Forum FAQ Szukaj Użytkownicy Rejestracja Statystyki Profil Zaloguj Albumy Kontakt

Poprzedni temat «» Następny temat

Mogielica przez Łopień (Beskid Wyspowy)

Autor Wiadomość
Tępy dyszel 


Wiek: 44
Dołączył: 07 Lip 2013
Posty: 2774
Skąd: Tychy
Wysłany: 2023-05-17, 18:15   Mogielica przez Łopień (Beskid Wyspowy)

Trasa: Tymbark stacja benzynowa (448) - Kapliczka św. Huberta (940) - Łopień (961) - przeł. E. Rydza-Śmigłego (696) - Mogielica (1170) - Polana u Błazka (789) - Słopnice Królewskie (599) - Świstak (550) - Tymbark stacja benzynowa (448)

Dystans: 22,0 km
Maksymalne przewyższenie: 722 m
Suma wzniesień: ok. 1.125 m

Mapka i profil wycieczki:





Raz na ,,ruski " rok wypada zmienić pasmo. Możliwości komunikacji zbiorowej w tym zakresie (głównie z racji odległości) są liche, więc sam sobie je poprawiłem ;)

Grupa Łopienia od dawna ,,chodziła" mi po głowie. Ale sam w sobie byłby celem zbyt krótkim czasowo i kilometrowo. Ale od czego jest mapa (niezmiennie preferuje papierowe) i głowa....więc ,,zapętliłem" Łopienia z Mogielicą.

Zaczynam na stacji na literę ,,M" przy DK28, już nieco powyżej samego centrum Tymbarku. Jest tu niewielki ale bezpłatny parking.



Szybko i sprawnie opuszczam wyżej położone przysiółki Tymbarku z pewnym niemiłym z początku ,,psim motywem". Ale im wyżej, tym trójka ,,krwiożerczego" zwierza bardziej mnie zaakceptowała. Psy w końcu wyczuły moją szlachetność ;)

Sama droga po wejściu do lasu przybiera formę szerokiego trawersu, w sumie niezbyt stromego. Mi podejście się podobało - las dziki, stoki po lewej i prawej strome. Po nagłym skręcie w lewo, robi się bardzo mrocznie - nie kojarzę, abym przedtem szedł w tak ciemnym lesie.

Pierwsza dłuższa przerwa nieopodal kapliczki św. Huberta, będąca w zasadzie domkiem myśliwych. To już Łopień Środkowy.



Od tego momentu grzbiet staje się płaski do samego szczytu. W końcu wkraczam na Łopień ,,zasadniczy".
Miejsce jest bardzo fajnie zagospodarowane turystycznie. Jest wiata, stoły, ławy, tablica edukacyjna.



Początkowo widokami z Łopienia jestem bardzo rozczarowany. Ze szczytowej polany są one bardzo mocno ograniczone. Polana jest zbyt...płaska ;)



Z ,,marsową" miną czytam, co widnieje na tablicy edukacyjnej. Dzięki temu moje rozczarowanie szybko zamienia się w radość.
,,Widny Zrąbek" - co prawda poza szlakiem ale bardzo łatwo trafić.

Gorce z ,,Widnego Zrąbka"



Kapitalnie prezentują się stąd Ćwilin, Lubogoszcz (?) i Śnieżnica. Było warto zdobyć Łopień !



Kolejnym etapem jest Mogielica. Żeby na nią wejść, trzeba uprzednio zejść. Schodzę na przeł. Edwarda Rydza-Śmigłego. Przełęcz jest dosyć szeroka, stanowi równocześnie połączenie drogowe Jurkowa i Słopnic.

Wątek patriotyczny.



Cel główny widoczny po raz pierwszy.



Ale i tak co rusz obracam się za siebie. Oto uzasadnienie.



Pasmo Łopienia-stamtąd zszedłem.



Podejście na Mogielice dało nieco ,,w czajnik" ale nie było źle ;)

Polana Wyśnikówka - kilkanaście minut przed szczytem Mogielicy. To dopiero ,,support" do tego co będzie dalej ;)

Gorce jak stały jak stoją. Tam jeszcze zima trzyma.



Beskid Wyspowy m. in. z Ćwilinem, Śnieżnicą, jak i też z Luboniem Wielkim (w głębi z lewej).



Jest piknie !

22 kwiecień, tuż pod samym szczytem śnieg leżakuje ale nie był kłopotliwy.

W miarę nowa wieża na Mogielicy.



Czas przetestować to ,,ustrojstwo" ;)

W kierunku wschodnim - m. in. Modyń (?) i pasmo Łososińskie (?)



Pólnocno-zachodnim.



Południowo-zachodnim. Gorce, grupa Jasienia i kultowa Hala Stumorgowa.



Z lewej w oddali Gorc (?)



Na szczycie jest dosyć gwarno. Wszakże miejsce, widoki i pogoda zachęcają.

Ale wystarczy zejść kawałek w kierunku Słopnic i przy krzyżu papieskim też nieźle. A nawet bardzo dobrze. Gorc i Lubań po lewej - obecni.



Bez większych mecyi schodzę do Słopnic.
Mogielica z polany u Błazka wygląda niepozornie.



Słopnice Królewskie też mają swojego Grojca czyli Świerczka.



