Forum FAQ Szukaj Użytkownicy Rejestracja Statystyki Profil Zaloguj Albumy Kontakt

Poprzedni temat «» Następny temat

Wschód słońca na Grandeusie

Autor Wiadomość
Sebastian 


Wiek: 51
Dołączył: 09 Lis 2017
Posty: 5830
Skąd: Kraków
Wysłany: 2020-11-11, 11:19   Wschód słońca na Grandeusie

Mała góra - wielkie widoki.



Ta góra to mistrz niepozorności.

Z góry, np. z pobliskiego Lubania, nie mówiąc już o Tatrach, ciężko ją wypatrzyć. Grandeus to słabo zaznaczone wypiętrzenie w Pieninach Spiskich o wysokości 795 m n.p.m. położone pomiędzy Dursztynem a Łapszami Wyżnymi. Same Pieniny Spiskie i położone na południe od nich Zamagurze to miejsca rzadko odwiedzane przez turystów, niedoceniane i chyba wciąż czekające na odkrycie. Ja sam dopiero przymierzam się do eksploracji tych terenów, wcześniej będących dla mnie czymś nieznanym. Jak się pewnie czytelnicy bloga zorientowali, mam słabość do wycieczek górskich w miejsca mało znane, a piękne. A jednak mimo tej całej niepozorności miejsce to ma jeden niezaprzeczalny walor: są tam wspaniałe wschody słońca. W internecie są bardzo nieliczne opisy tego wydarzenia (aż dziwne), ale z zamieszczonych relacji wynika, że miejsce to ma potencjał. Dodatkowym atutem Grandeusa jest fakt, że można tam podjechać bardzo blisko samochodem, a przed świtem każde 15 minut ma znaczenie. Z centrum Dursztyna jest 1,5 km i 70 metrów podejścia, a można podjechać jeszcze bliżej i zaparkować auto na końcu asfaltowej drogi, co skraca podejście o połowę. Współrzędne tego miejsca to: 49°24'27.6"N 20°11'33.6"E. Trwa tam budowa dwóch domków letniskowych, na razie (stan na wrzesień 2020r.) daleko do stanu surowego zamkniętego, jak się domki wybudują, to niekoniecznie będzie tam gdzie stanąć, ale póki co można.


w stronę Trzech Koron i Spisza

Nie udało mi od razu się dojść na Grandeusa przed wschodem słońca. Widoki z drogi były tak piękne, że rozstawiłem wcześniej statyw i zacząłem fotografować. Głównym atutem wschodu słońca z tego miejsca są piękne widoki przez Spisz w stronę Trzech Koron. Sprawdziłem wcześniej, w połowie września słońce wschodzi mniej więcej nad tą górą. Widać też Tatry, ale położone w południowo-zachodnią stronę nie stanowią łakomego kąska o świcie, ciekawsze od nich wydają się zbocza Lubania unoszące się nad otulonym poranną mgłą Jeziorem Czorsztyńskim. Przed Trzema Koronami też mamy dwa zbiorniki wodne, właśnie Jezioro Czorsztyńskie i mniejsze, Jezioro Sromowskie. Co to oznacza o chłodnym świcie? Oznacza, że będzie się działo.


Wysoka na horyzoncie






Trzy Korony

Po wykonaniu kilku zdjęć przesunąłem się ze statywem na wierzchołek (jak to dumnie brzmi) Grandeusa. Znajduje się tu wieża przekaźnikowa, będąca charakterystycznym zwieńczeniem tej góry. Słońce nadal nie wzeszło. Zgodnie z przyjętą praktyką, wskazane jest być na miejscu pleneru pół godziny przed wschodem słońca, ja staram się być jeszcze wcześniej, jeśli jest to możliwe. Często jest tak, że niebo ma najpiękniejsze kolory zanim wzejdzie słońce, choć tak naprawdę każdy wschód jest odrobinę nieprzewidywalny i niepowtarzalny.


Gorce


na Grandeusie


pierwszy widok słońca nad Trzema Koronami












tak fascynujące górki jak Glizówka, Maliniak czy Faltynowe Kąty



















Słońce wznosiło się coraz wyżej, ciepłe barwy poranka zaczęły ustępować błękitowi nieba i bieli chmur pierzastych haczykowatych (łac. cirrus uncinus).




pióropusz chmur nad Gorcami


Tatry i widoczna pod nimi Przełęcz Nad Łapszanką


krzyż na Grandeusie






domki Dursztyna i Żar - najwyższa góra Pienin Spiskich


wyłaniające się zza Głodówki wierzchołki Tatr




Pieniny już w błękitnej tonacji



Słońce wzeszło już wysoko, skończyły się ciepłe barwy świtu. Spisz widziany z Grandeusa mnie tak urzekł, że postanowiłem go jeszcze pozwiedzać. Zapowiadał się ładny i słoneczny dzień, ruszyłem samochodem w stronę Kacwina, a co zobaczyłem i sfotografowałem, to będziecie mogli obejrzeć w drugiej części relacji z tego dnia.


