Forum FAQ Szukaj Użytkownicy Rejestracja Statystyki Profil Zaloguj Albumy Kontakt

Poprzedni temat «» Następny temat

Bytom - 160 lat Kolejki Wąskotorowej

Autor Wiadomość
kris_61 


Dołączył: 23 Sie 2013
Posty: 293
Skąd: Bytom
Wysłany: 2013-09-29, 18:09   Bytom - 160 lat Kolejki Wąskotorowej

Bytom - 160 lat Kolejki Wąskotorowej

W miniony weekend, czyli w sobotę i niedzielę 21 i 22 września zorganizowano nie lada gratkę da miłośników bytomskiej Ros-banki. Przypadła bowiem 160-ta rocznica powstania GKW. Zapaleńcom i pasjonatom kolejki udało się nawet wypożyczyć na dwa tygodnie zabytkową lokomotywę parową Las 49, która stacjonuje w Rudach.

Organizatorzy zapewnili dla zwiedzających:
- wystawa taboru
- nauka jazdy lokomotywą serii Lxd2 - (czyli popularnym na GKW Rumunem)
- pociągi relacji Bytom Wąsk. i Bytom Karb Wąsk. - Tarnowskie Góry Wąsk. prowadzone trakcją spalinową
- pociągi specjalne relacji Bytom Wąsk - Bytom Karb Wąsk oraz Bytom Karb Wąsk - Sucha Góra prowadzone trakcją parową (parowóz Las49 z WMD Rudy).
- piwo i co nieco do przegryzienia zapewniła pizzeria Fat mama's

Największą jednak atrakcją był parowóz zapożyczony od kolegów z Rud.

Z kolei 27 i 28 września specjalnie dla pasjonatów kolejnictwa i zabytków techniki przygotowano przejazdy historycznego składu towarowego prowadzonego przez parowóz Las - 49 z Bytomia Karbia Wąskotorowego do Miasteczka Śląskiego.

Kilka fotek:





















Filmik http://www.youtube.com/watch?v=qM-KfN0S7Qg

Więcej szczegółów na bogu: http://szlakiibezdroza.bl...skotorowej.html
_________________
http://szlakiibezdroza.blogspot.com/
 
 
Grochu 

Wiek: 59
Dołączył: 29 Wrz 2013
Posty: 146
Skąd: Bytom
Wysłany: 2013-09-29, 22:49   

kris_61 napisał/a:
- piwo i co nieco do przegryzienia zapewniła pizzeria Fat mama's

Jakże by inaczej :dev
_________________
"Dziwny jest ten świat..."
 
 
kris_61 


Dołączył: 23 Sie 2013
Posty: 293
Skąd: Bytom
Wysłany: 2013-09-30, 10:32   

Grochu napisał/a:
kris_61 napisał/a:
- piwo i co nieco do przegryzienia zapewniła pizzeria Fat mama's

Jakże by inaczej :dev


Dokładnie. Piwo musi być. ;)
_________________
http://szlakiibezdroza.blogspot.com/
 
 
Piotrek 


Wiek: 48
Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 10854
Skąd: Żywiec-Sienna
Wysłany: 2013-09-30, 12:46   

Ale czy ona ogólnie kursuje, czy to tylko okazyjny przejazd był?
 
 
Basia Z. 


Dołączyła: 06 Wrz 2013
Posty: 3550
Skąd: Chorzów
Wysłany: 2013-09-30, 13:05   

Piotrek napisał/a:
Ale czy ona ogólnie kursuje, czy to tylko okazyjny przejazd był?


Z tego co wiem, to latem kursuje regularnie z Bytomia do Miasteczka Śląskiego, ale pociąg ciągnie lokomotywa spalinowa.
Opisaną kolejką jechałam kilka lat temu jeszcze z Maciejkowic przez Żabie Doły, ale niestety teraz tory już rozkradli.
 
 
kris_61 


Dołączył: 23 Sie 2013
Posty: 293
Skąd: Bytom
Wysłany: 2013-09-30, 18:52   

Basia Z. napisał/a:
Piotrek napisał/a:
Ale czy ona ogólnie kursuje, czy to tylko okazyjny przejazd był?


Z tego co wiem, to latem kursuje regularnie z Bytomia do Miasteczka Śląskiego, ale pociąg ciągnie lokomotywa spalinowa.
Opisaną kolejką jechałam kilka lat temu jeszcze z Maciejkowic przez Żabie Doły, ale niestety teraz tory już rozkradli.

ja niestety nie jechałem przez żabie doły i żałuję, bo wśród tych stawów i trzcinowisk widok musiał być niezapomniany. :)

Ostatnio jechałem kolejka w czerwcu. :) Trwają starania, by kolejka jeździła częściej ale trza kasy na paliwo. Rumun zżera ok. 60 litów na 100. km.
_________________
http://szlakiibezdroza.blogspot.com/
 
 
sokół


Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 12257
Skąd: Bytom
Wysłany: 2013-09-30, 20:07   

Mnie wstyd, bo nie jechałem nigdy. Ale raz by mi się ciuchcia wpakowała w tyłek, jak przechodziłem przez tory na Dąbrowie po wizycie u Wójcika.
Profil Facebook
 
 
Piotrek 


Wiek: 48
Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 10854
Skąd: Żywiec-Sienna
Wysłany: 2013-09-30, 21:50   

Lubię takie pociągi i w ogóle takie klimaty. I nawet trochę zazdroszczę tym co mają blisko do Ciuchci Ponidzie, bieszczadzkiej czy takiej jak ta.
Ale kiedyś miałem przyjemność jechać wąskotorówką po Puszczy Białowieskiej. Piękna sprawa. Nie wiem czy to był oficjalny kurs czy tylko dla szkoły leśnej ale jeżeli chodzi dalej to polecam.
 
