Forum FAQ Szukaj Użytkownicy Rejestracja Statystyki Profil Zaloguj Albumy Kontakt

Poprzedni temat «» Następny temat

W dziurawym lesie, po śladzie wyschniętego strumienia.

Autor Wiadomość
laynn 


Dołączył: 01 Sie 2013
Posty: 13656
Skąd: Zagłębie Dąbrowskie
Wysłany: 2022-04-25, 20:54   W dziurawym lesie, po śladzie wyschniętego strumienia.

Kwiecień.
Miało być cieplej. Miało...ale o cieple póki co to można pomarzyć, zresztą ostatni ciepły kwiecień, to był cztery lata temu...więc góry w tym miesiącu poszły w odstawkę.


Na początek jadę połazić w lasach jurajskich na południe od Olkusza (Wyżyna Olkuska).
Przy drodze z Olkusza do Trzebini, w środku lasu, przy małej serpentynie stoi stary dom...to dawna leśniczówka, która jako jedyna pozostała z przysiółka. Kiedy kilkanaście lat temu pierwszy raz tą drogą przejeżdżałem, wpadło mi to miejsce w oko. Choć tą drogą pojechałem później, niż inną, którą jeszcze dziś pojadę (ale to później będzie opisane). I właśnie, ostatnio, po relacji kolegi, który się szwendał po północnych rubieżach Olkusza, stwierdziłem, że muszę w końcu odwiedzić te rejony.
Auto pozostawiam na parkingu, pada deszcz jest ponuro...wrzucam plecak i ruszam. I teraz mniej treści, a więcej zdjęć.
Galman.

serpentyny, niczym w górach...choć po prawdzie to jedna ;)


eśniczówka

Ruszam w las, oglądając pierwsze ślady wiosny:
Okazuje się, że las jest podziurawiony. Gdyby nie wcześniejsza analiza map, z który wiem, że są tu pozostałości po sztolniach, pomyślałbym, że to ślady po bombardowaniach:


Gdy schodzę na dół jaru, obok mnie na gałęzi przysiada na chwilę, ptak. Tu skadrowane zdjęcie, bo nawet nie próbowałem bawić się w zmianę obiektywów:


Droga okrąża wzniesienie, a porastający las, to buczyna - mój ulubiony las.


Przekraczam drogę:


Deszcz, a raczej mżawka przechodzi już wcześniej, a teraz nawet wychodzi słońce! Świat od razu wygląda piękniej!


Tu na drzewach pojawiają się znaki, najpewniej pokazujące "dziury" w lesie, a więc zapewne to pozostałości po kopalniach galmanu i rudy cynku (odpowiednio - Niwka i Kopalnia Katarzyna). Dobrze to widać na mapach.cz.


Najważniejsze - wiosna!


Teraz wracam leśną drogą, by przejść na drugą stronę drogi i wspiąć się na górę.


Mijam leśniczówkę.
W lewo serpentyna, w prawo...to później.


Trochę się trzeba wspiąć i mijając po bokach kolejne dziury, widzę, że jedna z nich jest ogrodzona. Idę sprawdzić, rzeczywiście dziura w ziemi:
Nie włażę. Nie zabrałem raczków, a o ratowników trzeba dbać :D .
Kwiotki co rusz:
Na krzyżówce leśnych dróg, skręcam zdobyć szczyt. Choć droga na południe przyciąga wzrok:


Mijam szczyt (Wiucha 483metry, ha całkiem sporo), potem ambonę na skraju polany, choć myślałem, że to pole, tak ziemia zorana przez dziki, mijam kolejne sztolnie i dochodzę po kilku minutach do drogi. Na widok nieba, kieruję się do auta:


Lubię takie leśne drogi:


Mijam Enta:


fajna dolinka:


Kilka szczegółów w lesie:


Podjeżdżam do...Paryża (trzeba przed serpentyną skręcić w prawo) :


Ale po chwili zawracam i kieruję się do Łąkawca.
Na końcu wsi Psary, przed cmentarzem jest siłownia, amfiteatr, plac zabaw, oraz zespół tam, w ilości ośmiu, które miały spowolnić wzbieranie wody w strumieniu po obfitych opadach, a na okolicznych łąkach dawniej prowadzono tu wypas zwierzyny.


