego w Krakowie, na terenie Skałek Twardowskiego. Jest to teren ok 34 ha porośnięty lasem z licznymi polanami i miejscami widokowymi, z których widać Las Wolski, masyw Sikornika i Kopiec Kościuszki oraz centrum Krakowa. Znajdują się tu ścianki wspinaczkowe, na których przed laty szkolili się adepci wspinaczki, teraz już porosłe trawą i opuszczone, jak mi się wydaje.

Przed II wojną światową w centralnym miejscu Skałek rozpoczęto eksploatację kamienia wapiennego – powstał tu kamieniołom. Wydobycie było prowadzone na czterech poziomach, najniższy został osiągnięty w 1957 roku. Zakończenie wydobycia miało miejsce w 1991 po osiągnięciu poziomu wód gruntowych na głębokości 180 m n.p.m. Od tego czasu kamieniołom zaczął wypełniać się wodą tworząc głęboki akwen w centrum Krakowa.

Głębokość akwenu to maksymalnie 32m, pionowe ściany wokół niego, będące pozostałością po pracach wydobywczych, powodują brak płycizn w zalewie - jedynym takim miejscem jest dawny zjazd do kamieniołomu.

Przebywanie na skraju urwisk może stwarzać rozmaite niebezpieczeństwa, dlatego teren zalewu jest ogrodzony. Do niedawna zalew był dostępny tylko dla nurków, dla których w miejscu dawnego zjazdu do kamieniołomu funkcjonuje Centrum Nurkowe Kraken, które to Centrum jest zarządcą całego obszaru Zalewu. Obecnie w południowej części zalewu otwarte jest kąpielisko połączone z wypożyczalnią łódek i kajaków.

Woda w Zalewie jest bardzo czysta, w zimie widoczność w wodzie sięga 10-15m, w lecie spada do 3-12m (zupełnie jak w górach, zimą lepiej widać :) , dodatkową atrakcją dla nurków są znajdujące się pod wodą takie obiekty, jak autobus, Fiat 125p, niebieska nyska i parę innych. Zdjęcia Zalewu z bardzo niskim poziomem wody oraz z nurkowania można znaleźć TUTAJ.

Zalew na Zakrzówku jest położony blisko innych terenów rekreacyjnych Krakowa, w tym mojej ulubionej ścieżki rowerowej do Tyńca. Często wracając rowerem z Tyńca zahaczałem o tereny Skałek Twardowskiego i ścieżek wokół zalewu. Tym razem pewnego sobotniego popołudnia wybrałem się z moją lepszą połówką na wycieczkę rowerową nad Zalew połączoną z konsumpcją czegoś smacznego na Zabłociu lub na Kazimierzu. Nie brałem ze sobą aparatu, bo moje fotografowanie trochę kłóci się z zamiarami wspólnego spędzania czasu - niestety, często na tym cierpi to drugie.

Wycieczka była udana, pogoda dopisała, zakończyliśmy podróż na pysznych frytkach belgijskich przy ul. Wawrzyńca - polecam wszystkim, te sosy do frytek, poezja, niemniej przyrzekłem sobie, że przyjadę nad Zalew na plener fotograficzny przy następnej okazji,

Taka zdarzyła się już nazajutrz w niedzielę, ku mojemu wielkiemu zaskoczeniu, bo prognozy pogody na ten dzień zapowiadały zachmurzenie i burze. Ku mojemu zdziwieniu koło godziny 15 się rozpogodziło. Szybka decyzja - na Zakrzówek!

Jechałem sobie przez centrum Krakowa w tę słoneczną wakacyjną niedzielę i patrzyłem na tłumy turystów i spacerowiczów na Rynku i w okolicy Wawelu. Tych ludzi jest z roku na rok coraz więcej i zaczyna mi to coraz bardziej przeszkadzać. Zawsze lubiłem jeździć po Starym Mieście na rowerze, ale od kilku lat np. ulica Grodzka w często jest nieprzejezdna, tyle tam ludzi, a podobnie robi się teraz na ul. Szewskiej, pewnie z uwagi na ilość knajp tamże. A że ja od jakiegoś czasu cenię sobie coraz bardziej ciszę i spokój na wycieczkach, to miałem nadzieję, że za Mostem Dębnickim na wałach wiślanych cały ten gwar się skończy i będzie spokojniej. I tak było.

