Forum FAQ Szukaj Użytkownicy Rejestracja Statystyki Profil Zaloguj Albumy Kontakt

Poprzedni temat «» Następny temat

Z cyklu GÓRA JAKA JEST KAŻDY WIDZI czyli 14 XII 2020 Czantoria, B, Śląski.

Autor Wiadomość
Mirek 
mirek


Wiek: 62
Dołączył: 10 Lip 2013
Posty: 3883
Skąd: wodzisław śląski
Wysłany: 2020-12-16, 17:04   Z cyklu GÓRA JAKA JEST KAŻDY WIDZI czyli 14 XII 2020 Czantoria, B, Śląski.

Wycieczkę zaczynam od przystanku Ustroń-Poniwiec,droga prosta i asfaltowa aż do dolnej stacji kolejki linowej nieczynnej zresztą.Na szczyt idę Ścieżką Rycerską licząc na jakieś widoczki, zawiodłem się.Ścieżka biegnie cały czas lasem tak jak szlak niebieski,dopiero na górnej stacji kolejki jest co podziwiać.Na szlaku pusto, no prawie pusto.Po krótkim odpoczynku idę do Chaty pod Czantorią i tu ZONK chata nieczynna do 18 XII.W bufecie pod wieżą mogę ogrzać się i (jeszcze) wypić coś na gorąco.Tu miłe zaskoczenie, za kubek takiej samej kawy za którą w chacie Grabowej zapłaciłem 11 zł tu płacę tylko 5 zyla, no i smak kawy nieporównalnie lepszy.Ludzi mało raptem 6 osób.Tu też długo nie zabawiam bo goni mnie czas,powrotny szalak miejscami błotnisty ,kamienisty i oblodzony, najgorzej jest przy zejściu do hmmm stacji turystycznej Światowid.Od Beskidku to już tylko wyścig z czasem,wejście na Czantorię zajęło mi odrobinę więcej czasu niż planowałem.












































































_________________
Pożegnania nadszedł czas.
Już nie będzie wspólnie nas.
Ty osobno, ja osobno
Tak ma być lepiej, podobno.
 
 
 
Pudelek


Dołączył: 08 Lip 2013
Posty: 8297
Skąd: Oberschlesien
Wysłany: 2020-12-16, 17:10   

Dzień wcześniej w chacie było bardzo tłocznie :)
_________________
Staliśmy nad przepaścią, ale zrobiliśmy wielki krok naprzód!
 
 
Adrian 
Cieszynioki


Wiek: 40
Dołączył: 13 Lis 2017
Posty: 9363
Wysłany: 2020-12-16, 18:34   

Pogodę miałeś dobrą.
Dobrze że kawałek dalej było otwarte, bo cały dzień bez ciepłej kawy, to trochę lipa ;)
Szkoda że nie starczyło czasu, żeby dojść do Soszowa.
 
 
ceper 


Dołączył: 02 Sty 2014
Posty: 8598
Wysłany: 2020-12-16, 19:02   

Dobrze nie jest, bo koledze przed nosem zamknięto jadłodajnię. Bojkotowałem ten obiekt "zlotowo" . :-/
Niech kwintesencję relacji stanowi konik. Wspomina czasy z sentymentem, gdy był źrebięciem. :|
 
 
Mirek 
mirek


Wiek: 62
Dołączył: 10 Lip 2013
Posty: 3883
Skąd: wodzisław śląski
Wysłany: 2020-12-16, 19:43   

Pudelek napisał/a:
Dzień wcześniej w chacie było bardzo tłocznie :)
W chacie może i tak, przy wieży raczej pustawo, widać było na kamerce.Na Soszów nawet nie planowałem, byłem tam ok, 1,5 miesiąca temu. :usm
_________________
Pożegnania nadszedł czas.
Już nie będzie wspólnie nas.
Ty osobno, ja osobno
Tak ma być lepiej, podobno.
 
 
 
Pudelek


Dołączył: 08 Lip 2013
Posty: 8297
Skąd: Oberschlesien
Wysłany: 2020-12-17, 07:57   

Przy wieży było mniej, bo tam sprzedawali tylko na wynos, więc nie szło się ogrzać.
_________________
Staliśmy nad przepaścią, ale zrobiliśmy wielki krok naprzód!
 
 
Mirek 
mirek


Wiek: 62
Dołączył: 10 Lip 2013
Posty: 3883
Skąd: wodzisław śląski
Wysłany: 2020-12-17, 08:36   

Pudelek napisał/a:
Przy wieży było mniej, bo tam sprzedawali tylko na wynos, więc nie szło się ogrzać.
Przy wieży jest bufet z salką na piętrze, wejście jest na pięterku po lewej stronie od okienka.Inna sprawa że Czesi pod koniec tygodnia też zamykają knajpy,wiem to z wiarygodnych źródeł.
_________________
Pożegnania nadszedł czas.
Już nie będzie wspólnie nas.
Ty osobno, ja osobno
Tak ma być lepiej, podobno.
 
 
 
Pudelek


Dołączył: 08 Lip 2013
Posty: 8297
Skąd: Oberschlesien
Wysłany: 2020-12-17, 08:41   

Dlatego w weekend była ostatnia okazja (która to już w tym roku?) skorzystać z czeskiej knajpy. Mnie się udało :)
_________________
Staliśmy nad przepaścią, ale zrobiliśmy wielki krok naprzód!
 