Obecnie przy drugiej tamie woda tryska z źródła, gdyż podziemne wody zostały wciągnięte przez KWK Siersza ( informacja ze strony
link ).Jest tu mały zbiornik, w którym pływają ryby.


Przy próbie sfotografowania pstrągów, oraz jednego karasia, przychodzi pan z domu obok, który zaczyna dokarmiać, jak to mówi, swoje ryby. Okazuje się, że to one je tu wpuścił. Podobno jest ich ok 30tu sztuk. Woda jest zmącona, a ryby, podobno wystraszone, więc mija chwila, gdy zaczynają zjadać rzucaną bułkę. To wina podobno ludzi, którzy przychodzą tu i kąpią psy.


Po nierównej walce z pstrągami, jadę w kierunku Elektrowni Siersza.


Tą drogę, poznałem kiedyś, gdy szukałem skrótu, by wrócić do domu. Dzięki niej, oszczędzałem sporo czasu, a do tego oszczędzałem sporo kilometrów, wracając z Chrzanowa do domu. I się tą drogą zachwyciłem. Droga dziurawa, kręta, biegnąca w sosnowym lesie...czyli genialna. Kiedyś w Myślachowicach skręciłem w wąską drogę, biegnącą wśród starych, kamiennych domów, murów by potem dojeżdżałem do Czyżówki, wsi, która wyglądała jakby był tu koniec świata. Dziś wybudowano obwodnicę (!), którą omija się wieś, od razu dojeżdżając do elektrowni...
Kiedyś po minięciu starego GSa, za ostatnimi domostwami, mijało się pętle autobusu i wjeżdżało w maleńki lasek, z którego wyjeżdżało się na...zagrodę w parku Jurajskim :D , czyli Stację elektroenergetyczną. Oto ona:


Ot takie moje głupie skojarzenie :lol .
A oto, ta moja droga:


Uwielbiam takie poboczne drogi. Kręte. Im gorsza nawierzchnia...tym lepiej. Kiedyś ta droga to była łata, na łacie. Ale i dziś, prezentuje się sympatycznie. Jak i las wokół niej:

Mijam Diablą Górę, którą właśnie przez jeżdżenie tą drogą odkryłem, mijam zarośniętą odkrywkę i skręcam ku kolejnemu celu. Sztoła.
Tak na prawdę, to są źródła wyschniętej rzeki. Rura z rzeką o wdzięcznej nazwie, Baba, którą to kopalnia Olkusz-Pomorzany zasilała rzekę:


Naturalne źródła Sztoły, pierwotnie były w lasach pod Kozłową Górą i właśnie w ich stronę się kieruję. Mijam zbiornik Leśny Staw, obok ośrodka wypoczynkowego o tej samej nazwie, o wyglądzie jak z PRLu.
Woda ma niesamowitą barwę, zresztą sama Sztoła również nią się wyróżniała. Tymczasem mijam żulów - gejów, bo się sami tym chwalą ;) , tzn zaczepiają kilka osób mijających ich, głośnymi przekleństwami oraz tekstem, że oni niby nie są gejami... :P .
Po chwili zaczynam rozmowę z rowerzystom, który opowiada mi, jak kiedyś tu woda płynęła. Mijamy groble i kolejny zbiornik. Widać tu ślady bobrów, przeniosły się z wyschniętej rzeki:


Za kolejną przeszkodą, gdzie kiedyś strumień płynął rurą, mijamy kolejne suche rozlewisko i tu gubię towarzysza, jednak pchanie roweru po piaskach, to dość uciążliwe jest ;)


