Forum FAQ Szukaj Użytkownicy Rejestracja Statystyki Profil Zaloguj Albumy Kontakt

Poprzedni temat «» Następny temat

Nowy szuka pomocy i porad :)

Autor Wiadomość
kermitzaba 

Wiek: 37
Dołączył: 18 Sie 2014
Posty: 16
Wysłany: 2014-08-18, 17:00   Nowy szuka pomocy i porad :)

Witam wszystkich :) jestem początkujący jeśli chodzi o góry. W ten weekend byłem pierwszy raz w zakopanym i chyba się zaraziłem tymi klimatami. Już mam w planach kolejne wypady. Mam odnośnie początków przygody z górami kilka pytań.

1. Znajdę gdzieś rzetelną listę wszystkich szczytów w Polsce? Bo w sieci jest dużo różnych list ale nie pokrywają się nie raz... Brakuje kilku szczytów lub wartości są nieprawdziwe.
Chcę po prostu zdobywać szczyty według jakiejś listy żeby być na każdej i żadnej nie ominąć.

2. Wiadomo, że będą potrzebne na taki wypad buty. Adidasy wiadomo jakie są... niby się da ale są mało komfortowe. Czy znajdę jakieś sensowne buty do 150zł/para?

3. Gdzie znajdę dobre i dokładne mapy szlaków w różnych miejscowościach? W ten weekend zamierzam zrobić wypad do ustronia na małą i wielką czantorię ale na żadnej mapie nie widać żółtego szlaku na niższą z gór. Plan jest taki: http://www.beskidslaski.pl/Ustron/szlak3.html

4. Mam zamiar zaliczyć najpierw wszystkie góry w okolicy śląska gdyż jestem z Chorzowa i mam blisko. Góry te nie należą do tych najwyższych ale jakiś dodatkowy sprzęt prócz butów będzie mi potrzebny. Plecak wiadomo ale co do niego? Apteczka, jedzenie, woda i co jeszcze?
_________________
Kermit w górach :)
 
 
ceper 


Dołączył: 02 Sty 2014
Posty: 8598
Wysłany: 2014-08-18, 19:09   

Nie uważam się za górołaza, jak to ceper, więc i porady mogą być dalekie od oczekiwań:
1. Nie znam takiej listy, ale maps.google.pl może ci pomóc w 3D. Zaczynasz od Koła Obserwatora koło Bogatyni i poruszasz się jak tłok w cylindrze NS, ale przesuwając co 200m. Nie powinien ci raczej umknąć żaden pagórek (gorzej z urwiskami skalnymi, tu przydałby się latawiec) i do emerytury masz szanse przejść je wszystkie; mniejsza o ich nazwy.

2. Grunt, aby były wygodne, kiedyś spatrzyłem w promocji nawet za 30 zł, w których zdobyłem Rysy, zaś następnego dnia od Kuźnic przez Karb na Zawrat, następnie przez Świnicę na Kasprowy. Było sucho, ale nie polecam ich na tereny błotniste lub trawiaste (rosa), chyba że lubisz chlupot podczas spaceru.

3. Większość pasm masz mapy on-line na www.e-gory.com.pl W Sudetach, zwłaszcza tereny nadgraniczne, także z www.mapy.cz (wersja turystyczna); Osobiście korzystam ze smartfona i programu Locus Pro, przed wyjazdem przeglądam dany teren i bez zbędnego obciążania sieci mogę spacerować (przydatny ekstra uniwersalny akumulator USB).
Szlaki ulegają zmianom, trzeba się do tego przyzwyczaić.

