Forum FAQ Szukaj Użytkownicy Rejestracja Statystyki Profil Zaloguj Albumy Kontakt

Poprzedni temat «» Następny temat

Zabrzeż - Koziarz - Bereśnik

Autor Wiadomość
Sebastian 


Wiek: 51
Dołączył: 09 Lis 2017
Posty: 5819
Skąd: Kraków
Wysłany: 2020-10-01, 18:20   Zabrzeż - Koziarz - Bereśnik



Spotkałem się z opiniami, że szlak opisany w niniejszej relacji jest uważany za najpiękniejszy w Beskidzie Sądeckim. Najprostszą metodą na sprawdzenie tej opinii jest zrobienie sobie wycieczki tym szlakiem. Wybrałem się na nią następnego dnia po fantastycznym wschodzie słońca na Wysokim Wierchu, opisanym w poprzedniej relacji. Wstałem rano i wyjechałem ze Szczawnicy pierwszym busem do Nowego Sącza (odjazd z centrum o 5:52). Po wczorajszych porannych mgłach nie było śladu, zapowiadał się ciepły, słoneczny i absolutnie bezchmurny dzień. Trasę szlaku postanowiłem lekko zmodyfikować. Kiedyś już byłem na Koziarzu i schodziłem z niego żółtym szlakiem prowadzącym do Łącka, ale nie schodziłem do samego Łącka, gdzie wg opisów czeka przeprawa promem przez Dunajec (czy pływa teraz? kto wie?), lecz bezszlakowo przez Wierchy Zarzeckie do Zabrzeży. Te Wierchy mi się tak spodobały, że postanowiłem ponownie tam zawitać. Tak więc wysiadłem z busa przy kościele w Zabrzeży, przeszedłem przez most na Dunajcu i mało wyraźnymi ścieżkami podszedłem przez las na Wierchy Zarzeckie, piękny przysiółek znajdujący się z boku żółtego szlaku.

link to trasy opisanej w relacji: https://en.mapy.cz/s/fozezamoku


pierwszy widok na Koziarz


w drodze na Wierchy Zarzeckie

Tutejsze okolice słyną z owocowych sadów, jabłek i lokalnego specjału - śliwowicy łąckiej.



Zieleń tutaj była raczej czerwcowa, niż wrześniowa, nie widać było żadnych śladów nadchodzącej jesieni.





Z Wierchów roztacza się piękna panorama od Koziarza przez Tatry, Lubań aż po Mogielicę. Przy domach znajdujących się tu są piękne ogródki, fajnie się tu spaceruje. Spotkałem jednego z mieszkańców, mówił że mieszka tu do dawna, ale bardzo rzadko spotyka wędrujących tędy turystów.


Koziarz i Tatry


Tatry i Lubań




szeroki widok z Wierchów Zarzeckich



Za Wierchami dołączyłem do drogi, którą prowadzi żółty szlak. W drodze na Koziarz mija się kilka położonych dość wysoko przysiółków i domów, stąd ten asfalt na dość długim odcinku drogi. Szlak na Koziarz obfituje w liczne polany widokowe, sporo widać głównie po wschodniej stronie. Tu już powoli pojawiały się pierwsze oznaki jesieni.


Jodłowa Góra i Rosochatka w Beskidzie Niskim


na Jaworzynce


Gorc Kamienicki




w stronę Hali Pisanej


Cebulówka


szlak na Koziarz


na lewo Mogielica


w stronę Brzyny i Obidzy




Wojakówka



Ostatni odcinek podejścia na Koziarz prowadzi już przez las. Cały wierzchołek Koziarza jest zarośnięty, tylko dzięki zbudowanej w 2015 roku solidnej wieży widokowej można podziwiać imponującą panoramę okolicznych gór. Na górnym tarasie przyjemny cień.


Tatry i Lubań


Tylmanowa, Zabrzeż, Gorc, Mogielica


pasmo Prehyby


zbliżenie na Tatry słowackie

Po około godzinnym pobycie na wieży poszedłem dalej w stronę Szczawnicy. Szlak nadal obfitował w ciekawe widoki. Tuż za Koziarzem sporo ogrodzonych prywatnych łąk z informacją o zakazie wejścia.






Lubań i Gorc


najbardziej znany płotek w Beskidzie Sądeckim


pasmo Prehyby


przekwitła wierzbówka kiprzyca

Przy krzyżówce z zielonym szlakiem z Tylmanowej znajduje się droga (nieoznaczona) prowadząca do kapliczki papieskiej na Błyszczu. To około 10 minut podejścia od szlaku.




Do kogo podobny jest Jan Paweł II na tej rzeźbie? Do siebie raczej nie.



Za krzyżówką szlaków kontynuowałem wędrówkę przez kolejne polany widokowe. Generalnie do tej pory trasa wycieczki była bardzo atrakcyjna, w pełni uzasadniająca dobre opinie o tym szlaku.
















