Forum FAQ Szukaj Użytkownicy Rejestracja Statystyki Profil Zaloguj Albumy Kontakt

Poprzedni temat «» Następny temat

Krótki spacer w Górach Czarnych.

Autor Wiadomość
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2023-05-21, 08:42   Krótki spacer w Górach Czarnych.

Do hotelu wszyscy wchodzą z walizkami, jedynie jeden człowiek wchodzi z plecakiem.
Tym człowiekiem jestem ja...a to oznacza, że...

będą góry!!!

Gdy dowiedziałem się, że na szkolenie jedziemy do miejscowości na skraju dwóch pasm górskich, do tego w Sudetach - z czego w jednym z nich mnie jeszcze nie było...to zamiast walizki zabieram plecak oraz ciuchy, w których zamierzam iść w góry i dlatego nieco różniłem się od reszty gości hotelowych ;)
Obecny rok, 2023 to zdecydowanie rok sudecki. To będzie moja siódma wycieczka górska i czwarta w Sudetach, a gdy doliczymy jeszcze spacer na Górze Świętej Anny to nawet piąta (z ośmiu wycieczek) w kierunku zachodnim.
Najpierw jednak trzeba na miejsce dojechać. Gdy ruszamy spod mojego bloku to leje ale tak konkretnie. Deszcz ustaje dopiero gdzieś między Brzegiem a Oławą. Z autobany zjeżdżamy nieco za Wrocławiem i jadąc drogą na Świdnice mijamy Ślęże, praktycznie jadąc pod tuż obok niej. Dzięki temu, że jestem pasażerem, mogę podziwiać widoki zza okna, oraz robić zdjęcia :) z czego korzystam, choć światło jest kiepskie...
Masyw Ślęży odcinający się zielenią od żółci rzepakowych pól:


Choć to szczyt Przedgórza Sudeckiego, to jednak spory kawał góry z tej Ślęży!
Zostawiamy ją jednak za sobą mknąc dalej ku widocznym na południu górom. Te wyższe to Góry Sowie, zaś niższe to wzniesienia Pogórza Wałbrzyskiego. W rejonie wsi Bystrzycy Górnej wjeżdżamy w dolinę Bystrzycy, by podążając wzdłuż rzeki jechać na południe. Mijamy wsie z charakterystyczną poniemiecką zabudową, jakąś gospodę niczym z epoki PRLu i ciekawe mosty kolejowe na linii biegnącej z Wrocławia. I mijając kolejne wsie, coraz to nowe widoki, czuje ekscytację. Przede mną znów coś nowego!

W końcu dojeżdżamy do celu. Jesteśmy w Jedlinie Zdrój, uzdrowiskowym mieście na granicy Gór Sowich i Wałbrzyskich. Właśnie to drugie pasmo mnie interesuje bardziej, w Górach Sowich już byłem - na początku ubiegłego roku, zaś w Górach Wałbrzyskich jeszcze nie. Choć tak na prawdę to interesuje mnie tu cała okolica, ale na to nie mam czasu, jestem tu służbowo i czas będę miał późnym popołudniem.
Zakwaterujemy się w hotelu i mając chwilę wolnego czasu ruszamy na spacer.

widok spod hotelu

Myślałem, że może się uda jeszcze w dniu przyjazdu gdzieś wyjść w góry, ale jest cholernie zimno, a wiatr potęguje uczucie chłodu, do tego wiszą nisko chmury i mimo, że nie powinno padać, to tracimy chęci na wyjście wyżej. Bo chłopaki z którymi przyjechałem chcą mi towarzyszyć. Idziemy na krótki spacer. Na górze polany, oglądamy widok w kierunku hotelu, za którym widać niewysokie szczyty Gór Wałbrzyskich:


Wchodzimy w las i spokojnym krokiem docieramy do stacji kolejowej Jedlina Zdrój gdzie kończymy spacer. No jeszcze tylko zaglądamy w stronę tunelu kolejowego:


Przy okazji, czy ktoś wie co to za napis? Bo na pozostałość z II WŚ mi to nie wygląda:


I wracamy do hotelu by przejść się odwiedzić przyhotelowy browar. Próbujemy piwa pszenicznego (całkiem dobre). A później... ;)


Kolejnego dnia wita nas słońce. Ale dopiero po zajęciach szybko się przebieramy i ruszamy na wycieczkę. Naszym celem są oglądane spod hotelu szczyty:


