Forum FAQ Szukaj Użytkownicy Rejestracja Statystyki Profil Zaloguj Albumy Kontakt

Poprzedni temat «» Następny temat

Węgierska Górka-Hala Radziechowska-Sołowy Wierch-Zwardoń - bardzo subiektywnie

Autor Wiadomość
kristoff73 


Wiek: 50
Dołączył: 15 Maj 2019
Posty: 606
Skąd: ST SD KGR TK SB
Wysłany: 2020-09-13, 19:29   Węgierska Górka-Hala Radziechowska-Sołowy Wierch-Zwardoń - bardzo subiektywnie

Jeśli komuś wydawało się, że trasa z Węgierskiej Górki do Zwardonia będzie polegać na skorzystaniu z usług PKP, to nie do końca trafił. W któreś sobotnie popołudnie jechałem z Piasku do Tych pociągiem relacji Zwardoń-Katowice i ludzi było w nim cokolwiek za dużo. Zatem, stwierdziłem, rano i wieczorem też będzie ich dużo. Poza tym, ostatni pociąg ze Zwardonia odjeżdża ok. 19.40, co jest porą absurdalnie wczesną... I po co się stresować...
Pobudka o 3.30, odjazd o 4.00, śniadanie i kawa w podróży. Przez Mikołów i Gostyń, bo Giszowiec odcięty od świata. Widzę, że w Czechowicach-Dziedzicach zwężenie... Przed piątą w nocy to nie problem. Wyjazd z Milówki i widzę, że wysoko nade mną wiadukt, na który zaraz wjadę. Jest jeszcze ciemno, z auta prawie nic nie widać. Potem tunel - w górach to dużo fajniejsza rzecz niż w mieście, zjazd na Zwardoń, stacja benzynowa, parking przy kościele. Zwardoń okazuje się znacznie skromniejszy niż sądziłem, to nie pierwszy raz z miejscowością graniczną - kiedyś wydawało mi się, że w Barwinku to będą sklepy! Było o tyle mniej, ilu się spodziewałem... :-)
Pociąg już czeka. Podróż 26 km trwa 45 minut. Wysiadam w Węgierskiej Górce o 7.18 i, o dziwo, jest zimniej niż w Zwardoniu. Jeszcze niedawno był na stacji biletomat, teraz nie ma... Idę do sklepu nabyć pożegnalne piwa. Mimo napisu: zakaz wstępu bez maseczki! - są pyski odkryte... widocznie konfederaci...
Czas wyruszyć na szlak. Przejście nad Sołą oznacza wejście w góry. Lepiej poczuję się, gdy przejdę przez plac budowy ekspresówki. To nie dzieje się od razu. To się w ogóle nie dzieje. Jestem już wysoko nad WG, po lewej w dole widzę plac budowy. Naszła mnie później refleksja, że to niepotrzebna trasa, skoro jest na Cieszyn... Ale w końcu do dwóch różnych krajów to drogi...
Trasę WG-Glinne pokonałem dotąd raz - w dół. Pamiętam, że było długo i stromo. Teraz jest dość łagodnie, co jakiś czas kogoś mijam, choć idę spokojnie, ale bez przerw. Ta następuje dopiero na Glinnem, czas na przedostatnie % piwo - White IPA z Grodziska. Ależ to tu smakuje! Widać stąd magię Beskidu Śląskiego. Aż do Baraniej Góry jest to, według mnie, trasa megaatrakcyjna. Pojawiam się na Hali Radziechowskiej - ulubione miejsce nr 2 w BŚ - tu dłuższa przerwa, bo czas na ostatnie % piwo - Komes Porter Bałtycki. Ależ to tu smakuje!!!
Od tego momentu ilość turystów wyraźnie wzrasta, a od Magurki Wiślańskiej jest ich po prostu za dużo. Przede mną odcinek na szczyt - szedłem tu raz i zawróciłem. Jak będzie teraz? Nie jest tak wąsko, jak zapamiętałem, nie jest tak stromo, po lewej jest trochę choinek. Im wyżej, tym stromiej, węziej i bez roślin. Niezbyt komfortowo, ale zakręt w prawo już niedaleko. A zatem wtedy dość spore resztki ś***gu były skutecznym hamulcem. Zdecydowanie trasa na lato.
Na szczycie, lekko licząc, 250 osób. Czas na piwo - już bez% i tylko takie przez następne 2 miesiące (minimum) będę pić, a ulubione z tej kategorii to Miłosław Bezalkoholowe IPA. Ależ to tu smakuje!!!
Czas zejść w stronę schroniska, połudzić się, że będzie sens wejść do środka. Gdyby wszystkie szlaki górskie wyglądały tak jak ten odcinek, to bym w góry nie chodził. Ohydne składowisko kamieni. Czasami da się to ominąć bokiem. Dłuży mi się ten odcinek bardzo... Przy schronisku widzę tłumy, nie robię przerwy. Mam zapasy na cały dzień, termos 1,7 l zielonej herbaty, dam sobie radę. Tuż za schroniskiem siedzi kilku mężczyzn, którzy najwyraźniej przyjechali tu konno. Mają skrzynkę piwa i dylemat, czego się napić: Żateckiego czy Kozela...
Od tego momentu już do końca szlak niebieski. Powoli w dół, coraz mniej ludzi, większy spokój. Przyjemny las, co jakiś czas prześwity, a nawet widoki. Aż do asfaltu w Koniakowie - super. Koniaków - widokowe okolice, spore różnice wysokości i cały czas asfalt. Od Tynioka do Koczego Zamku to fragment, którego nie mam ochoty powtórzyć. Potem jest lepiej, zejście do "dzielnicy" Rupienka w większości drogą gruntową. Jeszcze trochę w dół, by od granicy lasu zacząć się wspinać. Kilka razy powtarza się ten schemat - widzę w oddali, gdzie będę musieć się wspiąć, ale najpierw trzeba dość sporo zejść. Odcinek leśny to już klimat wschodniego Beskidu Niskiego, prawie totalne odludzie (mijam tylko jedną rodzinę), podejście na Sołowy Wierch łagodne, gorzej z zejściem do Zwardonia - jest stromo. W końcu przechodzę przez ekspresówkę, jeszcze 10 minut spaceru i około 18.50 jestem przy aucie. 33 km udanej wędrówki.
Wracam ekspresówką - tak zwaną, bo nazwanie tak drogi jednopasmowej to jakaś kpina... Za tunelem jest długi zjazd z zakrętami - źle się tu czuję, jadę max 70 km/h. Na szczęście, aut jest mało, a ci, co jadą za mną, należą do normalnych. Sytuacja powtarza się na odcinku WG-Żywiec, z tym, że tu jest już ciemno i aut o wiele więcej. Wyprzedza mnie jedno auto, drugie, trzecie, i decyduje się też na to kierowca tira, przy wyprzedzaniu częstując mnie klaksonem, ale w amoku wyprzedzania nie zauważył, że drugą stronę też jadą auta i są zmuszane do ostrego hamowania. Bez klaksonu się nie obyło - także z mojej strony, bo nie pozostałem tirowcowi dłużny. Tirowców mogę określić, a doświadczeń nazbierało się przez lata, jednym słowem - "p****y". Przypominam sobie o zwężeniu w C-D - to, oraz niechęć do wspólnej jazdy z towarzystwem wyścigowców, sprawia, że zapada decyzja o jeździe przez Chybie - trasę mam dobrze sprawdzoną, bo już nieraz nią jeździłem, choć zawsze w stronę Bielska-Białej na mecze. Wybór okazuje się słuszny, choć wydłuża trasę o ok. 20 km.
W domu jestem ok. 21.15.
_________________
Бродяга. Снусмумрик. Бомж.
 
