Forum FAQ Szukaj Użytkownicy Rejestracja Statystyki Profil Zaloguj Albumy Kontakt

Poprzedni temat «» Następny temat

Dzień w Rudawach Janowickich

Autor Wiadomość
Sebastian 


Wiek: 51
Dołączył: 09 Lis 2017
Posty: 5768
Skąd: Kraków
Wysłany: 2019-09-03, 16:00   Dzień w Rudawach Janowickich



Kolorowe Jeziorka, Sokolik i Krzyżna Góra to jedne z najciekawszych miejsc do odwiedzenia w Rudawach Janowickich. Inne polecane często miejsca to Zamek Bolczów, Zamek w Karpnikach, Starościńskie Skały oraz Skalnik (najwyższy szczyt Rudaw Janowickich) wraz z położonym niżej punktem widokowym na Małej Ostrej.

Rudawy Janowickie to pasmo górskie będące częścią Sudetów, położone na północny- wschód od Karkonoszy pomiędzy miejscowościami Kowary, Kamienna Góra i Janowice. Można do nich dojechać samochodem z Karpacza w 30-40 minut, więc mogą stanowić znakomite uzupełnienie dla osób przyjeżdżających w te rejony z zamiarem chodzenia po Karkonoszach. Same góry, w przeciwieństwie do Karkonoszy, najwyższego pasma Sudetów, są stosunkowo niskie - Skalnik, najwyższa góra Rudaw Janowickich ma 945 metrów n.p.m. a wiele wierzchołków liczy ok. 500 metrów n.p.m. Ale przecież nie w wysokości siła, ale w pięknie krajobrazy. Rudawy Janowickie są mocno zalesione, próżno tu szukać długich, widokowych tras wiodących graniami - ich atutem są ciekawe formacje skalne, co jest pewnym podobieństwem do np. Gór Stołowych. Rudawy stanowią też bardzo ciekawe miejsce dla wypraw rowerowych. W celu ochrony walorów krajobrazowych i przyrodniczych został tu utworzony w 1989 roku Rudawski Park Krajobrazowy.

Rudawy Janowickie od średniowiecza były terenem eksploracji górniczej. Pierwsze pisemne informacje o górnictwie na tych wiekach pochodzą z XIV wieku. Wydobywano tu miedź, srebro, oraz niewielkie ilości kobaltu, pierwiastka bardzo cennego, gdyż służącego do produkcji błękitnej farby („błękit kobaltowy") służącej do farbowania ceramiki, porcelany i tkanin. W okresie rozkwitu górnictwa na tych terenach w XVI-XVII wieku działało tu 160 szybów i sztolni. Od XIX wieku górnictwo w Rudawach Janowickich zaczęło upadać. Przyczynami był spadek cen miedzi, kiepskie wyposażenie kopalń i przenikanie wód gruntowych do szybów. Ostatecznie historię górnictwa w tych górach zakończyło zamknięcie kopalni „Orzeł" w 1927 roku.

W Zamku w Karpnikach byliśmy w ramach zwiedzania Doliny Pałaców i Ogrodów, czemu będzie poświęcona osobna relacja, a podczas jednodniowej wycieczki w Rudawy Janowickie odwiedziliśmy trzy miejsca, o których mowa na początku relacji.

KOLOROWE JEZIORKA


Popularne miejsce, położone na dawnych terenach górniczych, w rejonie wsi Wieściszowice. Znajdują się tam cztery jeziorka mające różne kolory, wynikające z obecności w gruncie różnych związków chemicznych. Jeziorka są położone wzdłuż zielonego szlaku prowadzącego z Wieściszowic na górę o nazwie Kopa niczym kolorowe paciorki nanizane na sznurek. Pod Jeziorka można podjechać samochodem, parkingi są dwa: na bliższym wejścia opłata dzienna wynosi 10 zł, na dalszym już tylko 5 zł za samochód. Po szybkiej decyzji trzysta metrów na nogach za 5 zł postanowiliśmy zaoszczędzić trochę grosza i zaparkowaliśmy trochę dalej. Krakowska oszczędność pełną gębą.