Lubań i Koziarz



Przysiółek Do Kołodzieja był ostatnią polaną w drodze na Dzwonkówką, na którą prowadziło dość intensywne podejście w lesie. Szlak omija wierzchołek tej góry porośnięty lasem, jedynym ciekawym miejscem w tym rejonie jest spora polana pod wierzchołkiem, którą nazwałem roboczo „Polaną Pod Dzwonkówką”. Reszta raczej tylko do przejścia i zapomnienia.



Po przejściu krótkiego wspólnego odcinka ze szlakiem czerwonym rozpocząłem zejście do schroniska pod Bereśnikiem. Zejście wyjątkowo nudne i nużące: długie, monotonne, z ciągnącymi się płaskimi odcinkami. Gdzie to schronisko? Chyba już tęsknota za tamtejszym bufetem, słynnym z dobrej jakości potraw spowodowała, że ten odcinek tak mi się dłużył. Ale w końcu nastąpił koniec męczarni, dotarłem w końcu.
Mam do schroniska pod Bereśnikiem duży sentyment, w przeszłości nocowałem tam wiele razy, zdarzały się nawet kilkudniowe pobyty tam połączone ze zwiedzaniem Pienin. Schronisko jest położone blisko centrum Szczawnicy, część turystów traktuje je jako cel wycieczki z uzdrowiska i dobrze robi, bo miejsce jest fajne. Mimo tego, daleko schroniskowemu tarasowi do tłoku obserwowanego w centrum Szczawnicy.
Sprzed schroniska jest ciekawy widok na Małe Pieniny, a schroniskowa kuchnia jest znana w beskidzkim światku. Ponieważ słońce mocno grzało cały dzień, bardziej jak w lipcu niż we wrześniu, z przyjemnością zasiadłem w zacienionej i chłodnej schroniskowej jadalni, z widokiem na góry, a jakże. Zamówiłem specjalność kuchni, czyli janosikowe opiekane ziemniaczki z kiełbasą z rusztu i surówkami. Wszystko pyszne i dobrze przyprawione, choć tym razem podane na jednorazowym plastikowym talerzu i z takimiż sztućcami. Kiedyś to lepiej wyglądało. Jeśli to z uwagi na koronawirusa, to niestety na tym polu ekologia przegrała z epidemią. Zachęcony zamówieniem poprzedniego turysty dobrałem do posiłku herbatę mrożoną z owocami i to był dobry pomysł, choć herbata też była w plastikowym naczyniu.








panorama Małych Pienin spod schroniska


popołudniowa Szczawnica

Do Szczawnicy schodziłem już popołudniową porą. Zejście jest bardzo przyjemne i widokowe.


Małe Pieniny: Wysoka, Jarmuta, Wysoki Wierch, Rabsztyn


Trzy Korony









Szlak żółty w pewnym momencie dochodzi pod Bryjarkę, znajdującą się nad samą Szczawnicą górę z ustawionym na niej krzyżem, podświetlanym w nocy. Kilkanaście lat temu był to fajny punkt widokowy na Szczawnicę, z kronikarskiego obowiązku udałem się pod krzyż, ale czułem że tam nie będzie tak jak dawniej. Faktycznie, sporo pozarastało i niewiele widać, więc odwiedziny pod krzyżem można sobie podarować.




"widok" z Bryjarki

Z Bryjarki już niedaleko do centrum Szczawnicy, krainy gofrów i góralskich pantofli. W centrum miasta wycieczka się zakończyła. Czy rzeczywiście żółty szlak prowadzący z Łącka do Szczawnicy zasługuje na miano najpiękniejszego w Beskidzie Sądeckim? Myślę, że tak, trochę psuje wrażenie nudny odcinek w rejonie Dzwonkówki, ale pozostałe części szlaku zrobiły na mnie duże wrażenie.
Ostatnio zmieniony przez Sebastian 2020-10-01, 18:27, w całości zmieniany 1 raz  
Profil Facebook
 
 
Adrian 
Cieszynioki


Wiek: 40
Dołączył: 13 Lis 2017
Posty: 9353
Wysłany: 2020-10-01, 18:34   

Piękna trasa, piękne foty!
A Papież to do Urbana jest podobny :lol
Ostatnio zmieniony przez Adrian 2020-10-01, 18:35, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
włodarz 

Dołączył: 13 Maj 2014
Posty: 2647
Skąd: Góry Sowie
Wysłany: 2020-10-01, 18:37   

Całkiem nieźle, było co oglądać.
_________________
Sudeckie Ilustracje
 
 
sokół


Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 12257
Skąd: Bytom
Wysłany: 2020-10-01, 18:52   

Piękna, godna polecenia trasa....

A ciekawy jestem jednego....



Tutaj widać taki fajny, bezleśny grzbiecik.... Przyznaj się, byłeś tam? :D
Ostatnio zmieniony przez sokół 2020-10-01, 18:52, w całości zmieniany 1 raz  
Profil Facebook
 
 
Dobromił 


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 14323
Wysłany: 2020-10-01, 18:53   

Sebastian napisał/a:
A Papież to do Urbana jest podobny




W rzeczy samej.