Ale się rozpisałem, chyba już trochę przynudzam i słyszę te głosy "Sebciu daj jakieś zdjęcie". Trochę jeszcze będzie tytułem wstępu, ale w międzyczasie proszę: dwa klasyczne widoczki znad Wisły, Wawel i klasztor Norbertanek na Salwatorze.


Wawel z Mostu Dębnickiego


klasztor Norbertanek na Salwatorze

Nad Wisłą warunki pogodowe zrobiły się idealne, piękne pogodowe chmurki pokryły niebo, pomyślałem że będą dobre warunki i chyba obejdzie się bez burzy. Faktycznie, na wałach wiślanych było zdecydowanie mniej ludzi niż w centrum, co chwilę przemykali jedynie rowerzyści i nieliczni spacerowicze. Wreszcie można było poczuć wiatr we włosach.

Jedną z dróg prowadzących nad Zalew jest wjazd od zachodniej strony, przy jednostce wojskowej. Skręca się w lewo z drogi do Tyńca przed budowaną na potrzeby wojska halą sportową. Asfaltowa ścieżka wznosi się początkowo stromo pod górę, by po chwili znaleźć się na zielonych terenach Skałek.


na początku drogi przez Skałki

Aby dotrzeć z tej ścieżki pod Zalew, trzeba skręcić niebieskim szlakiem w lewo i już leśnymi dróżkami dostać się nad jego brzeg. Teraz wystarczyło pokonać jedną z licznych dziur siatce, by cieszyć się pięknymi widokami, oczywiście przy zachowaniu należytej ostrożności.
Centrum Nurkowe Kraken

Woda w Zalewie jest czysta, ma turkusowy odcień, będący efektem wapiennego dna, szczególnie popołudniu, gdy słońce nisko schodzi nad horyzont, odcień wody wygląda pięknie. Tak też było tej niedzieli, z każdą godziną coraz niższego słońca barwy przybierały na cieple i intensywności.

Jak wcześniej pisałem, na terenie zalewu funkcjonuje wypożyczalnia kajaków, więc sporo ich pływało tego dnia.Otoczenie Zalewu, gama kolorów wody, przywodziła mi na myśl chorwackie wybrzeże (pamiętam wspaniałe wakacje spędzone tam we dwójkę w 1998 roku), ale jednemu z moich znajomych urwiska Zalewu skojarzyły się z klifami Normandii. Na to bym nie wpadł, choć skojarzenie jest bardzo trafne.Jak widać, zarządca - Centrum Nurkowe Kraken, próbuje dbać o porządek i bezpieczeństwo terenu, ale pomimo widniejących ostrzeżeń widziałem sporo grillującego towarzystwa, a i pod skarpami widać było efekty braku sprzątania po alkoholowych ekscesach, niestety.Kolejna dziura, od południowej strony, ciągle wracają chorwackie skojarzenia...W rejonie skrzyżowania ulic Norymberskiej i Wyłom odjechałem trochę dalej od Zalewu i tam natknąłem się, właśnie na co? Resztki zdziczałego ogrodu, samosiejki, trudno wyczuć. W każdym razie rosło tu sporo dzikich czereśni, mirabelek i jeżyn. Mirabelek było najwięcej i były bardzo smaczne.


dziki sad


mirabelki


czereśnie


jeżyny

W południowej części Zalewu, przy ul. Wyłom znajdują się dwa położone obok siebie kąpieliska (obowiązuje wspólny bilet). Za 12 zł (cena biletu normalnego) można zejść nad wodę, poopalać się, wykąpać się w zalewie, jest też coś na kształt basenu z płytszą wodą. Tam też można pożyczyć łódkę i kajak. Woda w Zalewie z bliska robi jeszcze większe wrażenie niż z góry.