 
Piotrek 


Wiek: 48
Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 10844
Skąd: Żywiec-Sienna
Wysłany: 2020-12-17, 09:11   

Wczoraj słyszałem, że do Czech tylko z wynikiem testu i nie dłużej niż 24 h. Co prawda była mowa o wyciągach u nich ale pewnie dotyczy to każdego wjazdu.
 
 
Mirek 
mirek


Wiek: 62
Dołączył: 10 Lip 2013
Posty: 3883
Skąd: wodzisław śląski
Wysłany: 2020-12-17, 10:14   

Piotrek napisał/a:
Wczoraj słyszałem, że do Czech tylko z wynikiem testu i nie dłużej niż 24 h. Co prawda była mowa o wyciągach u nich ale pewnie dotyczy to każdego wjazdu.
Ponoć tylko na 12 h ale to akurat mało istotne dla mnie,na innym forum już kolejny raz przekładają termin spotkania w Kolibiskach kiedyś pod Filipkou.
_________________
Pożegnania nadszedł czas.
Już nie będzie wspólnie nas.
Ty osobno, ja osobno
Tak ma być lepiej, podobno.
 
 
 
sokół


Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 12257
Skąd: Bytom
Wysłany: 2020-12-17, 10:17   

A nie schodziłeś tym spacerowym z Jawornika? Bardzo fajny, widokowy. Częściowo nim szedłem, jak jeszcze nie był wyznaczony.
Profil Facebook
 
 
Mirek 
mirek


Wiek: 62
Dołączył: 10 Lip 2013
Posty: 3883
Skąd: wodzisław śląski
Wysłany: 2020-12-17, 10:28   

Schodziłem do Jawornika czerwonym , obok Światowida ku przełęczy Beskidek.Za bardzo nie miałem czasu sie rozglądać bo troche gonił mnie czas.
_________________
Pożegnania nadszedł czas.
Już nie będzie wspólnie nas.
Ty osobno, ja osobno
Tak ma być lepiej, podobno.
 
 
 
Gór Ski 

Dołączył: 08 Maj 2018
Posty: 484
Skąd: Katowice
Wysłany: 2020-12-17, 10:38   

Ta Chata na Czantorii z rok na rok ma coraz więcej dobudówek i samochodów ,a na samej Czantorii też powstają nowe budy tym razem po polskiej stronie
 
 
Mirek 
mirek


Wiek: 62
Dołączył: 10 Lip 2013
Posty: 3883
Skąd: wodzisław śląski
Wysłany: 2020-12-17, 11:20   

Dokładnie tak.
_________________
Pożegnania nadszedł czas.
Już nie będzie wspólnie nas.
Ty osobno, ja osobno
Tak ma być lepiej, podobno.
 
 
 
Pudelek


Dołączył: 08 Lip 2013
Posty: 8297
Skąd: Oberschlesien
Wysłany: 2020-12-17, 15:43   

Piotrek napisał/a:
Wczoraj słyszałem, że do Czech tylko z wynikiem testu i nie dłużej niż 24 h. Co prawda była mowa o wyciągach u nich ale pewnie dotyczy to każdego wjazdu.

Zasady są nieco bardziej skomplikowane: od połowy listopada teoretycznie nie można przekraczać czeskiej granicy. Wyjątkiem jest np. tranzyt (12 godzin bez żadnych testów) i podany przez Ciebie przykład, ale dotyczy on sytuacji pilnych. I jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach - przy sytuacjach pilnych/ważnych test nie jest potrzebny, ale turystyka się do tego nie kwalifikuje. Jeśli mamy test, to z kolei limit 24 godzin nas nie obowiązuje, ale... od jutra Czesi ponownie mają lockdown, więc jakiekolwiek poruszanie się po kraju ma być ograniczone do wybranych konkretnych aktywności, lecz... jazda na nartach to wyjątek, na który pozwalają ;) A żeby było ciekawiej: wjeżdżając do Czech na dłużej niż 24 godziny musimy mieć test lub zrobić go w ciągu 5 dni. A przecież po 4 dniach człowiek może się wrócić do Polski i... go nie zrobić :lol To jest taka mała możliwość obejścia przepisów, przy czym to także dotyczy sytuacji pilnych i nagłych, a nie np. narciarstwa lub turystyki.

Reasumując - wizyta w czeskim schronisku jest złamaniem przepisów, ale nikt się tym nie przejmuje i Czesi nie są na tyle nienormalni, aby posłać tam policję. W drugą stronę to bym się zastanawiał czy ryzykować - bo Polska byłaby w stanie postawić za rogiem SG. A inna sprawa, że te przepisy są kompletnie bez sensu, bo sytuacja w obu krajach jest epidemiologicznie podobna (patrząc na oficjalne dane w Czechach gorsza), zatem szlaban dla obcokrajowców w żaden sposób nie przyczynia się do walki z epidemią. To chyba tylko na pokaz, aby rząd mógł się pochwalić, że coś robią. Przykładem są Węgry - od WRZEŚNIA granice zamknięte (według Orbana turyści i Węgrzy przybywający z innych krajów roznosili wirusa), a covid szaleje aż miło. To jest po prostu kolejna okazja trzymania ludzi za mordę i testowania ich odproności. Coraz bardziej skłaniam się ku teoriom spiskowym, iż większość działań państwowych ma służyć wytresowaniu społeczeństwa, a pandemia to efekt uboczny :rol
_________________
Staliśmy nad przepaścią, ale zrobiliśmy wielki krok naprzód!
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Copyright © 2013 by Góry bez granic | All rights reserved | Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group