Żeby domknąć ,,pętle" nie pozostaje mi nic innego niż obejść Łopień Wschodni stosunko nisko położonym trawersem. Na tym odcinku ,,pada" mi bateria od aparatu (zapomniałem zabrać zapasową) ale tuż przed końcem, nad samym Tymbarkiem udało się ,,wydusić" dosłownie 1 zdjęcie - oddające piękno tutejszej przyrody.



Podsumowując - kolejny udany dzień. Pogodowo, widokowo, pasmowo, odświeżenie pamięci z miejsca już znanego wcześniej (Mogielica) i poznanie zupełnie nowych (wszystko pozostałe).

Dobranoc.

P.s.
Dobromił napisał/a:
Tępy dyszel napisał/a:
Suma wzniesień: ok. 665 m


Mogło być lepiej.


Czy podana z kolej w tej relacji, suma wzniesień jest wystarczająca ? ;)
Ostatnio zmieniony przez Tępy dyszel 2023-05-17, 18:20, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Dobromił 


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 14337
Wysłany: 2023-05-17, 19:19   

Tępy dyszel napisał/a:
22 kwiecień,


Machałem Ci tego dnia łapą z Lubania.

Tępy dyszel napisał/a:
Czy podana z kolej w tej relacji, suma wzniesień jest wystarczająca ?


Bądź poważny. 666 metrów to jest to !




12 godzin na Turbacz. Tak - to mój cel.
_________________
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
 
 
Adrian 
Cieszynioki


Wiek: 40
Dołączył: 13 Lis 2017
Posty: 9363
Wysłany: 2023-05-17, 22:01   

Miło wspominam te tereny, choć mocno dostaliśmy tam w tylek z wielkimi plecakami i namiotem.
Też schodziliśmy do Słopnic i tam czekaliśmy na busa do Limanowej dość długo ...
A jak wchodziłeś do Słopnic, trzeba było skręcić w lewo i doszedłbyś do sklepu, nas tam tubylec zaprowadził.

Ale teraz patrzę, że my szliśmy czerwonym do Słopnic, a Ty odbiłeś na Tymbark ...

Fajna odskocznia, raz na "ruski" rok, oby więcej takich skoków w bok !
Ostatnio zmieniony przez Adrian 2023-05-17, 22:04, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
sprocket73


Dołączył: 14 Lip 2013
Posty: 5516
Wysłany: 2023-05-17, 22:27   

Zapanowała moda na Łopień ;)
Fajną pętelkę zrobiłeś.

Tępy dyszel napisał/a:
W kierunku wschodnim - m. in. Modyń (?) i pasmo Łososińskie (?)

Modyń z prawej, a z lewej Ostra i Cichoń, pasmo Łososińskie poza kadrem.
_________________
SPROCKET
http://gorybezgranic.pl/n...-kim-vt1876.htm
Ostatnio zmieniony przez sprocket73 2023-05-17, 22:39, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Sebastian 


Wiek: 51
Dołączył: 09 Lis 2017
Posty: 5824
Skąd: Kraków

Wysłany: 2023-05-17, 22:40   

sprocket73 napisał/a:
Zapanowała moda na Łopień ;)

Jakoś się nie mogę przekonać do tej góry.
_________________
mój blog: http://sebastianslota.blogspot.com/
Profil Facebook
 
 
opawski1 


Wiek: 26
Dołączył: 21 Lut 2016
Posty: 1051
Skąd: Prudnik
Wysłany: 2023-05-20, 13:28   

Chyba robiłeś taką samą trasę jak ja 8 lat temu. Wtedy jedyny raz byłem na Łopieniu, wiaty szczytowej nie pamiętam, płaskiej polany też. Jednie tą widokową z panoramą na Ćwilin, stał tam też krzyż.
Mimo, że kwiecień to u Ciebie brązowo jak marcu... ale w tym roku wiosna była słaba, wegetacja jest opóźniona :)
_________________
MOJA STRONA O GÓRACH OPAWSKICH: http://www.goryopawskie.eu/
Profil Facebook
 
 
Piotrek 


Wiek: 48
Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 10844
Skąd: Żywiec-Sienna
Wysłany: 2023-05-20, 23:31   

No ciekawe jaki to będzie widok z wieży na Stumorgową, jak już tam postawią co coś co jest niby pewne.... :-/
Ostatnio zmieniony przez Piotrek 2023-05-20, 23:31, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Tępy dyszel 


Wiek: 44
Dołączył: 07 Lip 2013
Posty: 2774
Skąd: Tychy
Wysłany: 2023-05-27, 09:21   

Dobromił napisał/a:
Bądź poważny. 666 metrów to jest to !

Szlakiem papieskim.

Sebastian napisał/a:
Jakoś się nie mogę przekonać do tej góry.

A byłeś tam ?
 
 
Sebastian 


Wiek: 51
Dołączył: 09 Lis 2017
Posty: 5824
Skąd: Kraków

Wysłany: 2023-05-27, 10:38   

Tępy dyszel napisał/a:
A byłeś tam ?

No właśnie się nie mogę przekonać, żeby tam iść.
_________________
mój blog: http://sebastianslota.blogspot.com/
Profil Facebook
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Copyright © 2013 by Góry bez granic | All rights reserved | Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group