A tak niepozornie prezentuje się wierzchołek Grandeusa. Mała góra - wielkie widoki.
Ostatnio zmieniony przez Sebastian 2020-11-13, 14:31, w całości zmieniany 2 razy  
Profil Facebook
 
 
Vision
[Usunięty]

Wysłany: 2020-11-11, 11:24   

Co tu dużo mówić Sebastianie. Jednym słowem to bajkowo po prostu. :-o :brawo
 
 
Dobromił 


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 14348
Wysłany: 2020-11-11, 11:26   

I to z ładnej bajki.
_________________
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2020-11-11, 11:32   

:brawo1 za zdjęcia.

Właśnie mi przypomniałeś, że muszę tam wrócić, gdyż poza mgłą, niewiele tam widziałem.
 
 
Vision
[Usunięty]

Wysłany: 2020-11-11, 11:33   

Sebastian napisał/a:


Za siedmioma górami, za siedmioma lasami...
przyczaił się Sebastian ze swoimi obiektywami.
Znienacka za krzakami, focił sobie godzinami...
by nas potem uraczyć, tymi oto pięknymi zdjęciami.

;)
Ostatnio zmieniony przez Vision 2020-11-11, 16:01, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Wiolcia 


Dołączyła: 13 Lip 2013
Posty: 3458
Wysłany: 2020-11-11, 12:16   

Pięknie! Co tu więcej napisać...
Górka ma potencjał i, mimo wszystko, ktoś tam o niej wie, bo ostatnio widzieliśmy pomykającego na nią Trybalskiego ze swymi kursantami.
Ja jakoś nie mam szczęścia do tej góry, no ale ja tak wcześnie nie wstaję :) .
Czekam na dalszy ciąg spiskich fotograficznych opowieści.
 
 
Piotrek 


Wiek: 48
Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 10844
Skąd: Żywiec-Sienna
Wysłany: 2020-11-11, 15:58   

Piękne ujęcia :!

Aż za gardło ściska, bo podobnie jak lyann, byłem na tej górze w nienajlepszą pogodę :-/ Ale zdobyłem ją z wózkiem, bo to fajne okolice na tego typu turystykę "młodzieżową" :)
 
 
Adrian 
Cieszynioki


Wiek: 40
Dołączył: 13 Lis 2017
Posty: 9368
Wysłany: 2020-11-11, 18:36   

I które tu teraz wybrać na konkurs :o-o
Zabierz mnie gdzieś że sobą, pliiiissssss :lol ;)
 
 
Vision
[Usunięty]

Wysłany: 2020-11-11, 18:43   

Adrian napisał/a:
Zabierz mnie gdzieś że sobą, pliiiissssss :lol ;)


Do baru na przykład... :-o
 
 
sprocket73


Dołączył: 14 Lip 2013
Posty: 5518
Wysłany: 2020-11-11, 18:57   

No... zdecydowanie THE BEST!!! :)
Wielkie gratulacje. Warun się trafił perfekcyjny :)

p.s.
Już miałem pisać, że nigdy tam nie byłem, ale Nadajnik taki znajomy.
Byliśmy w zeszłym roku, ale w porze popołudniowej. Pogodę mieliśmy dobrą, mam nawet podobne kadry, ale jednak to musi być wschód z mgiełkami, żeby była magia ;)
_________________
SPROCKET
http://gorybezgranic.pl/n...-kim-vt1876.htm
 
 
Sebastian 


Wiek: 51
Dołączył: 09 Lis 2017
Posty: 5830
Skąd: Kraków
Wysłany: 2020-11-11, 19:12   

Adrian napisał/a:
Zabierz mnie gdzieś że sobą, pliiiissssss :lol ;)

Zastanowię się nad stawką. Sprocket, ile bierzesz za wycieczkę z Tobim?
Profil Facebook
 
 
Adrian 
Cieszynioki


Wiek: 40
Dołączył: 13 Lis 2017
Posty: 9368
Wysłany: 2020-11-11, 19:16   

W ramach promocji pierwsza gratis :D
 
 
sprocket73


Dołączył: 14 Lip 2013
Posty: 5518
Wysłany: 2020-11-11, 19:18   

Sebastian napisał/a:
Sprocket, ile bierzesz za wycieczkę z Tobim?

Oj dużo... ale na Porsche zbieram, więc wicie rozumicie... ;)
_________________
SPROCKET
http://gorybezgranic.pl/n...-kim-vt1876.htm
 
 
Piotrek 


Wiek: 48
Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 10844
Skąd: Żywiec-Sienna
Wysłany: 2020-11-11, 20:28   

Ceper miał Ci kupić :rol
 
 
marekw 

Wiek: 55
Dołączył: 18 Cze 2014
Posty: 3727
Skąd: Sucha Beskidzka
Wysłany: 2020-11-14, 11:30   

Nie wiem jak to się stało,że nie zauważyłem tej relacji :co7 .Pięknie wyszedł wschodzik.Powtarzam do znudzenia,warto rano wstać.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Copyright © 2013 by Góry bez granic | All rights reserved | Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group