Jeśli chcesz pomóc, wpłać na wsparcie poszkodowanych w wyniku powodzi. Linki poniżej:
SIEPOMAGA.PL - WSPARCIE POSZKODOWANYCH W WYNIKU POWODZI
ZRZUTKA.PL - POMOC POWODZIANOM ZE STRONIA ŚLĄSKIEGO


Głosowanie na zdjęcie sierpnia - trzeba wejść do sekcji "Fotografia górska i nie tylko" - nie ma linka na głównej, mój błąd.

11.02.2017 - Babiogórski świtak

Relacje z Beskidów od bieszczadzkich połonin po Beskid Śląsko-Morawski.
Awatar użytkownika
Robert J
Posty: 1375
Rejestracja: 2013-12-08, 21:46
Kontakt:

11.02.2017 - Babiogórski świtak

Postautor: Robert J » 2017-02-17, 20:21

Tym razem wypad planowany niemal z miesięcznym wyprzedzeniem. Gdzie tym razem wyskoczymy uzależnione było od pogody. Im bliżej terminu tym coraz bardziej pewni byliśmy, że pojedziemy w Beskidy. Spowodowane to było bardzo złymi prognozami pogody w Sudetach. Plan był taki by pofocić nocą przy pełni księżyca, a do tego wymagana jest dobra pogoda, lepsza aniżeli poprzednim razem podczas wspólnego wypadu ze Skadi na Śnieżnik ;)

Obrazek

Pół nocy zajmuje nam dotarcie na Krowiarki. Ciężko było zaparkować na nieodśnieżonym parkingu. Gdy się to tylko udaje rozpoczynamy przygotowania do "ataku szczytowego". Ja nie mam z tym problemu. Po prostu zabieram wszystko co ze sobą przywiozłem ;)

Pogoda dopisuje, a to najważniejsza rzecz. Co prawda zapowiadane jest kilkanaście stopni poniżej zera, ale kompletnie bez wiatru !
Na Sokolicę docieramy przed trzecią w nocy. Możemy wyłączyć czołówki bo jest jasno niemal jak w dzień. Rozkładamy sprzęt i zaczynamy focić.

Obrazek

Obrazek

Zwróciłem uwagę na niewielką ilość śniegu jak na tak wysokie góry. W Sudetach jest go znacznie więcej...

Obrazek

Teraz bez pośpiechu zdobywamy kolejne metry wysokości. Ciągle przystajemy i robimy kolejne zdjęcia. Czasami pauza trwa trochę dłużej. Znalazł się czas na zabawy z wełną stalową ;)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Coraz więcej osób podąża na szczyt. Niektóre grupy liczyły po kilkanaście osób. Oj będą dziś o wschodzie słońca tłumy na szczycie ;)

Obrazek

Obrazek

Z okolic Kępy ładnie widoczne są już Tatry. Chociaż przejrzystość powietrza z nóg nie zwala to i tak jest dobrze.

Obrazek

Obrazek

Zdaję sobie sprawę, że po wschodzie słońca widoczność znacznie się pogorszy. Robię kilka większych zoomów. Fajnie wyszedł Giewont na dłuższym naświetlaniu.

Obrazek

Obrazek

Powietrze nawet nie drgnie, zero wiatru. Tylko gdzieś z oddali słychać ujadanie psów.

Obrazek

05:40. Na zdjęciach widać już jak pojaśniał horyzont. Decydujemy się pozostać w okolicy Gówniaka. Tutaj będziemy mieć przynajmniej spokój i nikt nie wejdzie nam w kadr ;)

Obrazek

Obrazek

Gdzieś nad Orawą przewalają się mgły. Czasami obok nas przemknie szybko jakiś turysta zmierzający na szczyt...

Obrazek

Obrazek

Sam wschód słońca mało spektakularny. Spodziewałem się czegoś więcej.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Niemal godzinę po wschodzie słońca idziemy w końcu a szczyt. Wiele osób już nas minęło schodząc na dół. Teraz powinny być już luzy na szczycie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na szczycie tylko kilka chwil i schodzimy na Markowe Szczawiny. Co dalej to zdecydujemy w schronisku.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na przełęcz Brona zejście znośne, ale niżej warto mieć założone przynajmniej raczki bo szlak bardzo wyślizgany.