 
sokół


Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 12257
Skąd: Bytom
Wysłany: 2020-09-13, 19:37   

Toś kurna ładną trasę urobił!!!

A wiesz, niby Śląski mam przełażony, a na Hali Radziechowskiej nie byłem.... Ależ mi wstyd.
Wiele razy się czaiłem już na ten czerwony szlak z WG - za bajtla wczasowałem się kilka razy w WG, ale jakoś nigdy za daleko nie doszliśmy.. Może dlatego, że raz była zima, a drugim razem moja matka była w 8 miesiącu ciązy? Hmm...

Nie wiem, czego sie czepiasz odcinka od Tynioka do Koczego Zamku... Że po asfalcie? No cóż... Mnie w tym roku przypadło pierwsze w życiu przejście tego szlaku od Karolówki do Koniakowa i w sumie to żaden fragment nie urwał mi dupy, niemniej od Koczego do Tynioka to przynajmniej były jakieś widoki...

Zdjęcia jakies będą? :oku
Ostatnio zmieniony przez sokół 2020-09-13, 19:37, w całości zmieniany 1 raz  
Profil Facebook
 
 
kristoff73 


Wiek: 50
Dołączył: 15 Maj 2019
Posty: 606
Skąd: ST SD KGR TK SB
Wysłany: 2020-09-13, 19:46   

Cytat:
Nie wiem, czego sie czepiasz odcinka od Tynioka do Koczego Zamku... Że po asfalcie?

Tak. Kiedyś nie robiło mi to większej różnicy, teraz robi.

Cytat:
Zdjęcia jakies będą? :oku


Coś tam chyba pstryknąłem ;) Ja nie z tych, co zgrywają zdjęcia od razu po przyjeździe. Ale zrobię to przed urlopem i wrzucę kilka.

Cytat:
A wiesz, niby Śląski mam przełażony, a na Hali Radziechowskiej nie byłem....


