Forum FAQ Szukaj Użytkownicy Rejestracja Statystyki Profil Zaloguj Albumy Kontakt

Poprzedni temat «» Następny temat

poranek na Ośnicy (Mała Fatra)

Autor Wiadomość
Sebastian 


Wiek: 51
Dołączył: 09 Lis 2017
Posty: 5824
Skąd: Kraków
Wysłany: 2019-10-08, 15:39   poranek na Ośnicy (Mała Fatra)



Na początek kolejnego wrześniowego pobytu na Małej Fatrze (taka już mała tradycja) postanowiłem udać się na wschód słońca na Ośnicy.
Ponieważ na weekend w prognozie była piękna pogoda, postanowiłem pojechać na Słowację już w piątek, bezpośrednio po pracy. Kolega z pracy pytał:
- to nie wolisz jechać w sobotę rano, będziesz się przepychał przez krakowskie piątkowe korki, ma to sens?
Ja mu na to:
- ma, ponieważ w sobotę rano chcę już być na szczytach.
Chyba nie podzielał mojego entuzjazmu.

Wiadomo, w piątek popołudniu ciężko się przebić autem przez Kraków, ale już za Libertowem zrobiło się luźno na „Zakopiance". A na Orawie, w drodze na Małą Fatrę takie cuda:


Babia Góra z parkingu w miejscowości Podwilk


też w Podwilku


wieczorne niebo nad Tatrami


droga na Słowację, do "raju"

Skąd ten "raj"? Już tłumaczę: choć cały czas uważam, że Polska jest pięknym krajem i ma mnóstwo atrakcji turystycznych do zaoferowania, to z każdym rokiem coraz bardziej fascynują mnie góry Słowacji, ich piękno, mnogość oraz małe "zagęszczenie turystyczne" - tam jest tak cicho i spokojnie.


przydrożna kapliczka

Rok temu pierwszą wycieczką na Małej Fatrze było poranne wyjście na Wielkiego Rozsutca ze wschodem słońca na Przełęczy Medziholie, bardzo udana wycieczka, oczywiście zrelacjonowana na blogu. Na Ośnicę jest trochę bliżej i łatwiej, więc tym razem celem był wschód słońca na samej górze.

Ośnica to bardzo ciekawy szczyt Małej Fatry, położony z tyłu głównej grani, pomiędzy Stohem i Wielkim Rozsutcem. Nie jest popularnym celem przybywających tu turystów, większość ruchu szlakowego w tym rejonie koncentruje się na Wielkim i Małym Rozsutcu. Góra jest trochę niedoceniana, a szkoda, bo oferuje ciekawe widoki na sąsiadujące szczyty Małej Fatry oraz piękną panoramę słowackich gór położonych w kierunku południowo- wschodnim: od Tatr Zachodnich poprzez Wielki Chocz, Niskie Tatry aż po Wielką Fatrę. Jak ktoś lubi górskie wieloplany, to polecam.

Na szczyt Ośnicy (1363 m npm) wychodziłem ze Stefanowej. Dwa podejścia ze Stefanowej na grań Małej Fatry: na przełęcze Medziholie i Medzirozsutce to chyba jedyne dwa szlaki na Małej Fatrze, które nie są ostrymi wyrypami w górę. Ta na Medzirozsutce prowadzi urokliwym wąwozem Diery (które), natomiast zielony szlak na Medziholie, którym szedłem, prowadzi w miarę łagodnie pod górę lasem.

