Forum FAQ Szukaj Użytkownicy Rejestracja Statystyki Profil Zaloguj Albumy Kontakt

Poprzedni temat «» Następny temat

Zaklęta przełęcz

Autor Wiadomość
sokół


Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 12257
Skąd: Bytom
Wysłany: 2016-09-11, 23:40   Zaklęta przełęcz

Pomysł wyjazdu wyszedł znienacka, jak się okazało, że mam sobotę wolną, a babcia jest dostępna.

o 22 wyjazd, po pierwszej na Palenicy, kładziemy siedzenia, włazimy w śpiwory i śpimy.
O piątej z hakiem, ku przerażeniu, stwierdzamy, że ludzi kupa, a parking pełny.
Ruszamy.

Ku zaklętej przełęczy.

To takie miejsce, gdzie nigdy nie byłem. Kiedyś, dawno temu, palnąłem, że tam wejdę tylko z osobą, z którą spędzę resztę życia.
Nie, żebym nie próbował....
Prób było kilka.

Najpierw zimą, ale to z góry było spisane na straty... tak też się okazało w praktyce.

Potem wydawało się, że to formalność. Piękna pogoda, obrączki na palcach... Wszystko szło jak z płatka. Do czasu.
Przed Kazalnicą jebło piorunami. Nawet nie wiem, skąd, kiedy i dlaczego.
Wycof.
Parę miesięcy później zostałem rasowym łosiem. :fajka

Trzecie podejście wydawało się równie pewne. Po wspólnym, zimowym wejściu na Rysy wydawało mi się, że jest nadzieja.
Prawie pewien byłem tego, kładąc się spać w schroniskowym wyrze.
Rano zobaczyłem mleko, deszcz ze śniegiem i wiedziałem już, że dupa blada.

Surowo wzbraniałem się przed kolejną próbą, która choć pewnie wyimaginowana, gdzieś tam we mnie siedziała. I wcale mi nie pomogły prognozy o możliwym załamaniu pogody.

Tak czy siak koło siódmej byliśmy już przy Morskim Oku, a jeśli myślicie, że było pusto na szlaku, grubo się mylicie.
Nużył mnie strasznie ten asfalt, ale kuń jechał dopiero od dziewiątej, ku mojej rozpaczy.



Nim dotarliśmy nad jezioro, zerknęliśmy na lewo, ku młakom. Mgiełka się niewinnie unosiła nad nimi, unosząc również nieco nutki tajemniczości nad naszym wyjściem.



W końcu dotarliśmy do pełnego schroniska, do którego wstąpiłem na moment, ale widząc tłumy, wycofałem się w podskokach.



Czarny Staw padł szybko, więc 98% ludzi skręciło w lewo, a my w prawo.



Dość szybko podeszliśmy pod Bandziocha, w tym czasie słońce zaczęło się przebijać przez te wszystkie turniczki żabie, owcze i białczańskie.



Perć wiła się wśród traw i kosówek, coraz wyżej i wyżej, a my, choć do góry powolni, stanowczo parliśmy w górę.



Ten szlak nie ma litości. Prze ostro do góry, kluczy między urwistymi żlebikami i piargami, ale przez to dość szybko zdołaliśmy nabrać nieco wysokości.



Czterdzieści minut od stawu minęło szybko. Kilka razy umarłem, kilka razy wydawało mi się, ze to już czas, by umrzeć. Jednak wciąż żyłem, a grań była coraz bliżej.



Tą część drogi znałem. Dziesięć lat temu właziłem na Mięgusza. Od Bańdziocha. Na sznurku. Ze Świętej Pamięci Jankiem Tyborem. Droga to impreza była. Ale facet wyprowadził mnie w takie miejsca, że sam bym na pewno tam nie polazł. Do dziś pamiętam, jak spietrany byłem. Choć udawałem, że nie.
Tu na zdjęciu początek drogi. Niewinny żlebik. Potem takie zachodziki z trawkami, w końcu grań.
Kusiło nawet mnie, żeby nie iść na przełęcz, tylko tam, ale kamienie śliskie były, a ja chciałem wrócić do domu. W jednym kawałku.



Dość wspomnień. Zaczęliśmy się zbliżać do Kazalnicy. To znaczy do jej podnóża.



najpierw łatwo



Potem jakaś stara klamra, tu jeszcze byłem, to tutaj zaczęło się błyskać i wyrosły mi rogi....



