Forum FAQ Szukaj Użytkownicy Rejestracja Statystyki Profil Zaloguj Albumy Kontakt

Poprzedni temat «» Następny temat

Prawdziwa* Korona Gór Polski

Autor Wiadomość
Coldman 


Wiek: 26
Dołączył: 19 Maj 2020
Posty: 1056
Skąd: Wysoczyzna Kaliska
Wysłany: 2023-01-16, 21:33   Prawdziwa* Korona Gór Polski

Hej

Z pewnością znacie koncepcje Korony Gór Polski, czyli najwyższych szczytów pasm górskich w Polsce.
Najbardziej znaną jest oczywiście Klub Zdobywcy Korony Gór Polski, który według własnych kryteriów przyjął dane szczyty i sposób ich dokumentowania do zdobycia odznaki.
Oto ich lista.


Oczywiście, jak człowiek się nie znał to zaakceptował to, ale gdy zacząłem zdobywać szczyty zaczęły mi coraz bardziej nie pasować popełnione błędy. Stoisz na Kłodzkiej Górze i widzisz, że Szeroka góra jest wyższa :D
W ich wypadku dodatkowo brak aktualizacji szczytów po ich lepszych pomiarach i dziwna regionalizacja. Oczywiście do wielu z miejsc można mieć wiele wątpliwości i każdy ma prawo sądzić inaczej w kwestiach nierozstrzygniętych.
Tak więc chciałbym Wam przedstawić moją wersję. Moim zdaniem zdobycie tych wierzchołków daje największą pewność na zdobycie tej prawdziwej Korony Gór Polski :D
Jeśli są wątpliwości to trzeba wejść wszędzie ;) Co do mezoregionów to korzystałem z najnowszej pracy polskich uczonych http://rcin.org.pl/Conten...onica-Solon.pdf
Jeszcze myślałem w niektórych mezoregionach czy to pogórze czy jednak pasmo górskie.


    1. Góry Świętokrzyskie - Skała Agaty 614m (Łysica 612m)
    2. Góry Kaczawskie - Okole 725m, bądź Folwarczna 724m (Skopiec 721m)
    3. Góry Bardzkie - Szeroka Góra 765m (Kłodzka Góra 757m)
    4. Góry Wałbrzyskie - Borowa 853m (Chełmiec 850m)
    5. Góry Opawskie - Biskupia Kopa 890m
    6. Góry Sanocko-Turczańskie - Jaworniki 908m
    7. Góry Stołowe - Szczeliniec Wielki 919m
    8. Beskid Mały - Czupel 930m
    9. Góry Kamienne - Waligóra 936m
    10. Rudawy Janowickie - Ostra Mała 945m, bądź Skalnik 945m [Ostra Mała jest południowo zachodnim wierzchołkiem Skalnika, ale przyjmuje dokładną lokalizacje]
    11. Góry Bystrzyckie - Jagodna Północna - 985 m (Jagodna 977m)
    12. Beskid Niski -Lackowa 997m
    13. Góry Sowie - Wielka Sowa 1015m
    14. Pieniny - Wysoka 1050m
    15. Góry Orlickie - Orlica 1084m
    16. Góry Złote - Postawna 1117m, Brusek 1116m bądź zbocze Travná hory 1118m, ale uznajmy, że liczymy szczyty (Kowadło 989 m)
    17. Góry Izerskie - Wysoka Kopa 1126m
    18. Beskid Makowski - Lubomir 904m
    19. Beskid Wyspowy - Mogielica 1170m
    20. Beskid Żywiecko-Kysucki - Wielka Racza 1236m
    21. Beskid Śląski - Skrzyczne 1257m
    22. Beskid Sądecki - Radziejowa 1262m
    23. Gorce - Turbacz 1310m
    24. Bieszczady - Tarnica 1346m
    25. Masyw Śnieżnika - Śnieżnik 1423m
    26. Tatry Reglowe - Mała Kopa Królowa 1577m
    27. Karkonosze - Śnieżka 1603m
    28. Beskid Żywiecko-Orawski - Babia Góra 1725m
    29. Tatry Zachodnie - Starorobociański Wierch 2176m
    30. Tatry Wysokie - Rysy 2499m