4. Nie zapomnij o bieliźnie i papierze toaletowym, w drugiej kolejności mapy i kompas (lub smartfon). Trasę planuj w domu z uwzględnieniem rezerwy na anomalie pogodowe lub błądzenie na szlaku.
Tak w skrócie
 
 
Piotrek 


Wiek: 48
Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 10854
Skąd: Żywiec-Sienna
Wysłany: 2014-08-18, 20:07   

1-Nie zdobywaj w.g. szczytów bo to ciut bez sensu, lepiej poszukaj po górskich forach relacji z wycieczek (for jest kilka), zobacz fotorelacje gdzie ludzie łazą i wybieraj dla siebie. A jak konieczne chcesz jakieś szczyty w.g. listy to lepiej n.p. Koronę Gór Polski zdobywać niż odbębniać wszystkie szczyty w.g. jakiegoś klucza.
2-z dużego miasta jesteś, duże masz w okolicy, jak poszukasz po sklepach ze sprzętem turystycznym to napewno trafisz na jakieś obniżki, promocje i do 200 zł się zmieścisz, a nawet mniej.
3-mapy online są też na e-beskidy.com, planetagor.pl
4-jak sam napisałeś-jedzenie, woda, apteczka (plastry w zasadzie są ważne), pelerynka jak pogoda niepewna, dodatkowa bluza. I co tam Ci się zmieści a uznasz że się przyda :-)
 
 
buba 


Dołączyła: 09 Lip 2013
Posty: 6106
Skąd: Oława
Wysłany: 2014-08-18, 20:12   

kermitzaba napisał/a:

3. Gdzie znajdę dobre i dokładne mapy szlaków w różnych miejscowościach? W ten weekend zamierzam zrobić wypad do ustronia na małą i wielką czantorię ale na żadnej mapie nie widać żółtego szlaku na niższą z gór. Plan jest taki: http://www.beskidslaski.pl/Ustron/szlak3.html


Najblizsza ksiegarnia w twoim miescie i mapy Beskidow tam zapewne znajdziesz

kermitzaba napisał/a:

Chcę po prostu zdobywać szczyty według jakiejś listy żeby być na każdej i żadnej nie ominąć.


Mysle ze to moze ci sie nie udac. Nie sadze zeby byl ktos komu sie udalo wejsc na kazdy pagór bez wyjatku... Poza tym po co lista - na kazdej mapie sa zaznaczone szczyty i sciezki/szlaki/drogi prowadzace na nie

kermitzaba napisał/a:

4. Mam zamiar zaliczyć najpierw wszystkie góry w okolicy śląska gdyż jestem z Chorzowa i mam blisko. Góry te nie należą do tych najwyższych ale jakiś dodatkowy sprzęt prócz butów będzie mi potrzebny. Plecak wiadomo ale co do niego? Apteczka, jedzenie, woda i co jeszcze?


Przydaje sie tez cos od deszczu, latarka i aparat (zeby porobic zdjecia i potem nas uraczyc relacjami :P
_________________
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam ta mniej uczęszczaną. Cała reszta jest wynikiem tego, że ją wybrałam"

na wiecznych wagarach od życia..
Ostatnio zmieniony przez buba 2014-08-18, 20:15, w całości zmieniany 4 razy  
 
 
Piotrek 


Wiek: 48
Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 10854
Skąd: Żywiec-Sienna
Wysłany: 2014-08-18, 20:26   

buba napisał/a:
i aparat (zeby porobic zdjecia i potem nas uraczyc relacjami :P

O to to, Buba wspomniała o najważniejszym. Takie wkupne za pomoc :)
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2014-08-18, 20:51   

buba napisał/a:
latarka

wygodniejsza jest czołówka, za ok 70zł kupisz z petzla (przykład http://www.militaria.pl/p...1hg)_p23395.xml choć ja mam w innym kolorze), trochę wygodniej się chodzi z nią niż latarką.
 
 
Jaszczur 


Wiek: 35
Dołączył: 22 Lip 2014
Posty: 57
Skąd: Kraków
Wysłany: 2014-08-19, 09:04   

Ja osobiście polecam stronę http://mapa-turystyczna.pl/ całkiem sensownie liczy czas przejść i jest bardzo obszerna. Poza tym sprzętem, który wymienili poprzednicy, obowiązkowym wyposażeniem w górach dla mnie jest czekolada i termos :P

Co do butów to polecam markę Meindl :P , a tak serio to znam wiele osób, które swoją przygodę z górami zaczynają w Decathlonowej marce Quechua. Sam nigdy nie używałem, ale jeden znajomy cały Beskid Żywiecki w nich schodził.

