Forum FAQ Szukaj Użytkownicy Rejestracja Statystyki Profil Zaloguj Albumy Kontakt

Poprzedni temat «» Następny temat

Jura Krakowsko-Częstochowska Olsztyn

Autor Wiadomość
Malgo Klapković 


Wiek: 37
Dołączyła: 06 Lip 2013
Posty: 2477
Wysłany: 2013-08-08, 21:19   Jura Krakowsko-Częstochowska Olsztyn

Był taki czas, że i ja zostałam namówiona do sprawdzenia swoich predyspozycji do wspinaczki. Zakupiłam buty wspinaczkowe (chyba za małe), uprząż, karabinek, rewerso i śliczny, fioletowy kask. Wydałam na to (w moim mniemaniu) fortunę i ciekawe czy sprzęt się jeszcze do czegoś nada. Wróćmy jednak do tematu. Pierwsze próby wspinaczkowe odbyły się w okolicy twierdzy Modlin. Wspinać się nie mam tam za bardzo gdzie. Za to można sobie zjechać z kilkumetrowego muru, co było dla mnie ogromnym przeżyciem, zwłaszcza, że początkowo miałam zjechać sama, ale kiedy usłyszałam, że lina wytrzyma ciężar dwóch osób, już nie dałam się przekonać do innej opcji. Przyznam szczerze, że byłam mocno zestresowana.


Następnie pojechaliśmy na bunkry, które mieszczą się w Janówku i są dosyć popularnym miejscem dla wspinaczy z Warszawy i okolic. Trenowała tam niegdyś nawet Anka Czerwińska, poznałam tam też jedyną obecną ratowniczkę TOPR – Ewelinę Zwijacz-Kozicę (ale nie wiem czy to było tego dnia, czy później). Na bunkrach jest kilka dróg o różnej wycenie, są nawet przewieszki i łażenie po suficie :) Póki co, na bunkrach tego dnia nie robiłam nic, jedynie poobserwowałam wyczyny pewnego osobnika, od czego i tak wyłaziły mi oczy i ku memu szczęściu zaczęło grzmieć i szybko zwinęliśmy się do domu.
Zbliżała się majówka, podczas której miałam pierwszy raz dotknąć i zawalczyć z prawdziwą skałą. Najpierw musiałam znaleźć odpowiednią kwaterę. Okazało się, że mój zmysł wynajdywania właściwej oferty zadziałał bardzo dobrze – skały mieliśmy już za ogrodzeniem.

Kiedy dojechaliśmy późną nocą do podczęstochowskiego Olsztyna i usłyszałam „Patrz, to tu będziemy się jutro wspinać”, pomyślałam tylko „O Jezu”.
Pogoda w tę majówkę dopisywała wyśmienita, było nawet za gorąco. Nie przewidziałam, że słońce może aż tak przypiekać, zwłaszcza, że zima odpuściła wtedy niespełna 14 dni wcześniej. Wstaliśmy rano, zjedliśmy śniadanie i na skały (konkretnie Słoneczne Skały Dolne na Wzgórzu Zamkowym w Olsztynie)! Przyznam, że czułam adrenalinę, to było moje pierwsze wyjście, kiedy uznałam „Wow, robi się poważnie”. Szybkie powtórzenie jak się robi ósemkę, jak się wydaje linę i tak zaczęło się moje pierwsze asekurowanie. Tym razem miałam wejść chyba dosyć nietypowo jak na skały Jury, bo z asekuracją górną.


Poszło mi to kiepsko, buty okropnie uciskały mi stopy i nie dokończyłam tej drogi (Pole Rugby). Za chwilę spróbowałam znowu, tym razem na tzw. wędkę. Pod sam koniec tej drogi jest leciutkie przewyższenie, którego okropnie się bałam, więc przeszłam trochę naokoło.

