Forum FAQ Szukaj Użytkownicy Rejestracja Statystyki Profil Zaloguj Albumy Kontakt

Poprzedni temat «» Następny temat
Otwarty przez: sokół
2019-12-15, 19:39

Wieści z gór

Autor Wiadomość
Piotrek 


Wiek: 48
Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 10844
Skąd: Żywiec-Sienna
Wysłany: 2020-03-04, 20:12   

Komunikat BPN. Nie wiem z kiedy, dziś się na Onecie pojawił tekst
https://podroze.onet.pl/p...uchatka/7x2q6hm
Cytat:
W komunikacie dyrekcji Bieszczadzkiego Parku Narodowego czytamy:

Szanowni Państwo!

W ostatnim okresie portale internetowe powielają wypowiedzi (często historyczne lub nieautoryzowane) na temat rzekomej kultowości czy mityczności „Chatki Puchatka”, zwykle bez konkretnego rozwinięcia czy wyjaśnienia tych sformułowań. Rozumiemy, iż takie określenia są związane z sentymentem, jakim darzy społeczność turystyczna to miejsce oraz jego wieloletniego gospodarza, działającego w imieniu PTTK, Pana Lutka Pińczuka, który również pracował dla nas przez prawie dwa lata.

Jeszcze raz więc wyjaśniamy, podobnie jak tłumaczyliśmy wielokrotnie:

1. Przebudowa obiektu (a nie zniszczenie czy wyburzenie) stała się koniecznością, gdyż obiekt jest wyeksploatowany, nie spełnia norm sanitarnych i nie nadaje się do dalszego użytkowania.

2. BdPN pozostawi po przebudowie (w latach 2020-2021) historyczną nazwę obiektu.

3. O potrzebie remontu wielokrotnie wypowiadał się sam Pan Lutek Pińczuk, który uczestniczył w uroczystości podpisania umowy na Połoninie Wetlińskiej przed schroniskiem.

4. Ostateczna decyzja sądu odnośnie praw do „Chatki” zapadła w lipcu 2015 roku. BdPN przejął z czasem obiekt od PTTK i spółki działającej w jej imieniu, a dodatkowo w roku 2019 strony zawarły ugodę odnośnie wzajemnych relacji związanych z jego wcześniejszym użytkowaniem.

5. Pan Lutek Pińczuk zabrał część mienia ruchomego będącego jego własnością, a za pozostałe wyposażenie będące własnością P. Lutka BdPN zapłacił uzgodnioną należność. Wszystkie pamiątki, które pozwoli P. Lutek pozostawić lub sfotografować pozostaną wewnątrz budynku w symbolicznej galerii.

6. Obiekt w żadnej mierze nie zasługuje także na miano zabytkowego (sentymentalnego – oczywiście tak). Był przecież wielokrotnie „domowymi” sposobami przebudowywany i dobudowywany, co dobrze widać na załączonym zdjęciu. A że zima potrafi upiększyć każde schronisko w górach, to turyści doskonale wiedzą. Z pewnością upiększy i „Nową Chatkę Puchatka”, w końcu będzie stać w tym samym miejscu.

7. Jedynym wartościowym materiałem, który jest wbudowany w obiekt jest naturalny kamień, który zostanie wykorzystany do konstrukcji przebudowanego obiektu, w części przyziemia.

8. Bieszczadzki Park Narodowy, aby poprawić sytuację na grzbiecie Połoniny Wetlińskiej musiał m.in. zlecić wykonanie projektu budowlanego wraz z pozwoleniem na budowę, powołać niezależnego rzeczoznawcę do sprawdzenia projektu, zlecić wykonanie studium wykonalności projektu, przygotować wniosek do RPO na dofinansowanie projektu, wpisać inwestycję do planów ministerialnych, uzyskać dofinansowanie w drodze procedury konkursowej, przeprowadzić procedurę przetargową (trzykrotnie) - by ostatecznie przystąpić w II połowie roku 2019 do fazy realizacji projektu.

9. Przebudowa jest finansowana ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego (czyli środków wspólnoty - Unii Europejskiej), dofinansowaniu budżetu RP, przy znacznym wkładzie finansowym również samego parku. Inwestycja jest bardzo trudna, o czym wszyscy doskonale wiedzą, ze względu na bardzo krótki sezon budowany, brak dróg transportowych czy niedostatek wody na grzbietach połonin.