Obrazek

Obrazek

http://1.bp.blogspot.com/-vqYEczDOVhI/W ... C_4255.JPG" onclick="window.open(this.href);return false;

Po śniadaniu w Markowych decydujemy się jednak na powrót do domów. Uznaliśmy, że jesteśmy na tyle usatysfakcjonowani minioną nocą, że więcej nic nam nie potrzeba :)

Obrazek

Obrazek

Wracamy na Krowiarki Górnym Płajem. Wyjechać z parkingu było trochę problemów, ale to i tak nic w porównaniu z tymi, którzy zajęli nasze miejsce ;)

Obrazek

Obrazek

Dla zainteresowanych więcej zdjęć w galerii pod adresem: https://goo.gl/photos/U47Kd7yJpGfHefsH6
Awatar użytkownika
sokół
Posty: 12320
Rejestracja: 2013-07-06, 09:41
Lokalizacja: Bytom

Postautor: sokół » 2017-02-18, 09:46

Pierwsze zdjęcia to tak jasne są, że człowiek naprawdę może się pomylić, czy to dzień, czy też jednak noc.

Za to bardzo mi się spodobały mgły, które wyszły Ci już po samym wschodzie. No kapitalne po prostu.

Sam wschód - dla Ciebie może mało spektakularny - ale ma jednak jakiś tam swój klimat, widziałem zresztą dużo gorsze wschody...

Zastanawia mnie, czemu wybrałeś Babią? Nie myślałeś o czymś niższym, (no nie wiem, Wielka Racza albo w ogóle coś w rodzaju Małej Fatry - czy jednak gdzieś w podświadomości pojechałeś się czaić na Góry Świętokrzyskie?
laynn

Postautor: laynn » 2017-02-18, 12:50

Podobny wschód miałem kiedyś na zlocie GSów (24h zlot) ale wtedy wiało...że nie wleźliśmy na szczyt. Te zdjęcia to jak za dnia robione.
Awatar użytkownika
Robert J
Posty: 1375
Rejestracja: 2013-12-08, 21:46
Kontakt:

Postautor: Robert J » 2017-02-19, 19:25

sokół pisze: Zastanawia mnie, czemu wybrałeś Babią? Nie myślałeś o czymś niższym, (no nie wiem, Wielka Racza albo w ogóle coś w rodzaju Małej Fatry - czy jednak gdzieś w podświadomości pojechałeś się czaić na Góry Świętokrzyskie?

Babia dlatego, że Justyna kiedyś tam sobie powiedziała, że chce zaliczyć taki klasyk na szczycie ;)
Ja ogólnie przyjąłem Pilsko lub Babią. W zasadzie dobra pogoda tamtej soboty zaczynała się właśnie nad Babią im bardziej na zachód tym było gorzej. Myślę, że z takiej W. Raczy była kiepska widoczność. Dopiero po wschodzie zaczęło się poprawiać.
Świętokrzyskie już mam. W zasadzie co da radę uchwycić z Diablaka to już uchwyciłem ;)

laynn pisze:Podobny wschód miałem kiedyś na zlocie GSów (24h zlot) ale wtedy wiało...że nie wleźliśmy na szczyt. Te zdjęcia to jak za dnia robione.

Ja podczas jednego Zjazdu GS w 2012 zaliczałem trzykrotnie szczyt jednego dnia. To były najgorsze warunki pogodowe jakie tam kiedykolwiek trafiłem. Za każdym razem mam spoko pogodę i przeważnie jest bezwietrznie. Ale ta cisza jaką teraz trafiliśmy była nie do ogarnięcia ;)
Ostatnio zmieniony 2017-02-19, 19:26 przez Robert J, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Piotrek
Posty: 10963
Rejestracja: 2013-07-06, 21:45
Lokalizacja: Żywiec-Sienna
Kontakt:

Postautor: Piotrek » 2017-02-19, 21:08

Myślałem, że na Babiej będzie więcej śniegowych "stworów", a tu z tego co widzę raczej krucho.

A zdjęcia, wiadomo :-)

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 243 gości