Przez chwilę miałem wahania, czy iść dalej, szukałem znaków na niebie, ale znalazłem jedynie to...



Leciał samolot, ale krzyża smoleńskiego nie było, rogów też nie, to poszliśmy dalej..



Wlazłem w kominek, śliski jak sto chu...w, wiedziałem, że w dół będzie kłopot. Za kominkiem było już łatwo, więc sobie pooglądałem okolicę.



Parę minut i już była Kazalnica. Tam było fajnie, naprawdę. Chociaż troszkę inaczej sobie ją wyobrażałem.





Morskie oko stamtąd to zaledwie mała, niebieska kałuża.



Z Kazalnicy trzeba było granią dojść pod galeryjkę. Tam miała być ekspozycja, ale żadnej nie widziałem.



Potem słynna galeryjka, ponoć strasznie trudna, ale chyba tylko w niepogodę, bo o dziwo szedłem i w nosie dłubałem. Tak, wiem, nieładnie.







W końcu, po czterech godzinach od parkingu osiągnęliśmy prawie pustą przełęcz, zdejmując klątwę.


I tu pojawiło się kilka pomysłów.
Zejść do Hińczowej.



Iść na Mięgusza.
_to blisko, ale nie znam za bardzo drogi
_nie chce mi się
_a po c0
_źle Ci tutaj?



Tośmy chwilę posiedzieli, pokurzyli i to by było na tyle...





No, czas na nas nadszedł, czas powrotu. Z początku ochoczo...



Magda jak kozica, prawie biegiem w dół, ja wolniej, z torbą w zębach, ale też systematycznie bliżej asfaltu.









Galeryjka padła, teraz na Kazalnicę. Coraz więcej ludzi wali do góry, ale bez przesady, zatoru nie ma. Tylko się dziwią niektórzy, że my w dół.
Może się wrócili?

Nieważne. Spójrzcie dokładnie na zdjęcie.
No niestety, te samoloty się nie zderzyły. A miałbym zdjęcie miesiąca... :haha




za to na Rysach impreza na całego!!!



Chwilę siedzimy na Kazalnicy. Rozbieramy się do krótkich nogawek. Jest po dziesiątej.





A do imprezy na Rysach są kolejni chętni. Są ich setki.



Schodzimy z Kazalnicy. Magda szybko. Ja, zgodnie z przewidywaniami, z kłopotem na śliskiej skale.
pan woła - powoli.

Magda- mąż chodzi po tatrach od dwudziestu lat
pan - powoli...

W sumie to chwila nieuwagi i nieważne, kto ile chodzi. Pierdyknąć można zawsze.

Patrzę, gdzie Magda. Już zniknęła za zakrętem... ale zapierdziela.





Godzina mija od Chłopka i siedzimy nad Czarnym.
Rozmawia trzech dresów.
Jeden dzwoni.
"Kuwa, pięknie. Jestem nad stawem. Kuwa, idę na Rysy, kuwa. Pięknie, kuwa."

I za chwilę: reggatta to kuwa zajebista firma, kuwa. Plecaki po pięc stów, kuwa, są.

Zaczyna się atak masowej turystyki. Cel jeden - zdobyć Rysy. Nieważne jak, w czym. Jedni w trampkach, drudzy w goreteksie i z kaskami. Wszyscy prą ku zbawieniu. Widać dokładnie zatory, kolejkę ustawiającą się to na łańcuchach, to pod szczytem. No, co kto lubi...
Uciekamy nad Morskie i obchodzimy je drugą stroną. I patrzymy z uśmiechem, jak pogoda się chrzani, a chmury podchodzą i zakrywają Rysy...



Pięć sekund po wykonaniu tego zdjęcia jebłem na kamienie, potłukłem nogę i rękę, ale aparat trzymałem w powietrzu, ufff...
Oczywiście teren był banalny, ścieżynka wokół jeziora, wystarczyła chwila nieuwagi. Taki przewrotny los, zbiegasz po teoretycznie trudnych miejscach, a wyłożysz się na płaskim.

W tłumie zmieszani jemy, pijemy (tfu, ja piję, piwko) i ruszamy w dalszą drogę, bo nam mało.





Miałem mały kryzys, ale zeżarłem cały prowiant wchodząc i za chwilę było już OK. Juz była dolina za mnichem



I wydawało się, że idziemy ku słońcu, a w kotle morskiego oka kłębi się coś niedobrego







Taka mała dygresja. Szliśmy ceprostradą, ale cepra nie spotkaliśmy.