Po tych kilku próbach postanowiliśmy przejść na Słoneczne Skały Górne, gdzie ja już właściwie nie robiłam niczego innego oprócz asekuracji. Tak samo było na Ganku Ewy, który to mieści się po północnej stronie Zamkowego Wzgórza, dzięki czemu odpoczęliśmy od słońca.
Następnego dnia poszukaliśmy innego miejsca do wspinania i była to góra Biakło. Mogliśmy odsapnąć trochę od pełnego słońca, bo ściana wspinaczkowa przez większość dnia jest zacieniona. Wzniesienie to bardzo przypomina Giewont


Tego upalnego dnia bardzo często było słychać syreny strażackie, pożary wybuchały co chwilę i było widać wiele kłębowisk dymu :( Buty wspinaczkowe zrobiły mi ze stóp taką masakrę, że nie potrafiłam z nimi wytrzymać dłużej niż 2 minuty, także ze wspinaczki tego dnia nici…

Kolejnego dnia uparłam się, by dokończyć drogę Pole Rugby na Słonecznych Skałach i udało mi się (znów na okrętkę, ale co tam, ważne, że przełamałam tę farsę). U góry nawet zawyły mi syreny strażackie, do tego stopnia, że nie mogłam dogadać się, by zacząć zjazd.



Po tym małym sukcesie wybraliśmy się na skałę Boniek, znajduje się ona Sokolich Górach, na szczęście w lesie. Swoich niedołężnych prób mogłam dokonać na Danielowej Trasie, gdzie bardziej skupiałam się nad tym, by uciec przed wędrującym tam pająkiem niż nad zrobieniem tej drogi.



Wieczorową porą udaliśmy się ponownie na Słoneczne Skały Górne, gdzie udało mi się zrobić drogę Pod Płytką, wycena co prawda tylko IV, ale cieszyłam się, że wreszcie coś zrobiłam tak jak należy. Sposobem na mnie jest to, że „i tak cię nie spuszczę, możesz iść tylko do góry”. Także miło by było jakby każdy mnie tak w skałach opie*olił, to może by coś ze mnie było ;)





Na koniec tego upału, chcieliśmy znaleźć skały w Górach Towarnych, niestety nie udało się nam, dlatego dzień był już bezwspinaczkowy. Jedyne, co nam pozostało, to wrócić na Mazowsze, po drodze zahaczając o ruiny zamku Krzyżtopór.




I to by było na tyle z mojego wspinaczkowego doświadczenia, więcej w skałach Jury Krakowsko-Częstochowskiej nie pojawiłam się, było tylko kilka incydentów na bunkrach Janówka i ściankach warszawskich. A szkoda.
 
 
sokół


Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 12258
Skąd: Bytom
Wysłany: 2013-08-08, 21:30   

Ja to nawet byłem na kursie skalkowym, ale uciekłem stamtąd po dwóch dniach, taaaakie nudy, kask i uprząż sprzedałem, bo zalegały w szafie i tyle, teraz, jak zechcę się wspinać, będę musiał urwisować.
Profil Facebook
 
 
Malgo Klapković 


Wiek: 37
Dołączyła: 06 Lip 2013
Posty: 2477
Wysłany: 2013-08-08, 21:33   

Ja miałam darmowy kurs ;) Trenowanie węzłów na belkach z poddasza ;)
 
 
Tatrzański urwis 


Wiek: 39
Dołączył: 07 Lip 2013
Posty: 1405
Skąd: Małopolska
Wysłany: 2013-08-08, 21:47   

Kurczę Gosiu nie wiedziałem że się potrafisz tak wspinać :o-o , musimy kiedyś zrobić jakąś ciekawą skałkę razem ;) .
 
 
Malgo Klapković 


Wiek: 37
Dołączyła: 06 Lip 2013
Posty: 2477
Wysłany: 2013-08-08, 21:52   

Tatrzański urwis, obawiam się, że z Tobą mogę pofrunąć w przestworza i nie mam na myśli Twojej asekuracji, tylko moją (bez liny nigdzie się nie wybieram).
Ostatnio zmieniony przez Malgo Klapković 2013-08-08, 21:53, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Piotrek 


Wiek: 48
Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 10854
Skąd: Żywiec-Sienna
Wysłany: 2013-08-09, 20:24   

Twoje zdjęcia potwierdzają, że nie bez powodu Jurę określa się krainą trzech kolorów (biały, niebieski i zielony) :-)
 
 
Vision
[Usunięty]

Wysłany: 2013-08-09, 20:26   

Ja to tam wszędzie jakiś fioletowy nocnik widzę... :)

A tak poza tym, fajna relacja :ok
Ostatnio zmieniony przez Vision 2013-08-09, 20:27, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Tatrzański urwis 


Wiek: 39
Dołączył: 07 Lip 2013
Posty: 1405
Skąd: Małopolska
Wysłany: 2013-08-09, 21:11   

Malgo Klapković napisał/a:
obawiam się, że z Tobą mogę pofrunąć w przestworza
No na pewno ze mną byłoby Ci jak w niebie :dev .
 