Na zakończenie powiem Ci, że wpadłeś po uszy. Góry uzależniają mocniej niż heroina :)
 
 
Dobromił 


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 14376
Wysłany: 2014-08-19, 09:10   

Jaszczur napisał/a:
Góry uzależniają mocniej niż heroina


Czytując co niektórych dochodzę do wniosku, że równie jak kokaina, ogłupiają.
_________________
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
 
 
TNT'omek 


Wiek: 54
Dołączył: 14 Sie 2013
Posty: 2517
Skąd: Beskid Mały
Wysłany: 2014-08-19, 09:18   

kermitzaba,
zacznij od dobrego nazewnictwa...
kermitzaba napisał/a:
byłem pierwszy raz w zakopanym


i oczywiście nazwy z dużej litery ;)
kermitzaba napisał/a:
ustronia na małą i wielką czantorię


kermitzaba napisał/a:
Apteczka, jedzenie, woda i co jeszcze?

jeszcze wizyta w banku, po kasę lub kredyt :P i w dobrym sklepie turystycznym, kupisz wszystko to , co polecają koleżanki i koledzy :D
Albo na Czantorię pójdziesz w tym co masz i bez apteczki...
_________________
in omnia paratus...
 
 
ceper 


Dołączył: 02 Sty 2014
Posty: 8598
Wysłany: 2014-08-19, 09:39   

Tym razem postaram się bardziej (wcześniej podejrzewałem,że ktoś robi sobie żarty).
1. Piotrek dobrze pisze, wybieraj trasy górskie opisane przez innych lub jakieś korony. W przypadku Korony Sudetów Polskich natkniesz się wiele absurdów (chaszczowanie przez jeżyny, pola na "szczyt", z którego (...) widać. Przed każdym wyjazdem poświęcam prawie taką samą ilość czasu na jej zaplanowanie, a dokładniej na wybór miejsc wartych odwiedzenia (tutaj faktycznie korzystam z maps.google.pl i przeglądam zdjęcia na mapie). Można też jechać spontanicznie zakładając przejście z miejsca X do Y, ale mając na uwadze, że chcesz przejść "wszystko", wskazane byłoby już na wstępie planowanie tras. Każdy ma swój gust, jest wiele relacji, gdzie na tej samej trasie jeden turysta przejdzie ją najszybciej uważając za stratę czasu, zaś buba zrobi klimatyczne zdjęcia (a przecież widziałem, że to rudera była :) ).
2. Buty. Adidaski dobre są tylko na trasy suche i niekamieniste, w przeciwnym wypadku szybko je zniszczysz. Polecam ci jednak buty z zespolonym jęzorem, bo nierzadko wdepniesz w wodę lub na podmokłym gruncie stopa zapadnie ci się po kostki, a sucho w butach każdy lubi. Nie zapomnij kupić też stuptuty (latem rzadziej z nich korzystam, zimą obowiązkowo).
3. Jeszcze jeden link do map sudeckich: http://mapysudetow.wordpress.com/ - na PC ułatwi zaplanowanie tras, można też je wrzucić na smartfon. Kiedyś stosowałem mapy, które szybo się niszczyły; później drukowałem sobie wybrane wycinki map (tzw. jednorazówki), ale od paru lat wspomagam się smartfonem /z reguły pamiętam trasę, skrzyżowania - jestem wzrokowcem/.
Kompas, nawet najprostszy, musisz mieć ze sobą (nie liczyłbym na mech na drzewach lub szukanie gwiazdy polarnej na zachmurzonym niebie).
4. Poza wspomnianymi elementami garderoby dodatkowe pary skarpetek, by w południe je wymienić (zawsze to dużo lepsze samopoczucie), czołówka obowiązkowo (często nieprzewidziane niespodzianki na trasie wydłużają spacer), zabieram dodatkowo minilatarkę zamiast zapasowych baterii i żarówki do czołówki (praktyczniejsze niż w ciemności wymiana baterii w czołówce). Ponadto:
- nożyk albo scyzoryk, zapasowe sznurówki, sznurek około 1m,
- zapalniczka lub zapałki w woreczku strunowym,
- apteczka: kilka plastrów, jeden bandaż, tabletki przeciwbólowe, profilaktycznie zażywam acard (2x po 2 tabletki dziennie),
- wyżywienie: suszone owoce, kabanosy (nie lubię czekolady),
- termos tylko zimą, naładowane baterie w telefonie, mały notes i długopis.
 