kąpielisko na Zakrzówku


warunki pogodowe - wyjątkowo zimny lipiec 2018Domykam pętelkę wokół Zalewu, na jego północno - wschodnim brzegu urokliwy cypel i obok niego świetne miejsca widokowe. Kurczę, wczoraj tu przechodziliśmy przez siatkę, dziś już ktoś zadrutował dziurę. Trzeba się wrócić kawałek w poszukiwaniu przejścia. Jest, prawie jest, odrobina działania "na pograniczu prawa" i można się sycić pejzażami "nie przez kraty". To miejsce najbardziej mnie urzekło, może sprawiło to wieczorne słońce, które nasyciło widok ciepłymi, pełnymi kolorami, może piękny las i odsłonięte skarpy schodzące do wody, może widok krystalicznie czystego dna przy brzegu, a może wszystko razem. Urokom tego terenu nie oparł się również pewien pan, który zaległ na pniaku położonym tuż nad brzegiem wody na zdjęciu poniżej.

Kolory, faktury i pejzaże ciągle nie pozwalają odpędzić się od chorwackich skojarzeń.

Kolejny zakaz umieszczony przez zarządcę terenu.Jak widać na obrazku poniżej, ryzykanci zawsze się znajdą, w sumie to ja też się przecież do nich zaliczam, stoję tam, gdzie nie wolno...Przy Zalewie, od jego północno - wschodniej strony, znajdują się dwie skarpy, o których pisałem na wstępie, na których kiedyś ćwiczyli adepci wspinaczki. Roztacza się z nich wspaniały widok na Kraków: widać Kopiec Kościuszki i Stare Miasto. Na południową stronę widać jakieś góry, ciekawe czy przy lepszej widoczności będzie widać Tatry.


od Kopca Kościuszki po Wawel

Jest to znakomite miejsce na piknik, albo krótki wypoczynek na wycieczce rowerowej. Miejsce trochę mi się kojarzy z Kopcem Krakusa, na którym ostatnio często bywałem. To miejsce na Skałkach poszło trochę w zapomnienie, muszę je koniecznie zacząć odkurzać!

Popołudnie zaczęło przechodzić powoli w wieczór, pomyślałem że pięknie by tu było o zachodzie słońca (o wschodzie też). Ale że już moja bytność nad Zalewem trwała już ze trzy godziny, a w lipcu dzień długi i na zachód trzeba byłoby poczekać, to odpuściłem temat. Po nasyceniu oczu i wykonaniu jeszcze paru fotografii zacząłem powrót do domu i do rzeczywistości (zawsze jest coś do zrobienia w gospodarstwie domowym).
widok na Kraków


Wawel

Ale zachód słońca jeszcze mnie dopadł, wracałem rowerem przez Most Grunwaldzki i pora była właściwa, by uwiecznić go na fotografii.Jadąc rowerem do domu już planowałem w myślach kolejny wyjazd na Skałki Twardowskiego. Niech tylko dzień się zrobi trochę krótszy, noce chłodniejsze i pojadę tam na wschód słońca, przed pracą, może jeszcze pod koniec sierpnia. Trzeba będzie czatować na warunki, może plener będzie równie udany jak kwietniowy wschód słońca na Kopcu Krakusa (relacja jest na forum). Trzymam za to kciuki.

Kraków to piękne miasto, ten dzień utwierdził mnie tylko w tym przekonaniu. Przeczytałem kiedyś na jednym z blogów fotograficzno-krajobrazowych, że piękna trzeba szukać w najbliższym otoczeniu i nie trzeba jechać na Seszele, do Paryża albo w Himalaje, żeby jest dostrzec i podziwiać, co niniejszym wpisem czynię.