Dość intensywne światło, na pewno dodaje uroku, szczególnie, gdy się wejdzie w wąwóz z taką atrakcją:


Po wodzie, ani śladu. Moim celem jest dawna osada Podpolis. Mijam wyschnięte stawy, które oglądam zza drutu kolczastego i dochodzę do starego młyna:


Słońce schowało się za drzewami, powoduje mroczny klimat...ale ktoś tu mieszka, słychać głosy ludzkie. Według mapy, oraz pewnego filmu, wiem, że za młynami powinna się pojawić woda. Niestety koryto jest suche. Idąc dalej mija się źródła, może dalej ta woda się pojawi, ale...jest już późno, coś koło 18tej, ja w końcu czuję zmęczenie, więc odbijam na szlak, by powoli wracać. Wpierw jednak łyk herbaty, zagryziony czekoladą. Wtem słyszę grzmot...no ładnie.


Po kilkunastu minutach leśna droga zmienia się w piaszczystą, taką typową jurajską. Idzie się ciężko, jak po pustyni...Wychodzę na przecinkę a tu przede mną mrok:


to z niego, grzmoty dochodzą, a z tyłu trochę błękitu:


Maszty:

Na koniec mijam trzech panów, co się dziwili, że ruch jak na Mariackiej, nie gejów, co im zazdroszczę, to siedzą przy ognisku. Nad samym zbiornikiem para robi grilla jednorazowego - czas pomyśleć o ognichu!
Wracając, w końcu trafiam do słynnych zakoli na Sztole. Oczywiście, szkoda, że nie dotarłem tu, gdy ta woda tu płynęła. Niestety, tak to jest, jak się coś odkłada na później, bo przecież to pod nosem mam, więc w każdej chwili się podjedzie, a dziś to jedźmy gdzieś dalej. No i się w końcu przeliczyłem...


W drodze powrotnej, wjeżdżam w burzę. Leje jak cholewa. Do domu już docieram po zmroku. Zmęczony, ale zadowolony...choć skoro tu jeszcze wiosna dopiero startuje, to w góry jeszcze za wcześnie. Za wcześnie na zieleń w górach...
_________________
Zdjęcia Blog
Profil Facebook
 
 
Adrian 
Cieszynioki


Wiek: 38
Dołączył: 13 Lis 2017
Posty: 6534
Wysłany: 2022-04-25, 21:29   

Też lubię takie leśne ścieżki i zawsze jak jedziemy autostradą, to zaglądam na te leśne drużki między sosnami :)

Młyn robi wrażenie, trochę jak z jakiegoś strasznego filmu o mordowaniu i znikających ludziach ...

Samemu w takich miejscach, to strach chodzić, geje i dzikie zwierzęta, strach się bać ;)
_________________
"... Idę tam gdzie idę, nie idę gdzie nie idę ..."
 
 
sprocket73


Dołączył: 14 Lip 2013
Posty: 4336
Wysłany: 2022-04-25, 22:39   

W tym rejonie, między Karniowicami, Psarami, Paryżem... zawsze się najbardziej gubię. To jest jakiś trójkąt bermudzki. Za każdym razem jak tam chodzę, to gdzieś źle skręcę :D
_________________
SPROCKET
https://picasaweb.google.com/107852838183145186231
 
 
Dobromił 


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 12559
Wysłany: 2022-04-26, 07:16   

Adrian napisał/a:
Młyn robi wrażenie, trochę jak z jakiegoś strasznego filmu o mordowaniu i znikających ludziach ...


sprocket73 napisał/a:
zawsze się najbardziej gubię. To jest jakiś trójkąt bermudzki


laynn napisał/a:
szczególnie, gdy się wejdzie w wąwóz z taką atrakcją


Robimy tam wyjazd Forumowy.