 
Basia Z. 


Dołączyła: 06 Wrz 2013
Posty: 3550
Skąd: Chorzów
Wysłany: 2013-09-30, 22:01   

Na Słowacji jest co najmniej kilka takich ciekawych kolejek, nie tylko wąskotorowych, a na Węgrzech jeszcze więcej i mają to wszystko ładnie odnowione i zadbane.

Ja też jeżdżę wszelkimi zabytkami kolejowymi, gdzie tylko mogę.

Ze 4 lata temu miałam okazję jechać np. linią Nowy Sącz - Chabówka pociągiem ciągniętym przez parowóz, była to specjalna uroczystość, bo normalnie pociąg na tej linii już dawno nie kursuje. Kiedyś kiedyś jechałam tam "normalnym" pociągiem, po prostu jadąc w góry.

"Ponidziem" też jechałam z Pińczowa do Wiślicy w ostatnim roku, kiedy jeszcze kursowały na tej trasie. Nie jechałam jeszcze z Dynowa do Przeworska.

A kolejka bieszczadzka to teraz już niestety popłuczyny po tej dawnej co woziła drewno a tylko przy okazji turystów. Miałam okazję jechać takim pociągiem z drewnem, ciągniętym przez parowóz, z doczepionym jednym wagonikiem dla turystów. Tyle że to było w roku 1969.
Ostatnio zmieniony przez Basia Z. 2013-09-30, 22:04, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Pudelek


Dołączył: 08 Lip 2013
Posty: 8305
Skąd: Oberschlesien
Wysłany: 2013-09-30, 22:17   

Basia Z. napisał/a:
A kolejka bieszczadzka to teraz już niestety popłuczyny po tej dawnej co woziła drewno


jak praktycznie wszelkie tego typu kolejki. Na Słowacji chyba nie ma wąskotorówki prowadzącej regularne, nieturystyczne przewozy. Takie są w Czechach, gdzie wszystkie trzy działające wąskotorówki wożą normalnie pasażerów.

Na Węgrzech tego jest naprawdę sporo, ale chyba też tylko turystycznie i na skróconych odcinkach. Osobiście jechałem tam dwiema kolejkami plus trzecią "odwiedziłem" ;) Ale ogólnie to w Polsce chyba jest ich więcej, tyle, że kraj też większy.
_________________
Staliśmy nad przepaścią, ale zrobiliśmy wielki krok naprzód!
Ostatnio zmieniony przez Pudelek 2013-09-30, 22:18, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Basia Z. 


Dołączyła: 06 Wrz 2013
Posty: 3550
Skąd: Chorzów
Wysłany: 2013-09-30, 22:21   

Pudelek napisał/a:

jak praktycznie wszelkie tego typu kolejki. Na Słowacji chyba nie ma wąskotorówki prowadzącej regularne, nieturystyczne przewozy.


Wąskotorówki - nie, ale jest linia normalnotorowej kolei zębatej Tisovec - Zbojska ( w okolicach Murańskiej Płaniny ), gdzie jeżdżą normalne składy, nie turystyczne. Linia przebiega po kilku wysokich wiaduktach.
Jechałam, a jakże, wrażenia ciekawe.
 
 
Piotrek 


Wiek: 48
Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 10854
Skąd: Żywiec-Sienna
Wysłany: 2013-09-30, 22:38   

O, faktycznie zapomniałem o słowackiej :) W sierpniu jechałem z Tanećnika na Sedlo Beskid. Krótka trasa ale ładna.

Cóż, u nas normalna kolej ledwo się kolebie, to gdzież myśleć by wąskotorówki obsługiwały ruch pasażerski. Oby chociaż w formie turystycznej przetrwało ich jak najwięcej.
 
 
Pudelek


Dołączył: 08 Lip 2013
Posty: 8305
Skąd: Oberschlesien
Wysłany: 2013-09-30, 22:59   

hmm, chyba kolej w Wysokich Tatrach też jest węższa (średniotorowa - 1 metr), więc można powiedzieć, że jednak prowadzą tam normalne przewozy pasażerskie na węższych kolejach ;)
_________________
Staliśmy nad przepaścią, ale zrobiliśmy wielki krok naprzód!
 
 
Grochu 

Wiek: 59
Dołączył: 29 Wrz 2013
Posty: 146
Skąd: Bytom
Wysłany: 2013-10-01, 22:00   

Basia Z. napisał/a:
Z tego co wiem, to latem kursuje regularnie z Bytomia do Miasteczka Śląskiego

Z tym, że w tym roku kursowała tylko przez wakacje i tylko w weekendy 2 razy na dzień ( albo i 4, nie pamiętam ). Kiedyś to całe wakacje codziennie kilkanaście kursów było.
_________________
"Dziwny jest ten świat..."
 
 
kris_61 


Dołączył: 23 Sie 2013
Posty: 293
Skąd: Bytom
Wysłany: 2013-10-02, 12:00   

Grochu napisał/a:
Basia Z. napisał/a:
Z tego co wiem, to latem kursuje regularnie z Bytomia do Miasteczka Śląskiego

Z tym, że w tym roku kursowała tylko przez wakacje i tylko w weekendy 2 razy na dzień ( albo i 4, nie pamiętam ). Kiedyś to całe wakacje codziennie kilkanaście kursów było.


Były problemy, bo jedna z lokomotyw była w generalnym remoncie.
_________________
http://szlakiibezdroza.blogspot.com/
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Copyright © 2013 by Góry bez granic | All rights reserved | Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - mangi