Dwa pierwsze jeziorka: Żółte i Purpurowe położone są blisko siebie. Znajdują się w piaszczystych pokopalnianych wyrobiskach, w otoczeniu niewielkich skałek. Do Żółtego Jeziorka prowadzi krótki tunel skalny.




krajobraz wokół Żółtego i Purpurowego Jeziorka




w skalnym tunelu

Żółte Jeziorko to najmłodsze jeziorko powstałe pośród pokopalnianych hałd. Jeszcze na przełomie wieków nie było w nim wody. Z rzadka, po dużych opadach deszczu, spływająca z górskich stoków deszczówka, wypełniała jego dno wodą o żółtawym odcieniu. Teraz jest w nim niewiele wody, ale jeziorko raczej nie wysycha.





Purpurowe Jeziorko powstało po zalaniu wyrobiska „Nadzieja” w kopalni, która została uruchomiona Rudawach w 1785 r. Z łupków łyszczykowych pozyskiwano tutaj piryt. Wyrobisko ma ok. 430 m długości i ok. 110 m szerokości . Wypełnia je dziś woda w kolorze purpury, będąca roztworem kwasu siarkowego, wody jeziorka obfitują też w związki miedzi i żelaza. Akwen otaczają skałki, a także skarpy obsypane pachnącym siarką piachem.


Purpurowe Jeziorko

Między Żółtym a Purpurowym Jeziorkiem znajduje się jeszcze jeden prześwit skalny. Udało mi się w nim "upolować" odbity w tafli wody widok rodziny robiącej sobie wspólne zdjęcie.






krajobraz wokół Purpurowego Jeziorka

Błękitne Jeziorko jest największe i położone nieco wyżej.



Błękitne Jeziorko powstało na terenie dawnego wyrobiska „Nowe Szczęście”. Swój kolor zawdzięcza związkom miedzi. W przeciwieństwie do Purpurowego, jego woda jest czysta i pozbawiona siarkowego zapachu. W zależności od pogody i oświetlenia woda w Błękitnym Jeziorku przybiera różne odcienie. Aken jest długi na 150 m, a średnica w najszerszym miejscu wynosi ok. 50 m. Jeziorko jest bardzo głębokie, wyrobisko ma ponad 20 m głębokości.







O Zielonym Jeziorku wspominam jedynie z kronikarskiego obowiązku. Jest ono sporo oddalone od pozostałych trzech jeziorek, jest położone dość daleko w drodze na Kopę i raczej przypomina błotnistą kałużę niż jezioro. Akurat tego lata, wskutek suszy, generalnie poziom wody w jeziorkach był niski, ale to Zielone Jeziorko, jak można wyczytać w wielu miejscach, nabiera sensownej objętości tylko po znacznych opadach deszczu.

SOKOLIK


Sokolik to jeden z dwóch tzw. „Cycków Janowickich", dwóch wierzchołków górskich położonych blisko siebie, o charakterystycznym kształcie. Drugim z nich jest Krzyżna Góra.


"Cycki Janowickie" - widok z parkingu pod Biedronką w Karpaczu

Sokolik i Krzyżna Góra są położone w północnej części Rudaw Janowickich, w pobliżu miejscowości Trzcińsko, ponad schroniskiem PTTK „Szwajcarka". Są one częścią Gór Sokolich, w których znajdują się liczne granitowe formacje skalne, będące atrakcyjnym miejscem dla wspinaczy. Często odbywają się tu szkolenia adeptów wspinaczki.