Jak nam się uda stamtąd wyjść to odwiedzę przy okazji rodzinę.
_________________
Decyzją administracji naganę otrzymał:

Dobromił - za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum.
 
 
laynn 


Dołączył: 01 Sie 2013
Posty: 13656
Skąd: Zagłębie Dąbrowskie
Wysłany: 2022-04-26, 08:09   

A jak z takiego zlotu nie wszyscy wrócą, to będzie idealnie pod horror.
Zaginieni w rejonie jurajskiego trójkąta.

Dość...mrocznie się robi...
_________________
Zdjęcia Blog
Profil Facebook
 
 
Gór Ski 

Dołączył: 08 Maj 2018
Posty: 458
Skąd: Katowice
Wysłany: 2022-04-26, 13:52   

laynn napisał/a:
Kwiecień.
Miało być cieplej. Miało...ale o cieple póki co to można pomarzyć, zresztą ostatni ciepły kwiecień, to był cztery lata temu...więc góry w tym miesiącu poszły w odstawkę.


Raczej w 2020 roku pamiętam dobrze bo prawie cały miesiąc spędziłem na Jurze, pamiętam wyżową pogodę.

laynn napisał/a:
Mijam zbiornik Leśny Staw, obok ośrodka wypoczynkowego o tej samej nazwie, o wyglądzie jak z PRLu.


Ten ośrodek już chyba ładnych parę lat ulega dewastacji.
laynn napisał/a:
Po wodzie, ani śladu. Moim celem jest dawna osada Podpolis.


Powyżej tego zbiornika Leśny Staw woda już dawno nie płynęła a idać dalej korytem można dojedzie się to źródła Sztoły z którego bije Źródło a następnie ta woda płynąc znika .

W każdym razie odkąd kopalnia zakręciła kurek , to rzeka zanikła choć miałem to szczęście nią kilka razy spłynąć , podobny los może spotkać Białą główny dopływ Białej Przemszy
 
 
laynn 


Dołączył: 01 Sie 2013
Posty: 13656
Skąd: Zagłębie Dąbrowskie
Wysłany: 2022-04-26, 14:08   

Cytat:
Raczej w 2020

Popatrzyłem na albumy i o ile ładna pogoda była, to pamiętam, że jednak za ciepło to nie było. A w 2018tym w Szczawnicy to w krótkim rękawie chodziliśmy. Tu kilka zdjęć z kwietnia 2020, też z Jury.


A tu 2018Ale nie będę się upierał, bo pisząc te słowa to pamiętam te kilka wycieczek, spacerów, ale to było pod koniec kwietnia.
Cytat:
odkąd kopalnia zakręciła kurek , to rzeka zanikła choć miałem to szczęście nią kilka razy spłynąć , podobny los może spotkać Białą główny dopływ Białej Przemszy

I w tym konkretnej sprawie, wpierw kopalnia, człowiek zabrał wodę (podobno właśnie powyżej zbiorników wodę zabrała też kopalnia), a potem jednak dała. I szkoda, że jednak dalej ta woda nie płynie....
_________________
Zdjęcia Blog
Profil Facebook
 
 
Sebastian 


Wiek: 49
Dołączył: 09 Lis 2017
Posty: 3980
Skąd: Kraków
Wysłany: 2022-04-28, 18:11   

Relacja trochę w stylu Buby, gdyby rozjaśnić zdjęcia, to można by się pomylić co autora.
Na szczęście twoje mają właściwą jasność i nasycenie.
_________________
mój blog: http://sebastianslota.blogspot.com/
Profil Facebook
 
 
Wiolcia 


Dołączyła: 13 Lip 2013
Posty: 3126
Wysłany: 2022-04-28, 19:08   

Bardzo ładne zdjęcia leśnych dróg.
Też szkoda mi Sztoły, podobno rzeka była ciekawa dla kajakarzy. Zastanawiam się, czy kiedyś nad nią byłam czy też nie. Raz łaziłam w okolicach Bukowna i chyba jakaś rzeka tam była, ale wtedy nie zwracałam na to za bardzo uwagi.