Szlak jest łatwy i banalny. Ale to zgubne. Gdy myślisz, że zaraz będziesz na przełęczy, która wyrasta przed tobą, zakręcasz w zakos i nadrabiasz kilometrów. A nogi bolą...



Mnich i Rysy z tłumami schowanymi w mleku




ostatnie spojrzenie na "moko"



I bajeczna, zaskakująca, pastelowa Piątka.



No dobra. Ludzi sporo. Tłok jak cholera. Szpiglas obwieszony turystami. Tak samo łańcuchy na przełęcz. A ja mam kłopot. Zeżarłem za dużo i za szybko. I jeszcze idąc. No... Na Szpiglas nie mogę iść.



Siedzę jak ciul, czekam, aż się brzuch uspokoi.





Brzuch nie daje za wygraną. Wbijamy się na łańcuchy. Magda szybko, bokiem. ja powoli. Nie mogę się denerwować. Ani przestraszyć. Idę z zaciśniętymi zębami. A gdzie tam kosówka....



Udało się minąć zator. Obniżam się. Powoli. Magda znika mi za wybrzuszeniami. Współczuję tym, co idą za mną.



W końcu wołam - stój. Nie da rady.
Rzucam plecak.
Magda nie byłaby sobą, gdyby nie zrobiła pamiątkowego zdjęcia.

uwaga - konkurs.
gdzie jest sokół?



Teraz już wszystko wydaje się łatwe. Szybko schodzimy pod stawy.







Udaje się nam jeszcze spostrzec sokoła krążącego wokół Siklawy i samą Siklawę.





Tu wycieczka praktycznie się kończy. Dalsza droga to zbieganie do auta i wymijanie ludzi na szlaku. A idą święte krowy środkiem, za ręce, pod prąd, w tenisówkach, z torebkami monari, wypudrowane lalunie i wyżelowane pedałki, robią selfie telefonami na kiju i takie tam.... nie wszyscy tacy, ale spora część...
brrrr...
Pewnie przesadzam, ale taki właśnie obraz widziałem. Podobnie było już niżej, na asfalcie, z tym, ze procent żelków i laluń zwiększył się. No tak, weekend. Ale wiedziałem, z czym się je ten rejon Tatr. Nie ma co narzekać.

przed 18 meldujemy się przy aucie i wracamy do domu, oczywiście przez Jurgów, bo objazdy...



No, miało być spokojnie, ale wyszło znów pod 35 km. Tym razem niechcący.
To nic. Ważne, że klątwa zdjęta.
Ostatnio zmieniony przez sokół 2016-09-12, 08:46, w całości zmieniany 2 razy  
Profil Facebook
 
 
sprocket73


Dołączył: 14 Lip 2013
Posty: 5516
Wysłany: 2016-09-11, 23:48   

Nie no... szalejecie :)
Takie dwie porządne wycieczki za jednym razem ;)
_________________
SPROCKET
http://gorybezgranic.pl/n...-kim-vt1876.htm
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2016-09-12, 06:40   

Ładnie panie, ładnie.
Tylko jak Cię dorwie Panda, och... :D
 
 
ceper 


Dołączył: 02 Sty 2014
Posty: 8598
Wysłany: 2016-09-12, 08:54   

Niezła wycieczka, chętnie też bym podrałował ;)
Leżę sobie wygodnie wieczorem w pałacu w Zakopcu, a tu sokół pisze, coby zadek zerwać przed 5 rano i mnie zabierze ze sobą na spacerek. Propozycja kusząca, ale nie aż tak jak do 8 rano spanko i szwedzki bufet na śniadanko. Była chwila zwątpienia, jednak tylko chwila...
Dzięki sokole za zaproszenie, teraz nastąpiła druga chwila ... zazdrości :(
_________________
Bo kto ma, temu będzie dodane, i nadmiar mieć będzie; kto zaś nie ma, temu zabiorą również to, co ma. /Mt 13,12/
Enjoy your life-never look back. Jest dobrze, a będzie jeszcze lepiej.
 
 
sokół


Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 12257
Skąd: Bytom
Wysłany: 2016-09-12, 09:41   

ceper napisał/a:
a tu sokół pisze, coby zadek zerwać przed 5 rano i mnie zabierze ze sobą na spacerek


Nie, nie, źle zrozumiałeś. I to bardzo źle. To nie było zaproszenie na wycieczkę.
Ja tylko napisałem, o której wychodzę i gdzie idę, cobyś mógł kuniem podjechać i ewentualnie stanąć oko w oko z chłopem ze Ślunska.
Balastu w góry nie zwykłem brać.
No, może druga część wycieczki mogłaby się odbyć we większym gronie, o ile byś nadążył oczywiście i się nie bał.