Piękna trasa. Staram się każdego roku na wiosnę zwiedzać "niższe" góry z pięknymi widokami. Koziarzu drżyj w maju !
_________________
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2020-10-01, 19:54   

To samo pomyślałem z papieżem.
Co do trasy, to...extra. Przynajmniej tak ją pokazałeś.

Przyczepię się, jednak, na tym zdjęciu aż się prosiło przymknąć aparat do f20 i gwiazdkę zrobić:


no chyba, że w nikonach nie macie takich przysłon :lol ;)

a na serio to pytanie czy słońce nie było za mocne na gwiazdkę, ale te zdjęcia z zejścia miód malina, gra światła z cieniem! :)
 
 
Sebastian 


Wiek: 51
Dołączył: 09 Lis 2017
Posty: 5819
Skąd: Kraków
Wysłany: 2020-10-01, 21:11   

sokół napisał/a:
Piękna, godna polecenia trasa....

A ciekawy jestem jednego....

Tutaj widać taki fajny, bezleśny grzbiecik.... Przyznaj się, byłeś tam? :D


To jest Ciżowa i Biała nad dolną Szczawnicą. Nie byłem tam,choć też to miejsce zwróciło moją uwagę. Byłem za to na kilku innych fajnych, bezleśnych grzbiecikach.

laynn napisał/a:


Przyczepię się, jednak, na tym zdjęciu aż się prosiło przymknąć aparat do f20 i gwiazdkę zrobić:

no chyba, że w nikonach nie macie takich przysłon :lol ;)

a na serio to pytanie czy słońce nie było za mocne na gwiazdkę, ale te zdjęcia z zejścia miód malina, gra światła z cieniem! :)


mam przysłonę aż do f32, ale światło było faktycznie bardzo ostre, a w moim obiektywie Nikkor 18-105 wraz z domykaniem przysłony pojawiają się bliki, więc w przypadku takich zdjęć idę na jakiś kompromis, tu było f11
Profil Facebook
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2020-10-01, 21:22   

Z blikami tak jest. Myślałem, że w maskach jesteś w stanie je usunąć. Ja jeszcze nad maskami muszę popracować. Bo moja sigma strrrrasznie blikuje.
 
 
Piotrek 


Wiek: 48
Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 10844
Skąd: Żywiec-Sienna
Wysłany: 2020-10-01, 21:25   

Rzeczywiście piękny kawałek szlaku. Choć z pewnością wiele dobrego wrażenia z trasy robią tu śliczne zdjęcia. :ok

Z posągiem papieża...też od razu pomyślałem o Urbanie :D
 
 
Sebastian 


Wiek: 51
Dołączył: 09 Lis 2017
Posty: 5819
Skąd: Kraków
Wysłany: 2020-10-01, 21:26   

Maska chroni przed koronawirusem, nie wiedziałem że przed blikami też.
Profil Facebook
 
 
opawski1 


Wiek: 26
Dołączył: 21 Lut 2016
Posty: 1051
Skąd: Prudnik
Wysłany: 2020-10-01, 21:35   

Piękne zdjęcia, piękne klimatyczne krajobrazy, snopy siana, widoki na Tatry, kolory, światło! :)
Szlaki dla mnie zupełnie nieznane, jak zresztą niemal cały Beskid Sądecki, w którym miałem okazję być tylko na Jaworzynie Krynickiej w 2014 r.

Kilka dni temu wróciłem z Beskidu Żywieckiego z 4 dniowej wędrówki z plecakiem no i zainteresowałem się Sądeckim właśnie :P Chciałbym pewnie już w następnym roku powędrować po tych terenach kilka dni, urokliwymi szlakami. Jednodniówka w moim przypadku raczej odpada, bo za daleko mam w tamten rejon.
_________________
MOJA STRONA O GÓRACH OPAWSKICH: http://www.goryopawskie.eu/
Profil Facebook
 
 
sokół


Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 12257
Skąd: Bytom
Wysłany: 2020-10-01, 21:44   

laynn napisał/a:


no chyba, że w nikonach nie macie takich przysłon :lol ;)






Sebastian napisał/a:
To jest Ciżowa i Biała nad dolną Szczawnicą. Nie byłem tam,choć też to miejsce zwróciło moją uwagę.


To ja wiem, co to jest... bo tam łaziłem i było świetnie, dlatego pytałem, czy też tam trafiłeś.
Ostatnio zmieniony przez sokół 2020-10-01, 21:44, w całości zmieniany 1 raz  
Profil Facebook
 
 
Adrian 
Cieszynioki


Wiek: 40
Dołączył: 13 Lis 2017
Posty: 9353
Wysłany: 2020-10-01, 22:37   

Oooo ku.wa!
Najpierw na shotboxie, a teraz ten mem, normalnie się popłakałem autentycznie :smi4
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2020-10-01, 22:51   

Jak tylko wstanę, zamierzam wykropkować każdy mój post.
;)
 
 
sokół


Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 12257
Skąd: Bytom
Wysłany: 2020-10-01, 22:53   

Profil Facebook
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Copyright © 2013 by Góry bez granic | All rights reserved | Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - opowiadania