 
Jaszczur 


Wiek: 35
Dołączył: 22 Lip 2014
Posty: 57
Skąd: Kraków
Wysłany: 2014-08-19, 09:40   

Dobromił napisał/a:

Czytując co niektórych dochodzę do wniosku, że równie jak kokaina, ogłupiają.


Masz coś konkretnego na myśli? :zso
 
 
Mirek 
mirek


Wiek: 62
Dołączył: 10 Lip 2013
Posty: 3883
Skąd: wodzisław śląski
Wysłany: 2014-08-19, 09:44   

Jeżeli chodzi o żółty szlak z Ustronia-Centum na M,Czantorię i dalej to jest on wyznaczony na każdej mapie.To chyba jeden z najstarszych szlaków w tym rejonie.
_________________
Pożegnania nadszedł czas.
Już nie będzie wspólnie nas.
Ty osobno, ja osobno
Tak ma być lepiej, podobno.
 
 
 
sokół


Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 12257
Skąd: Bytom
Wysłany: 2014-08-19, 10:08   

Cześć. Nie czarujmy się, na wycieczkę, o którą pytasz (Czantoria) możesz spokojnie iść w adidasach. Nawet w sandałach. Jeśli będzie sucho. Trasa nie jest długa, ani wymagająca. Niekoniecznie musisz mieć czołówkę, scyzoryk. Bez przesady, to nie jakaś super wyprawa, na którą musisz się specjalnie przygotowywać.
W samym Ustroniu uważaj - szlak żółty jest troszkę niezrozumiale poprowadzony, sam osobiście dwa razy go zgubiłem w centrum miasta, dopiero trzy lata temu jakoś trafiłem. Ale jak napiszesz, czy jedziesz autem czy innym środkiem komunikacji, to coś temu zaradzimy, żeby życie było łatwiejsze.

Przedmówcy mają oczywiście rację, bez sensu zdobywać szczyty wg klucza. Chyba, ze sam zrobisz sobie klucz fajnych i ciekawych miejsc, które chciałbyś obejrzeć. Napisz, jak długie mają to być wycieczki to coś Ci podsuniemy, wybierzesz sobie coś na początek, a potem to już sam będziesz wiedzieć, czego szukać.
Profil Facebook
 
 
Dobromił 


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 14376
Wysłany: 2014-08-19, 10:12   

sokół napisał/a:
Niekoniecznie musisz mieć czołówkę, scyzoryk.


Wystarczy pochodnia i maczuga. Tak turystyka ala człek pierwotny.

P.s. "Zdobywanie" gór wg klucza zostaw sobie na lata przyszłe. Bardzo odległe. A teraz po prostu ciesz się wszystkim co zobaczysz. Wszystkim nowym.
_________________
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
 
 
TNT'omek 


Wiek: 54
Dołączył: 14 Sie 2013
Posty: 2517
Skąd: Beskid Mały
Wysłany: 2014-08-19, 10:14   

Nie wierzę ,że 27-letnia osoba, mogła zadać takie pytania na poważnie :ops
Natomiast zadziwia mnie Wasz entuzjazm w udzielaniu banalnych, oczywistych odpowiedzi na, wybaczcie ...głupie pytania :/
_________________
in omnia paratus...
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Copyright © 2013 by Góry bez granic | All rights reserved | Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group