Na Chłopka musiałem iść tylko z Magdą. Bo jakbyś też szedł, to by wyszło, że spędzę z Tobą resztę życia, a tego bym nie zdzierżył.
Profil Facebook
 
 
ceper 


Dołączył: 02 Sty 2014
Posty: 8598
Wysłany: 2016-09-12, 10:34   

sokół napisał/a:
Na Chłopka musiałem iść tylko z Magdą. Bo jakbyś też szedł, to by wyszło, że spędzę z Tobą resztę życia, a tego bym nie zdzierżył.
Piszesz jak konserwatywny katolik. Próbowałeś trójkącika, żeby twierdzić, że jest zły? Powinieneś odrzucić wszelkie uprzedzenia i zabobony...
O swych przesądach wcześniej nie pisałeś, bo to i dla mnie byłby powód, by poważnie się zastanowić ;)
Podejść 2410m i 30km - gratulacje ;) 4 lata temu prawie tyle urobiłem w jeden dzień w Tatrach Zachodnich. Ja nie sypiam w pracy, zaś podróż w Tatry trwa mi trochę dłużej ;)
Wg mapa-turystyczna.pl przespacerowałem w sobotę prawie połowę, zaś w niedzielę ponad połowę Waszej trasy w kilka godzin, ale ja to już prawie emeryt.
Wiem sokole, że masz hart ducha i spotkane dziewczyny na szlaku mawiają, że jesteś silny ;)
Wydaje mi się, że Twe ego mogłoby połaskotać stwierdzenie Magdy w alkowie, że jesteś silny. ;)
A tak to dupa ;)
Edit: dokonano skrótu myślowego (wyrzucono kilka wyrazów, nie zmieniając sensu zdania)
Ostatnio zmieniony przez ceper 2016-09-12, 19:40, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Dobromił 


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 14335
Wysłany: 2016-09-12, 10:49   

Rewelacyjne ujęcie Sokoła, Sokół.

A czemu nie zdobyliście przy okazji Wrót ? :) ;)

Co do mitycznej Galeryjki - 6 razy byłem na MPpCh - uważam, że to jeden z największych mitów Tatr Polskich. Oczywiście piszę o całkowicie suchej skale i odpowiedniej pogodzie.
_________________
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
 
 
włodarz 

Dołączył: 13 Maj 2014
Posty: 2649
Skąd: Góry Sowie
Wysłany: 2016-09-12, 17:59   

Pełna napięcia relacja z defekacji.
_________________
Sudeckie Ilustracje
 
 
Malgo Klapković 


Wiek: 37
Dołączyła: 06 Lip 2013
Posty: 2477
Wysłany: 2016-09-12, 19:30   

Z początku jak przeczytałam, że o 10 byliście z powrotem nad MOkiem, to już się przeraziłam, że zaczęliście wracać do domu, no ale Szpiglas też mnie przeraził ;) Nogi by mi w d... wlazły po takiej wycieczce. Gratki.
PS Nie uwierzę, że nie pomyślałeś na Chłopku "O kur*a, jak tu pięknie". ;)
 
 
ceper 


Dołączył: 02 Sty 2014
Posty: 8598
Wysłany: 2016-09-12, 20:00   

włodarz napisał/a:
Pełna napięcia relacja z defekacji.
Jakbyś zjadł mamuta (tyle górnicy zjadają na śniadanie), to też miałbyś problem. A można było zjeść śniadanie jak człowiek przy stoliku, delektować się każdym kęsem i mieć poranny dylemat, co wybrać ze stołu - tak czynią ceprzy. Ci ze Ślůnska nie myślą o przyszłości, wszystko na łapu-capu tu i teraz. Sokół poczuł się jak w pracy i urobił hołdę wyciskając siódme poty jak Pstrowski. W obawie przed wytrzeszczem oczu wezwał na pomoc bratniego sokoła - tym razem obyło się bez lansu ;)
_________________
Bo kto ma, temu będzie dodane, i nadmiar mieć będzie; kto zaś nie ma, temu zabiorą również to, co ma. /Mt 13,12/
Enjoy your life-never look back. Jest dobrze, a będzie jeszcze lepiej.
 
