Forum FAQ Szukaj Użytkownicy Rejestracja Statystyki Profil Zaloguj Albumy Kontakt

Poprzedni temat «» Następny temat

Wiaty, schrony, koleby

Autor Wiadomość
sokół


Wiek: 39
Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 9630
Skąd: Bytom
Wysłany: 2013-07-07, 08:51   Wiaty, schrony, koleby

W tym temacie będziemy gromadzić informacje na temat miejsc, gdzie mozna przenocować na free. :lol :


Pasmo: Beskid Śląski

Szczyt: Skrzyczne

Położenie obiektu: Na grzbiecie łączącym Skrzyczne i Małe Skrzyczne, przy szlaku zielonym, od schroniska na Skrzycznem 10 minut.

Opis obiektu: Wiata, w środku bodajże cztery ławy i dwa stoły. Sporo miejsca. Dach szczelny.A to widok z "ganku" owego obiektu. Wschód słońca musi być kapitalny.

Profil Facebook
 
 
Malgo Klapković 


Wiek: 33
Dołączyła: 06 Lip 2013
Posty: 2427
Wysłany: 2013-07-08, 12:57   

Pasmo: Tatry Wysokie

Miejsce poniżej Przełęczy Karb i Kościelca

Położenie obiektu: schodząc niebieskim szlakiem z Karbu, skręcamy w prawo chcąc przyjrzeć się Kurtkowcowi, po prawej stronie będziemy mieć wysokie głazy (ok. 3-4m wys.), pod jednym z nich znajduje się koleba, nawet na dwie przytulone osoby :)

Opis obiektu: Biwakowanie w TPN jest nielegalne, dlatego należy się liczyć z mandatem.
Kiedy oglądałam kolebę, na ziemi były ułożone gałęzie i folia, pewnie warto zabrać ze sobą nową, podobno w nocy jest tam bardzo ciepło i można oglądać gwiazdy.

Ostatnio zmieniony przez Malgo Klapković 2013-07-11, 21:38, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Tatrzański urwis 


Wiek: 35
Dołączył: 07 Lip 2013
Posty: 1339
Skąd: Małopolska
Wysłany: 2013-07-08, 17:36   

A gdybym zastał tam w środku jakiegoś niebezpiecznego zwierza Gosiu? Co wtedy? ;)
 
 
Tępy dyszel 


Wiek: 41
Dołączył: 07 Lip 2013
Posty: 2232
Skąd: Tychy

Wysłany: 2013-07-08, 17:40   

Małgo - to miejsce jest free o ile nie namierzą Cię ,,żandarmi" sierżanta W. :-v

Miejsce: Magura Orawska, polana Staviny, podejście na Babią Górę od Slanej Vody.
Wysokość: 1275 m n.p.m.Kolejna wiata jest na wysokości około 1450 - 1500 m n.p.m. (Półgórskie Rozstaje - ,,odbicie" na Zbójecki Chodnik).Zaś bardzo niedaleko szczytu Babiej Góry można było zrobić ,,włam" do tego....przynajmniej w 2011 roku.
Miejsce: Niżne Tatry, tzw. Hotel Krivan pod szczytem o tej samej nazwie. Odcinek Salatin - Ludrova.Wszystkie powyższe z ławami/stołami i zadaszone.
 
 
lucyna
[Usunięty]

Wysłany: 2013-07-10, 20:51   

Na mnie nie liczcie, nie podam i już. Publiczne podanie namiarów równa się zagłada takich miejsc. Nawet rozpowszechnienie informacji drogą pantoflową powoduje, że zjawia się tam zwykła swołocz, która niszczy, zabiera jedzenie, opał, a i potrafi załatwić się na łóżku.
 
 
Pudelek


Dołączył: 08 Lip 2013
Posty: 5841
Skąd: Oberschlesien
Wysłany: 2013-07-10, 23:04   

bez przesady - na forum sudeckim non stop są podawane lokalizacje wiat i schronów i większość z nich nadal stoi i służy turystom. Wszystko zależy od położenia - zwykła swołocz raczej nie będzie łazić grube kilometry z daleka od głównych szlaków
_________________
Staliśmy nad przepaścią, ale zrobiliśmy wielki krok naprzód!
 
 
Manek 

Wiek: 90
Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 34
Wysłany: 2013-07-10, 23:13   

lucyna napisał/a:
Na mnie nie liczcie, nie podam i już.
Ej, Admini dać jej upomniynie za niespołeczną postawę :) :) :)
 
 
Tępy dyszel 


Wiek: 41
Dołączył: 07 Lip 2013
Posty: 2232
Skąd: Tychy

Wysłany: 2013-07-11, 19:25   

lucyna napisał/a:
Publiczne podanie namiarów równa się zagłada takich miejsc. Nawet rozpowszechnienie informacji drogą pantoflową powoduje, że zjawia się tam zwykła swołocz, która niszczy, zabiera jedzenie, opał, a i potrafi załatwić się na łóżku.


lucyna - wszystkie opisane powyżej wiaty są zaznaczone na stosownych mapach turystycznych. Więc ,,namiary" i tak są podane.