Wyglądają dość ostro. Znów musimy dojść do stacji kolejowej, gdzie akurat wjeżdża pociąg z Wałbrzycha:


Udaje mi się go złapać jeszcze z mostu jak kieruje się w stronę tunelu, bo skubany szybko wystartował z peronu:


Pociąg zniknął za zakrętem, a my ruszamy w górę. Naszym celem jest Jałowiec, czyli szczyt leżący w paśmie Gór Czarnych, które są jednym z kilku pasm, jakie wchodzą w skład Gór Wałbrzyskich. Nie jest to długa trasa, ale już sam początek pokazuje nam to, z czego są znane te góry - czyli krótkich ale ostrych podejść. Choć akurat to pierwsze podejście było na rozgrzewkę, to już następne, które zaczyna się tuż obok tuneli kolejowych (szkoda, że nie wiedziałem, że są dwa, z czego jeden nie czynny...), czyli podejście na Przełęcz pod Wawrzyniakiem jest już konkret:


Gdy wyżej się zatrzymuję, by zrobić zdjęcie widoku wstecz, to mało brakowało do zjechania w dół, tak stromo szlak opada. To podejście coś jak północna ściana Śnieżnicy, czy wejście na Świtkową - ale tu jest ono na szczęście o wiele krótsze, choć i tak na przełęczy musimy odsapnąć. Chwilę później ruszamy dalej, Mateusz rusza tą widoczną ścieżką, my z Michałem ruszamy zakosami po prawej (niewidoczne na zdjęciu):


Znów jest stromo, do tego sypko. Na prawdę paskudnie. Dzięki temu jednak szybko nabieramy wysokości, przez co można szybko nacieszyć oczy widokami. A te są doprawdy zacne. Tylko co widać?
Na pewno zabudowania Głuszycy, za nią z lewej strony kadru pewnie to Góry Sowie, na wprost Wzgórza Włodzickie, kończąc na Górach Kamiennych:

szczyt nad drzewem to chyba Gontowa, natomiast po prawej to Góra Źródlana, a na lewo od niej to Włodzicka Góra (chyba - jakby co poproszę o korektę)

Zostawiamy to wredne podejście za sobą i wchodzimy w las, by po chwili wyjść na mały garb, skąd między drzewami widać sąsiednie szczyty. To Gomólnik i jak się przyjrzeć na zbliżeniu, to można dostrzec nową platformę widokową zbudowaną na szczycie (link), siodło pod nim to Przełęcz pod Gomólnikiem i po prawej Jeleniec. Mimo, że te góry są tuż obok, to okazuje się, że to już inne pasmo - to Góry Kamienne - w których też mnie jeszcze nie było:


Następną część trasy, już pod Jedliniec przejdziemy w lesie i kolejne widoki pojawiają się dopiero pod Jedlińcem.
Widać polany nad Łomnicą, góra nad nimi to Ostoja, za nią z lewej to Góra Źródlana - czyli wzniesienia Gór Kamiennych tuż przy granicy z Czechami:


Kilka kroków dalej pojawiają się widoki w drugą stronę, na północ. Tu widać głównie szczyty Gór Wałbrzyskich.

Widok z Jedlińca (735m npm) na północny zachód - widoczne góry to:
od lewej, Borowa (najwyższy szczyt Gór Wałbrzyskich), w środku wystający za Suchej, Kozioł (niżej zbliżenie), Dłużyna i Okrągła; najbliżej za młodymi drzewkami wystaje Małosz, za którym są niższe wzniesienia Gór Wałbrzyskich.



Od lewej - Borowa, Kozioł i Sucha.

Z lewej, między drzewami jak się dobrze przyjrzymy widać platformę widokową na Jałowcu:


Robię jeszcze zdjęcia Pogórza Wałbrzyskiego ze Ślężą:


Teraz trzeba nieco zejść, by znów na sam koniec, krótkim ale treściwym podejściem podejść na szczyt Jałowca. I oto jesteśmy na naszym dzisiejszym celu:

platforma widokowa na Jałowcu (750m npm)

Chwilę oglądamy widoki, choć niestety, drzewa pod platformą powoli zaczynają je zasłaniać. Oczywiście widać Borową z Suchą (zdjęcie tytułowe nr1), bardzo dobrze widoczne są również północne niższe wzniesienia Gór Wałbrzyskich, tu Szerzawa:


zza których widoczne są pola rzepaków na równinach jak i również wrocławski drapacz chmur, Sky Tower Wrocław:

nieco w prawo ponad masztami, to prawie 65km odległości

Dobrze również widoczna są Góry Sowie z Wielką Sową, na której widać dwie wieże:



Wielka Sowa - 12km

Jeszcze robimy wspólne zdjęcie - ja, Mateusz i Michał:


i rozpoczynamy zejście w kierunku stacji kolejowej. Ale nad drzewami dostrzegam jeszcze coś. Czyżby to...