10. Obecnie wykonawca zlecił obrobienie zakupionego wcześniej drewna potrzebnego do konstrukcji obiektu. Planujemy, iż w roku 2020 na Połoninie Wetlińskiej stanie obiekt drewniany, kryty blachą w stanie surowym zamkniętym. W roku 2021 planujemy kolejny etap – jego wyposażanie, podłączanie mediów, instalacji, rozruch oczyszczalni, toalet itp. W roku 2021 zaplanowano także podłączenie obiektu do sieci elektroenergetycznej za pomocą podziemnego kabla (inwestycja Polskiej Grupy Energetycznej).

11. Obiekt będzie służył jak dotychczas turystom indywidualnym, jako miejsce dziennego odpoczynku, również nocnego (w ograniczonym zakresie ze względu na pojemność, bez możliwości rezerwacji dla grup). Park będzie świadczył tu usługi z zakresu edukacji turystycznej i przyrodniczej oraz związanych z poprawą bezpieczeństwa osób wędrujących po Bieszczadach, w ograniczonej formie również gastronomiczne.

12. Z obiektu w dalszym ciągu będzie korzystało całodobowo Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe – zaplanowano odpowiednią stróżówkę, służby medyczne (kwestia zapewnienia alternatywnej łączności dla karetek pogotowia w trudnym terenie górskim), Straż Parku oraz pośrednio Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej obsługujący jedną z trzech najwyżej ulokowanych w polskich Karpatach stacji pomiarowych.

13. W maju br. Wykonawca przystąpi do prac remontowych, teren zostanie ogrodzony, a schronisko wyłączone z użytkowania. Zmieni się również przebieg szlaku – po jego wyznaczeniu w terenie społeczność turystyczna zostanie o tym fakcie powiadomiona. Obecnie wyznaczenie alternatywnych odcinków szlaków nie jest możliwe ze względu na zalegającą pokrywę śnieżną.

14. Zmiana przebiegu szlaku pozwoli na korzystanie przez turystów z bacówki wybudowanej w końcu roku 2019, która będzie stanowić małą namiastkę usług turystycznych na czas przebudowy.

15. „Chatka Puchatka” oraz Muzeum Przyrodnicze BdPN w Ustrzykach Dolnych to ostatnie dwa obiekty, które będziemy remontować w latach 2020-2021 w celu poprawy świadczenia usług parku związanych z edukacją turystyczną i przyrodniczą społeczeństwa.

16. Zdajemy sobie sprawę, że gusta są różne i oceniać inwestycje można też różne - to kwestia zawsze subiektywna. Przedstawiona przez nas wcześniej wizualizacja „chatki” to także tylko rysunek poglądowy. Prosimy o życzliwość i zrozumienie konieczności wykonania prac remontowych. Prosimy również o czas i cierpliwość, gdyż inwestycja do łatwych nie należy. W kolejnych latach postaramy się również wykonać szereg prac w otoczeniu schroniska.

17. Mamy nadzieję, iż realizowane w ostatnich latach w BdPN projekty związane z budową stacjonarnych toalet, parkingów, dwóch nowoczesnych stacji edukacyjnych, sali edukacyjnej, deszczochronów, wiat odpoczynkowych, wiat ogniskowych, obiektów obsługi ruchu turystycznego, kompleksowym remontem i oznakowaniem szlaków zostały przez Państwa zauważone.

Wierzymy, iż pobyt w Bieszczadzkim Parku Narodowym dostarczać będzie Państwu głównie pozytywnych wrażeń.

Z turystycznym pozdrowieniem:
Dyrekcja Bieszczadzkiego
Parku Narodowego
Ostatnio zmieniony przez Piotrek 2020-03-04, 20:14, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Adrian 
Cieszynioki


Wiek: 40
Dołączył: 13 Lis 2017
Posty: 9353
Wysłany: 2020-03-04, 20:40   

No i fajnie :)
 
 
Pudelek


Dołączył: 08 Lip 2013
Posty: 8291
Skąd: Oberschlesien
Wysłany: 2020-03-04, 23:41   

Cytat:
Przedstawiona przez nas wcześniej wizualizacja „chatki” to także tylko rysunek poglądowy.

czyli może być jeszcze gorzej niż na wizualizacji i nikt nie powinien być zdziwiony :-o
_________________
Staliśmy nad przepaścią, ale zrobiliśmy wielki krok naprzód!
 