W sumie wyszło 35 pozycji do zdobycia do potencjalnej książeczki :D Udało mi się zdobyć je wszystkie :D
Co do rejon pogórzy w Sudetach istnieje odznaka Korony Sudetów Polski, gdzie zdobywa się wszystkie Mezoregiony, często najwyższe punkty tam, to bardzo ciekawe miejsca. W Beskidach mam zamiar również to zrobić ;)
_________________
Świat gór! Aby go nazwać swoim, trzeba zainwestować znacznie więcej niż krótkotrwałą radość oczu. I może dlatego właśnie człowiek naprawdę kochający góry chce znosić trudy, wyrzeczenia i niebezpieczeństwa na ich skalnych szlakach
Ostatnio zmieniony przez Coldman 2023-03-24, 11:05, w całości zmieniany 5 razy  
 
 
Sebastian 


Wiek: 51
Dołączył: 09 Lis 2017
Posty: 5770
Skąd: Kraków
Wysłany: 2023-01-16, 23:11   

Wyszło mi, że byłem na 13 szczytach z tej drugiej listy, z czego tylko jeden poniżej 1000 metrów.
_________________
mój blog: http://sebastianslota.blogspot.com/
Ostatnio zmieniony przez Sebastian 2023-01-16, 23:11, w całości zmieniany 1 raz  
Profil Facebook
 
 
Dobromił 


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 14275
Wysłany: 2023-01-17, 06:59   

Coldman napisał/a:
W sumie wyszło 36 pozycji


Jestem dumny z siebie !

23 sztuki zdobyte.
_________________
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
 
 
Pudelek


Dołączył: 08 Lip 2013
Posty: 8277
Skąd: Oberschlesien
Wysłany: 2023-01-17, 07:40   

Coldman napisał/a:
Co do mezoregionów to korzystałem z najnowszej pracy polskich uczonych

a jak wkrótce kolejni eksperci będą chcieli zabłysnąć to będziesz mógł tę starą wrzucić do kosza i zacząć o nowa ;)
_________________
Staliśmy nad przepaścią, ale zrobiliśmy wielki krok naprzód!
Ostatnio zmieniony przez Pudelek 2023-01-17, 07:41, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Dobromił 


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 14275
Wysłany: 2023-01-17, 07:50   

To taki cykl. Kolejne pokolenia ekspertów MUSZĄ obalić tezy poprzedników.

P.s. Kiedyś może gór zabraknąć ... ;)
_________________
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
 
 
Pudelek


Dołączył: 08 Lip 2013
Posty: 8277
Skąd: Oberschlesien
Wysłany: 2023-01-17, 08:01   

Nie zabraknie. Taki Żywiecki podzielą na pięć pasm, bo jakiś pan ekspert stwierdzi, że mu tak wyszło podczas medytacji, a inny przyzna, że w Śląskim jeden długi potok jest uzasadnieniem do wydzielenia Pasma Cieślarówki i tak to poleci...
_________________
Staliśmy nad przepaścią, ale zrobiliśmy wielki krok naprzód!
 
 
sprocket73


Dołączył: 14 Lip 2013
Posty: 5472
Wysłany: 2023-01-17, 09:01   

Im więcej koron tym fajniej!
Poza tym można zdobywać korony z pieskiem, to dla pieska doskonała rozrywka.
_________________
SPROCKET
http://gorybezgranic.pl/n...-kim-vt1876.htm
 
 
Dobromił 


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 14275
Wysłany: 2023-01-17, 09:03   

Oczyma wyobraźni widzę spotkanie kilku frakcji "jedynej słusznej Korony".
_________________
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
 
 
sprocket73


Dołączył: 14 Lip 2013
Posty: 5472
Wysłany: 2023-01-17, 09:14   

Jedynie słuszna korona:

Cytat:
KORONA GÓR JAWORZNA
#mikrowyprawy #wPoszukiwaniuNajlepszychTras
Pomysł zdobycia na rowerze wszystkich (?) wzniesień Jaworzna jednego dnia "w stylu alpejskim" zrodził się kilka lat temu. Pomysł udało się zrealizować dzisiaj.
Trasę układałem w oparciu o mapy fizyczne, internetowe (niezawodne Openstreemap) i własne obserwacje. Było to trudniejsze niż przypuszczałem - uświadomiłem sobie, że chociaż byłem w Alpach, na Kaukazie i w Pamirze to wciąż nie znam wszystkich gór mojego miasta. Nie każde wzgórze w Jaworznie ma tak oczywistą orografię jak Góra Grodzisko, przeciwnie - niektóre niektóre wznoszą się wolno ale wysoko, inne są wybitne ale niskie, inne z jednej strony są strome ale z pozostałych połogie. Jak określić wierzchołek wzniesienia na którym leży Podwale? Czy pomiędzy górami w Jeleniu są w ogóle przełęcze? Co z bezimiennymi pagórkami w lasach? Żona się śmiała, że powinienem do listy dołączyć te górki między blokami z których dzieci zjeżdżają na sankach, hehe.
Przyjąłem zasadę: wszystko co w swojej nazwie geograficznej lub zwyczajowej ma "góra" plus kilka własnych mniej lub bardziej oczywistych typów. Brałem pod uwagę tylko obiekty naturalne (z jednym wyjątkiem). W sumie naliczyłem 25 wzniesień (większość trzysetników), choć ktoś inny równie dobrze (albo lepiej) mógłby wytyczyć więcej lub mniej "gór". Lista do negocjacji. Co ciekawe, prawie na każdym szczycie znajduje się miejsce po ognisku.
A oto trasa, w kolejności zdobywanych szczytów:
1. STABEREK - biorąc pod uwagę wysokość bezwzględną - góra jedna z najniższych, ale przewyższenie od strony Przemszy niezłe, a widoki piękne.
2. RUDNA GÓRA - klasyka jeleńskiego krajobrazu.
3. GLINNA GÓRA - jest gdzieś, lecz nie wiadomo gdzie..
4. GÓRA KONIÓWKI - uparłem się, żeby dotrzeć na kulminację oznaczoną na mapach. Ścieżki pozarastane, wierzchołek nieoczywisty.. straciłem sporo czasu i sił.
5. CELINOWE GÓRKI - widok na Dziećkowice..
6. WZGÓRZE 314 - na zawsze miłe wspomnienia z tych lejów krasowych 🙂
7. GÓRA BIELANA - długo się wahałem czy nie dać razem z nr 6, to w zasadzie dwa wierzchołki jednego wzniesienia.
8. PIETRUSOWA GÓRA - kiedyś bezskutecznie próbowałem namierzyć rzeczywisty wierzchołek.. dzisiaj założyłem w uproszczeniu, że to okolice kapliczki przy głównej drogi do Byczyny.
9. KNEPOWA GÓRA - byłem tam dzisiaj pierwszy raz w życiu
10. KORZENIEC - piękna buczyna na szczycie oraz wieża obserwacyjna na szczycie to jedna z najfajniejszych niespodzianek dzisiejszej trasy.
11. GÓRA ŁAZY - Cezarówka Górna, pozdro Michał Zieliński
12. WZGÓRZE 318 (Łanowa) - kontrowersyjny wybór, ale poziomice nie kłamią, jak się okazało na miejscu - świetny punkt widokowy.
13. GRODZISKO - Góra wszystkich gór; w podstawówce mnie uczono, że to rzekomo najwyższy szczyt Jaworzna
14. RÓWNA GÓRA - przy okazji zwiedziłem pierwszy raz bliżej okolice, sporo starych, pewnie triasowych wychodni
15. PAŃSKA GÓRA - podczas planowania byłem zaskoczony tym, że nie wiedziałem gdzie jest Pańska Góra. Nie hotel Pańska Góra, nie osiedle Pańska Góra, tylko Pańska Góra. Wikipedia twierdzi, że to w okolicach Obrońców Poczty Gdańskiej, Szpitalnej i Chełmońskiego. Nie żebym jej przesadnie ufał, ale wyżej się nie dało.
16. GALMANY - jakby nie było jeden z najwyżej położonych punktów Jaworzna.
17. SKAŁKA - pozdro Paweł Szydło
18. WZGÓRZE W LESIE NA DŁUGOSZYNIE - na próżno szukać tego na mapach. Ale zawsze jak jeździłem w skały na Długoszynie to z Osiedla Stałego widziałem wyraźne zalesione wzgórze, zawsze mnie ciekawiło co tam jest. Dzisiaj szukałem i na "szczycie" znalazłem wychodnie skalne i zjawiska krasowe. Do negocjacji.
00. WAPNIÓWKA - pozycja odrzucona. Byłem tam kilka lat temu i zapamiętałem jako fajne wzniesienie. Teraz jechałem tam doliną od ul. Pasternik i wyglądało jak miejsce wykonywania egzekucji (np. przez Filipa Kaczmarczyka).
19. GÓRA PIASKU - Batorego Hill to chyba najbardziej stromy asfaltowy podjazd u nas.
20. SADOWA GÓRA - wiadomo
21. OSTRA GÓRKA - o istnieniu tej góry dowiedziałem się całkiem niedawno od moich uczniów którzy robią tam sobie imprezy/ogniska. Jest całkiem wybitna jak na Pagóry Jaworznickie.
21. GRÓDEK (LISIA GÓRA) - na mapie poziomice w okolicach byłego kamieniołomu układają się w wyraźną górę, zresztą trudno ominąć najładniejszy zakątek naszego miasta.
22. GÓRA WIELKANOC - bezsprzecznie najlepszy punkt widokowy Jaworzna. odwieczne uwielbienie ❤️
23. GÓRA CHRZANOWSKA - ta "góra" istnieje tylko teoretycznie. nie ma miejsca po ognisku == nie ma góry.
24. GÓRA PRZYGOŃ - nominalnie najwyższa góra w Jaworznie
25. BONUS TRACK - hałda Chopina. Niby nie miało być hałd, ale ta góruje niemal nad centrum miasta. Jak z niej zjechałem w okolice Matejki/OTK to przypomniały mi się słowa "przebyłem drogę jak od Katmandu do Kauflandu".
_________________
SPROCKET
http://gorybezgranic.pl/n...-kim-vt1876.htm
 