Ja tam chętnie pojawię się w październiku :-)
_________________
Бродяга. Снусмумрик. Бомж.
 
 
sokół


Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 12257
Skąd: Bytom
Wysłany: 2020-09-13, 19:49   

A jeszcze jedno... Hala Radziechowska #2, a jaki jest #1?
Profil Facebook
 
 
kristoff73 


Wiek: 50
Dołączył: 15 Maj 2019
Posty: 606
Skąd: ST SD KGR TK SB
Wysłany: 2020-09-13, 19:50   

Cytat:
A jeszcze jedno... Hala Radziechowska #2, a jaki jest #1?


Byliśmy tam razem w maju :-)
_________________
Бродяга. Снусмумрик. Бомж.
 
 
sokół


Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 12257
Skąd: Bytom
Wysłany: 2020-09-13, 19:51   

Błatnia....
Profil Facebook
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2020-09-13, 20:16   

kristoff73 napisał/a:
Naszła mnie później refleksja, że to niepotrzebna trasa,

Bardzo potrzebna, bo jak mi od Lędzin zrobią S1 do BB i potem z WG do Milówki, to w mojej Bazie będę w ok godziny (dziś rekord [pusta droga i brak zatorów, jazda bez pośpiechu[ to 1,30).
 
 
Piotrek 


Wiek: 48
Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 10844
Skąd: Żywiec-Sienna
Wysłany: 2020-09-13, 20:37   

33 kilometry... no Panie, to żeś poszalał :ok
Choć jeżeli dobrze kojarzę, to u Ciebie standard takie długaśne wypady :-)
 
 
Gór Ski 

Dołączył: 08 Maj 2018
Posty: 484
Skąd: Katowice
Wysłany: 2020-09-14, 09:37   

kristoff73 napisał/a:
Jestem już wysoko nad WG, po lewej w dole widzę plac budowy. Naszła mnie później refleksja, że to niepotrzebna trasa, skoro jest na Cieszyn.


Widocznie mało jeździsz to bardzo potrzebna trasa , Odcinek Węgierska Górka -Milówka często zakorkowany , jak ukończą kiedyś S1 to w Małą Fatre będzie 1,5 h a w Stażowskie Wierchy czy Pasmo Jaworników dojazd bardzo się skróci .

Hala Radziechowska kapitalna podobnie jak ta Jaworowa !
 
 
kristoff73 


Wiek: 50
Dołączył: 15 Maj 2019
Posty: 606
Skąd: ST SD KGR TK SB
Wysłany: 2020-09-14, 21:19   

Dostało mi się nieco za krytykę tzw. ekspresówki ;) dobrze, że tylko za to :-) OK, widzę plusy inwestycji - np. wiele osób dojedzie dużo szybciej w różne góry. A dla mnie plus będzie taki, jak w przypadku tzw. autostrady na wschód od Krakowa - od kiedy jest, prawie wszyscy nią jadą, a na krajówce za Wieliczką, aż do wiecznie przykorkowanego Brzeska, jedzie się całkiem nieźle. No i mam niezłe wspomnienie, bo darowano mi karę za jazdę w zabudowanym - tempo było porównywalne do tego w sobotę na tzw. ekspresówce. :-)
_________________
Бродяга. Снусмумрик. Бомж.
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2020-09-14, 22:42   

Jeżdżę często, kilka razy w roku. I w weekendy odcinek Milówka- Węgierska Górka to jest masakra. Kit z nami turystami. Weź się postaw w sytuacji tych mieszkańców. Oni tam mają masakrę.
 
 
kristoff73 


Wiek: 50
Dołączył: 15 Maj 2019
Posty: 606
Skąd: ST SD KGR TK SB
Wysłany: 2020-09-21, 18:33   

Kaczuszkowo w Węgierskiej Górce

plac budowy



góra nr 1

góra nr 2

widok z Glinnego

Hala Radziechowska

I znów dwie góry



W drodze na Magurkę Wiślańską




Skrzyczne i okolice:




I jeszcze kilka fotek po zejściu z Baraniej Góry










Biorąc pod uwagę odcinek Barania Góra-Zwardoń, mam ochotę przejść się zielonym szlakiem z Wierchu Czadeczka w stronę Jaworzynki.
_________________
Бродяга. Снусмумрик. Бомж.
 
 
Mirek 
mirek


Wiek: 62
Dołączył: 10 Lip 2013
Posty: 3883
Skąd: wodzisław śląski
Wysłany: 2020-09-21, 19:42   

Jutro te widoczki będę oglądał z przeciwnej strony, ze Skrzycznego.
_________________
Pożegnania nadszedł czas.
Już nie będzie wspólnie nas.
Ty osobno, ja osobno
Tak ma być lepiej, podobno.
 
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2020-09-21, 19:55   

Fajna pogoda. I trochę zaczynam tęsknić za Beskidami :)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Copyright © 2013 by Góry bez granic | All rights reserved | Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group