 
Malgo Klapković 


Wiek: 37
Dołączyła: 06 Lip 2013
Posty: 2477
Wysłany: 2013-08-10, 09:45   

Tatrzański urwis napisał/a:
na pewno ze mną byłoby Ci jak w niebie

Już od samego czytania zakręciło mi się w głowie :o-o
 
 
Tępy dyszel 


Wiek: 44
Dołączył: 07 Lip 2013
Posty: 2779
Skąd: Tychy
Wysłany: 2013-08-10, 18:19   

Ja liny nie trzymałem od czasu kursu podstawowego - skałkowego. Wspinaczka to nie dla mnie....Nie te klimaty.

Nie wiedziałem Malgo, że umiesz się wspinać. No, no droga wyceniana na IV, hmm....

Tatrzański urwis napisał/a:
No na pewno ze mną byłoby Ci jak w niebie

:o-o

A Ty urwisie nie bądź taki pewien. Być może Malgo lepiej może ,, urwisować " na skałkach niż Ty. Toż to uśpiony potencjał jest ;)
 
 
Tatrzański urwis 


Wiek: 39
Dołączył: 07 Lip 2013
Posty: 1405
Skąd: Małopolska
Wysłany: 2013-08-10, 19:32   

Tępy Dyszel napisał/a:
Być może Malgo lepiej może ,, urwisować " na skałkach niż Ty
Nie mówię że nie ;) .
Tępy Dyszel napisał/a:
Toż to uśpiony potencjał jest
Jestem tego samego zdania :) .
 
 
Malgo Klapković 


Wiek: 37
Dołączyła: 06 Lip 2013
Posty: 2477
Wysłany: 2013-08-11, 11:45   

Oj tam, a co trudnego we wspinaczce, iść do góry i tyle, jedyne co jest ciężkie, to własne cztery litery :P
Tak naprawdę wspinaczka miała być lekarstwem na mój lęk wysokości, czegoś tam się nauczyłam, ale szału nie ma ;) Może gdybym bardziej się z tym oswoiła i częściej bywała na ściance czy w skałkach, byłoby lepiej, póki co - progres marny ;)
 
 
buba 


Dołączyła: 09 Lip 2013
Posty: 6106
Skąd: Oława
Wysłany: 2013-08-13, 16:58   

Ja mialam dosyc podobnie jak ty! Tez kiedys probowalam swoich sil we wspinaczce :P Ale tylko dwa razy bo jakos mi to za bardzo nie wychodzilo, a poza tym jakos nie umialam zrozumiec po co wlazic na skalke od strony pionowej sciany jak od tylu mozna wejsc sciezka, chaszczem, po skalkach bez liny i tez tam byc. Na szczescie bylo to kilkanascie lat temu gdy raczej nie bylo w zwyczaju kupowac wlasnego sprzetu, wiec cos sie tam pozyczylo i przynajmniej strat materialnych nie ma gdy sport nie przypadl mi do gustu. Juz ciut bardziej spodobaly mi sie zjazdy na linie, wiec pare razy bylismy na Jurze celem pozjezdzania np. w zamkach w Tenczynku, Olsztynie czy Smoleniu, gdy jeszcze te zamki byly otwarte i rozne dziury nie bylo pokratowane.
Jesli kogos interesuje niecodzienny widok czyli buba na linie w czasach zamierzchlych to moze zobaczyc owo dziwo :lol
http://picasaweb.google.c...2_WyjazdyNaJure
http://picasaweb.google.c...685689176298898
http://picasaweb.google.c...685666476792738
 
 
Malgo Klapković 


Wiek: 37
Dołączyła: 06 Lip 2013
Posty: 2477
Wysłany: 2013-08-13, 23:56   

Jura sama w sobie jest tak piękna i tak historycznie ciekawa, że chyba każdy by tam znalazł coś dla siebie "dla każdego coś miłego". Jednak chyba jedynym sposobem zwiedzenia tych orlich gniazd jest podróżowanie samochodem (przyznam szczerze, że nie sprawdzałam jak tam jest z komunikacją miejską), mam nadzieję, że uda mi się kiedyś spenetrować te miejsca :)
buba, fotogalerie czadowe :)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Copyright © 2013 by Góry bez granic | All rights reserved | Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - recenzje mang