 
Dobromił 


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 14275
Wysłany: 2023-01-17, 09:57   

sprocket73 napisał/a:
Jedynie słuszna korona:


Robi wrażenie.

W TVP leci "Korona Królów". Serial "Jedynie słuszna Korona" zapowiada się lepiej.
_________________
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
 
 
Coldman 


Wiek: 26
Dołączył: 19 Maj 2020
Posty: 1056
Skąd: Wysoczyzna Kaliska
Wysłany: 2023-01-17, 10:19   

Pudelek napisał/a:
Coldman napisał/a:
Co do mezoregionów to korzystałem z najnowszej pracy polskich uczonych

a jak wkrótce kolejni eksperci będą chcieli zabłysnąć to będziesz mógł tę starą wrzucić do kosza i zacząć o nowa ;)


Ostatnie większe poprawki widzę z 1994 roku , a ta co była teraz była wymuszona przez Unię Europejską i robili ją 2 lata. Więc nie jest to powszechna praktyka.

Sebastian napisał/a:
Wyszło mi, że byłem na 13 szczytach z tej drugiej listy, z czego tylko jeden poniżej 1000 metrów.


Nie wierzę, że taki weteran ma tak mało. Chyba się z Sudetami nie lubisz :P

sprocket73 napisał/a:
Im więcej koron tym fajniej!
Poza tym można zdobywać korony z pieskiem, to dla pieska doskonała rozrywka.


Gdzieś kiedyś czytałem o Koronie Gór Polski dla Psów:D
_________________
Świat gór! Aby go nazwać swoim, trzeba zainwestować znacznie więcej niż krótkotrwałą radość oczu. I może dlatego właśnie człowiek naprawdę kochający góry chce znosić trudy, wyrzeczenia i niebezpieczeństwa na ich skalnych szlakach
Ostatnio zmieniony przez Coldman 2023-01-17, 10:20, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2023-01-17, 17:29   

14/15. Średnio ;)
 
 
Sebastian 


Wiek: 51
Dołączył: 09 Lis 2017
Posty: 5770
Skąd: Kraków
Wysłany: 2023-01-17, 19:50   

Coldman napisał/a:
Nie wierzę, że taki weteran ma tak mało. Chyba się z Sudetami nie lubisz :P

Bingo! Cieszę się, że mieszkam w Krakowie i mam blisko w Beskidy i na Słowację.
_________________
mój blog: http://sebastianslota.blogspot.com/
Profil Facebook
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2023-01-17, 20:18   

No z Sudetami to problem jest, ciut za daleko, choć Słowacja = Sudety, jeśli chodzi o odległość.
A Seba by w kilku pasmach sudeckich się może nawet zakochał...
 
 
Sebastian 


Wiek: 51
Dołączył: 09 Lis 2017
Posty: 5770
Skąd: Kraków
Wysłany: 2023-01-17, 20:19   

laynn napisał/a:
A Seba by w kilku pasmach sudeckich się może nawet zakochał...

Owszem, widzę tam pewien potencjał...
_________________
mój blog: http://sebastianslota.blogspot.com/
Profil Facebook
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Copyright © 2013 by Góry bez granic | All rights reserved | Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group