Góra jest położona stosunkowo blisko od parkingu znajdującego się poniżej „Szwajcarki", droga na szczyt z parkingu zajmuje godzinę.


schronisko PTTK "Szwajcarka"


w drodze na Sokolika - Husyckie Skały


w drodze na Sokolika


szczytowa skałka na Sokoliku


wejście na Sokolika


wejście na Sokolika

Na Sokoliku Dużym o wysokości 623 m n.p.m. znajduje się platforma widokowa, usadowiona na szczytowej skale o wysokości ok. 30 metrów. Rozpościera się z niej panorama 360 stopni:

- na południe - Karkonosze
- na wschód - Rudawy Janowickie
- na północ - Góry Kaczawskie
- na zachód - Góry Izerskie


widok na północ


skałki Sokolika - widoczne dwa stanowiska do asekuracji wspinaczkowej



tereny wspinaczkowe na Sokoliku

Szczególnego uroku, zwłaszcza o świcie, nadają mgły unoszące się nad położoną na północ i wschód od Sokolika Doliną Bobru. Nisko położone wschodzące słońce oświetla mgły otaczające lasy tworząc piękne „lasery” świetlne. Te widoki są tak niezwykłe z uwagi na wzajemne położenie względem kierunków świata Sokolika, Doliny Bobru i słońca. Niestety my tam byliśmy późnym popołudniem. Chmury się przesuwały nad górami mimo wszystko udało się zauważyć i pofotografować interesujące widoki.



widok na północny - zachód


Karkonosze z Sokolika


sudeckie chmurki w wersji czarno-białej


zejście z Sokolika


wspinacze na Sokoliku

KRZYŻNA GÓRA


Drugi punkt widokowy w Górach Sokolich znajduje się nieopodal - z Sokolika pieszo 30 minut, z parkingu podobny czas na szczyt. Na wierzchołku Krzyżnego Góry znajduje się formacja skalna zwieńczona krzyżem (stąd nazwa), skąd rozpościerają się podobne widoki jak z Sokolika. Wprawdzie widok na północną stronę zasłaniają drzewa, ale z kolei dużo lepiej widoczne są Karkonosze i Kotlina Jeleniogórska.


wejście na Krzyżną Górę

Jest już późne popołudnie, czekamy na zachód słońca, które powoli się obniża nad Górami Izerskimi. Spotykam znajomego z Instagrama, który mieszka na Dolnym Śląsku i z tego powodu w tych rejonach górskich przebywa często. Robi on mnie i żonie pamiątkowe wspólne zdjęcie. Zawsze mam z tym problem, bo ludzie zawsze jakoś dziwnie kadrują nasze zdjęcia. Nie czuję potrzeby posiadania dużej ilości pamiątkowych fotografii z wakacji, ale tu wykorzystuję okazję i proszę o wspólną fotkę z moją „drugą połówką”. Wychodzi super. Niestety, żona nie zgadza się na publikację swoich zdjęć w internecie, a mówię wam, jest czego żałować. Trudno.


wieczór na Krzyżnej Górze


panorama Karkonoszy i Gór Izerskich


chmury nad Karkonoszami

Słońce schodzi coraz niżej. Obserwujemy zachodzące słońce.




ciepłe barwy wieczoru






Karkonosze i Kotlina Jeleniogórska

Wieczór na Krzyżnej Górze nam się udał, słońce pięknie rozlało ciepłe barwy po Kotlinie Jeleniogórskiej. Nie czekaliśmy na zachód słońca, kolega mówi, że będzie "płaski". Zeszliśmy na parking przed zachodem. Faktycznie, chmury się rozeszły i był "płaski", co było widać w drodze powrotnej przez Rudawy. Kolega miał dobre wyczucie. W każdym razie, co zobaczyliśmy, to nasze.

Wycieczka w Rudawy Janowickie była jedną z wielu, jakie odbyliśmy w ramach dwutygodniowych wakacji w Karpaczu. Wyjazd w to miejsce był znakomitym wyborem, nawet lepszym niż bym przypuszczał. Wielka rozmaitość miejsc do zwiedzenia w okolicach Karpacza, zresztą nie tylko górskich, stanowi o atrakcyjności tego reojnu. Jeziorka i skałki Rudaw Janowickich są tego dobrym przykładem.
Profil Facebook
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2019-09-03, 17:08   

Z kilku relacji przedstawiającej Kolorowe Jeziorka, ta Twoja jest...najbardziej kolorowa, co oczywiście jest pochwałą :)
Co do tego regionu, a dokładnie Rudaw to jakoś on mnie najmniej ciągnie, a widzę, że dla córy byłoby to interesujące. Bardziej niż Rudawy mnie ciągnie w Kaczawskie i ostatnia część, a szczególnie ten spektakl słońca z chmurami wyszedł super.
 
 
opawski1 


Wiek: 25
Dołączył: 21 Lut 2016
Posty: 1049
Skąd: Prudnik
Wysłany: 2019-09-03, 19:51   

Cytat:
Robi on mnie i żonie pamiątkowe wspólne zdjęcie. Zawsze mam z tym problem, bo ludzie zawsze jakoś dziwnie kadrują nasze zdjęcia.