Sebastian Słota
Profil Facebook
 
 
Gór Ski 

Dołączył: 08 Maj 2018
Posty: 484
Skąd: Katowice
Wysłany: 2018-08-03, 14:11   

Kapitalnie widok na kajak i te kontrasty . Koniecznie muszę odwiedzić ten zalany kamienieniom przy okazji wycieczek rowerowych po jurze.
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2018-08-03, 15:15   

Też mam skojarzenia do Kopca Krakusa. Też po poznaniu tych dwóch miejsc, wtedy nie posiadałem aparatu, powiedziałem sobie, że już posiadając go odwiedzę te dwa miejsca. Jednak zmieniły się osoby i do Krk już nie jest mi po drodze... więc podziwiam :)
 
 
buba 


Dołączyła: 09 Lip 2013
Posty: 6126
Skąd: Oława
Wysłany: 2018-08-03, 16:29   

Od dziecka jezdzic do Krakowa kilka razy w roku i tam nie byc... Az mi głupio! Zwlaszcza przy mojej milosci do plywania w kamieniolomach! Wstyd! :)
_________________
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam ta mniej uczęszczaną. Cała reszta jest wynikiem tego, że ją wybrałam"

na wiecznych wagarach od życia..
 
 
Sebastian 


Wiek: 51
Dołączył: 09 Lis 2017
Posty: 5914
Skąd: Kraków
Wysłany: 2018-08-03, 16:57   

Laynn: a gdzie ci po drodze?
Profil Facebook
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2018-08-03, 17:05   

Ostatnio: Zagłębie - Beskid Żywiecki ;)

Kraków może kiedyś córce pokazać trzeba będzie...ale na razie omijam go przeważnie obwodnicą.
 
 
bton1 


Wiek: 38
Dołączył: 08 Lip 2013
Posty: 3312
Skąd: Kraków
Wysłany: 2018-08-03, 17:19   

Wiktor, wpadaj z Młodą obojętnie kiedy. Przy samym Zakrzówku mieszkałem 5 lat więc w każdy zakątek ciekawy trafimy.
_________________
W mieście możesz kogoś znać dziesięć lat i go nie poznać. W górach znasz go na wylot po paru tygodniach.
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2018-08-03, 17:43   

Oki to do Krakowa będzie bliżej :)
 
 
ceper 


Dołączył: 02 Sty 2014
Posty: 8598
Wysłany: 2018-08-03, 18:15   

Mi nie chciałoby się marnować całego dnia na Zakrzówek, zwłaszcza na rowerze można zobaczyć wiele w ciągu dnia, np. https://picasaweb.google....137570902879601
_________________
Bo kto ma, temu będzie dodane, i nadmiar mieć będzie; kto zaś nie ma, temu zabiorą również to, co ma. /Mt 13,12/
Enjoy your life-never look back. Jest dobrze, a będzie jeszcze lepiej.
 
 
sokół


Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 12265
Skąd: Bytom
Wysłany: 2018-08-03, 19:56   

Od razu mi się chłodniej zrobiło.
Piękne kolory!
Profil Facebook
 
 
bton1 


Wiek: 38
Dołączył: 08 Lip 2013
Posty: 3312
Skąd: Kraków
Wysłany: 2018-08-03, 20:55   

laynn napisał/a:
Oki to do Krakowa będzie bliżej :)

Drzwi otwarte, przewodnik w gotowości, najwyżej mi z nosidłem pomożesz ;)
_________________
W mieście możesz kogoś znać dziesięć lat i go nie poznać. W górach znasz go na wylot po paru tygodniach.
 
 
Sebastian 


Wiek: 51
Dołączył: 09 Lis 2017
Posty: 5914
Skąd: Kraków
Wysłany: 2018-08-03, 21:06   

Dzięki Sokole, odrobina chłodu się przyda. Bujam się teraz z remontem mieszkania, co za atrakcje, prawie jak Orla Perć po ciemku, hehe... Ale już się remoncik zbliża do końca, mam nadzieję na jakiś wyjazd w góry w przyszły weekend.
Profil Facebook
 
 
vidraru 
Rosomak


Wiek: 44
Dołączyła: 27 Sty 2017
Posty: 2503
Skąd: Kęty
Wysłany: 2018-08-08, 23:01   

Ech, komercha. Zarządcy. Kiedyś była tam pełna samowola a mniej śmieci. Można było rozpalić ognisko, było kilka palenisk i nikt bydła nie robił. Jaka ochrona? Po nocy się kulturalnie kiełbaskę smażył, piwko piło, kąpało gdzie popadnie, zabierało bety i do domu :/ Ale ładnie wygląda z samolotu :)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Copyright © 2013 by Góry bez granic | All rights reserved | Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - forum anime