Sebastian napisał/a:

Na szczęście twoje mają właściwą jasność i nasycenie.

Sebastian, Ty tak na serio?
Ostatnio zmieniony przez Wiolcia 2022-04-28, 19:09, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Sebastian 


Wiek: 49
Dołączył: 09 Lis 2017
Posty: 3980
Skąd: Kraków
Wysłany: 2022-04-28, 19:19   

Wiolcia napisał/a:
Sebastian, Ty tak na serio?

Tak, na serio. Wiem, wiem, TWA itd.
_________________
mój blog: http://sebastianslota.blogspot.com/
Profil Facebook
 
 
Wiolcia 


Dołączyła: 13 Lip 2013
Posty: 3126
Wysłany: 2022-04-28, 19:42   

Sebastian napisał/a:
Wiolcia napisał/a:
Sebastian, Ty tak na serio?

Tak, na serio. Wiem, wiem, TWA itd.

A nie wiem, czy TWA. Ale ostatnio się tu czuję jak na jakimś forum fotograficznym :o-o Choć zdjęcia profilowe adminów przecież zobowiązują - na szyi musi coś wisieć ;)
 
 
Sebastian 


Wiek: 49
Dołączył: 09 Lis 2017
Posty: 3980
Skąd: Kraków
Wysłany: 2022-04-28, 19:45   

Wiolcia napisał/a:
Ale ostatnio się tu czuję jak na jakimś forum fotograficznym :o-o

To źle? Jest dużo relacji do czytania i oglądania, są dyskusje na inne tematy. A główną moją myślą było jednak nawiązanie stylu tej relacji Laynna do Bubowych relacji.
_________________
mój blog: http://sebastianslota.blogspot.com/
Profil Facebook
 
 
Wiolcia 


Dołączyła: 13 Lip 2013
Posty: 3126
Wysłany: 2022-04-28, 19:49   

Sebastian napisał/a:
Wiolcia napisał/a:
Ale ostatnio się tu czuję jak na jakimś forum fotograficznym :o-o

To źle? Jest dużo relacji do czytania i oglądania, są dyskusje na inne tematy. A główną moją myślą było jednak nawiązanie stylu tej relacji Laynna do Bubowych relacji.

A nie, niech każdy sobie pisze, co tam lubi. Ale jak ostatnio czytam ciągle o jasnych i ciemnych zdjęciach, to się tak zastanawiam, czy to jakiś tajny kod, zgrywa, czy może ja o czymś nie wiem...
 
 
laynn 


Dołączył: 01 Sie 2013
Posty: 13656
Skąd: Zagłębie Dąbrowskie
Wysłany: 2022-04-28, 20:11   

Pewien krecik podpowiada, że TWA zamierza przekształcić to forum w fotograficzne ;) oczywiście to żart.
Co do jasności zdjęć...to jest to bardzo poważna, kwestia jasności zdjęć, posiadania odpowiedniego naświetlenia matrycy, oraz odpowiedniej kolorystyki, wielkości matrycy...to bardzo poważny problem. Nad którym polecamy (ja jako antyTWA dla równowagi), oraz samo TWA...polecamy rozmawiać. Wtedy problemy, te będą obgadane, co pomoże wszystkim, w danej kwestii.
:D

Dziękuję za opinię. Te ścieżki same się prosiły o uwiecznienie.
Buba będzie załamana...
_________________
Zdjęcia Blog
Profil Facebook
 
 
Adrian 
Cieszynioki


Wiek: 38
Dołączył: 13 Lis 2017
Posty: 6534
Wysłany: 2022-04-28, 21:24   

Rozmowy o jasności i ciemności zdjęć należy traktować z lekkim przymrożeniem oka ;)
W sumie to tylko Witek robi za jasne :haha żart!

Wiola, nie lękaj się ;)
_________________
"... Idę tam gdzie idę, nie idę gdzie nie idę ..."
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Copyright © 2013 by Góry bez granic | All rights reserved | Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group