 
R0BERT 

Dołączył: 09 Lut 2015
Posty: 279
Skąd: Śląsk, ten wyżej.
Wysłany: 2016-09-12, 20:16   

Malgo Klapković napisał/a:
Z początku jak przeczytałam, że o 10 byliście z powrotem nad MOkiem


Raczej na Kazalnicy.


Zastanowiłem się i wyszło, że nigdy na Chłopka nie podchodziłem, zawsze tylko w dół, najczęściej po ciemku dziwnymi skrótami, trawki potrafiły zmęczyć.
Ostatnio zmieniony przez R0BERT 2016-09-12, 20:19, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Paula


Wiek: 40
Dołączył: 11 Lip 2013
Posty: 319
Skąd: Bielsko Biała
Wysłany: 2016-09-12, 20:49   

No i pięknie przekoszone :) Jestem tym bardziej w szoku, gdyż ja po pracy, jeździe i nocy w autku mam zwykle taki fizyczny i duchowy stan, że bez kija do mnie nie podchodź :D , "gryzę" na szlaku wszystko co się rusza w moim bezpośrednim otoczeniu heh :zso . Przechodzi mi dopiero jak się nieco rozejdę i widoczki górskie mnie rozanielą. :DD
Ps.1. Konie zapewne końca letniego sezonu nie mogą się doczekać, a od zapachu tych wyperfumowanych, wypudrowanych i wyżelowanych co śniadanko przy hotelowym stoliku wpałaszowali i o 10 na szlak wyszli albo na wóz wsiedli to :zyg
Ps.2. :stok A to dla Waszej uczynnej babci, co by jej miło było i pomogła jakąś kolejną "klątwę" zdjąć ;) :usmi
 
 
Malgo Klapković 


Wiek: 37
Dołączyła: 06 Lip 2013
Posty: 2477
Wysłany: 2016-09-12, 21:37   

R0BERT napisał/a:
Malgo Klapković napisał/a:
Z początku jak przeczytałam, że o 10 byliście z powrotem nad MOkiem


Raczej na Kazalnicy.

No i na sprawdzianie z polaka byłoby co najwyżej 2 :-P
 
 
ceper 


Dołączył: 02 Sty 2014
Posty: 8598
Wysłany: 2016-09-12, 21:54   

Paula napisał/a:
Konie zapewne końca letniego sezonu nie mogą się doczekać
Konie, które nie zarabiają na siebie, trafiają do rzeźni. Ze smutkiem przyznaję, że przechodziłem obok kolejki na Kasprowy 3x i nie było mi w ten weekend z nią po drodze (bilet mogłem kupić przez internet na wybraną godzinę lub w kasie tzw. express, dopłata 24 zł = 2 schroniskowe piwa, których nie piję). Z bryczki ani fasiąga również nie skorzystałem, chyba się starzeję ;)
Paula napisał/a:
jakąś kolejną "klątwę" zdjąć
Jaka to była procedura na odczynienie uroku? Tu obyło się bez czarów ;)
Paula napisał/a:
... bez kija do mnie nie podchodź , "gryzę" na szlaku wszystko co się rusza w moim bezpośrednim otoczeniu heh
Grozisz czy prowokujesz? Taka kobieta na szlaku to skarb heh ;)
_________________
Bo kto ma, temu będzie dodane, i nadmiar mieć będzie; kto zaś nie ma, temu zabiorą również to, co ma. /Mt 13,12/
Enjoy your life-never look back. Jest dobrze, a będzie jeszcze lepiej.
 
 
Dobromił 


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 14335
Wysłany: 2016-09-13, 07:16   

Malgo Klapković napisał/a:
Nogi by mi w d... wlazły po takiej wycieczce.


Albo bardzo przesadzasz albo masz słabą kondycję. Owszem; długa ta trasa, sporo podejść i zejść, ze dwa miejsca do użycia rąk górnych ale bez przesady. Sprawny turysta zrobi to z radością.

Paula napisał/a:
że bez kija do mnie nie podchodź


A z grabiami można ? :)
_________________
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
Ostatnio zmieniony przez Dobromił 2016-09-13, 07:17, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Copyright © 2013 by Góry bez granic | All rights reserved | Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group