Forum FAQ Szukaj Użytkownicy Rejestracja Statystyki Profil Zaloguj Albumy Kontakt

Poprzedni temat «» Następny temat

Rowerowe porady techniczne

Autor Wiadomość
Basia Z. 


Dołączyła: 06 Wrz 2013
Posty: 3550
Skąd: Chorzów
Wysłany: 2015-05-29, 06:56   Rowerowe porady techniczne

Mam takie pytanie.
Kupiłam w zeszłym roku nowy dobry rower, ale chciałabym mu zmienić opony na nieco szersze - terenowe.
Rower ma koła 28' (poprzedni miał 26') i opony 1,6', z dość gładkim bieżnikiem, które są dobre na szosę, ale nie do jazdy w terenie.
Chciałabym mu zmienić opony na około 2' z bieżnikiem na teren. Czy to da się zrobić ?
Ewentualnie jaki rozmiar maksymalnie ?
Rozumiem że oprócz opon powinnam dokupić również dętki.

Przewiduję, ze będę jeździć około 50% asfaltem, 50% drogami polnymi i leśnymi, typowy trekking, bo zamierzam dokupić również sakwy.

Na tych gładkich oponach 1,6 miałam już mały wypadek, gdyż mam teraz znacznie lepsze hamulce - tarczowe. W zeszłym roku na Jurze przy hamowaniu na zakręcie w dół zablokowało mi się koło, rower mi się "poślizgnął", koło uciekło w bok i wyleciałam z siodełka jak z procy lądując na szosie na pupie 2 m dalej. Nic mi się nie stało ale jestem ostrożniejsza i hamuję teraz znacznie łagodniej w porównaniu do tego na co mogłam sobie pozwolić na poprzednim rowerze, który miał terenowe opony ale słabe hamulce.
_________________
http://www.pilot-przewodnik.org/
Ostatnio zmieniony przez Basia Z. 2015-05-29, 06:57, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
AniaP 


Wiek: 33
Dołączyła: 07 Paź 2014
Posty: 382
Skąd: śląskie
Wysłany: 2015-05-29, 07:25   

Cześć, też mam podobny rower, rozumiem że masz tarczowe na obu kołach ? Bowiem żeby wsadzić szersze opony, przeszkadzać może hamulec typu klockowego oraz amortyzator.
Jeśli nie ma tych elementów, powinno wejść.
Też wymieniłam opony na bardziej agresywne bo albo kapeć albo poślizg na śliskiej nawierzchni.
 
 
Basia Z. 


Dołączyła: 06 Wrz 2013
Posty: 3550
Skąd: Chorzów
Wysłany: 2015-05-29, 07:51   

AniaP napisał/a:
Cześć, też mam podobny rower, rozumiem że masz tarczowe na obu kołach ? Bowiem żeby wsadzić szersze opony, przeszkadzać może hamulec typu klockowego oraz amortyzator.
Jeśli nie ma tych elementów, powinno wejść.
Też wymieniłam opony na bardziej agresywne bo albo kapeć albo poślizg na śliskiej nawierzchni.


Tak, tarczowe, ale mam też błotniki i nie wiem czy się zmieszczą pod błotniki.
_________________
http://www.pilot-przewodnik.org/
 
 
ceper 


Dołączył: 02 Sty 2014
Posty: 8598
Wysłany: 2015-05-29, 08:16   

Na 90% nie powinno to przeszkadzać, spec Robert J (ma ci on pełny garaż rowerów) będzie dostępny dopiero po południu i udzieli fachowej odpowiedzi.

AniaP napisał/a:
żeby wsadzić szersze opony, przeszkadzać może hamulec typu klockowego oraz amortyzator.
Amortyzator tak wąski - nie widziałem, zaś klocki hamulcowe trą o obręcz, więc opona nie ma z tym nic wspólnego (przy wymianie koła i tak "luzuje" się hamulce).
Czy komuś udało się przypalić dętkę w góralu? Podczas długiego i dość stromego zjazdu polecam używanie naprzemiennie hamulców przód-tył lub po 5 minutach postój na ochłodzenie obręczy.
_________________
Bo kto ma, temu będzie dodane, i nadmiar mieć będzie; kto zaś nie ma, temu zabiorą również to, co ma. /Mt 13,12/
Enjoy your life-never look back. Jest dobrze, a będzie jeszcze lepiej.
 
 
AniaP 


Wiek: 33
Dołączyła: 07 Paź 2014
Posty: 382
Skąd: śląskie
Wysłany: 2015-05-29, 08:19   

Akurat mi przeszkadzały hamulce, opona tarła o ramiona, być może miałeś inną typ albo konstrukcję hamulca.
Błotnik mi kolega przycinał, przemontował, nie jest puszczony pod widelcem tylko doczepiony do końców widelca. Coś jak tu:

 
 
ceper 


Dołączył: 02 Sty 2014
Posty: 8598
Wysłany: 2015-05-29, 08:51   

No to jestem farciarz, posiadacz uniwersalnego staruszka Kross 28". Gdybym założył opony od górala, to nie byłoby problemu z błotnikiem (prześwit 3-4 cm) i hamulcami (klocki są w górnej części obręczy, można je spokojnie obniżyć o 3-4mm, gdyby opona zeszła poniżej promienia obręczy - rozważam hipotetycznie). Konstrukcja hamulca w najwęższym miejscu (na wysokości obręczy) ma rozstaw 7cm i można stosując podkładki go nieznacznie powiększyć.
Jednym zdaniem: zależy od roweru i inwencji twórczej użytkownika.
_________________
Bo kto ma, temu będzie dodane, i nadmiar mieć będzie; kto zaś nie ma, temu zabiorą również to, co ma. /Mt 13,12/
Enjoy your life-never look back. Jest dobrze, a będzie jeszcze lepiej.
 
 
Basia Z. 


Dołączyła: 06 Wrz 2013
Posty: 3550
Skąd: Chorzów
Wysłany: 2015-05-29, 09:11   

Znalazłam jakieś zdjęcie swojego roweru.


_________________
http://www.pilot-przewodnik.org/
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Copyright © 2013 by Góry bez granic | All rights reserved | Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group