Robię zdjęcie teleobiektywem i po skadrowaniu mam już pewność. Tak to Śnieżka, najwyższy szczyt Karkonoszy, do którego jest stąd nieco ponad 41km:


Teraz szybko schodzimy w stronę stacji kolejowej. Raz, że w dół idzie się dużo szybciej, a niebieski szlak, którym mijamy górę Małosz jest o wiele łagodniejszy, niż ten na przełęcz pod Wawrzyniakiem, więc schodzi się wręcz przyjemnie, to do tego wiedzie lasem, co powoduje, że nie zatrzymuję się na robienie zdjęć. Ot normalna droga wiodąca pięknym lasem.


Jedyną krótką przerwę poświęcam na sfotografowanie padalca, którego omal nie zadeptujemy nie zauważając go w pierwszym momencie:


Teraz pozostało nam tylko zejść do linii kolejowej, którą przekraczamy tunelem i mijając bloki kolejowe, oraz budynki dworca kolejowego wracamy do hotelu:


Cały spacer to 8km pieszej wędrówki, podczas której pokonaliśmy prawie 400metrów przewyższeń.

Wieczorem idziemy do Pałacu Jedlinka, który został wybudowany na początku XVII wieku, przebudowany w drugiej połowie XIX wieku, w ostatnich dwóch latach II WŚ mieściło się w nim biuro nazistowskiej organizacji Todt (zdjęcia z telefonu):


Oczywiście po wojnie wykorzystywano go przez PGR, składując min w nim siano...więc później trzeba było go odrestaurować. I widać, że jeszcze trochę zostało do odrestaurowania w nim (widać choćby na suficie dykty):


Oglądam z jego okien zachód słońca:


Ostatniego dnia znów wita nas chłodny, pochmurny dzień. Po śniadaniu wsiadamy w auto i ruszamy ku domom żegnając Góry Wałbrzyskie:


Znów mijamy Ślężę, która tym razem się nam nawet nie pokazała.


Pogoda nieco popsuła plany. Miałem nadzieję na krótkie, ale dwie wycieczki w góry, ale z tej jednej, bardzo jestem zadowolony; nawet całkiem ładna pogoda nam na niej dopisała.

Dzięki tej krótkiej wycieczce, w tym roku odwiedziłem trzecie pasmo górskie, w którym mnie jeszcze nie było. Z białych plam na mojej mapie polskich gór, wcześniej zniknęły - Masyw Śnieżnika i Góry Bardzkie a teraz do tego grona dołączyły też Góry Wałbrzyskie.
Do zmazania pozostaje mi jeszcze...sześć białych plam... (choć samych pasm górskich to cztery).
Ostatnio zmieniony przez 2023-05-21, 08:45, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Adrian 
Cieszynioki


Wiek: 40
Dołączył: 13 Lis 2017
Posty: 9269
Wysłany: 2023-05-21, 15:10   

Takie wyjazdy to ja rozumiem, pożyteczne spędzony czas i to w terenach mało znanych ...
 
 
włodarz 

Dołączył: 13 Maj 2014
Posty: 2636
Skąd: Góry Sowie
Wysłany: 2023-05-21, 18:22   

Czemu Jałowiec a nie Borowa? Rozumiem, że na jedno i drugie zabrakło czasu.
W browarze najlepszy jest Jaśnie Książę :-)
_________________
Sudeckie Ilustracje
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2023-05-22, 07:22   

Adrian napisał/a:
wyjazdy to ja rozumiem

A większa część osób w tym momencie korzystała z open baru ;) i jak wychodziliśmy, to usłyszałem że nas popi...o. :D
włodarz napisał/a:
Czemu Jałowiec a nie Borowa?