Manek napisał/a:
Ej, Admini dać jej upomniynie za niespołeczną postawę

A Tobie pochwałę za czujność w innym temacie ;)
 
 
buba 


Dołączyła: 09 Lip 2013
Posty: 4464
Skąd: Oława
Wysłany: 2013-07-11, 19:44   

Pudelek napisał/a:
bez przesady - na forum sudeckim non stop są podawane lokalizacje wiat i schronów i większość z nich nadal stoi i służy turystom. Wszystko zależy od położenia - zwykła swołocz raczej nie będzie łazić grube kilometry z daleka od głównych szlaków


No wlasnie ja tez zauwazylam taka dziwna prawidlowosc ze lokalizacjami wiat,pasnikow, chatek w Sudetach ludzie sie chetnie wymieniaja, rozmawiaja o tym, doradzaja sobie. Zarowno w necie jak i osobiscie gdzies na trasie. I nikt nie widzi w tym nic zlego. Natomiast za samo wspomnienie podobnego obiektu w Bieszczadach grozi publiczny lincz... :rol
 
 
Piotrek 


Wiek: 45
Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 7450
Skąd: Żywiec-Sienna
Wysłany: 2013-07-11, 20:19   

Bo wiesz, jedni chcą się dzielić a inni wszystko dla siebie zagarnąć. Bieszczady nadal są takim mitem dzikości i ostatni marzyciele chcą to złudzenie mumifikować w swoim gronie.
 
 
lucyna
[Usunięty]

Wysłany: 2013-07-11, 20:36   

Buba prawdę gada, nie podamy i już. Jedna chatka spłonęła, z miejsca dzikiego dzięki informacjom podawanym na forach, a nawet z tego o pamiętam to i w "npm" przeistoczyła się w miejsce zgromadzeń. W pewien sylwester było tam ze 100 osób.
Poza tym my w Bieszczadach mamy chatki ful wypas. Wiaty są na mapach polskich i słowackich, nowych jest wiele na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Chatkami opiekują się ludzie, inwestują w nie, pracują, inni chcą na gotowe. Jeszcze na forum bieszczadzkim przed podziałem doszło do umowy. Nie podajemy lokalizacji, każdy może zaprosić tylko jedną nową osobę. To obowiązuje.
Co do odległości od szlaków. Przypomnijcie sobie zdjęcie debili ups to byli ponoć znani w środowisku ludzie gór, którzy niszczyli schron w ukraińskich Karpatach. Palili deski w palenisku, bo im się czterech liter nie chciało się podnieść i przynieść suchego drewna.
Poza tym chatki to też niebezpieczeństwo, obok jednej z nich mieszka sobie miśka z bachorami, to chyba ta, co dawała wycisk pogranicznikom ze straży granicznej. Atakowała już ludzi, więc może przyłożyć następnym.
 
 
Pudelek


Dołączył: 08 Lip 2013
Posty: 5841
Skąd: Oberschlesien
Wysłany: 2013-07-11, 20:54   

lucyna napisał/a:
Poza tym my w Bieszczadach mamy chatki ful wypas. Wiaty są na mapach polskich i słowackich, nowych jest wiele na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Chatkami opiekują się ludzie, inwestują w nie, pracują, inni chcą na gotowe.


ale to trochę bez sensu. Na Słowacji w Fatrze czy Niżnych Tatrach są utulnie czy inne szałasy, często również full wypas, którymi ktoś się opiekuje - zazwyczaj PN ale widać też, że doglądają tego też turyści. Z takim podejściem należałoby je wszystkie znieść z map, albo zamykać albo tylko dla wybranych. Na szczęście Słowacy na to jeszcze nie wpadli

lucyna napisał/a:
Nie podajemy lokalizacji, każdy może zaprosić tylko jedną nową osobę. To obowiązuje.

to już jest takie towarzystwo wzajemnej adoracji :o-o a jak ktoś zaprosi dwie osoby? zakażą mu przychodzić?


Cytat:
Chatkami opiekują się ludzie, inwestują w nie, pracują, inni chcą na gotowe


dobrze, że jak byliśmy na Chatce na Jasieniu (też opiekują się nią ludzie, a nie kosmici) to nikt nie wpadł i nie powiedział, że wynocha, bo tego nie remontowaliśmy. Ze szlaków też będą przepędzać, bo nie były namalowane własnoręcznie, tylko na gotowe się weszło?

lucyna napisał/a:
Poza tym chatki to też niebezpieczeństwo, obok jednej z nich mieszka sobie miśka z bachorami


skrajny przykład i to jak widzę tylko jeden. Wystarczy akurat TEJ chatki nie podawać albo ostrzec ludzi.