Ja mam tak samo. ile razy dam komuś aparat to może 1 na 10 osób zrobi poprawnie... Po pierwsze nie wie jak nim się obsługiwać patrzy w wyświetlacz, zamiast w wizjer. Po drugie mało kto potrafi kadrować poprawnie... ja na tle krajobrazu 70% zdjęcia to niebo, zetnie mi nogi, albo uchwyci mnie z boku i obetnie ręce.


A Rudawy Janowickie są piękne! Twoje zdjęcia są ładne, szczególnie te z zachodu słońca na Sokolikach.
Mnie Rudawy urzekły w zeszłym roku w październiku. Skalne punkty widokowe, kolorowe jeziorka i przede wszystkim niesamowite kolory jesieni! :) Muszę znów tam wrócić.
Jakby ktoś chciał to moja relacja: Jesienny kolorowy weekend w Rudawach Janowickich
_________________
MOJA STRONA O GÓRACH OPAWSKICH: http://www.goryopawskie.eu/
Ostatnio zmieniony przez opawski1 2019-09-03, 19:53, w całości zmieniany 1 raz  
Profil Facebook
 
 
ceper 


Dołączył: 02 Sty 2014
Posty: 8598
Wysłany: 2019-09-03, 20:05   

Kolego opawski1, daj mi znać, gdybyś się wybierał w Rudawy, to Cię umęczę i zrobię Ci zdjęcie w całości. ;)
Twa jesień (powiew młodości) wygrywa z latem Sebastiana, chociaż jego promienie słońca chyba wymagały obróbki.
_________________
Bo kto ma, temu będzie dodane, i nadmiar mieć będzie; kto zaś nie ma, temu zabiorą również to, co ma. /Mt 13,12/
Enjoy your life-never look back. Jest dobrze, a będzie jeszcze lepiej.
 
 
sokół


Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 12243
Skąd: Bytom
Wysłany: 2019-09-03, 21:54   

Zdjęcia świetne, pierwszy raz ktoś tak fajnie pokazał Rudawy.
Profil Facebook
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2019-09-04, 07:15   

Sebastian Słota napisał/a:
Niestety, żona nie zgadza się na publikację swoich zdjęć w internecie, a mówię wam, jest czego żałować. Trudno.

Tak mi się teraz przypomniało, moja ma takie samo podejście. Ale powoli gdzieś tam zawsze przemycę jakieś wspólne zdjęcie. I jak z początku się oburzała, teraz już nic nie mówi. W ogóle co ciekawe, jak zaczynałem pisać relację na blogu, to obawiałem się wyśmiania, a dziś moja żona jest najlepszym edytorem relacji. Ostatnio nawet je zaczyna chwalić :)
 
 
ceper 


Dołączył: 02 Sty 2014
Posty: 8598
Wysłany: 2019-09-04, 08:29   

Sebastian Słota napisał/a:
żona nie zgadza się na publikację swoich zdjęć w internecie
Mam to samo, musi Wam wystarczyć czasem moje zdjęcie, jeśli przyroda nie wyczerpuje Waszych oczekiwań estetycznych. ;)

laynn, kiedyś przez rodziców byłeś ciągnięty za małego w góry, wkrótce rodziców zastąpi żona, jeśli tego już nie czyni. :o-o
_________________
Bo kto ma, temu będzie dodane, i nadmiar mieć będzie; kto zaś nie ma, temu zabiorą również to, co ma. /Mt 13,12/
Enjoy your life-never look back. Jest dobrze, a będzie jeszcze lepiej.
 
 
sokół


Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 12243
Skąd: Bytom
Wysłany: 2019-09-04, 08:39   

ceper napisał/a:


laynn, kiedyś przez rodziców byłeś ciągnięty za małego w góry, wkrótce rodziców zastąpi żona, jeśli tego już nie czyni. :o-o [/color]



Uwaga!
Wszyscy razem!