Zaparkowałem samochód na parkingu w Stefanowej. Rok temu, gdy podchodziłem stąd na Wielkiego Rozsutca, miałem nad sobą niebo usiane gwiazdami, teraz niebo pokryte było chmurami, gwiazd ani widu ani słychu. W prognozie pogody była przewidziana pochmurna noc, zdecydowanie miało się rozpogodzić w okolicach właśnie wschodu słońca. Ufny we wskazania meteorologiczne założyłem czołówkę i zacząłem podchodzić w górę. Na pierwszych prześwitach widać było linię chmur nad Sokoliem i Baraniarkami, tak na wysokości 1000 m n.p.m. Stoh był cały w chmurach. Z tej wilgoci zaczęła padać lekka, potem coraz silniejsza mżawka Jakiś słabszy dzień miałem, sito ml się Ile, mimo że podejście nietrudne. Z utęsknieniem wypatrywałem górki o nazwie Szlahorka (953 m n.p.m.), za którą ścieżka się już znacznie wypieszczała. Gdy doszedłem na przełęcz Medzibolie, była jedna wielka lipa, cały czas padająca mżawka, dookoła ciemne chmury, widoczność na dwa - trzy metry. Szlak na Ośnłcę nie jest popularny, ścieżka nie była dobrze widoczna w tych warunkach. Początkowy odcinek - do Przełęczy Ośnica szedłem trochę „na azymut"', posiłkując się GPS-em. Cały czas mżyło. Na końcowe polany przed wierzchołkiem Ośnicy dotarłem w takich ponurych okolicznościach, dodatkowo na górze zaczęło mocno wiać. Ponury klimat. Zgodnie z zegarkiem byłem tam o wschodzie słońca, natomiast wschód może był, ale nie na Ośnicy. Dookoła wszędzie mgła, wilgoć i silny wiatr. Co zrobić, trzeba czekać. Znalazłem miejsce pod wierzchołkiem w miarę osłonięte od wiatru, ubrałem na siebie wszystko co miałem i zacząłem czekać na spodziewaną w prognozie poprawę pogody. Zimno było, do tego ta wilgoć, nie obyło się bez masowania i poklepywania.

W końcu się doczekałem. Silny wiatr zaczął rozwiewać chmury i zaczęła się materializować prognoza pogody na ten piękny dzień. Z samego wschodu zdjęć nie mam, ale to co się działo później, było niesamowicie ekscytujące, prawdziwy taniec z chmurami. Ja też odprawiłem swój taniec, starając się uwiecznić zmieniające się dookoła Ośnicy warunki.


pierwsze zdjęcie na Ośnicy - jeszcze cokolwiek "blade"


rozpoczyna się taniec z chmurami


wierzchołek Wielkiego Rozsutca jeszcze skryty w chmurach


wschodzące słońce przebija się przez chmury


widok na Wielki Chocz na horyzoncie, też jeszcze skryty w chmurach


łapię światło słoneczne


Wielki Rozsutec (cały czas w chmurach) i wierzchołek Ośnicy


oświetlony porannym słońcem Stoh - kawał góry


Stoh i Wielki Rozsutec


Wielki Chocz nadal skryty w chmurach, Wielka Fatra jeszcze pogrążona w mroku


coraz jaśniej nad Wielką Fatrą


panorama z Ośnicy


dotyk słońca




chmury nad górami ułożyły się jak od linijki




Wielka Fatra




Wielki Chocz


panorama z Ośnicy


autoportret z cienia


trochę detali


zabawa bokehem

Po jakimś czasie zaczęły do mnie dochodzić głosy z dołu, jakaś grupa podchodziła na Ośnicę z Lucziwnej. Tam to jest stromo. W ogóle to gdyby poszukać jednej wspólnej cechy słowackich górach, to byłyby te stromizny, dużo większe niż w polskich Beskidach.

Po chwili na szczycie pojawiła się grupka trzech chłopaków, okazało się, że to Polacy, a jeden to nawet z Krakowa, swojak. Ucięliśmy sobie miłą pogawędkę, poopowiadaliśmy o naszych górskich planach i przeżyciach, zeszło też na tematy różne, nawet takie czy Adam Mickiewicz Polakiem był, skoro pisał „Litwo, ojczyzno moja."

Zaproponowałem chłopakom, że możemy zejść razem do Stefanowej, a ja ich podrzucę potem autem do Lucziwnej. Nie skorzystali z oferty, gdyż jeden z nich wypatrzył z góry jakąś chatkę na polanie obok w szlaku na Ośnicę, a że był pasjonatem chatkowo-wiatowego nocowania w górach, koniecznie chciał rozeznać, co owa chatka kryje. Po dłuższej pogawędce, zrobieniu zdjęć i odpoczynku na szczycie trójka rozpoczęła schodzenie, ja jeszcze zostałem na Ośnicy, nie miałem się gdzie spieszyć.