 
Prezes


Dołączył: 11 Lis 2013
Posty: 1913
Wysłany: 2020-03-05, 08:39   

Mnie też się ta wizualizacja podoba.
Pod warunkiem, że ktoś będzie tam sprzątał, ostatnio dookoła chatki widziałem syf jak na wysypisku śmieci z przewagą mozaiki na bazie tłuczonego szkła.
 
 
Prezes


Dołączył: 11 Lis 2013
Posty: 1913
Wysłany: 2020-03-10, 11:41   

 
 
Mirek 
mirek


Wiek: 62
Dołączył: 10 Lip 2013
Posty: 3883
Skąd: wodzisław śląski
Wysłany: 2020-03-10, 11:48   

No to chyba teraz Zakopane opustoszeje. :DD
_________________
Pożegnania nadszedł czas.
Już nie będzie wspólnie nas.
Ty osobno, ja osobno
Tak ma być lepiej, podobno.
 
 
 
Pudelek


Dołączył: 08 Lip 2013
Posty: 8291
Skąd: Oberschlesien
Wysłany: 2020-03-10, 18:31   

Tak się kończy picie z Portorykańczykami...
_________________
Staliśmy nad przepaścią, ale zrobiliśmy wielki krok naprzód!
 
 
Prezes


Dołączył: 11 Lis 2013
Posty: 1913
Wysłany: 2020-03-12, 16:52   

 
 
telefon 110 


Dołączył: 20 Wrz 2014
Posty: 2046
Wysłany: 2020-03-12, 17:18   

 
 
Prezes


Dołączył: 11 Lis 2013
Posty: 1913
Wysłany: 2020-03-12, 19:33   

To akurat rozumiem.
Ale zamykanie lasu nadal jakoś do mnie nie trafia.
 
 
Mirek 
mirek


Wiek: 62
Dołączył: 10 Lip 2013
Posty: 3883
Skąd: wodzisław śląski
Wysłany: 2020-03-19, 12:48   

Mirek napisał/a:
No to chyba teraz Zakopane opustoszeje. :DD


I wykrakałem. https://krupowkidolne.webcamera.pl/
_________________
Pożegnania nadszedł czas.
Już nie będzie wspólnie nas.
Ty osobno, ja osobno
Tak ma być lepiej, podobno.
 
 
 
Wiolcia 


Dołączyła: 13 Lip 2013
Posty: 3458
Wysłany: 2020-03-19, 12:57   

Za to na Turbaczu pełno.
https://turbacz-gorce.webcamera.pl/
Ludzie w grupkach siedzą, w oddaleniu, ale sporo ich.
 
 
Mirek 
mirek


Wiek: 62
Dołączył: 10 Lip 2013
Posty: 3883
Skąd: wodzisław śląski
Wysłany: 2020-03-19, 13:33   

Widać trafiłem na przerwę obiadową, były tylko lub aż 3 osoby. :DD
_________________
Pożegnania nadszedł czas.
Już nie będzie wspólnie nas.
Ty osobno, ja osobno
Tak ma być lepiej, podobno.
 
 
 
telefon 110 


Dołączył: 20 Wrz 2014
Posty: 2046
Wysłany: 2020-03-19, 15:45   

Mirek napisał/a:
Widać trafiłem na przerwę obiadową, były tylko lub aż 3 osoby. :DD



https://www.facebook.com/...?type=3&theater
Ostatnio zmieniony przez telefon 110 2020-03-19, 15:57, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Mirek 
mirek


Wiek: 62
Dołączył: 10 Lip 2013
Posty: 3883
Skąd: wodzisław śląski
Wysłany: 2020-03-19, 16:53   

telefon 110 napisał/a:
Mirek napisał/a:
Widać trafiłem na przerwę obiadową, były tylko lub aż 3 osoby. :DD



https://www.facebook.com/...?type=3&theater
Temat dla wybrańców fejsa. :DD
_________________
Pożegnania nadszedł czas.
Już nie będzie wspólnie nas.
Ty osobno, ja osobno
Tak ma być lepiej, podobno.
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Copyright © 2013 by Góry bez granic | All rights reserved | Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group