Trzy - czte - ry!

HAHAHAHA
Profil Facebook
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2019-09-04, 09:03   

sokół :lol
 
 
ceper 


Dołączył: 02 Sty 2014
Posty: 8598
Wysłany: 2019-09-04, 09:29   

laynn napisał/a:
Za małego ciągnięty w góry przez rodziców. Później o nich zapomniałem          (edit: napisał to na czerwono!)

Zacytowałem zagranicznika z jego bloga. Pisałem mu, że to brzydko, złe skojarzenia przychodzą na myśl... :dev6
Zapomniał o rodzicach, więc ktoś musiał przejąć trudne zadanie. Cieszę się, że Wam się podoba ma interpretacja. :-)
Pewne rzeczy nie przemijają, np. jadałem dobrze za młodu, obżeram się teraz, to na starość głodówka mi nie grozi. :usmi
_________________
Bo kto ma, temu będzie dodane, i nadmiar mieć będzie; kto zaś nie ma, temu zabiorą również to, co ma. /Mt 13,12/
Enjoy your life-never look back. Jest dobrze, a będzie jeszcze lepiej.
 
 
Piotrek 


Wiek: 48
Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 10830
Skąd: Żywiec-Sienna
Wysłany: 2019-09-04, 09:33   

Sokoliki to górki w moim klimacie i takie lubię ogromnie :)
Nie miałem jednak okazji widzieć tych jeziorek, choć wielokrotnie o nich słyszałem i czytałem.


Cytat:
Ja mam tak samo. ile razy dam komuś aparat to może 1 na 10 osób zrobi poprawnie

W takich przypadkach najbardziej mnie wkurza, jak ucięte są nogi za to połowę zdjęcia bezsensownie zajmuje... niebo. Ale cóż, ktoś robi przysługę, głupio się więc czepiać.
 
 
Dobromił 


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 14268
Wysłany: 2019-09-04, 09:35   

Cytat:
Ale cóż, ktoś robi przysługę, głupio się więc czepiać.


A tam głupio. Niech się uczą !

Nigdy w tych górach nie byłem. Ze zdjęć wynika, że piękne to miejsce.
_________________
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
 
 
Pudelek


Dołączył: 08 Lip 2013
Posty: 8277
Skąd: Oberschlesien
Wysłany: 2019-09-04, 12:09   

Muszę w końcu zobaczyć te kolorowe jeziorka :)

A tak z innej beczki: według nowego podziału górskiego schronisko oraz cycki nie leżą już w Rudawach Janowickich, ale w... kotlinie jeleniogórskiej :-o
_________________
Staliśmy nad przepaścią, ale zrobiliśmy wielki krok naprzód!
 
 
Sebastian 


Wiek: 51
Dołączył: 09 Lis 2017
Posty: 5768
Skąd: Kraków
Wysłany: 2019-09-04, 18:40   

opawski1 napisał/a:

A Rudawy Janowickie są piękne! Twoje zdjęcia są ładne, szczególnie te z zachodu słońca na Sokolikach.
Mnie Rudawy urzekły w zeszłym roku w październiku. Skalne punkty widokowe, kolorowe jeziorka i przede wszystkim niesamowite kolory jesieni! :) Muszę znów tam wrócić.


Te kolory jesieni są charakterystyczne dla takich niskich gór, jak właśnie Rudawy. Będąc tam, wyobrażałem sobie dokładnie to samo, co zobaczyłem w twojej relacji. Piękny weekend miałeś
Profil Facebook
 
 
włodarz 

Dołączył: 13 Maj 2014
Posty: 2636
Skąd: Góry Sowie
Wysłany: 2019-09-07, 20:13   

Bardzo ładne zdjęcia.
_________________
Sudeckie Ilustracje
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Copyright © 2013 by Góry bez granic | All rights reserved | Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group