Wielka Fatra już doskonale widoczna: Rakitow, Czarny Kamień i Ploska


z chmur wyłaniają się Niżne Tatry


imponujący wierzchołek Stoha i Dolina Bystrzycka

W zejściu na Przełęcz Medziholie już były piękne widoki, nie tak jak przed świtem. Wierzchołek Ośnicy jest dość rozległy i porośnięty wysoką trawą, kiedyś pokazywałem swojemu kuzynowi zdjęcia z wcześniejszej wycieczki na tę górę, krajobrazy z zejścia skojarzyły mu się w drogą gladiatora z filmu Ridleya Scotta, kto oglądał może zweryfikować te skojarzenia.


słowackie Tatry Zachodnie


widok na północno-wschodnią stronę, w dole wieś Zazriwa, na horyzoncie Pilsko i Babia Góra


Stoh


na pierwszym planie wierzchołek Ośnicy


Stoh






Wielki Rozsutec w całej swojej jesiennej krasie


podejście na Ośnicę


tuż przed Przełęczą Medziholie

Na Przełęczy Medziholie zameldowałem się o prawie w samo południe. Biwakowało tam sporo ludzi. Większość wybierała się na Wielkiego Rozsutca, choć już pojedyncze osoby z tych rannych ptaszków już z niego wracały. Słońce zaczynało coraz mocniej przygrzewać, zapowiadał się upalny dzień, mnie pozostawało już tylko zejście do Stefanowej i poukładanie sobie w głowie wrażeń z tego pięknego poranka na Ośnicy.


końcówka drogi na przełęcz ze Stefanowej


Ośnica


na Przełęczy Medziholie


Wielki Rozsutec z drogi do Stefanowej


chmurki nad Rozsutcem


widok na Krawiarskie, Baraniarki i Sokolie z drogi do Stefanowej




widok na Sokolie, tuż przed Stefanową


krzak dzikiej róży na zakończenie relacji
Profil Facebook
 
 
marekw 

Wiek: 55
Dołączył: 18 Cze 2014
Posty: 3727
Skąd: Sucha Beskidzka
Wysłany: 2019-10-08, 16:31   

Babia jak zwykle dostojna :)
Sebastian,w którym miejscu stoi ta przydrożna kapliczka.Zdjęcia piękne,warto się było poświęcić.
 
 
sprocket73


Dołączył: 14 Lip 2013
Posty: 5516
Wysłany: 2019-10-08, 16:54   

Osnicę też lubię. Wypatrzyłem ją kiedyś z Rozsutca i następnego dnia trzeba się było udać. Chciałem na wschód, ale Ukochana chciała mnie zabić jak ją budziłem o odpowiedniej porze. Fajnie tam jest, tak kameralnie.
_________________
SPROCKET
http://gorybezgranic.pl/n...-kim-vt1876.htm
 
 
Dobromił 


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 14337
Wysłany: 2019-10-08, 17:02   

A może by jeszcze w tym roku tam zawitać ?
_________________
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
 
 
Sebastian 


Wiek: 51
Dołączył: 09 Lis 2017
Posty: 5824
Skąd: Kraków
Wysłany: 2019-10-08, 17:02   

sprocket73 napisał/a:
Osnicę też lubię. Wypatrzyłem ją kiedyś z Rozsutca i następnego dnia trzeba się było udać. Chciałem na wschód, ale Ukochana chciała mnie zabić jak ją budziłem o odpowiedniej porze. Fajnie tam jest, tak kameralnie.


No widzisz, moje wycieczki dzielą się na te z Ukochaną i te bez Ukochanej. Te drugie są robione o bardziej "barbarzyńskich" porach (jak ta).
Profil Facebook
 
 
Sebastian 


Wiek: 51
Dołączył: 09 Lis 2017
Posty: 5824
Skąd: Kraków
Wysłany: 2019-10-08, 18:07   

marekw napisał/a:
Sebastian,w którym miejscu stoi ta przydrożna kapliczka.


Kapliczka stoi gdzieś na odcinku Jabłonka-Chyżne.
Profil Facebook
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2019-10-08, 18:41   

Piękne te chmury od linijki.
Szkoda, że wschodu nie miałeś. A ja widziałem zdjęcia z późniejszej jesieni. Jeszcze piękniej tam było. Chyba kolega z innego forum na "m" takie wrzucał. Albo to Sprocket?
Hmm Dobromił kusi... ;)
 
 
Adrian 
Cieszynioki


Wiek: 40
Dołączył: 13 Lis 2017
Posty: 9364
Wysłany: 2019-10-08, 18:45   

Fatra jest piękna w całości, a jeszcze jak ktoś potrafi wykorzystać warunki i zrobić takie zdjęcia, jak to ...