Inna sprawa - trudno zakładać, żeby turysta z drugiego końca Polski jadąc raz na kilka lat w Bieszczady brał udział w remontowaniu i odnawianiu chatki, w której przedtem nawet nie był, czy pilnowaniu jej. W ten sposób jest już niejako automatycznie wykluczony z grona "wtajemniczonych" i w ten sposób dochodzimy do prostego wniosku, że z chatek bieszczadzkich mogą korzystać głównie albo miejscowi turyści albo stali bywalcy albo ich znajomi. Wrócę więc do poprzedniej myśli:
to już jest takie towarzystwo wzajemnej adoracji

...i generalnie odpowiedzialność zbiorowa. Ktoś coś zniszczył, więc niech żaden obcy z tego nie korzysta... Co jak co, ale Bieszczady kojarzyły mi się do tej pory ze zgoła innym podejściem
_________________
Staliśmy nad przepaścią, ale zrobiliśmy wielki krok naprzód!
 
 
lucyna
[Usunięty]

Wysłany: 2013-07-11, 21:09   

Tak, towarzystwo może nie wzajemnej adoracji, bywa u nas gorąco ale ludzi sobie w jakimś tam stopniu bliskich, znajomych.
Namiarów na utulnie także nie podam. Dość nażarłam się wstydu w słowackim Wyhorlacie, gdy słuchałam co o polskich chamach, bo ich nie można nazwać turystami, sadza Słowacy. Pokradzione koce, jedzenie, spalone drewno, brud, smród i kupa w na pryczy wśród puszek i papierów z Polski.
Mamy w Bieszczadach bazy studenckie, polecam tę w Łopience, baza w Rabem będzie remontowana, jest gdzie spać. Pieniądze na remont z UE zdobyło Nadleśnictwo Baligród. Lasy Państwowe wybudowały świetne deszczochrony nad Sanem, więc także można tam przekimać. Tylko musi się przed spaniem posprzątać np. pozbierać śmieci, w tym zużyte prezerwatywy.

Nie jest tak źle. Wczoraj czekałam na grupę na stacji kolejki wąskotorowej, za moimi plecami byli młodzi turyści. Mieli zero doświadczenia ale mapę i przewodnik Rewasza i to coś co mnie ujęło. Przygotowałam im dobry program, byli z namiotami więc podałam namiary na słowackie nazwijmy to schrony. Co zrobią z tą wiedzą tego nie wiem, może ją wykorzystają w dobrym celu.
 
 
Pudelek


Dołączył: 08 Lip 2013
Posty: 5841
Skąd: Oberschlesien
Wysłany: 2013-07-11, 21:21   

ja o tym doskonale wiem, że Polacy za granicą często zachowują się jak swołocz, ale, podejrzewam, dotyczy to również tych z Bieszczadów - także równie dobrze w ten sposób ktoś mógłby potraktować Ciebie - "nic się nie dowiesz, bo może jesteś polskim chamem"? A w ogóle prawda jest taka, że największe buce jakich spotykałem to niemal zawsze byli miejscowi - górale... Więc osobiście wolę spotykać na szlakach ludzi z całej Polski, ale nie tych z ogólnierozumianych okolic...

lucyna napisał/a:
Mamy w Bieszczadach bazy studenckie, polecam tę w Łopience, baza w Rabem będzie remontowana, jest gdzie spać.

gdybym chciał poszukać baz studenckich, to mam google. Tutaj podajemy informację o BEZPŁATNYCH noclegach.

I może dobrze, że ich nie podajesz - wolałbym nie natknąć się potem wieczorem na takie towarzystwo, które dobitnie by mi pokazało, że te schron jest ich. Zresztą - w takie miejsca idę żeby poznać kogoś ciekawego, a nie zamknięte zgrupowania...

lucyna napisał/a:
Nie jest tak źle.

tzn. z czym nie jest tak źle?

lucyna napisał/a:
Mieli zero doświadczenia ale mapę i przewodnik Rewasza i to coś co mnie ujęło

szczerze? jaki górołaz chodzi po górach z przewodnikiem? że niby ten przewodnik im coś pomoże? a jeśli rzeczywiście mieli zero doświadczenia (nie wiem czy z Bieszczadami czy z górami w ogóle) to śmiem wątpić, czy i mapa i Twoje namiary im pomogą...
_________________
Staliśmy nad przepaścią, ale zrobiliśmy wielki krok naprzód!
 
 
lucyna
[Usunięty]

Wysłany: 2013-07-11, 21:51   

A czymże my z Bieszczadów różnimy się od innych? Niczym.
Oczywiście, że takie hermetyczne towarzystwo jest nieprzyjemnie. To m.in. dlatego w chatkach nie bywam. :lol Czasami tam tylko pojawiam się aby z kimś się przywitać czy przeczekać deszcz.
Namiary na wiaty także mogę podać, są one na szlakach.
Łazi, łazi np. ja na obcym terenie.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Copyright © 2013 by Góry bez granic | All rights reserved | Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group