Jałowiec miał być w środę - nie chciało mi się marznąć. A w czwartek za mało czasu było na Borową, musieliśmy wrócić na 20tą na wieczorną imprezę. Całe wyjście to ok 4godziny. Może jakbym sam poszedł to bym jeszcze ruszył na Borową, ale z kolegami, którzy byli nie przygotowani na dłuższy spacer wróciliśmy do hotelu.
Jeśli to to:


to co niektórzy się nim raczyli, a inni leczyli na szkoleniu ;)
 
 
sprocket73


Dołączył: 14 Lip 2013
Posty: 5471
Wysłany: 2023-05-22, 07:56   

Pewnie też bym się skusił na górskie wyjście jakbym miał taką "służbową" okazję. Pomimo średniej pogody i open baru ;)
Przechodziłem kiedyś przez góry Wałbrzyskie. Zapamiętałem ostre podejścia na niewysokie szczyty.
_________________
SPROCKET
http://gorybezgranic.pl/n...-kim-vt1876.htm
 
 
Sebastian 


Wiek: 51
Dołączył: 09 Lis 2017
Posty: 5768
Skąd: Kraków

Wysłany: 2023-05-22, 16:40   

Kiedyś Pudelek wrzucił relację z Gór Wałbrzyskich, ta jest kolejna, nawet ciekawie jak na Sudety. Ale żeby na szkoleniu firmowym łazić po górach, to gratuluję samozaparcia! Kiedyś byłem na służbowym wyjeździe integracyjnym w Piwnicznej - Obidzy, miejsce bardzo dobre na wycieczki górskie, no ale nie dało rady ;)
_________________
mój blog: http://sebastianslota.blogspot.com/
Profil Facebook
 
 
włodarz 

Dołączył: 13 Maj 2014
Posty: 2636
Skąd: Góry Sowie
Wysłany: 2023-05-22, 17:06   

Sebastian napisał/a:
Kiedyś Pudelek wrzucił relację z Gór Wałbrzyskich, ta jest kolejna

A piętnaście relacji włodarza z tych gór to od macochy :zly
_________________
Sudeckie Ilustracje
 
 
Sebastian 


Wiek: 51
Dołączył: 09 Lis 2017
Posty: 5768
Skąd: Kraków

Wysłany: 2023-05-22, 18:09   

włodarz napisał/a:
A piętnaście relacji włodarza z tych gór to od macochy :zly

No tak, sorry :beczy
_________________
mój blog: http://sebastianslota.blogspot.com/
Profil Facebook
 
 
Coldman 


Wiek: 26
Dołączył: 19 Maj 2020
Posty: 1056
Skąd: Wysoczyzna Kaliska
Wysłany: 2023-05-22, 21:39   

I ja też coś wrzucałem z Wałbrzyskich.

Najlepsze relacje zaczynają się najpierw widokiem na Ślężę :D

Ogólnie to jestem w szoku, bo wycieczka, że mimo, że w Sudetach i górki wokół mi były dobrze znane to same szlaki przez Ciebie pokonanie to wcale. Fajna relacja :)
_________________
Świat gór! Aby go nazwać swoim, trzeba zainwestować znacznie więcej niż krótkotrwałą radość oczu. I może dlatego właśnie człowiek naprawdę kochający góry chce znosić trudy, wyrzeczenia i niebezpieczeństwa na ich skalnych szlakach
Ostatnio zmieniony przez Coldman 2023-05-22, 21:39, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
opawski1 


Wiek: 25
Dołączył: 21 Lut 2016
Posty: 1049
Skąd: Prudnik
Wysłany: 2023-05-22, 23:13   

Ja wrzuciłem 3 relacje na forum z Gór Wałbrzyskich, w tym dwie w ciągu ostatnich 2 lat... Pamiętam też relacje buby, ale właśnie Pudelka nie pamiętam ;)


To ewidentnie niemiecki napis. ;) Czarne litery na białym tle. Nazwa stacji po niemiecku Bad Charlottenbrunn - Jedlina Zdrój. Dobrze widoczny jest początek napisu Bad... Tak malowano kiedyś na budynkach czy stacjach kolejowych, potem po wojnie zamalowywano albo farbą w podobnym kolorze muru, albo nakładano/malowano na niego nowy napis po polsku. Często i gęsto polska farba po latach się wykruszyła i znów wychodzi niemiecki napis ;)