 
 
Wiolcia 


Dołączyła: 13 Lip 2013
Posty: 3458
Wysłany: 2019-10-08, 20:57   

Warto by się na te Ośnicę wybrać, skoro to tak widokowy i ciekawy szczyt. Ciekawe, jakie teraz tam będą kolory...
 
 
Sebastian 


Wiek: 51
Dołączył: 09 Lis 2017
Posty: 5824
Skąd: Kraków
Wysłany: 2019-10-08, 21:17   

laynn napisał/a:
Piękne te chmury od linijki.
Szkoda, że wschodu nie miałeś. A ja widziałem zdjęcia z późniejszej jesieni. Jeszcze piękniej tam było. Chyba kolega z innego forum na "m" takie wrzucał. Albo to Sprocket?
Hmm Dobromił kusi... ;)


Nie narzekam, per saldo pięknie było. Ta przemiana pogody z ponurego poranka na piękny dzień bardzo mi się podobała.

Adrian 17 napisał/a:
Fatra jest piękna w całości, a jeszcze jak ktoś potrafi wykorzystać warunki i zrobić takie zdjęcia, jak to ...


Dzięki, dzięki, a zdjęcie akurat zrobione na Orawie i przedstawia Babią Górę.

Wiolcia napisał/a:
Warto by się na te Ośnicę wybrać, skoro to tak widokowy i ciekawy szczyt. Ciekawe, jakie teraz tam będą kolory...


Myślę, że teraz są boskie. Te zdjęcia są z połowy września.
Profil Facebook
 
 
Adrian 
Cieszynioki


Wiek: 40
Dołączył: 13 Lis 2017
Posty: 9364
Wysłany: 2019-10-08, 21:59   

Cytat:

Dzięki, dzięki, a zdjęcie akurat zrobione na Orawie i przedstawia Babią Górę.


Nie byłem od tej strony, nie poznałem Baby :ops
 
 
Gór Ski 

Dołączył: 08 Maj 2018
Posty: 484
Skąd: Katowice
Wysłany: 2019-10-09, 10:47   

Sebastian Słota napisał/a:
Nie skorzystali z oferty, gdyż jeden z nich wypatrzył z góry jakąś chatkę na polanie obok w szlaku na Ośnicę, a że był pasjonatem chatkowo-wiatowego nocowania w górach, koniecznie chciał rozeznać, co owa chatka kryje.


Chatka jest zajmowana przez miejscowego Bacę , ale po sezonie można u góry się przekimać.
Fajnie na Osnicę idzie się też od Lucivnej lub Zielonym totalnie pustym od Bystricki.
Z Podejścia na Osnicę widać Ambonę jak to na Słowacji rok temu było tam zaparkowane auta i sporo żarcia rozsypanego . Fajny szczyt a drogi od południa nieuczęszczane
 
 
sokół


Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 12257
Skąd: Bytom
Wysłany: 2019-10-09, 11:04   

Zajebiste wyjście, teraz pewnie byłoby jeszcze bardziej kolorowo... I tak jeszcze wyhaczyć na Stoha i dobić się zejściem z Południowego...

Jakby ktoś chciał jechać, niech się odezwie.
Profil Facebook
 
 
Adrian 
Cieszynioki


Wiek: 40
Dołączył: 13 Lis 2017
Posty: 9364
Wysłany: 2019-10-09, 13:07   

sokół napisał/a:
Zajebiste wyjście, teraz pewnie byłoby jeszcze bardziej kolorowo... I tak jeszcze wyhaczyć na Stoha i dobić się zejściem z Południowego...

Jakby ktoś chciał jechać, niech się odezwie.


To pewnie koło 10 godz by się zeszło?
 
 
sokół


Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 12257
Skąd: Bytom
Wysłany: 2019-10-09, 13:18   

To zależy kto by szedł.
Profil Facebook
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Copyright © 2013 by Góry bez granic | All rights reserved | Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group