Akurat tego grzbietu z Jałowcem i Jeleńcem nie znam, jedynie szedłem tam w pobliżu czerwonym na GSS. Właśnie wtedy zboczyliśmy do pałacu na piwko z tego browaru, nie pamiętam już jakie piłem, ale było dobre :P
Ładne wiosenne kolory, Góry Wałbrzyskie może są troszkę niedoceniane, zarówno pod względem widoków jak i trudności... potrafią pokazać pazura ;)
_________________
MOJA STRONA O GÓRACH OPAWSKICH: http://www.goryopawskie.eu/
Ostatnio zmieniony przez opawski1 2023-05-22, 23:14, w całości zmieniany 2 razy  
Profil Facebook
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2023-05-23, 07:04   

Coldman napisał/a:
Najlepsze relacje zaczynają się najpierw widokiem na Ślężę

Zapamiętam :D
Coldman napisał/a:
Fajna relacja

A dziękuje :)

opawski1 napisał/a:
To ewidentnie niemiecki napis.

Na blogu mi to samo Artur napisał. A moje pytanie miało być, nie o nawet czasy wojny, co właśnie czy to ślad przed wojenny i w lekkim szoku jestem, że te napis tak widać. Dla mnie wydawał się za świeży...nie znam się :)
opawski1 napisał/a:
Góry Wałbrzyskie może są troszkę niedoceniane, zarówno pod względem widoków jak i trudności... potrafią pokazać pazura

Ja tam jadąc akurat dobrze wiedziałem, co mnie czeka ( ten pazur) :D
Sebastian napisał/a:
Ale żeby na szkoleniu firmowym łazić po górach, to gratuluję samozaparcia!

W sumie mógłbym napisać, że po co mam siedzieć na tyłku, bo poszliśmy w czasie wolnym. Mógłbym pisać, że nie piję alkoholu, że to ludzie nie ode mnie z pracy, zresztą nowej, mógłbym pisać, że to dlatego bo nie przyjechał normalnie oprowadzający po pałacu pan Kazek, ale prawda jest taka, że Wałbrzyskie to jedne z bardziej mnie interesujące pasmo sudeckie, więc jak tylko zobaczyłem gdzie się znajduje hotel...to wiedziałem, że to one będą dla mnie największą atrakcją szkolenia :D
Ps. tydzień wcześniej byłem w kieleckim. Było oprowadzanie po fabryce, był obiad w restauracji obok oranżerii Egipskiej, potem przejazd drogą przez Góry Świętokrzyskie na tor gokartowy, tam przednia zabawa ze ściganiem się na gokartach (próbna jazda, podczas której grupę ponad 20 osób zmierzono i podzielono na szybszą i wolniejszą, potem jazda w grupach na czas a na koniec start jak na torze F1 :D gdzie z 7pozycji udało mi się wskoczyć na 3 :) ), a potem były drinki w tropikalnym basenie, z pięknym widokiem na zachodzące słońce za górą na której stał kościół...oczywiście była potem późna kolacja, dla niektórych zakończona o 6 nad ranem - nie ja :lol
Tu atrakcją było to co było po kolacji, pierwszej w browarze, drugiej w pałacu.
;)
Ostatnio zmieniony przez 2023-05-23, 08:17, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Sebastian 


Wiek: 51
Dołączył: 09 Lis 2017
Posty: 5768
Skąd: Kraków

Wysłany: 2023-05-23, 07:55   

No dobra, wtopiiłem z tym moim komentarzem. Wszystkich, których uraziłem, bardzo przepraszam.
_________________
mój blog: http://sebastianslota.blogspot.com/
Profil Facebook
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2023-05-23, 08:17   

W ramach pokuty musisz pojechać w Sudety :P
 
 
włodarz 

Dołączył: 13 Maj 2014
Posty: 2636
Skąd: Góry Sowie
Wysłany: 2023-05-23, 10:09   

I przejść Sudecką Żyletę, w ostateczności Drabinę Wałbrzyską
_________________
Sudeckie Ilustracje
 
 
włodarz 

Dołączył: 13 Maj 2014
Posty: 2636
Skąd: Góry Sowie
Wysłany: 2023-05-23, 16:49   

No dobra, może być normalna wycieczka :-)
_________________
Sudeckie Ilustracje
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Copyright © 2013 by Góry bez granic | All rights reserved | Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group